Gra dla nowych 2-5 osobowa

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Bremshey
Posty: 7
Rejestracja: 29 wrz 2015, 11:10

Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Bremshey »

Witam,
poszukuję gry dla początkujących (niekoniecznie z banalnymi zasadami, nauka w czasie rozgrywki nie stanowi problemu), najlepiej dla dwojga gdyż najczęściej tak będziemy grać ale z możliwością gry w 5 czy nawet 6 osób.
Klimaty najchętniej fantasy, na dłuższy czas (nie chcę aby stała się monotonna po kilkunastu rozgrywkach), czas na jedna partię max 2 godziny, mniej losowości w porównaniu do interaktywności z innymi graczami.
Niestety po ogólnym przeczytaniu opinii różnych osób o różnych grach nie jestem w stanie podać tytułów które mogłyby mnie zainteresować (zbyt dużo informacji).
Prosiłbym o podrzucenie tytułów które mogły by pod pasować.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1348
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 565 times
Been thanked: 284 times

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Atamán »

Najbardziej pasuje mi tutaj:

Small World
http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,329 ... World.html
- od 2 do 5 graczy (choć wg mnie najlepiej działa na 3-5, wersja 2-osobowa jest słabsza)
- klimat fantasy jest i dzięki tematycznym zdolnością cech i ras można go nawet poczuć, gra nie jest abstrakcyjna z doklejonym tematem
- zasad w sumie jest dużo, ale podstawowe zasady są proste, a szczegółów zdolności ras i wyjątkowych sytuacji można uczyć się w trakcie gry
- nie jest monotonna, bo w kolejnych grach gra się na innych zestawach ras i zdolności
- jedna partia trwa ok. 1,5-2h
- duża interakcja między graczami
- losowość umiarkowana

Alternatywnie mogę polecić jeszcze:

Istabul
http://www.2pionki.pl/all-game-list/istanbul/
- od 2 do 5 graczy (i tutaj na każdą liczbę graczy wg mnie działa bardzo dobrze)
- klimat niestety nie fantasy, to jest quasi-historyczny, ale raczej w grze i tak nie ma on znaczenia
- intuicyjne, proste zasady - łatwo wejść w grę, ale jednocześnie dają sporo okazji do kombinowania, wg mnie dobra gra dla nowicjuszy
- niestety gra nie ma zbyt wielu mechanizmów wzbogacających regrywalność, losowe ustawienie lokacji gwarantuje trochę różnorodności, ale to nie jest gra, w którą da się grać często
- jedna partia trwa ok. 1h
- interakcja między graczami umiarkowana
- losowość również umiarkowana
Bremshey
Posty: 7
Rejestracja: 29 wrz 2015, 11:10

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Bremshey »

no i po przeczytaniu opisu tych dwóch gier zdecydowanie bardziej pasuje mi Small World, szkoda ze nie jest trochę mroczniejsza ale po opisie pasuje, poczekamy jeszcze trochę może jeszcze jakiś tytuł się pojawi
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Bea »

Popatrz jeszcze na Hyperborea. Tyle że już bardziej skomplikowana jeśli chodzi o zasady.
Awatar użytkownika
RobertO13
Posty: 120
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:46

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: RobertO13 »

Bremshey pisze:Small World, szkoda ze nie jest trochę mroczniejsza
To wybierz Small World Underground https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... nderground

Ja polecam Cytadelę https://boardgamegeek.com/boardgame/478/citadels
Gra chodzi genialnie dla 2,3 osób jak i dla 5-6, a da się zagrać i w 8
Polska edycja zawiera dodatkowe karty więc szybko się nie znudzi
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: michcic »

Nie zgodzę się, że Small World na dwie osoby jest gorszy. Wręcz przeciwnie, mnie najlepiej grało się właśnie we dwójkę. Gra jest wtedy bardziej taktyczna, przy większej ilości graczy staje się natomiast bardziej chaotyczna i nieprzewidywalna. Akurat właśnie sprzedaję tą grę, ponieważ po kilkunastu partiach brat uznał, że gracz rozpoczynający ma zbyt dużą przewagę, zwłaszcza przy większej liczbie graczy. Sam nie do końca się z tym zgadzam.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Bremshey
Posty: 7
Rejestracja: 29 wrz 2015, 11:10

