Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Post autor: Neoptolemos »

Drodzy forumowicze,
od dłuższego czasu myślę o zakupie którejś gry z kubańskiej trylogii (celem grania głównie w 2 osoby, zakładam, że te gry to półka lekko-średnia). Którą z nich byście doradzili bądź odradzili?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Post autor: garg »

Lubię wszystkie trzy, więc wszystkie polecam :) , ale przy założonych przez Ciebie kryteriach:

Cuba
Najcięższa z całego cyklu, rozgrywka do dwóch godzin, najlepiej działa w 3-5 osób, w dwie jest dość monotonnie.

Hawana
Waga średnia, nadaje się prawie wyłącznie do pojedynków, bo w trzy i więcej osób jest chaotycznie, reguły prostsze od Cuby i dość zrozumiałe.

Santiago de Cuba
Lekka i mocno rodzinna, reguły do wyjaśnienia w 10 minut, równie szybka, jak Hawana (około 30-45 minut), działa dobrze w każdym składzie (2-4 osoby).
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Post autor: srokaplotkara »

Subiektywnie: Cuba za bardzo mi nie podeszła. Gra w dwie osoby jest dosyć sucha. Hawana super, tą grę naprawdę polecam. Nieskomplikowana i w miarę szybka :-)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Post autor: Neoptolemos »

Dobra. Cuba wypada, a jeśli ktoś jeszcze ma jakąś bardzo pozytywną opinię o Santiago lub negatywną o Hawanie (bo chyba to będzie mój wybór), to chętnie :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Post autor: TV3 »

"jeśli ktoś jeszcze ma jakąś (...) negatywną o Hawanie, (...) to chętnie"
Nie :lol:

Co prawda nie porównam, bo Santiago nie znam, napiszę jedynie, że Hawana bardzo przyjemną grą na 2 osoby jest.
Z jednej strony ciułanie materiałów, pesos i robotników i składanie ich w zestawy celem pozyskania budynków. Oczywiście to byłby suchar, mamy więc postacie, które w tajemnicy przed każdą kolejką wybieramy do działania. Jest więc niepewność, co zrobi przeciwnik, jest więc trochę blefu, można podejść przeciwnika i takie tam. Przyjemnie się w to gra. Gra całkiem lekka.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Post autor: Bea »

Neoptolemos pisze:Dobra. Cuba wypada, a jeśli ktoś jeszcze ma jakąś bardzo pozytywną opinię o Santiago
Bardzo dobrze wypada na dwie osoby, gra jest wtedy bardziej strategiczna. Uwaga, negatywna interakcja może boleć. :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Post autor: mig »

Z dwóch, które zostały na placu boju, mnie znacznie bardziej odpowiada Santiago de Cuba. Hawana po kilku (nastu) rozgrywkach zrobiła się zbyt schematyczna i nudna.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Hawana, Cuba czy Santiago de Cuba?

Post autor: Neoptolemos »

Jednak wezmę Hawanę. Wydaje się być lepsza na 2 osoby (a taki jest główny zamysł), i nawet jeśli w końcu staje się schematyczna, zakładam że będzie miłą odskocznią od innych pozycji, w które gram z dziewczyną. Pozycji ambitniejszych i na więcej osób mam jeszcze całą mało ograną półkę, więc wystarczy. No i mam okazję kupić Hawanę w dobrej cenie ;)

Dzięki za porady!
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
ODPOWIEDZ