Magnum Sal (Marcin Krupiński, Filip Miłuński)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: FortArt »

Prezentacja na Essen wyszła bardzo fajnie, żywo, wesoło. Lekko bez stresu i z humorem czyli recepta na sukces. Warto kupić takie wrażenie mam.

Jeśli wolno tylko mała uwagę, ubierajcie mniej zaj... e koszulki, za bardzo przyciągają uwagę, a to nie one powinny, lecz gra. :)

Link: http://www.ustream.tv/recorded/26274433
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
bamboklat
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2012, 17:54

Re: Magnum Sal

Post autor: bamboklat »

Jakieś wskazówki co do bundla podstawki z dodatkiem? Może przy okazji dodruku w 2013?
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Magnum Sal

Post autor: Gabriel »

Mam "Filary Ziemi" z dodatkiem. Po kilkudziesięciu grach, gra przeszła na emeryturę. Czy warto kupować po niej "Magnum Sal", zwłaszcza, że wyszedł dodatek? Gra jest tania jak barszcz, dodatek też. Wizualnie, gry są trochę podobne, na pewno mogą wydać się podobne. Pytanie tylko, czy Magnum Sal oferuje (strategia, głębokość rozgrywki, specjalizacje, drogi do zwycięstwa etc.) więcej niż Filary Ziemi?
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Magnum Sal

Post autor: janekb »

Mam pytanie. Grałem kilka razy we dwoje i grało się bardzo fajnie. Wczoraj rozegraliśmy pierwszą partię w trzy osoby i pod koniec trzeciej fazy zaczęło być nudno. Musieliśmy wykonywać puste akcje w oczekiwaniu na wejście do zamku górnika, który miał zakończyć grę. Trochę nas to zawiodło, bo ostatnie tury były nudne i niewiele można już było ugrać. Czy często się to zdarza? Czy w grze na 4 osoby jest tak samo i czy dodatek coś zmienia w tym temacie? Bo ogólnie gra jest moim zdaniem bardzo przyjemna.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Jak zazwyczaj gram to staram się wydobyć jeszcze sól której nie potrzebuje i opchnąć ja na rynku (najlepiej z glejtem) czasem mi się zdarzało ze w ostatniej turze bylo wzięcie złocisza i pas. Ale fajnie jak się inni wypowiedzą bo ja grę znam na wylot ;)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: janekb »

Tez tak robiłem ale to było takie nic nie zmieniające w sumie. Do zamku i tak już nie było czasu wejść bo ktoś wszedł wcześniej i po prostu nudno się zrobiło. Wszyscy troje to odczuliśmy. Trochę nas to zawiodło, a szkoda bo wcześniejsze fazy bardzo fajnie szły.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Magnum Sal

Post autor: adam_k27 »

janekb pisze:Tez tak robiłem ale to było takie nic nie zmieniające w sumie. Do zamku i tak już nie było czasu wejść bo ktoś wszedł wcześniej i po prostu nudno się zrobiło. Wszyscy troje to odczuliśmy. Trochę nas to zawiodło, a szkoda bo wcześniejsze fazy bardzo fajnie szły.
A u nas z reguły w końcówce jest najciekawiej, bo jest wyścig o to aby jeszcze jakieś ostatnie punkty na koniec wyrwać. Nawet jak ktoś stoi w kolejce do zamku to można kupić glejt i go przegonić (albo użyć wcześniej zakupiony glejt) zwijając ostatnie zamówienie sprzed nosa, jak brakuje soli na zamówienia można kupić na targu, jak się nie da to można chociaż pomocnika do zamku wstawić i grosza urwać. Mozna sól sprzedać na rynku dopóki skupują, albo wstawić pomocnika na targ, bo inni pewnie tez będą sprzedawać, albo można wydobyć jak się da jeszcze kilka kosteczek soli, różnie można kombinować.

