Odbudowa Warszawy 1945-1980 (Piotr Grzymisławski, Łukasz Szopka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Kolejarz »

Czy model się nie sprawdził? Zapowiedzianych działań współpracy ze wspierającymi w zasadzie nie podjęto.
Wydawnictwa to niewielkie przedsiębiorstwa, do patowej sytuacji wystarczy np. choroba jednej osoby albo problemy wynikające z wcześniejszymi projektami (Teomachy?) lub po prostu bieżącymi sprawami, nad którymi my się nie zastanawiamy.
Kampania wygląda na tyle słabo, że bardzo wątpię, aby ktoś to tak zaplanował. Może to nie kwestia modelu, ale braku rąk do jego realizacji.
Może chociaż na końcówce coś więcej się wydarzy, szczególnie, że pojawiła się konkurencja?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Lothrain »

Nie wiem, czy to jedynie kwestia modelu kampanii. To bardziej jeden z czynników. Brak rozgrywki 2-osobowej to moim zdaniem główny powód, który wpłynął na mniejsze zainteresowanie, w tym i moją rezygnację ze wspierania. Poza tym cena wyjściowa w porównaniu z poprzednimi zbiórkami, jak choćby Magnatami, też nieco rozczarowała. Pierwsze progi poszły, ale 139 zeta to już warte przemyślenia. Niby napisali, że poza wspieram będzie to 160 zł, ale nie chce mi się wierzyć, że ktoś tę grę zakupi za takie pieniądze. Rozrzucenie drewienek po różnych celach też wstrzymuje część osób, którzy albo chcą mieć grę na wypasie, albo wolą nie mieć w ogóle wersji "kalekiej".
Gra jest dobra, ale mam wrażenie lekkiego przekombinowania. To taki tytuł, który trzeba zagrać kilka razy, żeby wzajemne zależności były dostrzegane od razu i nie wymagały ciągłej, męczącej analizy. Te wszystkie warunki, na które należy uważać podczas gry i końcowe liczenie przypomina mi nieco Kingdom Buildera.
Gra się ukaże i to najważniejsze. Ale też mi się wydaje, że bez wsparcia Fundacji mogłoby się różnie skończyć.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2015, 13:53 przez Lothrain, łącznie zmieniany 1 raz.
bartaz
Posty: 108
Rejestracja: 23 mar 2015, 14:12

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: bartaz »

Andy pisze:Model kampanii chyba się nie sprawdził.
"Chyba"? ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1980
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 877 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Neoptolemos »

No nie bardzo. Niemniej wyrokować będziemy po zakończeniu.
Ale jeżeli w następnej aktualizacji pojawi się kolejny pojedynczy heks, to i mnie to nieco sfrustruje. Został tydzień, ostatni dzwonek na mocne uderzenie.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: TTR_1983 »

bartaz pisze:
Andy pisze:Model kampanii chyba się nie sprawdził.
"Chyba"? ;)
Oczywiście, że się nie sprawdził. Teraz już się nie dowiemy, czy projekt byłby udany, bo wsparcie dużą kwotą przez fundację wiele zmieniło w całej kampanii.
bartaz
Posty: 108
Rejestracja: 23 mar 2015, 14:12

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: bartaz »

