Mice and Mystics (Magia i Myszy) - zasady.

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mice and Mystics

Post autor: CydPL »

rattkin pisze:
CydPL pisze: Ja ich nie piszę, ja staram się jedynie je przypomnieć (i streścić) w pigułce, nie wertując przy tym instrukcji i nie przeskakując ze strony na stronę (przykład ogłuszenie i oplątanie, inicjatywa po posiłkach itp). Wiele z tych informacji można by pominąć, ale staram się ich tam nawtykać ile się da, aby można było wziąć kartę w łapę i przeczytać kroczek po kroczku.
W tym rzecz właśnie, że ilekroć robi się takie hint-karty, streszczenia, player aidy, jesteś automatycznie "odpowiedzialny" za ich treść i pełną zgodnosć z oryginalnymi zasadami. Jeśli dodatkowo je skracasz, upraszczasz, wciskasz, żeby było więcej miejsca, to tym bardziej trzeba uważać. Jest to zadanie dość karkołomne, ja się go nie podejmuję :)

Moje podejście jest jednak zgoła inne - kartę z przypomnieniem najważniejszych rzeczy to można mieć jedną, dwustronną, góra dwie - będą to prawdopodobnie: dostepne akcje, oraz sposób rozstawienia i atakowania minionami - bo to są najbardziej złożone / najpotrzebniejsze rzeczy i najczęściej występujące w grze. Jeśli tych kart robi się więcej, to jesteś już niebezpiecznie blisko wertowania, tyle że nie instrukcji, a kart, które i tak nie będą całością instrukcji. Więc, no, trzeba to sobie dobrze wyważyć.
Oczywiście zgadzam się z tym, że niejako jestem za nie wtedy odpowiedzialny. Czym innym jest jednak zrobić błąd i zmienić działanie czegoś, a czym innym pominąć na streszczeniu informacje, które dla mnie jako nowego gracza wydały się zupełnie oczywiste i nie wymagają przypomnienia po jednym przeczytaniu instrukcji. Brałem też pod uwagę o co pytali ludzie od początku tego wątku (nawet jeśli mi nie sprawiało to kłopotu). Nie jestem w stanie wpisać tam dosłownie wszystkiego. Stałoby się to instrukcją, pisaną mniejszą czcionką.

Co do kart podpowiedzi. Do Level 7 Omega Protocol mam dwustronną "kartę" mniej więcej formatu kartki z zeszytu. Zrobili ją goście z BGG. Zaoszczędzili mi tym masę czasu. Masa informacji. Maluteńką czcionką. Streszczona prawie cała instrukcja - super!
Po co mi karta, która przypomina mi o akcjach jakie mogę wykonać skoro je pamiętam? :)
Taka z resztą również jest (a tą z rozstawieniem i ruchem sługusów zrobię, może jutro).

Poza tym nie uważasz, że to bardziej kompaktowe i szybsze rozwiązanie niż korzystanie z instrukcji?
Będzie pewnie z 9 kart wielkości kart szukania. Mieszczą się na stole. Jak potrzebujesz robisz wachlarzyk i wyciągasz odpowiednią.
Nie bez powodu pułapka jest na jednej karcie z przewróceniem. Bo czego będziesz szukał jeśli wpadniesz w pułapkę?
Nie bez powodu odzyskiwanie sił jest przy ogłuszeniu i oplątaniu bo czego będziesz wtedy szukał? (dodatkowo w wielkim skrócie w akcjach)

Cenię sobie bardzo Twoje rady oraz to ile czasu i energii poświęcasz nam, świeżakom :)
Postaram się zrobić tak by było dobrze i jedynie pomóc a nie zaszkodzić.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

CydPL pisze: Oczywiście zgadzam się z tym, że niejako jestem za nie wtedy odpowiedzialny. Czym innym jest jednak zrobić błąd i zmienić działanie czegoś, a czym innym pominąć na streszczeniu informacje, które dla mnie jako nowego gracza wydały się zupełnie oczywiste i nie wymagają przypomnienia po jednym przeczytaniu instrukcji. Brałem też pod uwagę o co pytali ludzie od początku tego wątku (nawet jeśli mi nie sprawiało to kłopotu). Nie jestem w stanie wpisać tam dosłownie wszystkiego. Stałoby się to instrukcją, pisaną mniejszą czcionką.
Oczywiście. To jest tylko takie tam dopracowywanie detali. Już sam fakt, że chciało Ci się robić karty i pokazać je innym, należy pochwalić i przyklasnąć. Po prostu uważaj tylko, żeby to się nie zemściło, bo coś tam źle albo niedokładnie napiszesz i to z kolei do *Ciebie* ktoś będzie miał pretensje :)
CydPL pisze: Co do kart podpowiedzi. Do Level 7 Omega Protocol mam dwustronną "kartę" mniej więcej formatu kartki z zeszytu. Zrobili ją goście z BGG. Zaoszczędzili mi tym masę czasu. Masa informacji. Maluteńką czcionką. Streszczona prawie cała instrukcja - super!

