Kawerna: Rolnicy z Jaskiń / Caverna: The Cave Farmers (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: bogas »

Perpetka pisze:To jest bardzo ciekawe, że wszyscy tu piszą o ciśnieniu w Agri. Przecież to Le Havre udaje, że daje jakieś możliwości, a tak naprawdę musisz się tylko żywić i nie ma czasu na nic innego, a jego nikt się o to nie czepia.
To taki żart? Czy może jednak serio? :shock:
lukasl
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2015, 14:19

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: lukasl »

Jeżeli komuś przeszkadza w Agricoli fakt że gra premiuje "wielospecjalizację" niech zmieni sobie liczenie punktów na to z Caverny, za każdego zwierzaczka 1 pkt za brak -1. Wtedy będzie można spokojnie się specjalizować w hodowaniu owiec, dzików itd.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: NTomasz »

ja tylko zapytam czy w temacie o agricoli też stado fanow caverny pisze różne subiektywne mniej lub bardziej wnioski i wymysły na temat C? Czy to tylko tutaj jest sytuacja w której naprawdę zamiast rozmowy jakoś o grze... rozmowa dotyczy wszystkich istniejących gier o farmieniu? jeżeli tak to lepiej założyć nowy temat "Bijmy się i przepychajmy o to które farmienie jest lepsze".
Co do podsumowania to nikt tak dobrze nie opowiedział o tej grze jak:
https://www.youtube.com/watch?v=h-8k9Auuw5g#t=1849
trochę stare ale:) NIKT nie opowiedział tego lepiej

edit up: a jak komuś przeszkadza że osadnicy z catanu mu się znudzili to może kupić paczke plastikowych żołnierzyków i udawać że gra w ryzyko... Wybaczcie ale wmawianie sobie że gra jest super a jak dla kogos nie jest super to niech zmieni sobie sam zasady tak aby zaczęła być... jest tak SUABE

a jeżeli muszę zmieniać zasady aby gra była ok. albo działała dobrze to coś jest nie tak... bo jeżeli muszę to zrobić to znaczy że produkt na który wydałem pieniądze nie działa. Wiem że jest tu pełno ludzi którzy lubią i którzy chętnie wymyślają tony homerulsów aby gra działała dla nich lepiej lub fajniej. Książka jest fajna jak sie podoba a nie kiedy wymyślę własne lepsze alternatywne zakończenie - wtedy powinno się pomyśleć o tworzeniu własnych produktów a nie ulepszaniu istniejących
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Trolliszcze »

NTomasz pisze:ja tylko zapytam czy w temacie o agricoli też stado fanow caverny pisze różne subiektywne mniej lub bardziej wnioski i wymysły na temat C? Czy to tylko tutaj jest sytuacja w której naprawdę zamiast rozmowy jakoś o grze... rozmowa dotyczy wszystkich istniejących gier o farmieniu? jeżeli tak to lepiej założyć nowy temat "Bijmy się i przepychajmy o to które farmienie jest lepsze".
Zabawne, że mówi to ktoś, to był jedną z osób napędzających tę dyskusję :D
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: NTomasz »

Trolliszcze pisze:
NTomasz pisze:ja tylko zapytam czy w temacie o agricoli też stado fanow caverny pisze różne subiektywne mniej lub bardziej wnioski i wymysły na temat C? Czy to tylko tutaj jest sytuacja w której naprawdę zamiast rozmowy jakoś o grze... rozmowa dotyczy wszystkich istniejących gier o farmieniu? jeżeli tak to lepiej założyć nowy temat "Bijmy się i przepychajmy o to które farmienie jest lepsze".
Zabawne, że mówi to ktoś, to był jedną z osób napędzających tę dyskusję :D
oczywiście że zabawne! :) tylko że ja nie pisze w wątku o agricoli jaka to ona nie słaba :) i jak to caverna nie lepsza:)
Ale Cieszę się że rasowy Troll docenia fakt że jest to zabawna wypowiedź! :)
zresztą już mi się trochę znudziło! :P - to też jako Troll napewno rozumiesz
Awatar użytkownika
kosmat
Posty: 9
Rejestracja: 10 sie 2012, 15:05

