Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Witam Ponownie,
Jako, że za każdym razem bez błędnie mi doradzacie, mam kolejną sprawę.
Na święta wiadomo będzie trochę więcej gotówki do rozdysponowania oraz lista życzeń świątecznych, potrzebuje uzupełnić swoją kolekcję o kilka nowych gier o różnej tematyce i przede wszystkim mechanice. To mają być takie gry "must have", żeby było w trakcie spotkań czy też wieczorami w czym wybierać. Większość gier, które kupowałem dotychczas było raczej wybierane pod kątem klimatu a nie różnorodności. Chce to teraz zmienić.
Aktualnie posiadam w kolekcji:
1) Warhammer Inwazja z Dodatkiem szturm na Ulthuman (typowy pojedynek dwóch osób)
2) Neuroshima 2.0 podstawka (kolejny pojedynek na 2+ osoby)
3) Summoners War (podobne do dwóch wyżej)
4) Zombiaki wydanie jubileuszowe (kolejna gra na dwie osoby)
5) Agricola
6) Mage Knight

Gramy najczęściej w dwie lub cztery osoby (czasem w trakcie imprezy +4)
Odpadają gry z czasem rozgrywki 3+ h (i tak nie będę miał w takie gry z kim grać). Najlepiej żeby to było max 2h
Tematy bez różnicy.
Potrzebował bym konkretnych propozycji gier które będą odbiegały od tematyki i mechaniki aktualnie posiadanych tytułów.

W najbliższym czasie planuje dokupić:
- Bang!
- Eldritch Horror

Dodatkowo dodam, że osoby z którymi najczęściej gramy posiadają także kilka tytułów i nie chce ich dublować.
Oto ich lista:
- Party Aliast
- Budowniczowie: Średniowiecze
- Time's Up
Kira.Hiroshi
Posty: 198
Rejestracja: 21 lis 2014, 22:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Kira.Hiroshi »

Ksiazeta florencji - najlepsza eurogra licytacyjna
Splendor - moj ulubiony engine builder
legendary alien jako deckbuilder
Tzolkin - mega taktyczny i wymagajacy workerplacement
Wysokie napiecie - swietny aera control / track builder
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: idzi »

Wsiąść do Pociągu: Europa
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: metyu »

Chaos w Starym Świecie/ Pan Lodowego ogrodu
Awatar użytkownika
beerbear87
Posty: 96
Rejestracja: 11 mar 2014, 17:34
Lokalizacja: Gliwice

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: beerbear87 »

Pandemia - rewelacyjny co-op 2-4 graczy
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 448
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: grabol »

Wysokie Napięcie, Kemet, Boże Igrzysko: Magnaci, Zamki Burgundii, Dixit, Innowacje
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Sporo tych tytułów i ciężko zorientować się co od czego się różni a co ma podobny charakter.

Czy mógłbym prosić o krótką jednozdaniową charakterystykę polecanych gier.

Póki co uszeregowałem gry następująco:

1) Imprezowe - Bang, Party alias, Time's up ( tu chyba póki co wystarczy nam tytułów)
2) Fillery / wstępniaki - Budowniczowie: Średniowiecze (tu przydało by się coś ciekawego dość szybkiego na rozgrzanie towarzystwa ale innego niż to co posiadamy)
3) Ameritrash (czy Euro?) - Agricola (tego jeszcze w większej ekipie nie wypróbowaliśmy więc póki co gier tego typu nie będziemy dokupować)
4) Przygodówka ? - Mage Knight (na to chyba póki co za szybko z powodu progu wejścia, pozatym czuję, że nie przypadnie towarzystwu do gustu - pozostawiam na partyjkę w dwie osoby ze szwagrem. w tym dziale coś by się przydało, może Runebound ?0
5) Dwuosobówki/pojedynek - Neuroshima, Warhammer, Summoners War, Zombiaki (tego typu gier już nam w zupełności wystarczy)
6) Coop - jeszcze nie mamy nic ale planuje zakupić Eldritch Horror

W co najlepiej zainwestować ?
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Khag »

Co do przygodówek to może Robinson? Z nietypowych co-op'ów może Alcatraz?
Poznań i okolice.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Poczytałem, popatrzyłem i sprecyzowałem bardziej czego na chwilę obecną w naszym gronie, otóż:
1) poważniejsza gra na dłuższą rozgrywkę - tu została wybrana kooperacyjna gra Eldritch Horror i myślę, że już się ta decyzja nie zmieni

2) luźna gra na spotkanie ze znajomymi. Propozycje:
- Potwory w Tokio
- Świat Dysku: Ankh Morpok
- Small World
- CV
- Munchkin
W tej kategorii szukamy gry która będzie miała znamiona dobrej lekkiej zabawy przy np. piwku (musi być w trakcie śmiesznie). Gra ma być głównie na 4+ graczy.