Lothrain pisze:Brak rozgrywki 2-osobowej to moim zdaniem główny powód, który wpłynął na mniejsze zainteresowanie
Rozumiem, że jest grono osób chcących grać w parach, ale nie wydaje mi się żeby był to czynnik aż tak znaczący. Wiele jest gier wymagających co najmniej 3 graczy, bo inaczej ich mechanika by kulała. Odbudowa jest jedną z takich gier. Podczas rozgrywki musi powstać mniej więcej określona liczba budynków w określonej liczbie tur - przy dwóch graczach jest wyraźnie 'za mało rąk do pracy', co więcej mechanizmy takie jak przekazywanie kart projektów innym graczom tracą w rozgrywce dwuosobowej sens. Czasem chyba lepiej żeby powstała dobra gra wymagająca 3 graczy, niż naciągnięta rozgrywka 2 osobowa?
Lothrain pisze:Poza tym cena wyjściowa w porównaniu z poprzednimi zbiórkami, jak choćby Magnatami, też nieco rozczarowała. Pierwsze progi poszły, ale 139 zeta to już warte przemyślenia.
Cena być może ma uzasadnienie w ilości różnych elementów, które na grę się składają. Ale zgadzam się, że nagrody dla wspierających były rozczarowaniem. Skoro praktycznie rzecz biorąc jedynym zyskiem jest to, że kupujemy grę o około 20zł mniej (bo żadnych dodatkowych elementów, gadżetów, unikalnych kart, pionków, etc nie ma) to wiele osób zdecyduje poczekać do finalnego produktu.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Lothrain »

bartaz pisze: Czasem chyba lepiej żeby powstała dobra gra wymagająca 3 graczy, niż naciągnięta rozgrywka 2 osobowa?
Oczywiście, że lepiej. I cieszę się, że nikt nie naciągał istnienia wybitnego dwuosobowego wariantu. Ale ja w tym wariancie gram najczęściej. Posiadanie kolejnego tytułu 3-5, który będzie się kurzył na półce jest po prostu bez sensu. I dlatego upatruję tu też słabszy odbiór.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: vojtas »

Kolejarz pisze:Czy model się nie sprawdził? Zapowiedzianych działań współpracy ze wspierającymi w zasadzie nie podjęto.
Wydawnictwa to niewielkie przedsiębiorstwa, do patowej sytuacji wystarczy np. choroba jednej osoby albo problemy wynikające z wcześniejszymi projektami (Teomachy?) lub po prostu bieżącymi sprawami, nad którymi my się nie zastanawiamy.
Ano. Idea kampanii kooperacyjnej jest niezła pod warunkiem, że jest się do tego bardzo dobrze przygotowanym. W naszych warunkach to trochę utopia. Trzeba mieć nie tylko podstawy (wstępne projekty, instrukcję etc.), ale praktycznie wszystkie klocki tej układanki, a to zajmuje mnóstwo czasu i wymaga sporo pracy - wspierający muszą widzieć, że dużo się dzieje na polu rozwojowym. Może zatem pół ko-op? ;)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2337
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 579 times
Been thanked: 933 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Galatolol »

Andy pisze:Model kampanii chyba się nie sprawdził.
Taki sam ruch musiał ratować też kampanie PLO i Zamków Szalonego Króla Ludwika, mające inny model.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Póki co nie chcę jeszcze włączać się w dyskusję o modelu kampanii "Odbudowy" - na to przyjdzie pora. Ale chciałbym ogłosić chyba dość ważną rzecz, dlatego też pozwolę sobie na krótką dygresję od tematu, którym się obecnie zajmujecie.

Dziś na stronie projektu pojawiła się aktualizacja nr 15. Dodaliśmy do kampanii kilka nowych "rzeczy". Są to:

1. Nowa nagroda
2. Nowy dodatek
3. Wariant dla 2 graczy

Myślę, że każda z tych trzech "rzeczy" jest w pewien sposób ciekawa. Dlatego zachęcam do przeczytania treści tej aktualizacji.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4722
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: BartP »

Ani linka do wspomnianej aktualizacji, ani w pierwszym poście tematu linka do kampanii. Eh...
bartaz
Posty: 108
Rejestracja: 23 mar 2015, 14:12

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: bartaz »

Może trochę off-topic, ale jak są takie problemy z liczeniem punktów i mieszaniem kolorów, to może ta aplikacja mogłaby poza czysto informacyjną funkcją przydać się graczom i liczyć punkty na podstawie zdjęcia planszy? ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1980
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 877 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Neoptolemos »

Ooo, jakby tak się dało, to byłby super pomysł :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
bartaz
Posty: 108
Rejestracja: 23 mar 2015, 14:12