Dodatku nie posiadam więc ile on zmienia w rozgrywce mogę się tylko domyślać.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Bea »

Właśnie miałam przyjemność poznać i rozegrać partyjkę Magnum Sal. Podchodziłam do tej gdy sceptycznie, bo coś cicho o niej na forum, mimo to gra miło mnie zaskoczyła. To jest kawałek dobrego euro! Kategoria średnio-ciężka (na moje oko cięższa od Epoki Kamienia, z którą ktoś w tym wątku ją już porównywał) czyli tak jak lubię. Gra oferuje naprawdę ciekawe wybory, szczególnie w końcówce trzeba mocno wytężyć szare komórki i podejmować trudne decyzje żeby czegoś nie zawalić. Jest też sporo negatywnej interakcji, może nie bezpośredniej, ale jednak bardzo często bolesnej. Wszystkie mechanizmy są zgrabnie powiązane i świetnie działają, a co najważniejsze doskonale oddają nietypową i nieoklepaną tematykę gry. Tu rzeczywiście czuć ten temat, a wydobywanie soli w Wieliczce - nie wiem jak dla innych, ale dla mnie bomba! Gra od razu trafiła na moją listę "must have". Nie rozumiem dlaczego tak rzadko się ją poleca?
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Magnum Sal

Post autor: kdsz »

Nie wiem czy grałaś z dodatkiem, ale jeśli nie to szybko trzeba to nadrobić. Gra z bardzo dobrej zmienia się w rewelacyjną!

Myślę że jedna blyskotliwa reguła więcej i bardziej chwytliwy (na zachodzie) temat i byłaby jak nic pierwsza setka rankingu bgg
Ostatnio zmieniony 01 lut 2015, 14:35 przez kdsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Bea »

kdsz pisze:Nie wiem czy grałeś z dodatkiem, ale jeśli nie to szybko trzeba to nadrobić. Gra z bardzo dobrej zmienia się w rewelacyjną!
Nie grałam z dodatkiem, jak już będę miała podstawkę to na pewno pomyślę o dodatku. Boję się tylko, żeby nie zmienił on diametralnie rozgrywki. lubię jak dodatek urozmaica grę, a nie jak ją nazbyt komplikuje lub zmienia w zupełnie inną grę.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Magnum Sal

Post autor: kdsz »

Dodatek uzupełnia grę. Jest świetny, wręcz obowiązkowy. Zwiększa liczbę wyborów, ale nie komplikuje nadmiernie podstawki. Polecam
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Magnum Sal

Post autor: Dexterus »

Zwłaszcza "odkrywanie" kopalni, co nie tylko zwiększa ilość opcji do pomóżdżenia, ale też dodaje klimatu (którego i tak gra, jak na eurosa, ma dość sporo :) ). Nie grałem zbyt wiele razy w Magnum Sal, więc nie jestem do końca opiniotwórczą osobą ;), ale od kiedy poznałem Murię, nie wyobrażam sobie grania bez niej.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: WRS »

Bea pisze:Nie rozumiem dlaczego tak rzadko się ją poleca?
No nie wiem, gdzie mogę, to polecam Magnum Sal (z dodatkiem jak przedpiścy podkreślili).
To świetna gra, tylko przez nieco burą kolorystykę i brak mocnej promocji nieco zapoznana.

Trzymam kciuki za 2. wydanie, które już się od 2 lat szykuje... i zapowiada ;)
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Bea »

WRS pisze: Trzymam kciuki za 2. wydanie, które już się od 2 lat szykuje... i zapowiada ;)
Kiedy? Warto czekać, czy zakupić obecne?
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Magnum Sal

Post autor: glorfindel »

nowa edycja to jest od października... ;)
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Magnum Sal

Post autor: adam_k27 »