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: kosmat »

NTomasz pisze:ja tylko zapytam czy w temacie o agricoli też stado fanow caverny pisze różne subiektywne mniej lub bardziej wnioski i wymysły na temat C? Czy to tylko tutaj jest sytuacja w której naprawdę zamiast rozmowy jakoś o grze... rozmowa dotyczy wszystkich istniejących gier o farmieniu?
Jeśli ktoś nie lubi Caverny to po co w temacie o Agricoli ma o niej pisać?
Agricola jest starsza i już dużo było o niej powiedziane, Caverna jest młodszym dzieckiem. W naturalny sposób Agricola jest dla Caverny punktem odniesienia a nie na odwrót. O Agricoli też wiele osób pisze niepochlebnie jeśli Cavernę uznaje za mordercę poprzedniczki, że lepsze jest żywienie, że jest więcej opcji, że można się wreszcie specjalizować itd.
NTomasz pisze: Co do podsumowania to nikt tak dobrze nie opowiedział o tej grze jak:
https://www.youtube.com/watch?v=h-8k9Auuw5g#t=1849
trochę stare ale:) NIKT nie opowiedział tego lepiej
Sam twierdził kiedyś że Mage Wars jest rewelacyjne a ostatnio dodał te grę do listy gier po które już nie sięgnie. Najbardziej ciekawi mnie czy Tom Vasel nie doda kiedyś Caverny do top ten Turkeys. Czas pokaże.
NTomasz pisze: NIKT nie opowiedział tego lepiej
Tu bym dyskutował: https://www.youtube.com/watch?v=rAqCnMVEVWI
Oczywiście Rahdo bierze pod uwagę głównie podstawową komórkę społeczności planszówkowej czyli mąż + żona;)
NTomasz pisze: a jeżeli muszę zmieniać zasady aby gra była ok. albo działała dobrze to coś jest nie tak... bo jeżeli muszę to zrobić to znaczy że produkt na który wydałem pieniądze nie działa. Wiem że jest tu pełno ludzi którzy lubią i którzy chętnie wymyślają tony homerulsów aby gra działała dla nich lepiej lub fajniej. Książka jest fajna jak sie podoba a nie kiedy wymyślę własne lepsze alternatywne zakończenie - wtedy powinno się pomyśleć o tworzeniu własnych produktów a nie ulepszaniu istniejących
Zgadzam się że gra nie powinna zmuszać do zmiany zasad od samego początku. To by świadczyło że nie została dobrze przetestowana. Po wielu grach natomiast jak najbardziej. Wiadomo, nic nie jest nieskończenie regrywalne.


Nie widzę nic złego w subiektywnych opiniach o Cavernie i złych i dobrych. To nie jest przecież temat "Jaka to Caverna jest cudowna". A że porównywana jest do Agricoli (wcale nie do wszystkich gier o farmieniu), no cóż, jak dla mnie to akurat dobrze o niej świadczy;)
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Trolliszcze »

kosmat pisze:Sam twierdził kiedyś że Mage Wars jest rewelacyjne a ostatnio dodał te grę do listy gier po które już nie sięgnie. Najbardziej ciekawi mnie czy Tom Vasel nie doda kiedyś Caverny do top ten Turkeys. Czas pokaże.
O, a masz może linka? Ostatnio zastanawiałem się nad kupnem Mage Wars i właśnie z tej okazji obejrzałem sobie recenzję Vasela, który wychwalał grę pod niebiosa. I nagle taka zmiana? Jakoś to uargumentował?
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: gafik »

NTomasz pisze:...Co do podsumowania to nikt tak dobrze nie opowiedział o tej grze jak:
https://www.youtube.com/watch?v=h-8k9Auuw5g#t=1849
trochę stare ale:) NIKT nie opowiedział tego lepiej...
Nie zgadzam się.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: NTomasz »

gafik pisze:
NTomasz pisze:...Co do podsumowania to nikt tak dobrze nie opowiedział o tej grze jak:
https://www.youtube.com/watch?v=h-8k9Auuw5g#t=1849
trochę stare ale:) NIKT nie opowiedział tego lepiej...
Nie zgadzam się.