Poza tym nie uważasz, że to bardziej kompaktowe i szybsze rozwiązanie niż korzystanie z instrukcji?
To pewnie rzecz gustu. Na BGG królują te takie jednostronicowe ściśnięcia reguł autorstwa Universal Head. Jest to profesjonalnie i fajnie zrobione. Dla mnie po prostu jednak zwyczajnie nie działa. Co z tego, że mam wszystko na jedne kartce, skoro jest napisane tak drobną czcionką, że nie jestem w stanie szybko tego wyłapać. Ja chyba wolę wertować instrukcję, bo wtedy mam pewność, że tam na pewno jest wszystko, co może być napisane, a w większym formacie, łatwiej mi sobie zakodować (w odniesieniu do grafik, obrazków, dużych liter) gdzie jaka informacja jest - i ją znaleźć.

Więc ja osobiście - nie uważam. Ale, jak kto woli. Niech to Cię nie zniechęca - myślę, że innym z pewnością się przyda w tym trudnym okresie początkowym.
CydPL pisze: Po co mi karta, która przypomina mi o akcjach jakie mogę wykonać skoro je pamiętam? :)
To się tak mówi łatwo. Nie minie trzeci scenariusz, jak zapomnisz, że można wykonywać drugi ruch :) Jak grałem kampanię pierwszy raz, to gdzieś tam w połowie zapomniałem, że można robić Scurry :)
CydPL pisze: Postaram się zrobić tak by było dobrze i jedynie pomóc a nie zaszkodzić.
That's the spirit!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

Czy są w sieci skany polskiej instrukcji?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: maciejo »

CydPL pisze:Pytanko o zasięg wzroku.
Jak go traktujecie? W instrukcji jest mowa o linii łączącej dwa środki podstawek...
To mnie trochę intryguje, bo idąc tym tropem gra nabiera taktycznego aspektu rozmieszczania jednostek na jednym polu. Nie ze względu na to, że zasłaniają siebie nawzajem (bo tego nie robią), ale ze względu na to, że czasem w jednym "miejscu" pola "widzę" figurkę, która stoi w konkretnym "miejscu" drugiego pola, a jak ją przesunę, to jej nie "widzę".
Bardziej logicznie byłoby gdyby trzeba było poprowadzić linię ze środka pola, na środek drugiego pola, jeśli nie chodzi konkretnie o ich podstawki.
W instrukcji oczywiście wyjaśniając ten aspekt, autor posłużył się wiele mówiącym obrazkiem, z dwiema figurkami :/
Dodam tylko-w niemieckiej instrukcji napisane jest,że mierzymy do środka pola na którym stoi figurka.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

Wątpliwość mnie naszła... Ruszając sługusem z bronią dystansową, rzucam kostką czy ruszam dopóki nie zauważy myszy?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Rzucasz kostką - to jego wartość ruchu. W ramach tej wartości, idziesz w stronę myszy, aż stwierdzisz, że sługus je widzi lub ruch się skończy. Jeśli już widzi, to tylko rzucasz kostką, ale się nie ruszasz.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

Dzięki :-)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

I jeszcze odnośnie umieszczania sługusów i pól z czerwoną obwódką :-)
Chodzi tu np o blat kuchenny?:-)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Syntax error. Couldn't parse the question.
Awatar użytkownika
magness
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2015, 13:54
Lokalizacja: Poznań | Jeżyce
Has thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: magness »

Tak, chodzi m.in. o blat w kuchni i inne tego typu meble, gdzie znajdują się łapki - symbol umieszczenia sługusów.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

Instrukcja mówi o umieszczaniu strzelających sługusów na polach z czerwoną obwódką. Pytam więc grzecznie o jakie pola chodzi :-)
Damiano
Posty: 29
Rejestracja: 06 lut 2015, 14:12

Re: Mice and Mystics

Post autor: Damiano »

