Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: wujek2114 »

Witam

Niedawno rozpocząłem przygodę z planszówkami, i wkręciłem w to kilka osób...
Póki co gramy głównie w gry imprezowe typu: Dixit, prawo Dżungli, Dobble, Packa na muchy
Gramy też w karcianki, a kupiłem kilka bo są tanie i dosyć ciekawe: Sabotażysta + Rozszerzenie, i ostatnio najczęściej w Ewolucje + Rozszerzenie

Chciałbym spróbować jakieś bardziej rozbudowanej gry i może już nie karcianej.

Mam trzy opcje:
1. Carcassonne + jakiś jeden dodatek
2. Osadnicy z Catanu
3. 7 Cudów Świata

Pierwsze dwie opcje są w podobnej cenie, a trzecia jest trochę droższa, ale nie wiem czy warta.

Ogólnie preferuje klimat Średniowiecza/Starożytności...

Którą z powyższych byście polecili na początek, chyba że jest inna której nie wymieniłem , a jest w podobnej cenie do powyższych (ok 100 zł)
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: ko2a »

Ja osobiscie zaczynałem od Splendoru ktory jest wlasnie dobrą gra dla poczatkujących a kolejno zakupilismy Wsiasc do pociagu: europa :) Osobiscie polecałbym ci ta pozycje jesli oczywiscie klimat inny niz sredniowiecze ci nie przeszkadza :)
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: wujek2114 »

ko2a pisze:Ja osobiscie zaczynałem od Splendoru ktory jest wlasnie dobrą gra dla poczatkujących a kolejno zakupilismy Wsiasc do pociagu: europa :) Osobiscie polecałbym ci ta pozycje jesli oczywiscie klimat inny niz sredniowiecze ci nie przeszkadza :)
Splendor mnie nie przekonuje, chyba ze słabo wczytałem się w recenzje. Przypomina mi Szkołę alchemii od G3 tylko bardziej rozbudowany (nie grałem więc mogę się mylić).
O wsiąść do pociągu poczytam , bo póki co nie zwracałem na to uwagi, a koncentrowałem się na dwóch klasykach (Carcassonne i osadnicy)
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: szmajchel »

Spójrz może na Cytadelę, Resistance, Na chwałę Rzymu (wszystko to karcianki). Świat bez końca, Filary ziemi
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: Pixa »

Napisz czego oczekujesz od gry - ostrej rywalizacji, wspolpracy czy czegos po srodku. W ile osob bedziesz w nia gral?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Piotrus458
Posty: 69
Rejestracja: 12 paź 2014, 11:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: Piotrus458 »

Pod was poleciłbym Stone Age, masz epokę kamienia, rywalizacje,kupowanie surowców poprzez fajną mechanikę, i zdobywanie dzięki nim domków(pkt-y zwycięstwa) i kart cywilizacji(fajne sety do układania); euro-gra ale nie bardzo mózgożerna, jak np Tzolk'in.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: misioooo »

Zamiast Stone Age (Epoka Kamienia) może być też Lords of Waterdeep. Moim zdaniem dużo ładniejsza i ciekawsza, a dodatek zmienia rozgrywkę i z prostej gry worker placement, będącej świetnym gatewayem robi się dość mózgożerna gierka dla ciut bardziej zaawansowanych (ale nadal zasady są proste i nowi gracze błyskawicznie łapią co i jak!).

Z karcianych może Osadnicy: Narodziny Imperium? Klimat powinien być okej dla ciebie.
Inny klimat i genialne na 2 osoby (SciFi) - Race for the Galaxy. Ale tutaj próg wejścia jest zdecydowanie wyższy. Gra sama w sobie nie jest skomplikowana, ale to jak szachy... Wiesz jak figury się ruszają/znasz mechanikę, ale aby być w to dobrym graczem trzeba grać i grać :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: wujek2114 »

Pixa pisze:Napisz czego oczekujesz od gry - ostrej rywalizacji, wspolpracy czy czegos po srodku. W ile osob bedziesz w nia gral?
Od gry oczekuje sporej interakcji pozytywnej (handel itp) no i żeby jakaś negatywna też też się pojawiała (ataki itp.) , chociaż współpraca tez może być, ponieważ dwóch graczy jest trochę młodszych, więc jakoś trzeba im pomagać żeby nie przegrywali cały czas.
Ogólnie do imprezowych gier to mam 6-8 osób, ale jak już trzeba coś pomyśleć i kombinować to zastają maks 4 ;/
Więc szukam gier dla 3-4 graczy.

Co do propozycji to poczytam o wszystkich, bo większość kojarzę już z nazwy (tylko z nazwy), a kilka jest nowych dla mnie więc muszę poczytać co jest co i może coś się znajdzie.

A skoro wszyscy polecają inne gry niż te moje pierwsze przemyślenia, to czy moje propozycje nie nadają się na początek?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: Pixa »

W takim ukladzie mysle, ze Osadnicy z Catanu to bedzie strzal w dziesiatke. Proste reguly, mozna pohandlowac, dosc duza losowosc dajaca szanse mlodszym graczom. Oprocz tego mozna sie blokowac w rozbudowie drog, wiec jakas tam doza negatywnej interakcji jest.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: htomek »

Osadnicy i Carcassonne - to najlepszy zestaw startowy klasyka i wciąga + może karcianka jakaś np.6 bierze.

Tylko w Osadników nie pograsz we 2 osoby a w Carcassonne jak opanujesz zasady to znudzi Ci się granie na podstawce i wtedy cała gama dodatków :).
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: wujek2114 »

htomek pisze:Osadnicy i Carcassonne - to najlepszy zestaw startowy klasyka i wciąga + może karcianka jakaś np.6 bierze.

