Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pattom »

microwave pisze:Dobrze, że ten przedruk tylko w kategorii Solo coś osiągnął.
Też zachwycony nie byłem po kilku grach, eurowatość i pseudo Deck Building. No i ten down time przy 4 graczach i 2 ostatnich turach :/
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: mat_eyo »

Ja z kolei gratuluję! Gra ostatnimi czasy jest jedną z moich ulubionych* pograłem sporo i nadal się nie nudzi, wręcz przeciwnie, zastanawiam się nad zakupem dodatku, choć miałem kupować tylko dodatki frakcyjne. Co śmieszniejsze to w wariant solo jeszcze nie grałem, po takim wyróżnieniu chyba muszę sprawdzić ;)

*w wariancie dwuosobowym, we czwórkę grałem dwa razy i faktycznie trochę się dłużyło.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: TTR_1983 »

Również gratuluję!
Zawsze znajdą się jednak cebularze, którzy muszą narzekać.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

microwave pisze:Dobrze, że ten przedruk tylko w kategorii Solo coś osiągnął.
7 nominacji i drugie miejsce w kategoriach: Najlepsza Gra Karciana, Najlepsza Gra Strategiczna i Najlepsza Gra 2-osobowa to jednak deczko więcej. Żadna gra nie otrzymała tylu nominacji, co ten "przedruk". No ale każdy widzi to, co chce widzieć :D
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: trabiniu »

no cóż teraz to nie mam wyjścia. trzeba będzie osadników nabyć i przetestować :)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: pattom »

a czemu przedruk ?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

pattom pisze:a czemu przedruk ?
Parę osób wymyśliło sobie, że Osadnicy to przedruk 51. stanu, bo też jest mechanika wykorzystania karty na 3 sposoby: budowa, plądrowanie, umowa.
Każdy ma swoją definicję przedruku ;)
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Yavi »

pattom pisze:a czemu przedruk ?
Strzelam, że chodzi o 51. Stan, do którego podobno Osadnicy są podobni. No i przecież O:NI okazali się sukcesem zarówno Portalu, Trzewika jak i wg mnie Polski, więc każdy powód żeby ich skrytykować jest dobry ;)

Liczyłem na nagrodę w kategorii gry dwuosobowej i/lub karcianej, ale i tak jest dobrze :)
Teraz tylko trzeba zdobyć Star Realms i samodzielnie ocenić, czy faktycznie jest lepsze.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: premek »

Gratulacje
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Gratki! :D Spodziewałem się większej liczby nagród, ale cóż... nominacja też jest wyróżnieniem. Myślę, że dla Trzewika i tak fajniejsze będą kolejne międzynarodowe umowy wydawnicze. ;) Pod tym względem jest to chyba największy sukces Portalu w całej jego historii.

Osadnicy mają wielki potencjał i przyszłe frakcje pomogą rozwinąć skrzydła tej grze.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Trolliszcze pisze:
pattom pisze:a czemu przedruk ?
Parę osób wymyśliło sobie, że Osadnicy to przedruk 51. stanu, bo też jest mechanika wykorzystania karty na 3 sposoby: budowa, plądrowanie, umowa.
Każdy ma swoją definicję przedruku ;)
To nie jest przedruk Przecież w ONI mozna wykorzytać karty tylko na 2 sposoby. :-P
(Wiem, że niektóre karty można wykorzytsac na 3 sposoby, ale tylko maninacy palą wałsne japońskie karty za 1VP).
W Polsce to rzeczywiście może nie ma zbytniego sensu traktować ONI jako ZUPEŁNIE nowej gry. Ale na zachodzie to zasadzie nowa gra. Zachodnie wydania 51/NE miały dośc małe nakłady i słabą dystrybucję . A "nowa" gra jest niesiona sukcesem Robinsona, z odśiweżoną bardziej starwna oprawą, ze streamlinowanymi zasadami i mechanizmem frakcji rozbudowanym do oddzielnej talii( a nie tylko 1 karty frakcyjnej).
Nie ma co się czepiać I.T. za to.
Martin Wallace robi "odświeżanie gier" już od kilku(nastu?) lat i jakoś mało kto mu to wypomina.
Elisek
Posty: 105
Rejestracja: 25 paź 2013, 23:52

