Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: Fegat »

Neoptolemos pisze:K2 jak najbardziej. Tylko tam giną ludzie.
Śmiechłem :lol:

Z 4 letnim kuzynem gram w Drako... Tam giną krasnoludy! I to takie namacalne, a nie drewniane pionki! :cry:
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: Neoptolemos »

Ej, ale zauważyliście, że tam była ironia?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: detrytusek »

Neoptolemos pisze:Ej, ale zauważyliście, że tam była ironia?
Nie i takowej nie widać ale nie chce mi się ciągnąć tego tematu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: Fegat »

Też jej nie dostrzegłem, ale tak czy inaczej i tak śmiechłem :lol:
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 875 times

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: Neoptolemos »

Ech. Czyli zawsze, jak nie emotikonki, to znaczy, że autor pisze na poważnie.

No trudno. ;)

EOT
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: norkbes »

Zdecydowanie Potwory w Tokio. +7 cudów, epoka kamienia, dominion (ma być wznowiona polska edycja), neuroshima hex, dixit, TtR Europa, Rialto, Race for the Galaxy , Carcassonne, pędzące żółwie, libertalia, Puerto rico
szczudel
Posty: 1447
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 103 times
Been thanked: 142 times

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: szczudel »

Moim zdaniem szukasz gier świetnie skalowalnych do większej liczby osób i nie dłuższych niz 2 godziny.
Na pewno Cytadela. Moze Mafia Granny - chociaż to nie jest skalowalne w dół..
Osobiście zaproponowałbym tez Heimlich & Co, które ostatnio zostało wydane chyba jako Agenci(czy jakoś tak).
Small World , wspomniany, tez polecam. Namiastka gry bitewnej podanej w odpowiednim dla młodzieży klimacie. Necromancer island dodaje jedna więcej osobę także można grac nawet w 6 osób.

Parę razy padło tutaj TTR. To jest zasadniczo świetny pomysł. Jak już to bezwzględnie Europa. Stacje wybornie rozładowywana napięcie. Mimo to poleciłbym rozważyć zamiennie Elfenland. 2-6 graczy, pomysł podobny ale blokować kogoś można tylko raz na rundę a nie do końca gry. Jedyny minus: elfy przypadną do gustu mniejszej liczbie osób niż kolej początku XX wieku.

Przydaloby sie cos ekonomicznego, jedyne w czym mam doswiadczenie to Agricola i Filary ziemi ( z dodatkiem). To pierwsze w maksymalnym wariancie jest zbyt dlugie a to drugie juz niedostepne.

Na dodatek Carcassonne i spokojnie mieścisz sie w budzecie ;)
Awatar użytkownika
poooq
Posty: 1242
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:04
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Has thanked: 134 times
Been thanked: 61 times

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: poooq »

Krótki artykuł o tym jak wybrać gry do biblioteczki na zajęcia dodatkowe w szkole.
Po co piać, gdy można grać?
Odkrycie roku 2019: nie każdego interesuje moje zdanie.
Awatar użytkownika
Lesny
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2015, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 58 times
Been thanked: 1 time

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: Lesny »

Wymienione gry są bardzo dobre. Ja zachęcałbym jeszcze do wieloosobowych: Resistance, Mafia, Kurze Wojny, Avalon (jedno z wymienionych, ze wskazaniem na Avalon). Cytadela, Bang, Maskarada, Sabotażysta.
Komimasa
Posty: 151
Rejestracja: 26 lis 2012, 11:09
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: Komimasa »

Hmm 1000 zł powiadasz.

Taki klub musi wpierw zachęcić do planszówek, więc proponowałbym:
1. Mega Wojownicy - Na arenie walczy 8 różnych wojowników, jest to prosta gra i bardzo przyjemna. Niestety za tę przyjemność płacimy 100zł, ale bije na głowę uwielbiane Potwory z Tokyo. 1-8 graczy
2. Dobble - właściwie kto w to nie zagra mówi "nie wiedziałem/łam, że planszówki mogą być takie fajne. Gra na spostrzegawczość, nie ma tam wyrywania sobie kart czy coś w tym guście, bo one tego by nie przetrwałyxd 60zł 1- x graczy
3. Bang - grać może nawet 7 osób, dla mnie Samurai lepszy, bo mechanicznie daje więcej możliwości i no po prostu jest lepszy (na rebelu pod samurajem znajduje się mój komentarz z porównaniem) ale Bang ma klimat, który łatwiej podejdzie, gra jest prosta i potrafi przysporzyć sporo frajdy. 70zł 1-7 graczy
4. Resistance - Właściwie Avalon jest o niebo lepszy także pod względem wykonania, ale kosztuje raptem 30zł 5-10 graczy
5. Dixit Odyseja - Gra na wyobraźnię, która zachęci do planszy płeć piękną. Prosta i kupa zabawy. 120zł 3-12 graczy
6. Story Cubes - Rzucamy kostki i układamy pod to historię 40zł 2-x graczy

Każda z tych gier to 30-60 minut max niektóre mniej. Zasady banalne. Razem mamy około 400 zł i pewność, że każdego uda nam się wciągnąć w planszówki. Reszta to już zależy od indywidualnych gustów powiedzmy sobie szczerze.