3) gra na imprezy z ukrytymi rolami (mamy Bang! i jesteśmy nim zachwyceni). Propozycje:
- Maskarada
- Coup / Światowy Konflikt
- Cytadela
W tej kategorii także szukamy czegoś do gry przy piwku (lub czymś mocniejszym :))

W każdej kategorii jesteśmy otwarci na dodatkowe propozycje.
xilk
Posty: 912
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 103 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: xilk »

Phate pisze:W tej kategorii szukamy gry która będzie miała znamiona dobrej lekkiej zabawy przy np. piwku (musi być w trakcie śmiesznie). Gra ma być głównie na 4+ graczy.
Tu polecę jeden tytuł, który spełnia poszczególne wymogi, a mianowicie Kragmortha. Gra o prostych zasadach, jest też dużo śmiechu, gdy zaczynają wpadać kary poszczególnym graczom. My z kolegami gramy czasem na zasadach domowych, w których wygrywa ten, który zostanie w grze, gdy reszta graczy zostanie wyeliminowana :D
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: misioooo »

Owczy Pęd - u nas bardzo fajnie się sprawdza jako lekka, przyjemna i zabawna gra. Również przy piwku.
Gra dla 4 graczy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

@misioooo
Widzę też, że w swojej kolekcji posiadasz carcassonne z dodatkami, mnchkina, small world oraz K2. Co powiesz o tych grach bo są one także na naszej liście gier do rozważenia i zakupu

@xilk
Nie brałem wcześniej tej gry pod uwagę. Przyjrzę się jej bliżej
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: misioooo »

Carcassonne - nie jest to filler na pewno. Gra bardzo fajna i sympatyczna. Śmiechu za dużo przy niej nie ma ;) Ląduje na stole 1/2 razy w miesiącu na jedną partyjkę.

K2 - dla nas najfajniej sprawdza się na 2 osoby (gramy czasami w K2, czasami Broad Peek). Przy 4 osobach w K2 było "kampowanie pod szczytem" i nie były to jakieś super ciekawe partie - często denerwujące i wkurzające... Jak dla mnie dla większego grona niż 2-3 graczy się nie za bardzo nadaje.

Small World - oj, tutaj już na forum się wypisałem :) Dla mnie rewelacja. Zasady są bardzo proste (jedno przeczytanie instrukcji i jedziemy... lecimy!). Śmiechu jest, zwłaszcza przy pivku ("jak te trytony z tymi swoimi trąbami dadzą radę zassać... końskiego olbrzyma?" i tego typu teksty często fruwają zaraz obok szybujących w przestworzach niziołków :) Jest to gra stricte z negatywną interakcją i tłuczeniem innych - macie już kilka takich więc nie pisałem. Dla mnie działa b. dobrze na 2 osoby i rewelacyjnie na 4 (w takich grupach gramy najczęściej). Co do działania na 2 - zdania są podzielone. Moim zdaniem gra na 2 jest bardziej taktyczna, na 3+ nieco bardziej chaotyczna. Polecam SW :)

Muchkin.... Oj ten munchkin. Ląduje na stole często w grupie min 4 osób. Genialna zabawa, zasady często mamy... swoje ;P Zależnie od sytuacji. To bardziej zabawa dla nas niż gra. Niestety - gra ma tyle interakcji między graczami, że jeden osobnik od dłuższego czasu już z nami nie gra w Munchkina... Dostał takie baty kiedyś, że hoho! Ale za to kosztem jednostki 4 inne osoby miały ubaw na najbliższe kilka dni! Z tym tytułem bym uważał - obrażalscy niestety będą bardzo niepocieszeni. Jak twój team podchodzi lajtowo do gier i nie przejmuje się, jak ktoś mu łeb w kiblu spuszcza... Bierz - będzie ubaw! Mam samą podstawkę, na razie w zupełności wystarcza, choć powoli myślę o dodatkach (już wszystkie karty mamy ograne dosyć).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Small world'sa myślę, że na pewno kupimy.
Myślimy jeszcze nad Swiatem dysku - ktoś coś więcej wie na jego temat ?

A z grupy gier o zakrytej tożsamości ktoś coś doradzi ?
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: misioooo »

Te zakryte... Czekam na dostawę Agentów Molocha. Kosztuje to tyle, że nawet jak nie podejdzie to oddam albo Spale
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Nad agentami molocha myślałem ale doszedłem do wniosku że przez tematykę i świat neuroshimy nie uda mi się całego teamu namówić na grę. Może gdyy tematyka była bardziej neutralna.

Myślę, że wybór padnie na maskaradę lub cytadele. Może ktoś polecić którąś z tych pozycji ?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Bea »

Phate pisze:Nad agentami molocha myślałem ale doszedłem do wniosku że przez tematykę i świat neuroshimy nie uda mi się całego teamu namówić na grę. Może gdyy tematyka była bardziej neutralna.
To chyba Avalon podobnie działa a ma inną tematykę...
lukasz-sz
Posty: 57
Rejestracja: 21 maja 2014, 23:35
Lokalizacja: Gdynia

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: lukasz-sz »

Phate pisze:Nad agentami molocha myślałem ale doszedłem do wniosku że przez tematykę i świat neuroshimy nie uda mi się całego teamu namówić na grę. Może gdyy tematyka była bardziej neutralna.