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Elisek »

Rafal_Kruczek pisze:
Trolliszcze pisze:
pattom pisze:a czemu przedruk ?
Parę osób wymyśliło sobie, że Osadnicy to przedruk 51. stanu, bo też jest mechanika wykorzystania karty na 3 sposoby: budowa, plądrowanie, umowa.
Każdy ma swoją definicję przedruku ;)
To nie jest przedruk Przecież w ONI mozna wykorzytać karty tylko na 2 sposoby. :-P
(Wiem, że niektóre karty można wykorzytsac na 3 sposoby, ale tylko maninacy palą wałsne japońskie karty za 1VP).
W Polsce to rzeczywiście może nie ma zbytniego sensu traktować ONI jako ZUPEŁNIE nowej gry. Ale na zachodzie to zasadzie nowa gra. Zachodnie wydania 51/NE miały dośc małe nakłady i słabą dystrybucję . A "nowa" gra jest niesiona sukcesem Robinsona, z odśiweżoną bardziej starwna oprawą, ze streamlinowanymi zasadami i mechanizmem frakcji rozbudowanym do oddzielnej talii( a nie tylko 1 karty frakcyjnej).
Nie ma co się czepiać I.T. za to.
Martin Wallace robi "odświeżanie gier" już od kilku(nastu?) lat i jakoś mało kto mu to wypomina.
W ogólnym rozrachunku można na 3 sposoby. Zamysł jest ten sam co w 51.Stanie, ale oczywiście gra jest czymś innym. Jest przystepniejsza i mimo wszystko rozdzielenie całości na frakcyjne i zwykłe też wprowadza dużo zmian.

Ja sprzedałem 51 i gram tylko w ONI, ale co prawda to prawda. Obu gier nie widzę sensu trzymać na półce, bo mechanicznie nie ma wielkich różnic.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: evenstar »

Kiedy ma wyjść nowy dodatek?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

evenstar pisze:Kiedy ma wyjść nowy dodatek?
Mały dodatek na wiosnę (kwiecień-maj), a nowa frakcja w sierpniu.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: janekb »

mulek18 pisze:Również gratuluję!
Zawsze znajdą się jednak cebularze, którzy muszą narzekać.
Uwaga OT: weź se tę cebulę i się nią udław. Co to za chora moda, żeby osoby, które tylko spróbują cokolwiek skrytykować wyzywać od cebularzy? Nie można już wyrażać swojego zdania bo będzie się obrażanym? To jest tak samo głupie jak nazywanie haterem każdej osoby, która zwróci uwagę, że coś jest nie tak. Ma być tylko aplauz i zaakceptowanie?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Odp: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

janekb pisze:
mulek18 pisze:Również gratuluję!
Zawsze znajdą się jednak cebularze, którzy muszą narzekać.
Uwaga OT: weź se tę cebulę i się nią udław. Co to za chora moda, żeby osoby, które tylko spróbują cokolwiek skrytykować wyzywać od cebularzy? Nie można już wyrażać swojego zdania bo będzie się obrażanym? To jest tak samo głupie jak nazywanie haterem każdej osoby, która zwróci uwagę, że coś jest nie tak. Ma być tylko aplauz i zaakceptowanie?
Bo poszanowanie zdania innych osób to rzadko spotykana sprawa.

Ja akurat wierzyłem w sukces Osadników i cieszy mnie uznanie zachodnich graczy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Hejka, mam pytanko do osób grających solo w Osadników. Czy jest to tryb dodany do gry tak dodatkowo (coś, jak hexogłówki w NH 3), czy raczej pełnoprawny tryb, w który można grać równie miodnie co w dwie i więcej osób (jak Robinson)? Zastanawiam się nad zakupem Osadników, z tym, że zamierzam w 80% grać w pojedynkę, resztę w dwie osoby i obawiam się, czy nie będę rozczarowany.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: misioooo »

Skoro wykorzystanie kart na 3 sposoby czyni grę przedrukiem... To O:NI są przedrukiem Race for the Galaxy, Na Chwałę Rzymu i pewnie jeszcze kilka innych gier się znajdzie (7 cudów może?) ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: wirusman »