7. Warto może dodać Neurshimę, gdyż chłopakom na pewno się spodoba, a jest to już wyższy poziom, typowy taktyczny mózgotrzep. Wszystko w klimatach postapokalipsy 120zł na 2x 2 graczy
8. Dobrym pomysłem może być też zakup Slaviki. Kosztuje to to 60zł, a jest prostą karcianką z dozą negatywnej interakcji do zniesienia, co ciekawe podoba się dziewczynom (mimo, że to walka bohaterów z bestiami o krainyxd) 3-5 garczy
9. Do tego dodałbym Colt Express, które jest szybką i bardzo przyjemną grą, z rzucającym się w oczy trójwymiarowym modelem pociągu. 120zł 2-6 graczy
10. Warto też dać coś jeszcze prostego a jednocześnie dającego duże możliwości jak Splendor, który oprócz mechaniki zachwyca wykonaniem 100zł 2-4 graczy
11. Ank Morph - bardzo chętnie grany, ukryte role i cele, trochę myślenia, trochę losowości a wszystko podane w przystępny sposób. Jedyna wada to cena bo aż 150zł ale warto. 2-4 graczy
12. Cytadela 90zł. Różne role i zagrania. Gra gdzie staramy się przewidzieć ruch przeciwnika. Na zjeździe 30 osobowym ta gra była najczęściej grana. Jest prosta, ale nie banalna.

Te gry to już takie 60-90 minut max i wymagają chwili uwagi, by nauczyć się zasad ale to dalej pare minut tłumaczenie. Razem wychodzisz na około 1000zł. Masz 12 fajnych planszówek, które cieszą się dużą re-grywalnością i grają w nie zarówno młodsi jak i starsi na wielu spotkaniach planszowych.


Z tych co wymieniłeś miałbym obiekcje do Five Tribes i Osadników z Catanu. Pierwszy tytuł na pewno nie jest prosty. Nie ma trudnych zasad, nie jest to moloch, ale chwilę zajmie ogarnięcie zasad. Osadnicy natomiast są bardzo fajni, jeśli chcesz kogoś wciągnąć w planszówki, ale potem wymaga się od gry więcej i może być tak, że wpierw będą rozchwytywani, spróbują czegoś lepszego i będą Ci leżeć nieużywani.
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: Banan2 »

Przy, w sumie ograniczonym, budźecie nie brałbym niczego co działa tylko na 2 osoby.
Ze swojej strony poleciłbym 7 Cudów Świata.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Śliwka
Posty: 59
Rejestracja: 31 gru 2012, 16:52
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Gry na swietlice szkolna - klub planszowkowy

Post autor: Śliwka »

U nas we fundacji grupie wiekowej 10-15 najlepiej chodzą:
- 5 sekund
- 7 smoków
- Bumerang
- Jaki jest?
- Jungle Speed (do tej pory nie odzyskałem wodzostwa...)
- Kameleon
- Kraby (grała na razie tylko grupa gimnazjalna i ładnie kombinują)
- Łowcy Smoków
- Mafia (hit, szczególnie jak się zrobi ładne opowiadanie do tego, czyli dziś w nocy banda łobuzów napadła na sklep z grami planszowymi...)
- Packa na muchy
- Piraci - karaibska flota
- Poszukiwacze skarbów (problemy z planowaniem)
- Qubix
- Rancho (początki były strasznie trudne)
- Sabotażysta
- Story Cubes (pól na pół, w zależności od wygadania)
- Wyprawa Śmiałków (wpierw graliśmy w Poszukiwaczy skarbów, ale i tak niektóre dzieci miały problemy z zaplanowaniem)
- Trucizna
- Uga Buga

Aczkolwiek, należy wziąć pod uwagę, że mamy dzieciaki z problemami szkolnymi, więc poziom może być u nas trochę niższy... co widać na przykładzie gry Rancho :?
Fundacja Kraina Nadziei - Projekty "Przygoda z grami" i "Gry plenerowe na Ratajach"
https://www.facebook.com/fundacjakrainanadziei
https://www.facebook.com/groups/gryplenerowenaratajach
ODPOWIEDZ