Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Cin »

Są dwie wersje:
1. Za każde brakujące jedzenie musisz oddać 1 towar. Jeśli nadal Ci brakuje to minus 10 punktów (ale jedzenie i towary oddajesz).
2. Za każde brakujące jedzenie możesz oddać 1 towar lub stracić 4 punkty.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2014, 14:35 przez Cin, łącznie zmieniany 1 raz.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Pixa »

TomB pisze:Z innego wątku:
TomB pisze:Podobną strategię zastosował ostatnio na BGA gość, z którym grałem w Stone Age. Narobił ludków i nie przejmował się karmieniem, a potem wymiatał, kupując budynki i karty bonusujące ludków i budynki. Wygrał w cuglach, choć spadł do poziomu ok. -50 pkt.
romeck pisze:"Strategia" (*) niekarmienia w Stone Age jest chyba dość powszechnie znana
Cin pisze:Trochę się offtopic robi - jest też zaproponowana przez autorów inna wersja kar za niewyżywienie w Stone Age. Ale nie jest zaimplementowana na BGA
Jaka to punktacja? ja pierwszy raz spotkałem się z takim sposobem gry.
Jest kilka metod punktacji - pierwsza obowiazuje m.in. na Board Game Arena, druga jest w polskiej instrukcji, trzecia tez gdzies wystepuje.
1) Gdy nie masz pozywienia MOZESZ odrzucic surowiec lub dostajesz 10 punktow na minusie (niezaleznie od ilosci niewykarmionych ludzi)
2) Gdy nie masz pozywienia MUSISZ odrzucic surowiec lub dostajesz 10 punktow na minusie (niezaleznie od ilosci niewykarmionych ludzi)
3) Gdy nie masz pozywienia MUSISZ odrzucic surowiec lub dostajesz 10 punktow na minusie za każdego niewykarmionego ludzika
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Cin »

Pixa pisze:1) Gdy nie masz pozywienia MOZESZ odrzucic surowiec lub dostajesz 10 punktow na minusie (niezaleznie od ilosci niewykarmionych ludzi)
2) Gdy nie masz pozywienia MUSISZ odrzucic surowiec lub dostajesz 10 punktow na minusie (niezaleznie od ilosci niewykarmionych ludzi)
3) Gdy nie masz pozywienia MUSISZ odrzucic surowiec lub dostajesz 10 punktow na minusie za każdego niewykarmionego ludzika
Coś pomieszałeś - opcja 1 i 2 w takiej wersji w praktyce się nie różnią. W opcji 3 jest 4 punkty za ludzika
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: tomb »

Ja mam w zasadach opcję 2, tzn. najpierw MUSISZ nakarmić ich surowcami, a jeśli ci nie starczy to dostajesz 10 pkt. kary
W opcji 1 nie musiałbym tracić surowców.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Cin »

Na BGA jest niestety opcja 1.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: tomb »

Niestety.

Ja wprowadzam w domu zasadę kary 4 pkt. za każdego nie wykarmionego człowieka, przy zachowaniu wcześniejszego obowiązkowego karmienia drewnem (lub innymi wiktuałami). To polepszy humor córce, której często zdarza się "machnąć" o jedno jedzenie,a zasobami gra na styk.

Czytałem też kiedyś o karze w postaci trupa, czyli niewykarmiony umiera=wraca do puli dostępnych do wykupienia. Ale to chyba wersja hard.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: romeck »

TomB pisze: Czytałem też kiedyś o karze w postaci trupa, czyli niewykarmiony umiera=wraca do puli dostępnych do wykupienia. Ale to chyba wersja hard.
Może i hard, ale jakie sprawiedliwe i logiczne. 8)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Cin »

TomB pisze:Ja wprowadzam w domu zasadę kary 4 pkt. za każdego nie wykarmionego człowieka, przy zachowaniu wcześniejszego obowiązkowego karmienia drewnem (lub innymi wiktuałami).
Też tak gram, ale "it's not official" więc już nie chciałem bardziej mieszać :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: tomb »

I tak jest to dobra zasada na warunki domowe.

Za to na BGA przyjrzę się uważniej tej strategii. Nie jest to na pewno rzecz bardzo prosta, bo trzeba się nakombinować, żeby wszystko ciasno ze sobą powiązać (domki, karty, zasoby). Poza tym zastanawiam się, czy gracza stosującego tę strategię nie da się powstrzymać np. blokując pola zasobów itd. Na pewno łatwiej byłoby w grze na dwóch, bo w 3-4 ktoś, kto ma mnóstwo ludków, zawsze się gdzieś wciśnie. Pogramy, zobaczymy.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Stone Age

Post autor: lacki2000 »

wersje online Stone Age na yucata i BGA mnożą każdy zbiór kart (duplikaty więc też się mnożą)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Stone Age

Post autor: januszk0 »

Czy ktoś się orientuje czy do Epoki Kamienia wydanej przez wydawnictwo MINDOK będzie pasowała niemiecka edycja dodatku Stone Age: Style is the Goal. Chodzi mi o to czy nie ma różnic w wielkości lub odcieniu kart?
Czy ktoś z Was ma taki zestaw?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: WRS »

Mam.
Nie widzę żadnych różnic.
(ale jestem okularnikiem, to może mieć wpływ na ocenę :P)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: Stone Age

Post autor: Grzechu »