Niedawno kupiłem tę grę i mam w sumie dwa pytania/ zagadnienia ( mam nadzieję,że już na nie nie odpowiadaliście ).
1. Wyczytałem na forum ( na tych fanowskich kartach ) , że mysz może używać jednej broni. W instrukcji tego nie wyczytałem.
2. Akcja wymiana- jak to działa? PO angielsku to chyba jest akcja dzielenie a na moje to różnica. Można dąć komuś coś za darmo? Czy trzeba się wymieniać przedmiotami za przedmioty albo serem za przedmioty?
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mice and Mystics

Post autor: CydPL »

Damiano pisze:Niedawno kupiłem tę grę i mam w sumie dwa pytania/ zagadnienia ( mam nadzieję,że już na nie nie odpowiadaliście ).
1. Wyczytałem na forum ( na tych fanowskich kartach ) , że mysz może używać jednej broni. W instrukcji tego nie wyczytałem.
2. Akcja wymiana- jak to działa? PO angielsku to chyba jest akcja dzielenie a na moje to różnica. Można dąć komuś coś za darmo? Czy trzeba się wymieniać przedmiotami za przedmioty albo serem za przedmioty?
Ad 1. jeśli chodzi o moje karty... to dlatego to wpisałem... @rattkin - a nie mówiłem? ;p
Ad 2. możesz wymienić np. ser za dobre słowo lub uśmiech drugiej myszy ;p Akcja ta w polskiej instrukcji nazywa się "Podział", w angielskiej "Share".

edit: @rattkin... w sumie jak teraz przeglądam instrukcję angielską prze melee attackt jest napisane:
Remember to add any bonuses that the mouse’s items or equipped weapons might give it.
Info o jednej broni pochodzi z jakiegoś FAQ?

edit 2: znalazłem... tak mi się wydawało że gdzieś to wyczytałem - oficjalne FAQ mówi o tym że możesz użyć jednej broni:
1.1.4: When equipping single handed weapons like the dagger, can a mouse equip two of them since they only take up one paw spot? Or can they not because the same paw is "glowing" on the equipping picture? The rules sound like you can, but then shields have the opposite paw "glowing".
A: Mice may equip two single paw weapons, but you can only attack with one weapon per attack and therefore only receive the bonus and ability of the chosen weapon.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2015, 14:40 przez CydPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

magness pisze:Tak, chodzi m.in. o blat w kuchni i inne tego typu meble, gdzie znajdują się łapki - symbol umieszczenia sługusów.
To jak wówczas traktować widzenie przeciwnika? Od środka pola? Przecież taki blat jest baaaardzo szeroki :-)
Awatar użytkownika
magness
Posty: 4
Rejestracja: 06 lut 2015, 13:54
Lokalizacja: Poznań | Jeżyce
Has thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: magness »

Maxxx76 pisze:
magness pisze:Tak, chodzi m.in. o blat w kuchni i inne tego typu meble, gdzie znajdują się łapki - symbol umieszczenia sługusów.
To jak wówczas traktować widzenie przeciwnika? Od środka pola? Przecież taki blat jest baaaardzo szeroki :-)
Zakładaliśmy, że z całego blatu jest bardzo dobra widoczność :)
Damiano
Posty: 29
Rejestracja: 06 lut 2015, 14:12

Re: Mice and Mystics

Post autor: Damiano »

Dzięki za szybką odpowiedź. Karty są świetne. Kawał dobrej roboty.

Pozostaje jeszcze kwestia mojego drugiego pytania co do tej wymiany/dzielenia
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

Cyd już napisał o zasadach wymiany kilka postów wyżej :-D
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mice and Mystics

Post autor: CydPL »

Damiano pisze:Dzięki za szybką odpowiedź. Karty są świetne. Kawał dobrej roboty.

Pozostaje jeszcze kwestia mojego drugiego pytania co do tej wymiany/dzielenia
O ile rozumiem, możesz swobodnie wymieniać się serem i/lub kartami szperania (tak długo jak przestrzegasz zasady 3 przedmiotów w plecaku) z jedną myszą znajdującą się na tym samym, lub sąsiadującym polu.
Nigdzie nie znalazłem wzmianki o tym, że nie możesz dać lub wziąć czegoś za darmo. W końcu jesteście drużyną ;p
Zasada trzech przedmiotów nie dotyczy oczywiście kart podstępu i ekwipunku, w który jesteś "uzbrojony" (/"ubrany").

