StarCraft: The Board Game (Corey Konieczka, Christian T. Petersen)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

Cogito pisze: To jeszcze inny wariant - skad ta wersja, z jakiegos faq'u? bardzo by oslabiala archony..
To jednyna słuszna wersja, prosto z instrukcji ;)

From Page 38: "As these Technology cards state, to build tech-required units requires the active player to destroy existing, specific friendly unit(s) as an additional “cost” of building the new unit. “Existing” means that a player can only destroy a unit that existed on the active planet before the Build order was executed. Then, the new tech-required units must be placed in the area that contained one of the units that was destroyed to build it".

Jeśli instrukcja to tylko w oryginale ;)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Cogito
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Cogito »

wielkie dzieki to rozwiewa wszyskie watpliwosci :)
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Osłabia Archony? To są 9/8 z air splash za 3 surowce w sumie - tyle ile Siege Tank, Reaver lub Ultralisk. Gdyby można było ich budować jednym rozkazem to byliby broken.

Nie jest za to z tego co wiem wyjaśniona kwestia (także na innych forach, które śledzę) czy przemiana w Guardiana lub Archona liczy się do limitu budowania jednostek. Niby powinna, ale można to zrobić na planecie w ogóle nie mającej bazy czyli takiej która w ogóle nie może produkować normalnych jednostek, czyli niejako z limitem 0.
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

Jesteś pewien, że przemiany można dokonać na planecie na której nie ma planety?

Z tego co pamiętam to "przemiana" jest tożsama z budowaniem jednostki, tylko, że żeby doszła do skutku wcześniej trzeba poświęcić inne jednostki.
Z tego moim zdaniem wypływają dwa wnioski:
1. nie można jej dokonać na planecie na której nie ma bazy (bo na takich planetach nie można wystawiać nowych jednostek)
2. budowana w ten sposób jednostka liczy się do limitu produkcji.
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Avandrel
Posty: 193
Rejestracja: 05 wrz 2006, 20:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Avandrel »

Cogito pisze:Roboli mozna wyslac podczas fazy budowania lub researchu.
Nie tylko... jest jeszcze kilka kart eventów, które pozwalają wysyłać roboli (w fazie regroup):
Base construction (Budowa bazy)
Natychmiast kup jeden budynek lub moduł i zapłać za niego 1 zasób mniej.
Technological Advance (Rozwój technologiczny)
Natychmiast kup dowolną swoją technologię ze zniżką 1 zasobu. Możesz dodać
jedną z kupionych kart do swojej ręki. Następnie przetasuje swoją talię Walki z
odrzuconymi kartami.
Z instrukcji Rebela.
Narzędzia Mathtrade - http://mathtrade.mgpm.pl
psycho_l
Posty: 50
Rejestracja: 07 wrz 2004, 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: psycho_l »

Tylko że z tego co pamiętam to zagranie eventów jest już po fazach "lost resource card" i "retrive workers"
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

qotsa pisze:Z tego co pamiętam to "przemiana" jest tożsama z budowaniem jednostki, tylko, że żeby doszła do skutku wcześniej trzeba poświęcić inne jednostki.
Z tego moim zdaniem wypływają dwa wnioski:
1. nie można jej dokonać na planecie na której nie ma bazy (bo na takich planetach nie można wystawiać nowych jednostek)
No tak tyle, że jednostki, które zamierzamy poświęcić nie musiały być na tej planecie stworzone, mogły po prostu na planetę przybyć z transportem. Więc całkowitej pewności co do słuszności postawionego wniosku nie ma.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

qotsa pisze:Jesteś pewien, że przemiany można dokonać na planecie na której nie ma planety?
Rozumiem, że chodzi o "... nie ma bazy".
qotsa pisze:Z tego co pamiętam to "przemiana" jest tożsama z budowaniem jednostki, tylko, że żeby doszła do skutku wcześniej trzeba poświęcić inne jednostki.
Z tego moim zdaniem wypływają dwa wnioski:
1. nie można jej dokonać na planecie na której nie ma bazy (bo na takich planetach nie można wystawiać nowych jednostek)
2. budowana w ten sposób jednostka liczy się do limitu produkcji.
Z instrukcji oryginalnej, str 38, akapit "Tech-Required" Units: (pogrubienie autora)

Once the relevant technology has been acquired,
these units may be built on any planet (even one without
a base
) during a Build order, as described on the relevant
Technology card.

