Mare Nostrum / Mare Nostrum: Imperia (Serge Laget)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
razul
Posty: 162
Rejestracja: 05 kwie 2011, 16:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mare Nostrum

Post autor: razul »

trabiniu pisze: reasumując: póki co KS nie daje nic na tyle nowego by się skusić, a jak porówna się go np. z KS Blood Rage to wygląda mizernie, jakby na łatwiznę poszli a szkoda bo to bardzo dobra gra jest. Póki co, to zawiedziony jestem. Wzięto dodatek, podstawkę i poszatkowano na plastry, tyle i tylko tyle.
Mówisz o tym Blood Rage z KS, w którym dzięki kilkuset tysiącom dolarów wsparcia można sobie dokupić za 30$ figurki dla piątego gracza ? To ja już wolę sposób "wycinania i doklejania" jaki jest w Mare Nostrum.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Mare Nostrum

Post autor: Kolejarz »

Wypraska kosztuje. Większość gier w ogóle jej nie ma, bo się nie kalkuluje. W Mare Nostrum opłaci się ją dodać przy takiej cenie za pudełko tylko przy odpowiednim nakładzie i stąd stretch goal. To trochę marketing, a trochę biznes plan.
Wiadomo, że nie każdy stretch goal każdego będzie interesować. W większości kampanii są takie, na które wszyscy liczą, że się uda dobić oraz takie, na które wielu machnie ręką. Są też inne goale, a gra ze wszystkim będzie wydana na bogato. Są chyba lepsze zmartwienia, niż wypraska jako stretch goal. :) Przecież alternatywą jest to, że wypraski nie byłoby w ogóle albo początkowy cel byłby wyższy, więc stretch goale też odpowiednio dalej poustawiane. Jak widać lepszego marketingu nie potrzeba, bo kampania i tak idzie jak burza, a z kolei typowo marketingowe stretch goale także nie spotykają się z przychylnością graczy i są od razu wytykane.

Mare Nostrum to gra wydana ponad 10 lat temu, ale nie wznawiana i obecnie trudno dostępna, jednocześnie swego czasu popularna i dalej pamiętana. To wystarczający powód, żeby ją wydać ponownie. Głównymi odbiorcami mają być gracze, którzy jeszcze jej nie poznali. W tym wypadku zdecydowano się na znaczne odświeżenie zasad, co z kolei może zainteresować właścicieli poprzedniej edycji, ale nie powinni oni się spodziewać, że zawartość gry będzie znacznie powiększona. Gra jest usprawniona, pewnie lepiej zbalansowana i łatwiejsza w obsłudze - tego typu zmiany wprowadza się w nowej edycji. Dodatkowa zawartość to zadanie dla dodatków, które pewnie pojawią się też do Mare Nostrum. Stretch goale to najwyżej "więcej tego samego". Co jeszcze można dodać WOW do dobrej, sprawdzonej gry?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: mig »

rastula pisze: Też bym nie kupił gdybym miał grę . Rozumiem Cię, tez jestem Polakiem, który jak nie pomarudzi to zasnąć nie może. Jak mówiłem wcześnie ja za 220 zł wspieram nie tylko przyzwoicie wydaną grę z dodatkiem ale iPOLSKIEGO WYDAWCĘ który zadbał o mnie ns KS , bez zdzierania za wysyłkę, z polską instrukcją itp itd
Pełna zgoda. Do tego stopnia, że mimo iż mam wcześniejszą wersję to nową też kupiłem ;)
Poza tym mam sentyment do Phalanxów, bo Boże Igrzysko wciągnęło mnie w eurogry, kochają Wallace`a jak ja, a Wyścig do Renu jest jedną z najlepszych gier ever :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: karawanken »

Ciekawe czy to będzie to moja pierwsza gra od Phalanxu, czy wcześniej doczekam się dodruku Wyścigu do Renu ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: mig »

karawanken pisze:Ciekawe czy to będzie to moja pierwsza gra od Phalanxu, czy wcześniej doczekam się dodruku Wyścigu do Renu ;)
Ja po zakupie Bożego Igrzyska liczyłem, że kolejną kupioną przeze mnie grą Phalanxów będą Teutoni ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Mare Nostrum