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: bartaz »

Trochę bez echa przeszedł fakt, że pierwszy cel dodatkowy został osiągnięty - czyli dostaniemy budynki "Reprezentacji i Administracji" w dedykowanym kształcie.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

bartaz pisze:Trochę bez echa przeszedł fakt, że pierwszy cel dodatkowy został osiągnięty - czyli dostaniemy budynki "Reprezentacji i Administracji" w dedykowanym kształcie.
Budynki Reprezentacji i Administracji będą wyglądały tak:

Obrazek

Warto dodać w tym miejscu, że do kolejnego celu dodatkowego brakuje nam bardzo niewiele. Jeszcze niecałe 300 zł i w "Odbudowie" znajdzie się dodatkowych 10 wizualizacji 3D.
Przykładowy model można obejrzeć tutaj.

Zapraszamy także do obejrzenia krótkiego filmiku o Pałacu Kultury i Nauki.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: KubaP »

Jakby co, to o 11:30 będę na warszawskim Rzuć Kostką z prototypem OW, gdyby ktoś miał ochotę poznać.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2496
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 438 times
Been thanked: 126 times

Re: Odp: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Coen »

KubaP pisze:Jakby co, to o 11:30 będę na warszawskim Rzuć Kostką z prototypem OW, gdyby ktoś miał ochotę poznać.
Tylko dziś, czy jutro też?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Coen pisze:
KubaP pisze:Jakby co, to o 11:30 będę na warszawskim Rzuć Kostką z prototypem OW, gdyby ktoś miał ochotę poznać.
Tylko dziś, czy jutro też?
Tylko dziś (sobota).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: KubaP »

No i zagrałem w wersję z doszlifowanymi zasadmi (inny dobór kart projektów - z otwartego stołu i 7 rund zamiast 8). Gra jest naprawdę przemiodna, nie mogę się doczekać wersji w pełnej szacie graficznej, bo mechanicznie to już sama przyjemność!
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Przebiliśmy kolejny cel finansowy. W grze pojawi się łącznie 20 wizualizacji budynków wykonanych w technologii AR. Do następnego celu zostało nam niecałe 3 tys zł. Pozostało tylko 2 dni do końca zbiórki!
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Dużego wsparcia udzieliła nam Hurtownia gier planszowych Rost. Dziękujemy! Informacja po tym wsparciu znajduje się tutaj.
Dzięki temu na dzień przed końcem zbiórki mamy prawie 32 tys. zł, a to oznacza, że przebiliśmy jeden cel (zamiana drewnianych budynków z kategorii "Przemysł"), a do kolejnego brakuje nam zaledwie 803 zł.
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2015, 15:08 przez Sienio, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2496
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 438 times
Been thanked: 126 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Coen »

Sienio pisze:Dużego wsparcia udzieliła nam Hurtownia gier planszowych Rost. Dziękujemy! Informacja po tym wsparciu znajduje się tutaj.
Dzięki temu na dzień przed końcem zbiórki mamy prawie 32 tys. zł, a to oznacza, że przebiliśmy jeden cel (zamiana drewnianych budynków z kategorii "Przemysł"), a do kolejnego brakuje nam zaledwie 3 zł.
Trochę jednak więcej brakuje do kolejnego progu - 803 zł :)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Już poprawiam tę informację!
Po składaniu talii do Veta zawsze potrzebuję kilku godzin, żeby wrócić do normalnego stanu ;)
tomiz123
Posty: 150
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:37
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 5 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: tomiz123 »

A ja mam pytanie natury czysto estetycznej. Czy fakt, iż część drewnianych znaczników będzie zmieniona a część pozostanie bez zmian nie będzie się ze sobą gryzło ? Jak dla mnie ten fakt wygląda trochę słabo. To tak, jakby gra była skończona do połowy. Aczkolwiek to takie czysto teoretyczne rozważania, może uda się do końca akcji odblokować wszystko :)
ODPOWIEDZ