Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: kamron6 »

Witam, poszukuję gry na 2-3 osoby (może być tylko na 2 / tylko na 3):
- Strategiczna / Wojenna / Polityczna / Cywilizacyjna , może być z elementami ekonomii
- Klimat jakikolwiek, ale ważne by był (może być i starożytność, i sci -fi, i XVIII wiek etc.)
- Dostępny w Polsce (w sklepach)
- Mniejsze skupienie się ekstrawaganckich mechanikach, a bardziej na temacie rozgrywki
- Poniżej 5 h czas rozgrywki (bez rozkładania)
- Cena poniżej 300 zł, język polski/angielski
Jestem w sumie zainteresowany wszystkim, niezależnie czy to będzie gra na 30 minut czy na 5 h, czekam na wszelkie gry z "Race" w tytule (Berlin/Ren/Moskwa), interesujące choć średnio dostępne są 1960: The making of the president, Churchill, Sekigahara. Mam i pasują mi takie jakL Clash of Culture, Conflict of Heroes, Maria, Strike of the Eagle, Zimna Wojna.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: misioooo »

Może coś z serii COIN od GMT? Cuba Libre; A Distant Plain czy też Andean Abyss
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: Rocy7 »

Nasuwa sie Wyścig do Renu choć to bardziej euro niz ameri - klimat jest średnio wyczuwalny.

Wojna o pierścień, z tym że wariant na 3 osoby jest średni.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: kamron6 »

Nad COINem myślałem, ale to bardziej na 4 osoby (na 3-ech słyszałem złe opinie, natomiast na 2-óch wydaje mi się, że to będzie trochę sztuczne, może źle mi się wydaje?) , Wojna o Pierścień na dwóch to ciekawy pomysł. Wyścig to euro, ale na tyle ciekawsze od innych, że się skuszę w dodruku. Jakieś inne propozycje?
Co sądzicie o Churchillu, który ma być na 3 osoby właśnie?
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
KWs
Posty: 87
Rejestracja: 12 sty 2015, 13:55

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: KWs »

Wg mnie gra którą powinieneś zakupić przede wszystkim to Runewars. U nas strategia nr 1, ale fakt, że bywa długawa, przy czym w ogóle upływu czasu ani downtime'u w niej nie czuję, jednak w 2-3 osoby to 5h wystarczy jeszcze z dobrym obiadem w trakcie bez problemu.
Inna fajna gra strategiczna którą warto mieć to oczywiście Zimna Wojna, przy czym tutaj rozgrywka sama w sobie jest dużo bardziej sucha niż w RW, klimat niby jest, ale zdecydowanie go mniej, tutaj na plus prosta, wręcz banalna mechanika.

To z gier takich "mainstreamowych", bardzo popularnych, a od siebie polecę jeszcze dwie pozycje. Pierwsza z nich to CO2 czyli walka o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez budowę elektrowni nowoczesnego typu, gra bardzo przyjemna jak na grę typowo ekonomiczną, warto sprawdzić. Druga pozycja, uważam że wielce niedoceniana i omijana na półkach sklepowych ze względu na tragiczny karton w stylu monopoly to Sigismundus Augustus. Fajna, dynamiczna gra w polskich klimatach. Również polecam się zaznajomić.
Moja kolekcja gier planszowych.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: detrytusek »

do tego CO2 na Rebelu ma promocję cenową i jest ona kusząca.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: Wojtas_512 »

podpisze się pod Runewars, gra świetnie chodzi na 2/3 graczy. Jak dla mnie nawet lepiej niż w pełnym komplecie graczy (gra się b. wydłuża)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: kamron6 »

Boję się, że będzie CO2 za suchy, jest to typowa eurogra. Wszyscy współgracze mówią fajne, fajne euro, ale i tak wolą grać w coś innego . To samo z Sigismundus Augustus. Za to Runewars dopisuję do listy. Co myślicie o Eclipse? Ale chyba nie jest już dostępny za bardzo. Zimną Wojnę mam i cenię też.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: Błysk »

Eclipse jak patrzyłem kilka miesięcy temu był łatwo dostępny, ale podobno to też euro. Nie grałem. ;) Co do innych gier, jeśli miałbyś czas i jeśli daty z Kicstartera się sprawdzą to odświeżone Mare Nostrum wychodzi w listopadzie i w sumie wiążę z tą grą duże nadzieje. Z cywilizacyjnych podobno jeszcze w tym roku ma wyjść TtA w nowej edycji.

Na 2 osoby mógłbyś spróbować Black and White, ale tylko na 2. No i trzeba się liczyć z tym, że papierowa instrukcja jest słaba i trzeba posiłkować się wersją poprawioną, a czasem tym forum- jednak poza tym gra mi się bardzo podoba. Gra bloczkowa, bardzo ładnie wykonana polegająca na rozgrywaniu bitew z różnymi celami i mapami (ponad 20 scenariuszy ma na pewno) i wiele możliwości dobrania armii daje jej dużą regrywalność. No i jest dosyć tania.

Hitem ostatnio jest Forbidden Stars, ale to wydatek nieco wyższy niż 300 zł. Wszyscy zachwalają, ja nie grałem, ale jakoś bardzo mnie nie przekonuje. Musiałbym wypróbować.

Niestety propozycje rzuciłem bez znajomości gier, które ci się podobały, bo w nie nie grałem.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: kamron6 »

Mare Nostrum dopiero od 4 graczy (niby w 3 można, ale każdy odradza)
Black & White mam i jest przyjemne, nie licząc okropnej instrukcji, na szczęście jestem przyzwyczajony do homerulers.
Nie wiem czy się skuszę na TtA, mam podobne gry, a sama ona mnie nie kusi, może po jakimiś gameplayu zmieniłbym zdanie.
Forbidden Stars, zobaczę, ale nie spodziewam się wiele :p -> Nie zależy mi na typ typie gier. Taki złoty środek poszukuję, mechanika odpowiadająca tematowi i klimat. Nie suchość i mechaniki rodem z euro i też nie gry dla fanów, pełne odniesień, niezbalansowane, mechanicznie słabe i moim zdaniem brzydkie jakich w ameryce pełno;)
Dzięki bardzo za propozycje :)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: Patyk »

Może Mythotopia? Ja wprawdzie grałem tylko w Few Acres of Snow (które jest bardzo podobne, tylko że dwuosobowe) ale oceny zbiera przyzwoite a i według BGG całkiem nieźle się skaluje.
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: Wojtas_512 »

Ja od siebie polece Runewars, ale wykracza mocno poza budżet (~220zł) Strategiczna, z elementami ekonomii i na 2-4 graczy.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: kamron6 »

Już prędzej Few Acres of Snow, bo Mythopia to suchar ;) (chyba, że się mylę, jeśli tak to mnie oświećcie)
I czemu Runewars przekracza budżet (<300zł)? Runewars jest na mojej liście z Wojną o Pierścień, FAoS, może Churchillem i grami z Race w tytule.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: Patyk »

Faktycznie klimatem może Mythotopia nie grzeszy, ale dobrze się skaluje z ilością graczy i ma ponoć bardziej zbalansowaną mechanikę, a FAoS jest dwuosobowe więc nie pasuje do tytułu :wink:
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Dla 2-3 osób, strategia z klimatem

Post autor: kamron6 »

Ale do opisu już tak ;) :D Niestety dobrych gier już trochę mam, a i tak gram w te nieliczne w które można się wczuć, jest klimat i oczywiście dość dobra mechanika.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
ODPOWIEDZ