Literacko, fantastycznie, baśniowo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Fork
Posty: 29
Rejestracja: 06 maja 2008, 20:54
Lokalizacja: Wrocław

Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: Fork »

Witam,

poszukuję gry, która mogłaby zainteresować studenta, miłośnika fantastyki. Towarzystwo do grania jest skupione wokół tematów takich jak literatura, fantasy, baśniowość, historia; spodobał im się np. Dixit. Nie celowałbym w złożone tytuły dla maniaków planszówek, a raczej w rzeczy prostsze i średnio skomplikowane, ale też niezupełnie imprezowe. Jeśli pytanie brzmi zbyt enigmatycznie, to przepraszam :)

Jakieś podpowiedzi?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: Neoptolemos »

Świat Dysku, obie części. Nie za trudne, klimatyczne, przyjemne (obie z gatunku bardziej lekkich). Ankh Morpork zdecydowanie bardziej konfrontacyjne, oparte na negatywnej interakcji, Wiedźmy to półkooperacja.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: misioooo »

Zdecydowanie zainteresuj się Dawno, dawno temu. Opowiada się fragmenty historii. Muszą pasować do tego, co już zostało powiedziane i współgrać z wykładanymi przez nas kartami. Trzeba pozbyć się wszystkich kart - ale ostatnia to zakończenie historii, która najpierw musi spełnić odpowiednie warunki! (np zawierać nieszczęśliwą miłość, smoka i zdradę...).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: hydrox »

A może Zimowe opowieści? Klimat bajek, trochę mroczny, narracja.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: schizofretka »

Zdecydowanie Once Upon A Time jak misiooo mówi. Ankh Morkpork to przeciwieństwo Dixita i literacko-baśniowych rozwiązań - losowe i bardzo mechaniczne euro, tylko osadzone w świecie Pratchetta. Nie jest tragiczne, ale zero kreatywności. Dla fanów Pratchetta, super, ale poza tym nic specjalnego niestety.

Winter Tales nie grałem, ale bardzo zniechęciły mnie recenzję. Osobiście myślę o Fantastica, ale nikt tego w polsce nie ma. No i z kategorii Dixitopodobnych rewelacyjne jest Tajemnicze Domostwo




Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: Neoptolemos »

Zakładam, że większość fanów fantastyki Pratchetta jeśli nie uwielbia, to przynajmniej ceni :)
Faktem jest, że gry Świata Dysku Dixita nie przypominają - bo jest im zdecydowanie bliżej do tradycyjnych gier planszowych, niż zabawy towarzyskiej.
Zależy czego szukasz.

Tajemnicze domostwo jest ciekawe, choć też bardzo nietypowe - mechanika kart Dixitopodobna, a jednocześnie jest to kooperacja - wszyscy przeciw grze.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: rattkin »

Tajemnicze Domostwo to żałosny przykład fatalnego designu nie związanego ani tematycznie ani mechanicznie z grą. Tylko karty ma ładne. Hype wokół tej gry jest dla mnie totalnie niezrozumiały.

Na gry planszowe z cyklu świata dysku spuśćmy łaskawą zasłonę milczenia, bo raz że to Wallace, a dwa to gry są siermiężnymi eurasami z od czapy doklejonym tematem. Znajome postaci na kartach cieszą oczy raz, a potem jest nuda i jeszcze raz nuda, a obrazków sie nawet nie widzi.

Polecam Dawno, dawno temu, Zimowe Opowieści, Tales of Arabian Night. Także Seasons (Pory Roku) lub Tokaido.
Fork
Posty: 29
Rejestracja: 06 maja 2008, 20:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: Fork »

Dzięki za rady :) Moją uwagę przykuły trzy tytuły z wymienionych, ale dwa z nich (Tokaido i Zimowe Opowieści) odpadły ze względu na (odpowiednio) dostępność i cenę. W efekcie zamawiam Pory roku.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, pozdrawiam!
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: schizofretka »