Post autor: Lord Voldemort »

mig pisze:
karawanken pisze:Ciekawe czy to będzie to moja pierwsza gra od Phalanxu, czy wcześniej doczekam się dodruku Wyścigu do Renu ;)
Ja po zakupie Bożego Igrzyska liczyłem, że kolejną kupioną przeze mnie grą Phalanxów będą Teutoni ;)
Mare Nostrum daje nam bezcenne doswiadczenia kickstarterowe, zamierzamy je wykorzystac przy Teutonach. Wyscig do Renu na pewno bedzie na polkach szybciej niz Mare Nostrum.
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: glorfindel »

Tylko odrobinę te doświadczenia zmodyfikujcie - np. nie kopiując brzydkiego zwyczaju publikowania aktualizacji od święta ;)
Awatar użytkownika
piwoslaw
Posty: 194
Rejestracja: 16 sty 2013, 10:04
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 1 time

Re: Mare Nostrum

Post autor: piwoslaw »

Teutoni będą w tym czy raczej przyszły rok??
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1849 times
Kontakt:

Re: Mare Nostrum

Post autor: Gambit »

trabiniu pisze:rozumiem ten punkt widzenia, ale jako klienta to mnie nie przekonuje. Mam na KS lepsze pudełko do gry fundować ? No kuźwa, inwencji mogli by trochę z siebie wykrzesać. Taki koszt wypraski/pudła powinien być zaszyty w ogólnej cenie gry a nie jako stretch, bo to jest mało poważne. Póki co autentycznie nie widzę tu żadnej wartości dodanej by się na grę skusić. Może gdybym nie miał dodatku, to ok, ale tak taki zakup nie ma sensu.
Może ja za mało na KS wspieram, ale czegoś tu nie rozumiem jak czytam niektóre marudzenia. Czy jeśli gra odblokuje X kolejnych "streczy" to wydawca każe mi potem za te "strecze" dopłacić? Do tej pory nie widziałem takich praktyk, ale niektórzy tu tak bardzo płaczą, jakby kampania Mare Nostrum była pierwszą, w której w miarę odblokowywania kolejnych SG rosła też kwota złożonego już "pledża". Setki graczy uznało grę bez odblokowanych SG za wartą wsparcia...
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: karawanken »

Dokładnie. Kiedy wspierałem nie było jeszcze odblokowanego żadnego progu i szczerze mówiąc nie za bardzo mnie obchodziły (no może poza drewnianymi figurkami). Teraz cieszę się jak dziecko przy każdym odblokowanym darmowym ulepszeniu.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: Błysk »

Nie wspomnę o tym, że czasem w kampaniach mamy progi, które nic nie dają poza możliwością DOKUPIENIA czegoś. (Chociaż mało się na tym znam i nigdy nic nie wsparłem, to przynajmniej raz widziałem takie coś. ;) ). Ogólnie patrząc na Mare Nostrum i ogrom dodatków to bardzo mnie ta gra kusi i może ją wesprę. Jak wychodzi w kategoriach ciężkości? Gra o Tron czy ciężej/lżej?
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Mare Nostrum

Post autor: Christoforos »

No dobra śledzę i wątek i kampanię więc czas zadać pytanie.
W życiu nie grałem w żadną grę strategiczną. Nie lubię gier z instrukcjami objętościowo przypominającymi powieść z milionem zasad do zapamiętania. Nie jestem ogólnie rzecz biorąc graczem początkującym :). Raczej nie znajdę partnerów do gry dłuższej niż 2 godz. Najczęściej gram w składzie 2-osobowym.
Pytanie czy Mare Nostrum to będzie według Was gra dla mnie? Chciałem spróbować czegoś w czym nie zbiera się punktów zwycięstwa i co nie jest grą przygodową a ta wygląda wyjątkowo klimatycznie i ciekawie.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: cezner »