Tylko w Osadników nie pograsz we 2 osoby a w Carcassonne jak opanujesz zasady to znudzi Ci się granie na podstawce i wtedy cała gama dodatków :).
A właśnie odnośnie dodatków to jakie polecasz?
Bo jakbym kupował to już z jednym albo dwoma dodatkami , i z tego co się orientuje każdy kolejny dodatek nie wymaga poprzedniego (czyli mogę kupić podstawę i tylko dodatek 8 np.).
A jest spora różnica jak się gra z tymi dodatkami?


A codo 6 bierze, to rozważałem to, oraz Kameleon i Mamma Mia. Mi się wszystkie te 3 tytuły wydaja podobne...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: misioooo »

Ja mam do Carcassonne dwa dodatki: karczmy i katedry, niewiele zmienia, daje dwie nowe możliwości punktowania (czy raczej zwiększa ju ż obecne możliwości) oraz Phantom - daje dodatkowego pamperka, którego można postawić razem z innym (czyli wystawić dwóch w swojej kolejce, ale oba na tym samym polu.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: htomek »

Postawka szybko się ogra ale jest dobra do wprowadzania nowych graczy, zasady łapią szybko i tez chcą więcej. Osobiście posiadam dwa dodatki Kupcy i Budowniczowie i Owce i Wzgórza.


Pierwszy zmiania polityke budownai miast, daje dodatkowy ruch i podnosi sens posiadania rolników.
Drugi pozwala osiagnąć lepsze wyniki tzn wyższe, dodaje wiecej emocji i ryzyka losowanie owiec, winnice - slabo to sie sprawdza, no i wzgórza takie poł meepla. Przy remisie w mieście czy na drodze jak masz meepla na wzgórzu to wygrywasz.

Pewnie kupię więcej dodatków bo gra nabiera kolorytów :)

6 bierze - spoko ale możesz nie miec tulu ludzi do grania żeby było fajnie, pomyśl nad Polowaniem na Robale wiecej losowości więc więcej nerwów ale i trochę pomyśleć trzeba a no i bardzo podoba się nowym graczon, czy to młodszym czy starszym, ładnie wykonana.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: glocked »

Z gier wydanych w 2014 polecam dwie strategie które trochę 'ograłem'
Five tribes(eng/praktycznie niezależna językowo) - wygrywa osoba z najw. ilością punktów. Niska interakcja między graczami i praktycznie zerowy poziom losowości,
Istanbul (eng/praktycznie niezależna językowo) - szybsza od five tribes,wyścig, czyli kto pierwszy zbierze 5/6 gemów - wygrywa. do tej pory każdą partię 1on1 którą wygrałem/przegrałem to różnicą 1 gema (o 1-3 kroki) więc jest fajnie zbilansowana :)

Jak miałbym wybierać między tymi dwiema wziąłbym Five Tribes
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: ko2a »

A jak myslicie kto wygrywa w starciu
Keyflower vs Five Tribes?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: misioooo »

Plemiona. Są fajne i przede wszystkim - dostępne. Z Keyflowerem ciężko... Trzeba ściągać z obcych krajów.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: ko2a »

misioooo pisze:Plemiona. Są fajne i przede wszystkim - dostępne. Z Keyflowerem ciężko... Trzeba ściągać z obcych krajów.
jakiś odnosnik na Rebel w sprawie tych plemion :D?
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: microwave »

ko2a pisze:
misioooo pisze:Plemiona. Są fajne i przede wszystkim - dostępne. Z Keyflowerem ciężko... Trzeba ściągać z obcych krajów.
jakiś odnosnik na Rebel w sprawie tych plemion :D?

To jest właśnie Five Tribes

http://www.rebel.pl/product.php/1,302/3 ... ribes.html
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: misioooo »

Odnośnik plemienny - proszę bardzo :)
http://i-szop.pl/szukaj2/3/five+tribes
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: ko2a »

misioooo pisze:Odnośnik plemienny - proszę bardzo :)
http://i-szop.pl/szukaj2/3/five+tribes
Bardzo śmieszne :D nie wiedziałem że to Five Tribes :D
Btw grałeś? Jak z regrywalnościa?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: misioooo »

Grałem 2 razy. Nie zauważyłem, aby coś nie tak z regrywalnością było. Każda rozgrywka inna, bo inaczej mamy kafle poukładane i członków plemion porozkładanych. Dżiny też losowo więc nie widzę raczej opcji "najlepszego sposobu na wygranie" - powinno być jak najbardziej ok.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
iguana.
Posty: 12
Rejestracja: 07 sty 2015, 16:14

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: iguana. »

Osadnicy z Catanu +1
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: Neoptolemos »

Osadnicy z Catanu będą strzałem w dziesiątkę :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: misioooo »

Osadnicy z Catanu bardzo fajna gra. Prosta i przyjemna, mocno losowa. Ja nie widzę w tej grze strategii żadnej, co najwyżej troszkę taktyczna (co nic jej nie ujmuje - jest bardzo dobra).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Arcus
Posty: 37
Rejestracja: 16 gru 2014, 10:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra planszowa na początek - Ekonomiczna / Strategia

Post autor: Arcus »

Osadnicy będą spoko, zasady są do zrozumienia dla każdego (ja czasem gram z teściami).
Poza tym jest całe multum dodatków dzięki czemu gra starcza na wiele godzin przy planszy
ODPOWIEDZ