Posiadam dodatek. Są drobne różnice w odcieniu żetonów budynków, dodatkowych żetonów narzędzi i rewersie kart. Jak dla mnie nie przeszkadza to w żadnym stopniu. W końcu co z tego, że wiesz, że w kolejnej rundzie będzie coś z dodatku, skoro i tak nie wiesz co dokładnie. Przynajmniej ja i moja ekipa mamy takie podejście.
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Stone Age

Post autor: januszk0 »

No i mam wreszcie ten dodatek. Kolorystycznie jest identyczny z podstawką :D. Mam tylko jedną wątpliwość co do zasady obowiązującej przy wymianie, opisanej na stronie 5 instrukcji dodatku:
"Gracz może:
* dokonywać wymiany tylko wtedy, gdy potrzebuje pozyskać kartę cywilizacji lub płytkę budynku"
Czy mogę dokonać wymiany wtedy, gdy mam potrzebne surowce do pozyskania karty cywilizacji lub budynku a chcę np. zdobyć dodatkowe złoto? (Oczywiście wśród surowców pozyskiwanej karty złoto również występuje)
Czy mogę dokonać takiej wymiany tylko pod warunkiem, że mi takiego surowca brakuje do pozyskania karty cywilizacji/budynku?
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: wc »

Tan temat był kiedyś ostro wałkowany na bgg i forum HiG.
(Z tego co pamiętam ostateczna wykładnia wydawnictwa była taka, że możesz sobie raz w rundzie zrobić wymianę bez względu na zapotrzebowanie i zużycie. Nie musisz tego od razu wydawać)

Teraz zacząłem przeglądać wątki - to chyba jednak nie jest tak kolorowo.
Ale ogólnie panuje chaos z tymi regułami.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Pixa »

Przemek Bard.pl pisze: 03 mar 2015, 12:08 Jeżeli ktoś miałby jakieś uwagi to obecnej wersji gry, to będą mile widziane, kiedy mamy jeszcze okazję coś zmienić/poprawić.
Ja mam uwagi :-) Jak w koncu liczyc "zielone" zdublowane karty? Kazda za 1 punkt czy znowu podnosic do kwadratu? Co instrukcja, to inna wersja :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Gambit »

Pixa pisze:Ja mam uwagi :-) Jak w koncu liczyc "zielone" zdublowane karty? Kazda za 1 punkt czy znowu podnosic do kwadratu? Co instrukcja, to inna wersja :-)
Ustawiasz sobie zestawy różnych kart. Każdy zestaw podnosisz do kwadratu.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Pixa »

No wlasnie wg polskiej instrukcji "duble" licza sie za jeden i nie podnosi sie ich do kwadratu. W angielskiej natomiast wprost przeciwnie :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Gambit »

Pixa pisze:No wlasnie wg polskiej instrukcji "duble" licza sie za jeden i nie podnosi sie ich do kwadratu. W angielskiej natomiast wprost przeciwnie :-)
Według mnie z dubli robisz osobne sety i te sety punktujesz normalnie. Czyli mając 5 kart: 2x flet, 2x garnek i 1xtabliczka dostajesz za nie 13 pkt. 9 za set flt, garnek, tabliczka i 4 za set flet, garnek.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Tomzaq »

Ja gram według instrukcji, którą dostałem w grze. Za zdublowane zielone karty 1 pkt.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Gambit »

Tomzaq pisze:Ja gram według instrukcji, którą dostałem w grze. Za zdublowane zielone karty 1 pkt.
Jeśli instrukcja w grze, to ta sama, która jest na BGG, to nie ma w niej ani słowa o tym, że zdublowane są warte tylko 1 pkt. Jest przykład z jedną zdublowaną kartą, ale użyto w nim zapisu 1x1, co odpowiada normalnej punktacji.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Bea »

Tomzaq pisze:Ja gram według instrukcji, którą dostałem w grze. Za zdublowane zielone karty 1 pkt.
A jako to instrukcja tak mówi?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: gafik »

Nie zaczynajcie znowu... :roll:
Albo przenieście się do odpowiedniego wątku :mrgreen:

Przemek Bard.pl pisze:
hutriel pisze:
Przemek Bard.pl pisze:wszystko po polsku :)
A przynajmniej będziecie się starać ;)
Cóż... taki jest plan ;) Ale cała instrukcja trafiła do ponownej redakcji i korekty, także myślę, że wszystko będzie ok :) Jeżeli ktoś miałby jakieś uwagi to obecnej wersji gry, to będą mile widziane, kiedy mamy jeszcze okazję coś zmienić/poprawić.
Przemek Bard.pl pisze:Dodruk Epoki Kamieni...
Zaczyna się... :P
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Tomzaq »

Bea pisze:
Tomzaq pisze:Ja gram według instrukcji, którą dostałem w grze. Za zdublowane zielone karty 1 pkt.
A jako to instrukcja tak mówi?
Instrukcja z polsko - czeskiej wersji gry dystrybuowanej przez Barda
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5246
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 528 times
Been thanked: 1852 times
Kontakt:

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Gambit »

Tomzaq pisze:
Bea pisze:
Tomzaq pisze:Ja gram według instrukcji, którą dostałem w grze. Za zdublowane zielone karty 1 pkt.
A jako to instrukcja tak mówi?
Instrukcja z polsko - czeskiej wersji gry dystrybuowanej przez Barda
Podejrzewam, że coś źle zrozumiałeś. Bo tak jak pisałem, jeśli to ta sama instrukcja, która jest na BGG, to nic o tym nie ma.
ODPOWIEDZ