Więc można polecieć Mutaliskiem na planetę bez bazy i tam z niego zrobić Guardiana. Jakby co to ja też uważam, że to powinno się liczyć do Unit Limit kiedy budujemy na bazie, ale nie ma tego jak udowodnić.
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

waffel pisze: Z instrukcji oryginalnej, str 38, akapit "Tech-Required" Units: (pogrubienie autora)

Once the relevant technology has been acquired,
these units may be built on any planet (even one without
a base
) during a Build order, as described on the relevant
Technology card.

Więc można polecieć Mutaliskiem na planetę bez bazy i tam z niego zrobić Guardiana. Jakby co to ja też uważam, że to powinno się liczyć do Unit Limit kiedy budujemy na bazie, ale nie ma tego jak udowodnić.
Faktycznie ten fragment mi umknął...
Ale wyraźnie jest tu napisane, że jednostka jest budowana i że w trakcie Build order, a jedynym wyjątkiem od reguł budowania jednostek jest właśnie możliwość budowania ich tam gdzie nie ma bazy.
Moim zdaniem wynika z tego, że pozostałe zasady obowiązujące w fazie budowania stosują się także w tym przypadku...
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: zephyr »

Moim zdaniem stosowanie limitu budowy dla archonów i guardianów nie powinno mieć miejsca, i tak płaci się limit na zbudowanie niższych form, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt ze można dokonać przemiany na planecie bez bazy.

Niemniej przydałoby się oficjalne wyjaśnienie w FAQ
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: JB »

Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
psycho_l
Posty: 50
Rejestracja: 07 wrz 2004, 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: psycho_l »

Pytanko z innej beczki

Czy grając karte "Scout Party" (moge wstawić dodatkowe jednostki na przyjaznym bądz pustym tereni) i inne tego typu mogę wstawić jednostki:
a) na planecie gdzie nie mam bazy??
b) do której nie mam dostępu?? (brak połączenia transportowcami)
c) na planecie gdzie znajduje się baza wroga ??? (na puste pole na tej planecie)

Zakładam że tak (puste pole to puste pole), ale czy nie jestem w blędzie??

Dzięki
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Tak jak powiedziałeś - puste pole to puste pole. Na dowolnej planecie.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: JB »

waffel pisze:
JB pisze:Jakiego rozmiaru sa karty?
Nie mierzyłem, ale chyba takie "normalne", pasujące do protectorów.
No i kupka. Kolegi przypuszczenia okazaly sie bledne, bo karty sa mniejsze, niz "normalne". Wielkosci Cytadeli. Ktos chce kupic protektory standardowy rozmiar? Moze Waffel chce za udana odpowiedz?
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Nie, dzięki, już mam. Zawsze mam zapas protectorów na podorędziu. Ale dziękuję za pamięć.

Z innej beczki: powoli ścierają mi się żetony rozkazów. Czy ktoś wie, jak je skutecznie zabezpieczyć?
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: JB »

Moze nie zrozumiales, moze **** pieniedzmi a moze masz wszystko gleboko gdzies, ale jak sie nie znasz to po **** sie odzywasz i narazasz innych na straty finansowe?
A swoje zetony pomaluj lakierem do paznokci, bezbarwnym.

Proszę się nie wyrażać! Zagwiazdkowałem brzydkie słowa. Waffel wyraźnie napisał, że "chyba takie normalne". Jak chciałeś dokładne wymiary to trzeba było to wyraźnie zaznaczyć i poprosić, żeby Ci je ktoś podał. /Geko
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Może nie zrozumiałem, ale ja zawsze staram się odbierać tylko pozytywne wibracje. Zatem:
A swoje zetony pomaluj lakierem do paznokci, bezbarwnym.
Dziękuję za dobrą radę.
JB
Posty: 347
Rejestracja: 14 maja 2005, 19:09
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: JB »

Geko pisze:Proszę się nie wyrażać! Zagwiazdkowałem brzydkie słowa. Waffel wyraźnie napisał, że "chyba takie normalne". Jak chciałeś dokładne wymiary to trzeba było to wyraźnie zaznaczyć i poprosić, żeby Ci je ktoś podał. /Geko
Dziekuje za poprawienie, ale w pytaniu "jakiego rozmiaru sa karty" zawiera sie wlasnie owo pytanie i nic ponadto, zadnych podtekstow, tylko konretne pytanie o konkretna rzecz.
Tylko o sprawach, które nas zupełnie nie interesują, możemy wydać rzeczywiście bezstronną opinię, co niewątpliwie jest powodem, że opinia bezstronna jest zawsze absolutnie bezwartościowa.
Janusz-10
Posty: 36
Rejestracja: 14 paź 2007, 12:32
Lokalizacja: Śrem

