Szmal

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Szmal

Post autor: 8janek8 »

2 pytania po pierwszej grze:

1. Gracz z największą liczbą własności otrzymuje 5k$. Co się dzieje w przypadku remisu? Dostają wszyscy remisujący czy żaden.
2. Mam zapłacić np. 10k$, a posiadam tylko 5k$. Nie płacę reszty, czy np. muszę zamiast kasy odrzucić któryś ze swoich znaczników własności (które są warte 10k$, ale na koniec gry)?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Szmal

Post autor: asiok »

8janek8 pisze:2 pytania po pierwszej grze:

1. Gracz z największą liczbą własności otrzymuje 5k$. Co się dzieje w przypadku remisu? Dostają wszyscy remisujący czy żaden.
Żaden
8janek8 pisze: 2. Mam zapłacić np. 10k$, a posiadam tylko 5k$. Nie płacę reszty, czy np. muszę zamiast kasy odrzucić któryś ze swoich znaczników własności (które są warte 10k$, ale na koniec gry)?
Nie możesz wykonać akcji, a więc karta spada a Ty tracisz akcję.


To gra o gangsterach a nie dobrych ludziach, więc jeśli masz wątpliwości co do reguł, zawsze rozstrzygaj je z maksymalnymi stratami dla gracza :)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Szmal

Post autor: 8janek8 »

1. Masz może to gdzieś potwierdzone w instrukcji/FAQ?

2. Nie chodzi o zapłacenie kosztu za wykonanie akcji przez siebie, ale o polecenie zapłaty spowodowane akcją przeciwnika.


I przy okazji zastanawiam się poco zalecają odliczać tury znacznikami, skoro odliczają je karty rozdane na początku gry?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Szmal

Post autor: Tycjan »

ad 1. Skoro w instrukcji nic nie ma o remisach, to można założyć, że trzeba brać dosłownie słowa "Gracz z największą liczbą własności...", czyli liczba pojedyncza - remisy się nie liczą.

ad 2. Znaczniki są warte 10K$ na koniec gry, więc w czasie gry nie są nic warte, nie są "walutą".

W czasie gry można dobierać/odrzucać karty i jak wszyscy będą to robić (może się tak zdarzyć), to trudno potem policzyć liczbę tur po wyłożonych kartach.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Szmal

Post autor: 8janek8 »

Dzięki, jak zwykle precyzyjność instrukcji QG;)

Ale można łatwo policzyć po kartach, które pozostały do dobrania z 12. Dodatkowe karty losujemy ze stosu, jak dobrze pamiętam?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
markoo
Posty: 155
Rejestracja: 02 wrz 2008, 13:00
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Szmal

Post autor: markoo »

Tycjan pisze: W czasie gry można dobierać/odrzucać karty i jak wszyscy będą to robić (może się tak zdarzyć), to trudno potem policzyć liczbę tur po wyłożonych kartach.
O ile dobrze pamiętam, to można tylko dobierać/odrzucać z ręki, a nie ze stosów draftowych, więc jak dostajemy ostatnią kartę draftu to jest ostatnia runda, ale mogę się mylić.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Szmal

Post autor: Tycjan »

8janek8 pisze:Ale można łatwo policzyć po kartach, które pozostały do dobrania z 12. Dodatkowe karty losujemy ze stosu, jak dobrze pamiętam?
Racja, tych nie ruszamy. Przed oczami miałem te wykładane i w ręce :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Szmal

Post autor: JimmyPL »

Pytenie: Kto wygrywa grę w przypadku remisu? W instrukcji nic o tym niestety nie jest napisane...
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 238
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Szmal

Post autor: MarekB »

Ostatnie zdanie w instrukcji:

"In case of a tie players share the victory"

Można oczywiście dorobić zasadę, że w przypadku remisu wygrywa osobą z większą ilością znaczników.

Pozdrawiam,
Marek.
kaspah
Posty: 134
Rejestracja: 15 cze 2015, 20:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Szmal

Post autor: kaspah »

Mam 2 pytania.
1) Czy jak tracę nieruchomość (w wyniku działania kart moich lub przeciwnika) to tracę również znaczniki rozwoju, które są na niej umieszczone? Domyślam się, że tak ale nie mogę znaleźć tego w instrukcji.
2) Mam już zagraną na stole kartę gangstera, która mówi że jak będę zagrywać akcję to pobieram 5.000. Wykładam na stół akcję, ale nie stać mnie żeby jej użyć (nie spełniam wymagań). Czy pobieram 5000 w wyniku działania karty gangstera pomimo, że nie mogę skorzystać ze zdolności kary akcji? Instrukcja teoretycznie opisuję, że wyłożenie karty to jej zagranie, a rozpatrzenie jej to już kolejna faza, ale tutaj mam spore wątpliwości.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
Gry planszowe - recenzje i opisy http://www.graczomaniak.pl
Graczomaniak na FB
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Szmal

Post autor: Jarzab »

Ad. 1. Tak.
And. 2. Też mieliśmy wątpliwości, ale ostatecznie graliśmy, że samo wyłożenie karty akcji dawało kasę. Fajnie jakby ktoś jeszcze tu to potwierdził.
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
ODPOWIEDZ