z subiektywną opinią Zee i Sama? z tym że się z nimi zgadzam. Czy z tym że jest to moim zdaniem najlepsze możliwe opisanie frustrujących mnie w agricoli rzeczy? Bo w sumie możesz się nie zgadzać ze wszystkim i masz prawo! bo to tylko subiektywne odczucia i oczeny i Twoje mogą być całkowicie inne oczywista sprawA:)
Awatar użytkownika
kosmat
Posty: 9
Rejestracja: 10 sie 2012, 15:05

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: kosmat »

Trolliszcze pisze:
kosmat pisze:Sam twierdził kiedyś że Mage Wars jest rewelacyjne a ostatnio dodał te grę do listy gier po które już nie sięgnie. Najbardziej ciekawi mnie czy Tom Vasel nie doda kiedyś Caverny do top ten Turkeys. Czas pokaże.
O, a masz może linka? Ostatnio zastanawiałem się nad kupnem Mage Wars i właśnie z tej okazji obejrzałem sobie recenzję Vasela, który wychwalał grę pod niebiosa. I nagle taka zmiana? Jakoś to uargumentował?
Top ten Turkeys, chodzi o opinie Sama:
https://www.youtube.com/watch?v=xZWfmUuQ8sk

Podobnie Tom Vasel dałby sobie kiedyś za Tygrys i Eufrat rękę uciąć. To by teraz nie miał ręki;)
Tylko ten kto nic nie robi nie popełnia błędów
Awatar użytkownika
Der
Posty: 63
Rejestracja: 11 kwie 2011, 17:46
Has thanked: 11 times
Been thanked: 9 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Der »

Wydaje się po pierwszej rozgrywce. Ogrom wszystkiego co wypełnia pudło przytacza. Grało mi się lżej i przyjemniej niż w Agricolę, podoba mi się opcja lewelowania naszych krasnoludów, wszystko pomimo chyba większej ilości opcji wydaje się lżejsze (może przez to, że tak się nie głoduje straszniej, jak w Agri). No i plansza ma opcję noc/dzień co jest super ;-). Wszystko zależy od typu gry, ale Caverna do mnie trafiła (a Agricola średnio). Agricola mi przypomina Starcrafta, gdzie wszystko zależy od ostrego tarcia i trafiania możliwie najlepiej w najlepsze decyzje, bo inaczej wszystko w plecy. Zaś Caverna wydawała mi się bogatsza w opcje, jednocześnie trochę luźniejsza pomimo wycisku, który daje szeregiem opcji. W każdym bądź razie warto zagrać i zobaczyć czy się samemu lubi. Ja grałem w krakowskim Hexie, gdzie jest egzemplarz do ciupania.
Gain 1VP - strona dla fanów planszówek, którą tworzę... taki nasz "9gag" :P
https://gain1vp.com/
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: zomboni »

W zeszłym tygodniu rozegrałem pierwszą partię solo. Bardzo mi się podobało, ostatecznie osiągnąłem 193 punkty. Poszedłem w zwierzaki (Weaving parlor, Fodder chamber) i zboże (Beer parlor). Przydały się również zniżki na kamień i drewno (Stone carver, Carpenter) - bardzo lubię te kafelki. W zdobyciu dodatkowych punktów pomógł mi Office room. Miałem sześciu pracowników i pod koniec nie było za bardzo co zbierać :)
Spoiler:
Jakie są wasze wyniki i strategie w grach solo?
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: staszek »