Też często polecam Magnum Sal. Rewelacyjna gra, choć żona kręci trochę nosem na ciemną kolorystykę zwłaszcza na pudełku. Druga edycja zaś właśnie chyba jest w sprzedaży bo nakład pierwszej już zniknął ze sklepów. Niedawno miał miejsce na pewno dodruk. Druga edycja zaś miała mieć nieco rozjaśnioną szatę graficzną.
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Witold Janik »

adam_k27 pisze:Druga edycja zaś miała mieć nieco rozjaśnioną szatę graficzną.
No i faktycznie ma :)
Poprawiono także wózek - tak, żeby był kompatybilny z zasadami z Murii - oraz dodano FAQ.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: WRS »

glorfindel pisze:nowa edycja to jest od października... ;)
A to mi umknęło. Pewnikiem dlatego, że mam 1. wydanie...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: yosz »

Ehh jak się miło czyta takie rzeczy :) Dziękuję Bea. Dziękuję wszystkim :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Bea »

A jakie koszulki pasują na karty?
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Magnum Sal

Post autor: Witold Janik »

W grze nie ma kart :))) To są takie większe kafelki.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Bea »

Witold Janik pisze:W grze nie ma kart :))) To są takie większe kafelki.
A, faktycznie, nie wiem dlaczego utkwiły mi w pamięci jako karty, pewnie dlatego, że taka rolę pełnią. Dzięki :).
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Magnum Sal

Post autor: mr.big »

Podstawkę zakupiliśmy ponad rok temu. Zagraliśmy wtedy 5-6 razy w składach 2-3 osoby.
Klimat gry bardzo odczuwalny i fajny. Głównym powodem zakupu gry był fakt że pracuję w Wieliczce :D
Przyzwoita gra. Ostatnio z chęcią do niej wróciliśmy w składzie 4-osobowym. Grało się przyjemnie, chyba nawet lepiej niż w 2-3 osoby.
Niestety dopiero po rozgrywce okazało się że oczywiście nie graliśmy zgodnie z kilkoma istotnymi zasadami :D
Następna rozgrywka będzie już mam nadzieję zgodna z zasadami i z dodatkiem Muria, bo chwalą go i to bardzo :D

Gra jak dla mnie ma rewelacyjną cenę. Inne tytuły podobnego kalibru są prawie 2x droższe...
Z pewnością warto kupić, i to nie tylko ze względu na cenę :D

Nabędę dodatek i zagramy, to z pewnością podzielę się uwagami.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Magnum Sal

Post autor: Bea »

yosz pisze:Dwuosobowa partia wyglada trochę inaczej niż trzy- czy czteroosobowa. Na pewno jest mniej podkradania soli a sama gra to bardziej pojedynek one-on-one podobnie jak dwuosobowy Caylus. Trzeba dokładniej wszystko wyliczyć czy na pewno opłaci mi się np wydobycie bo daję zarobić mojemu jedynemu przeciwnikowi itd. Ja najbardziej lubię grać w trzy osoby, ale we dwie też nie pogardzę ;) (no ale cóż - to moja gra :P)
Właśnie doświadczyłam gry na dwie osoby i muszę przyznać że to gra na noże. :evil: Wystarczy jeden błąd i można już strat nie odrobić. Przeciwnik podebrał mi pasujące zamówienie na początku gry, co skutkowało tym, ze nie miałam kasy, przez to nie kupiłam kart i tym samym w połowie gry byłam już w czarnej .... Mimo to bardzo dobrze się grało, było napięcie (nie w każdej grze euro to jest spotykane) i próby blokowania przeciwnika. W każdym razie nie jest to lajtowe ciułanie punkcików. Jest chęć by się od razu odegrać i nie popełnić tych samych błędów. Czyli syndrom: "teraz to bym zagrała inaczej". :D
Ciekawa jestem jak dodatek zmienia grę we dwie osoby? Też jest taka zacięta walka i "być albo nie być", czy ma się większe pole manewru?
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Magnum Sal

Post autor: cyberowca »

Zastanawiam się nad kupnem Magnum Sal do grania głównie w dwie osoby, czy jest sens? Zastanawiam się między tą grą a Pretorem.
ODPOWIEDZ