Post autor: Janusz-10 »

Ja mam standardowe koszulki i nie narzekam na to, że są trochę za duże. W grze mi to zupełnie nie przeszkadza.
Janusz
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Post autor: bogas »

JB gdybyś poczytał parę wątków o protektorach/koszulkach na tym forum to byś wiedział, że protectory standardowe do 99% gier planszowych się nie nadają, bo 99% gier ma karty w rozmiarze nieco mniejszym, więc słowo "standardowy" jest tu raczej nie na miejscu. Natomiast waffel pisząc "takie normalne" miał w 99% rację, więc pretensje możesz mieć do tylko do siebie.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

JB pisze:
Geko pisze:Proszę się nie wyrażać! Zagwiazdkowałem brzydkie słowa. Waffel wyraźnie napisał, że "chyba takie normalne". Jak chciałeś dokładne wymiary to trzeba było to wyraźnie zaznaczyć i poprosić, żeby Ci je ktoś podał. /Geko
Dziekuje za poprawienie, ale w pytaniu "jakiego rozmiaru sa karty" zawiera sie wlasnie owo pytanie i nic ponadto, zadnych podtekstow, tylko konretne pytanie o konkretna rzecz.
Tylko że odpowiedź Waffla (?) była ogólna, nie konkretna. Nie napisał, że "na pewno będą idealnie pasowany to standardowych koszulek" tylko, że nie sprawdzał ale chyba karty są normalnego rozmiaru.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

@Geko, bogas: Proszę, nie brońcie mnie, ja naprawdę nie chcę szerzyć rozróby. Tzn. bardzo doceniam Wasz udział i dziękuję za wsparcie, ale wolałbym uznać temat za niewarty roztrząsania.

@JB: przykro mi, że kupiłeś nieodpowiednie koszulki, jednak nie poczuwam się do żadnej odpowiedzialności za Twoje około 18 zł (przynajmniej w Wargamerze koszulki są po 6 zł za 100 szt.), które sam dobrowolnie wydałeś w jakimś sklepie na towar, który, jak się okazuje, nie był Ci potrzebny, ale i tak nie pofatygowałeś się, żeby to sprawdzić osobiście.

Jak wspomniałem dajmy sobie wszyscy spokój, jak kiedyś z JB się spotkam to postawię mu piwo i mam nadzieję, że wybaczy mi karygodną niekompetencję. Może faktycznie *** (co to było za słowo?) pieniędzmi bo za 18 zł nie zamierzam tracić czasu ani nerwów.
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 325
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 19 times

Post autor: cboot »

Ja przepraszam za offtop i ogólną bezczelność i bezduszność, ale dawno się tak nie kulałem jak z dialogów JB i waffela. 8) Moim zdanie niezły sitcom by z tego był, albo jakiś komiks :D

Odcinek I taki jak w tym wątku, a odcinek II następująco:
JB: Słuchajcie, to o której spotykamy się w piątek na granie w planszówki?
waffel: W sumie to nie pamiętam, ale chyba tak na 17:00
Piątek 18:00 pod klubem "Pionek" stoi z nosem na kwitnę i przemoknięty do suchej nitki JB i wita przybyłych na 18:00 boardgame geeków:
- No i kupka. Moknę tu od godziny i jeszcze jakiś gołąb na mnie narobił. Chce ktoś może odkupić rozmoknięte Puerto Rico w bulgoczącym pudełku z podtopionymi kolonistami? Może waffel za dobrą odpowiedź?
Na co waffel:
- Nie dzięki. Mam już Key Largo... No już nie mart się, może skoczymy na piwko, bo ja **** kasą?...
- Grrrrrrrrrrr.... - odwarkuje JB i koniec sceny. :lol:
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Post autor: waffel »

Staram się to na lekko brać ale w ostatnim poście już mi trochę wyszła żyła :) bo generalnie to ja mam dużo trolla we krwi (chociaż wolę "warchoła") tylko tutaj takie grzeczne forum że też staram się być miły i słodziutki do schrupania. Jak wafelek.
psycho_l
Posty: 50
Rejestracja: 07 wrz 2004, 15:20
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: psycho_l »

JB pisze:...mniejsze, niz "normalne". Wielkosci Cytadeli.
Zawsze wydawało mi się że karty do cytadeli są rozmiaru "normalnego".... Mam je w "normalnych" i nie narzekam.. ale cóż widzę że do tej pory żyłem w błogiej nieświadomości ;-)
ODPOWIEDZ