Bary pisze:Hejka, mam pytanko do osób grających solo w Osadników. Czy jest to tryb dodany do gry tak dodatkowo (coś, jak hexogłówki w NH 3), czy raczej pełnoprawny tryb, w który można grać równie miodnie co w dwie i więcej osób (jak Robinson)? Zastanawiam się nad zakupem Osadników, z tym, że zamierzam w 80% grać w pojedynkę, resztę w dwie osoby i obawiam się, czy nie będę rozczarowany.
Sam ostatnio pogrywam tylko w partie solo i muszę powiedzieć, że gra się przednie. Dodatkowo na stronie portalu masz kampanie solo. Jeszcze nie ruszyłem, ale kilka osób już w nią grało. Przeważnie są pochlebne opinie o niej. Osadnicy zdobili nagrodę za grę solo. Więc o czymś to świadczy.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: janekb »

misioooo pisze:Skoro wykorzystanie kart na 3 sposoby czyni grę przedrukiem... To O:NI są przedrukiem Race for the Galaxy, Na Chwałę Rzymu i pewnie jeszcze kilka innych gier się znajdzie (7 cudów może?) ;)
Ale przecież IT też mówił o tym, że przerabia 51.Stan. No sorry te gry są do siebie bardzo podobne, niby było uproszczenie pierwowzoru, ale w dodatku, z tego co kojarzę, dochodzą mechanizmy używane wcześniej w 51.Stanie (korzystanie z budynków przeciwnika). Ta gra nie jest czymś nowym, nie oszukujmy się, ale czy to znaczy, że jest zła? Nie. Ja wolę co prawda 51.Stan, ale trzeba przyznać, że nie odniósł takiego sukcesu. Nie wiem czy przez to, że Portal nie był wtedy tak znany, czy przez świat postapo (to raczej nie, bo skoro zombie są tak lubiane, to znaczy, że ludzie lubią zagładę), czy przez skomplikowanie zasad? Faktem jest jednak, że O:NI odnieśli o wiele większy sukces. W sumie to dobrze.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

wirusman pisze:Sam ostatnio pogrywam tylko w partie solo i muszę powiedzieć, że gra się przednie. Dodatkowo na stronie portalu masz kampanie solo. Jeszcze nie ruszyłem, ale kilka osób już w nią grało. Przeważnie są pochlebne opinie o niej. Osadnicy zdobili nagrodę za grę solo. Więc o czymś to świadczy.
Przekonałeś mnie. :) Odnośnie nagrody, jestem lekko zaskoczony, że akurat ten aspekt gry okazał się najsilniejszą jej stroną. Spróbuję, ocenię. ;)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: wirusman »

Bary pisze:
wirusman pisze:Sam ostatnio pogrywam tylko w partie solo i muszę powiedzieć, że gra się przednie. Dodatkowo na stronie portalu masz kampanie solo. Jeszcze nie ruszyłem, ale kilka osób już w nią grało. Przeważnie są pochlebne opinie o niej. Osadnicy zdobili nagrodę za grę solo. Więc o czymś to świadczy.
Przekonałeś mnie. :) Odnośnie nagrody, jestem lekko zaskoczony, że akurat ten aspekt gry okazał się najsilniejszą jej stroną. Spróbuję, ocenię. ;)
Nie jest najsilniejszą:D, bo trafią się karty bezużyteczne w partiach solo. Lecz dalej jest bardzo miło zagrać w wersje solo.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bary »

Najsilniejszą według BGG, bo był nominowany w kilku kategoriach, a wygrał właśnie w kategorii gra solo.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
czarny_mj
Posty: 11
Rejestracja: 04 sty 2015, 15:37

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: czarny_mj »

Może to też oznaczać ze tam miał najsłabszą konkurencje ;P
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: hadrian »

czarny_mj pisze:Może to też oznaczać ze tam miał najsłabszą konkurencje ;P
Może, ale gdyby ludzie nie grali w wariant solo to by na niego nie głosowali. Ja nigdy nie mam chęci rozkładać jakiejkolwiek gry solo (wolę po kogoś zadzwonić lub pojechać i zagrać), a w Osadników rozegrałem solo kilkanaście partii. Z mojego punktu widzenia nagroda jak najbardziej zasłużona.
Large Hadrian Collider
ODPOWIEDZ