Stało się - Rosenberg znów 3 na bgg
Tym razem za sprawą Caverny
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: adikom5777 »

bo to dobra gra jest :)
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: zioombel »

zomboni pisze:W zeszłym tygodniu rozegrałem pierwszą partię solo. Bardzo mi się podobało, ostatecznie osiągnąłem 193 punkty. Poszedłem w zwierzaki (Weaving parlor, Fodder chamber) i zboże (Beer parlor). Przydały się również zniżki na kamień i drewno (Stone carver, Carpenter) - bardzo lubię te kafelki. W zdobyciu dodatkowych punktów pomógł mi Office room. Miałem sześciu pracowników i pod koniec nie było za bardzo co zbierać :)
Spoiler:
Jakie są wasze wyniki i strategie w grach solo?
Grałem dopiero kilka razy i nie ja czytałem instrukcje , ale wydaje mi się że osły można trzymać tylko w kopalniach. Tak przynajmniej mi tłumaczono.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Bea »

zioombel pisze:
zomboni pisze:W zeszłym tygodniu rozegrałem pierwszą partię solo. Bardzo mi się podobało, ostatecznie osiągnąłem 193 punkty. Poszedłem w zwierzaki (Weaving parlor, Fodder chamber) i zboże (Beer parlor). Przydały się również zniżki na kamień i drewno (Stone carver, Carpenter) - bardzo lubię te kafelki. W zdobyciu dodatkowych punktów pomógł mi Office room. Miałem sześciu pracowników i pod koniec nie było za bardzo co zbierać :)
Spoiler:
Jakie są wasze wyniki i strategie w grach solo?
Grałem dopiero kilka razy i nie ja czytałem instrukcje , ale wydaje mi się że osły można trzymać tylko w kopalniach. Tak przynajmniej mi tłumaczono.
W kopalniach można trzymać tylko osły w sensie, że innych zwierząt tam nie położysz. Za to same osły mogą być trzymane też na pastwisku czy w izbie.
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: staszek »

adikom5777 pisze:bo to dobra gra jest :)
Wyjątkowo, muszę powiedzieć ,że niezła :)
W końcu dałem jej drugie miejsce wśród Rosenbergów ;)
Awatar użytkownika
embi04
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2012, 11:06
Lokalizacja: Kraków

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: embi04 »

zomboni pisze:
Spoiler:
mam pytanie do zdjecia - a wolno sie rozbudowywac poza oryginalne 12+10 kwadratow planszy?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: adikom5777 »

nie sądzę :)
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: witek »

Można. Jest komnata, która na to pozwala (nawet daje za to punkty). Nie pamiętam teraz jak się nazywa.
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: aigimig »

nazywa się Office Room. ale uwaga, w dodatku do angielskiej instrukcji jest błąd dotyczący tego kafelka (w zasadzie to błędne jest tylko przykładowe zdjęcie), więcej szczegółów tutaj: https://boardgamegeek.com/thread/117378 ... oom-bureau
Awatar użytkownika
zomboni
Posty: 143
Rejestracja: 12 maja 2013, 13:55
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: zomboni »

Office room jest świetny, zwłaszcza w połączeniu z Traderem na początku gry daje surowce. W grze wieloosobowej jego wartość spada, bo ciężko jest się dopchać do pól dających podwójne kafle (przynajmniej w mojej grupie). Jakie są wasze ulubione zestawy budynków?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: adikom5777 »

witek pisze:Można. Jest komnata, która na to pozwala (nawet daje za to punkty). Nie pamiętam teraz jak się nazywa.
Rzeczywiście, zapomniałem o tym budynku.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: Firenski »

zomboni pisze:.... Jakie są wasze ulubione zestawy budynków?
Na początku Carpenter lub Stone carver, coby troszkę obniżyć koszty. Później Cooking cave, żeby się dobrze żywić. Additional dwelling, bo lubię się rozmnażać. Na zakończenie Broom chamber i Weapon storage, aby dobrze zapunktować. A wszystko to tylko gdy przeciwnicy pozwolą, bo nie zawsze pozwalają ;) Ale ja do tej pory mało grałem i nie znam się :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
blazej_c
Posty: 127
Rejestracja: 04 lis 2014, 12:57
Lokalizacja: Poznan, Poland
Kontakt:

Re: Caverna : Cave Farmers

Post autor: blazej_c »

Wiecie może na kiedy planowana jest wersja PL? Pamiętam, że Lacerta zapowiadała w zeszłym roku, że wyda.
ODPOWIEDZ