Nie. Jak grasz przede wszystkim w 2 osoby, to podaruj sobie tą grę.
Pamiętam, że już w trójkę całkiem miło się grało. Z tymże 2 godziny na rozgrywkę mogą nie wystarczyć.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: AkitaInu »

Czemu? Właśnie na kicku masz za free dodatek stworzony tylko dla 2 osób, myśle że powinno to działać :)
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: cezner »

Jak ktoś ma za dużo kasy i MYŚLI, ze dodatek będzie działał to czemu nie.
Ale to mimo wszystko jest gra typu GoT. Jak ktoś chce grać we dwójkę, to na pewno są lepsze gry na wydanie tej kasy.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: AkitaInu »

Więc uważasz że nie działa ?
Nesmeer

Re: Odp: Mare Nostrum

Post autor: Nesmeer »

Jak wyzej +1
Nikogo nie oszukujac w MN sens ma gra w 3+ osoby, najlepiej 4, przy tej kwocie zakup pod dwojke jest delikatnie mowiac watpliwy, mozliwosc taka tworcy oczywiscie przygotuja, co by bylo bardziej elastycznie i dla wiekszej ilosci odbiorcow, ale jakosc tej rozgrywki bedzie zapewne 'ulomna', decyzja nalezy do Ciebie.

Wyslano za pomoca SmartDrona, za bledy prosze o wybaczenie.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: cezner »

AkitaInu pisze:Więc uważasz że nie działa ?
Nie wiem, czy nie działa. Wariantu tego nie widziałem. Poddaję tylko w wątpliwość ten wariant biorąc pod uwagę jakiego rodzaju jest to gra.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: AkitaInu »

Hmm właśnie ciężko tu cokolwiek stwierdzić. Nie dość że gra jest przeprojektowana (z naciskiem na grywalność w każdej ilości graczy) to mamy jeszcze dodatek.

Ja czekam na zasady tak naprawde, wtedy będzie można mówić że może nie działać, na razie nie wiadomo tak naprawde ;)
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: kaimada »

A ja uważam, że nikt z was nie widział dodatku na 2 osoby i nawet nie wiecie o co w nim będzie chodzić i jak będzie śmigał. Ja system walki z MN bardzo lubię i uważam, że nawet na 2 osoby może się sprawdzić w wypadku typowego Eurogracza.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4055
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: AkitaInu »

kaimada pisze:A ja uważam, że nikt z was nie widział dodatku na 2 osoby i nawet nie wiecie o co w nim będzie chodzić i jak będzie śmigał. Ja system walki z MN bardzo lubię i uważam, że nawet na 2 osoby może się sprawdzić w wypadku typowego Eurogracza.
Dokładnie, nie widzieliśmy więc jakiekolwiek wygłaszanie osądów musi zaczekać :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: tomb »

cezner pisze:Poddaję tylko w wątpliwość ten wariant biorąc pod uwagę jakiego rodzaju jest to gra.
Czy można prosić o rozwinięcie tej myśli?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: cezner »

Jest to strategia coś ala GoT czy Szogun a nie Agricola czy Le Havre.
Czy takie porównanie wystarczy?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: tomb »

Hm, wydaje mi się, że w Szoguna można grać bez negocjacji między graczami, a w Grze o Tron solą rozgrywki są dyskusje. Być może się mylę, ale jeśli się zgadzasz z takim rozróżnieniem, to czy Mare Nostrum bliżej do Szoguna, czy do GoTa?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Mare Nostrum

Post autor: cezner »

Grze zdecydowanie bliżej do Szoguna. Negocjacje nie są wymagane, aczkolwiek mogą się przydać, szczególnie jawne negocjacje typu: bij lidera :-)
A co do ilości graczy, wystarczy spojrzeć na BGG:
User Suggested of Players: Best with 5 players, Recommended with 4, 5 players.
Nie chce mi się wierzyć, że aż tak przerobią grę że będzie ona świetnie chodziła na 2 osoby.

Chciałbym zauważyć, ze w Got-a też da się grać w dwie osoby. Będzie wtedy taka partia szachów. Z drugiej strony może to być całkiem interesujące.
ODPOWIEDZ