Karty są jeszcze nieskończone. Jeszcze je poprawiam (idąc za sugestiami rattkina) i uzupełniam, pewnie jak skończę to gdzieś wrzucę na BGG i/lub podam linka do PDF.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Maxxx76 pisze:Instrukcja mówi o umieszczaniu strzelających sługusów na polach z czerwoną obwódką. Pytam więc grzecznie o jakie pola chodzi :-)
Sługusów strzelających umieszcza się na "stópkach" po prostu. Jak trzeba na czerwonych, to chodzi ... cóż, o pola z czerwoną obwódką :) Czyli takie z czerwona obwódką :). Jak stół na przykład (o ile są na nim łapki).
Damiano pisze: Niedawno kupiłem tę grę i mam w sumie dwa pytania/ zagadnienia ( mam nadzieję,że już na nie nie odpowiadaliście ).
1. Wyczytałem na forum ( na tych fanowskich kartach ) , że mysz może używać jednej broni. W instrukcji tego nie wyczytałem.
2. Akcja wymiana- jak to działa? PO angielsku to chyba jest akcja dzielenie a na moje to różnica. Można dąć komuś coś za darmo? Czy trzeba się wymieniać przedmiotami za przedmioty albo serem za przedmioty?
1. Używać to złe słowo. Atakować może jedną. Co do samego używania, czasem zdarza się, że więcej, w specyficznych kombinacjach. Dlatego też w instrukcji użyto liczby mnogiej, zapewne dla "zabezpieczenia się" na takie przypadki. Choć to rzeczywiście dość dziwne, że w instrukcji nie ma wzmianki o ataku jedna bronią. Na szybko nie znalazłem, ale wydawało mi się, że gdzieś tam jest.

2. Tak, share to lepsze słowo. Pełna dowolność - można dać coś komuś, można wziąć coś od kogoś, można jednocześnie dać i wziąć. można wziąć i nie dać nic w zamian, można dać i nie brać nic w zamian. Trzeba tylko pamiętać (bo latwo zapomnieć), żeby nie rzucać żelastwem i serem przez pół pokoju (myszy muszą być obok siebie :P).

Z blatu widac wszystko. Jest nie tylko duży, ale przede wszystkim wyżej.
Ostatnio zmieniony 06 lut 2015, 15:04 przez rattkin, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Mice and Mystics

Post autor: Maxxx76 »

I właśnie o widoczność z takich dużych pol mi chodzi :-)
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: Karit »

Czy moze ktos napisac na jakie bledy zwrocic uwage czytajac instrukcje PL, podobno nie poprawiono bledow w instrukci i na kartach z oryginalnej angielskiej wersji (?)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 52 times
Been thanked: 16 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: niwgnip »

Pytanie do 4 rozdziału
Spoiler:
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: rattkin »

Spoiler:
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mice and Mystics

Post autor: CydPL »

Karit pisze:Czy moze ktos napisac na jakie bledy zwrocic uwage czytajac instrukcje PL, podobno nie poprawiono bledow w instrukci i na kartach z oryginalnej angielskiej wersji (?)
1. Ani w angielskiej ani w polskiej nie wspomniano o ataku tylko jedną bronią (oficjalne FAQ Plaid Hat Games). Jeśli masz np 2 jednoręczne to w ataku liczysz bonus z jednej, ale jeśli dawałyby bonus np w obronie to o ile mi dobrze wiadomo używasz obu bonusów (o tej obronie gdzieś wyczytałem i nie pamiętam źródła więc najlepiej to potwierdzić).

2. (błąd w PL) Zasięg wzroku sprawdza się między środkami pól a nie między środkami podstawek.

3. karta umiejętności kowala "Zastawianie pułapki" (czy jakoś tak) powinna mieć symbol gwiazdki zamiast tarczy z gwiazdką (oficjalne FAQ)

4. Karta umiejętności łucznika "Strzał ostrzegawczy", nie powinna mieć dopisku o "aktywnej myszy" bo oczywiście to łucznik strzela a nie aktywna mysz

O ile dobrze pamiętam to tyle z ważniejszych uchybień (znalezionych do tej pory).
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 330
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 52 times
Been thanked: 16 times

Re: Mice and Mystics

Post autor: niwgnip »

Odpowiedź do rozdz. 4 ;p
rattkin pisze:
Spoiler:
Rozdział 4 c.d.
Spoiler:
ODPOWIEDZ