Myślę, że wybór padnie na maskaradę lub cytadele. Może ktoś polecić którąś z tych pozycji ?
Grałem w maskaradę, cytadelę i wspomniany Avalon.

Maskarada nie podeszła, od niej wolimy List Miłosny.
Avalon niestety wymaga 5+ graczy, ale jeśli potrzebujesz na niektóre okazję takiej gry to polecam.
Co do Cytadeli, to jest to wg mnie z tych 3 pozycja najlepsza. Przy większej ilości graczy (6+) zaczyna się czasem momentami dłużyć.
Awatar użytkownika
Bardias
Posty: 303
Rejestracja: 19 sty 2014, 04:07
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Bardias »

Z gier 4+ na luźne spotkanie polecę gorąco nowość - Sheriff of Nottingham :)

Oprócz tego klasyczny Munchkin.

Powyższe tytuły to lepsza inwestycja niż np. Maskarada.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Kupiliśmy na razie:
- List miłosny (filler)
- Światowy konflikt

Powiem szczerze, że po kilku wstępnych partiach (list miłosny chyba z 20 razy wylądował na stole w jeden wieczór)
oba tytuły bardzo nam się spodobały. List miłosny zrobił furorę swoją prostotą zasad i frajdą z gry (zwłaszcza gdy w pierwszej turze na chybił trafił za pomocą barona można kogoś wyeliminować ;p). Światowy Konflikt okazał się (pomimo wielu głosów o słabej tematyce) super grą blefu, zasady są bardzo proste a możliwości eliminacji pozostałych "biznesmenów" w zasadzie nieskończone - a blefu w trakcie gry idzie się nauczyć :)

Polecam wszystkim wypróbować oba tytuły
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Odświeżam temat, żeby go nie dublować.

Wracamy do zakupu dodatkowej gry / gier.
Kolekcja nam się powiększyła a wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia.
Poszukujemy kolejnego tytułu do uzupełnienia kolekcji - coś co mechaniką i tematyką nie będzie nam się dublować.
Aktualnie w kolekcji mamy:
1) Warhammer Inwazja z Dodatkiem szturm na Ulthuman (typowy pojedynek dwóch osób)
2) Neuroshima 2.0 podstawka (kolejny pojedynek na 2+ osoby)
3) Summoners War (podobne do dwóch wyżej)
4) Zombiaki wydanie jubileuszowe (kolejna gra na dwie osoby)
5) Agricola
6) Mage Knight
7) Bang!
8) Eldritch Horror
9) Race for the Galxy (rewelacja!!)
10) List Miłosny
11) Światowy konflikt
12) Ucho króla
13) Sabotażysta
14) Runebound

Tytuły naszych partnerów do gier:
- Party Aliast
- Budowniczowie: Średniowiecze
- Time's Up
- Drako
- Splendor
- Szmal

Szukamy gier, które mają przydomek "must have". Czegoś czego brak w naszej kolekcji a mechaniką (i może tematyką) jest całkiem inne. Gramy cały czas w 2-4 osób z czego przeważa głównie 3 graczy. Jest kilka opcji nad którymi się zastanawiamy, a mianowicie:
- Cyklady, Kemet, Chaos w Starym Świecie
- Świat Dysku - Ankhmorkop
- Fasolki od G3
- Munchkin
- Small World

Polecicie coś jeszcze ?
Awatar użytkownika
Chaaber
Posty: 1054
Rejestracja: 29 sty 2014, 22:03
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 10 times
Been thanked: 10 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Chaaber »

Ticket to Ride klasycznie. Must have w każdej kolekcji.
Albo Martwa Zima na motyw kooperacji ze zdrajcą. Dwie zupełnie odmienne gry ale również dwie świetne gry. Martwa Zima zdecydowanie trudniejsza, ale ten klimat. Dajcie jakiś budżet będzie łatwiej :)
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: repi_1 »

No to ode mnie:
Listy z Whitechapel - mechanicznie inna niż wszystkie
Lewis&Clark - optymalizacyjny wyścig
I ulubiona małżonki: Ora et labora - budujemy, produkujemy a wszystko w ładnej oprawie
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: donmakaron »

+1 dla Cyklad. Do tego jeszcze coś z karcianek Innowacje, Na chwałę Rzymu albo Race for the Galaxy (doczytałem, że już macie, więc odpada). Szczególnie polecam Innowacje.
Must have dla mnie to Pandemic - królowa matka kooperacji.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Uzupełnienie kolekcji - różna mechanika i temat

Post autor: Phate »

Budżet myślę, że nie gra roli (choć w 200 zł chciałbym się zmieścić ;P ).
Co do Innowacji, Na chwałę Rzymu - czy to nie są gry mechanicznie zbliżone do Race for the galaxy czy Szmal ?

Nad Pandemic się zastanawiałem ale mamy już kooperację w postaci Eldritch Horror - Nie wiem czy nie zdubluje gry

Repi_1 - nad twoimi propozycjami muszę się zastanowić, bo całkiem ich nie znam.
ODPOWIEDZ