Hehe, jak to jednak kwestia gustu... Dla mnie Domostwo bije Dixita na głowę, dałem mu chyba 9, a raczej nikt mnie nie posądzi, że to mój ulubiony gatunek :lol: Temat jak temat, nie jest to DoW, ale żaden euros nie powstydziłby się takiego dopasowania tematu do mechaniki (głównie dlatego, że tej drugiej prawie nie ma). Naprawdę są ludzie, którzy lubią Dixita a TD zdecydowanie nie? Pomijam kooperacje i różnice w stylu kart (minimalistyczny vs. maksymalistyczny). Dla mnie Dixit, grany kompetetywnie, szybko się psuje, zwłaszcza jeśli są pary wśród graczy.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: Pierzasty »

schizofretka pisze:Dla mnie Dixit, grany kompetetywnie
Tyle że to trochę tak jak grać w eurosuchary dla klimatu. ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: schizofretka »

Touche, ale grasz w co ci pozwalają i jesteś szczęśliwy, że w kuchni tego nie musisz odrabiać ;) No i jeśli nikt ze mną nie chce grać w Deadzone, Dungeon Command, Earth Reborn i inne, to gram w euro z klimatem :twisted: Poza tym niektórzy nie potrafią nie grać kompetetywnie, stąd np. mają problem lidera w kooperacjach, bo jak do wyboru jest przegrać albo się mądrzyć, to wybierają to drugie. Nie mówimy oczywiście o graniu dla wygranej, i np w dixicie nikt celowo u nas nie stosuje brudnych trików związanych ze wspomnieniami z miesiąca miodowego, ale jednak do pewnego stopnia jest to nie do uniknięcia.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Skellig
Posty: 123
Rejestracja: 18 wrz 2014, 14:16
Has thanked: 3 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: Skellig »

schizofretka pisze:Zdecydowanie Once Upon A Time jak misiooo mówi. Ankh Morkpork to przeciwieństwo Dixita i literacko-baśniowych rozwiązań - losowe i bardzo mechaniczne euro, tylko osadzone w świecie Pratchetta. Nie jest tragiczne, ale zero kreatywności. Dla fanów Pratchetta, super, ale poza tym nic specjalnego niestety.
A ja się nie zgodzę i właśnie polecę Ankh-Morpork, bo jest to świetna gra dla nie-geeków planszówkowych. Ostatnio zaraził się nią kolega, który całe życie był z dala od grania w cokolwiek, z dala od fantasy, a przy tym nie znając w ogóle Prachetta... Nie jest skomplikowana ani ciężka i po prostu podoba się wielu początkującym, nie-maniakom.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: espresso »

schizofretka pisze:Naprawdę są ludzie, którzy lubią Dixita a TD zdecydowanie nie?
Naprawdę są. W mojej grupie TD było największym rozczarowaniem ubiegłego roku. Tak jak Dixita uwielbiam, tak TD wydawało mi się zbyt ograniczające - skojarzenia z konkretnymi przedmiotami/pomieszczeniami były szukane na siłę, a dedukcja sprowadzała się do strzału. Natomiast w Dixicie można rozwijać skojarzenia w różnych kierunkach i to jest właśnie najciekawsze. Być może to kwestia specyfiki naszej grupy, ale było na tak słabo, że kolejnej rozgrywki raczej nie planuję.

A może Small World by się nadał?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: rattkin »

Kolega już kupił, można się rozejść :)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: pattom »

Fork pisze:Dzięki za rady :) Moją uwagę przykuły trzy tytuły z wymienionych, ale dwa z nich (Tokaido i Zimowe Opowieści) odpadły ze względu na (odpowiednio) dostępność i cenę. W efekcie zamawiam Pory roku.

Jeszcze raz dziękuję za pomoc, pozdrawiam!
Tokaido kupiłem dwa dni temu w sklepie www.e-gryfik.pl. Jutro mam dostać paczkę. Może gdzieś jeszcze się znajdzie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: rattkin »

Jeśli chodzi o Tokaido, to jeszcze trochę sklepów ma:

http://i-szop.pl/szukaj2/1/tokaido
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: pattom »

rattkin pisze:Jeśli chodzi o Tokaido, to jeszcze trochę sklepów ma:

http://i-szop.pl/szukaj2/1/tokaido

Dadatek owszem ale grę podstawową już nie :-(
Sklepy gdzie pokazuje się, że Tokaido jest dostępne po kliknięciu już nie jest :-(
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Literacko, fantastycznie, baśniowo

Post autor: rattkin »

A oszusty, no! Faktycznie.
ODPOWIEDZ