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Bremshey »

a może ktoś powiedzieć coś o tej pozycji? http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,585/Herosi.html
komputerowych "hirołsów" znam bardzo dobrze i wygląda to na ciekawą opcję
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Wojtas_512 »

To zupełnie inna gra. Tutaj podstawowa mechanika opiera się o rzuty kością w czasie rzeczywistym.

Gra wygląda ładnie, i nawet byłem nią zainteresowany jednak sporo zależy od zręczności.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: detrytusek »

Bremshey pisze:a może ktoś powiedzieć coś o tej pozycji? http://wydawnictwo.rebel.pl/x.php/6,585/Herosi.html
komputerowych "hirołsów" znam bardzo dobrze i wygląda to na ciekawą opcję
gra nie ma nic wspólnego z heroesami poza tytułem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Wojtas_512 »

tu jakbyś chciał masz planszówkowy odpowiednik:
http://www.rebel.pl/product.php/1,1523/ ... szowa.html
Gra raczej nie ma dobrych opinii, sam nie grałem.
A co byś powiedział na Gre o Tron? Dużo klimatu, dobre oddanie książki/serialu(kto woli). Każda gra będzie na pewno inna, w końcu wygrać może tylko jeden a graczy aż 6. Z wad, gra tylko na 4-6 graczy (przy czym najlepiej przy 5-6)

Możesz również zainteresować się Kemetem, dosyć szybka naparzanka dla 2-5 graczy.

Gdybyś chciał np. zmiejszyć ilość graczy do 4 to polece RuneWars - klimat, smoki, figurki, przygoda(w nieco mniejszym stopniu) i...dosyć długi czas gry (w 4 osoby to i z 5h)
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Patyk »

Bremshey pisze:poszukuję gry dla początkujących (...) najlepiej dla dwojga gdyż najczęściej tak będziemy grać (...) czas na jedna partię max 2 godziny
Wojtas_512 pisze: A co byś powiedział na Gre o Tron?
:lol: Z tym dla początkujących to jeszcze może przejdzie, bo już to było poruszane w innym wątku, ale przy reszcie kryteriów to GoT jest tu totalnie abstrakcyjną propozycją.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: detrytusek »

podobnie jak Runewars na max 2 h. Niby napisałeś, że gra trwa dłużej tylko po co pisać wogóle?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Wojtas_512 »

Nie rozumiem oburzenia, napisałem wyraźnie, że gra nie na dwie osoby. Jednak jeśli chce się pograć w więcej osób to jest to dobra pozycja.
:lol: Z tym dla początkujących to jeszcze może przejdzie, bo już to było poruszane w innym wątku, ale przy reszcie kryteriów to GoT jest tu totalnie abstrakcyjną propozycją.
Gra nie jest wybitnie skomplikowana, owszem ma sporo zasad ale łatwo przyswajalne. Co do reszty to się nie zgodze.
Klimaty najchętniej fantasy, na dłuższy czas (nie chcę aby stała się monotonna po kilkunastu rozgrywkach)
jest
czas na jedna partię max 2 godziny, mniej losowości w porównaniu do interaktywności z innymi graczami.
Czas gry owszem wyższy(na partie trzeba liczyć ok 3h), b. znikoma ilość losowości + sporo interakcji.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Patyk »

Chodzi o to, że ktoś szuka gry na 2h dla 2 osób, a Ty polecasz grę na 4-5h (bo to realny czas dla GoTa) dla 6 osób (bo to jedyna liczba, dla której ta gra sensownie działa bez dodatków). Teraz na rynku jest tyle świetnych gier, że zawsze coś się znajdzie, tym bardziej, że wymagania nie są zbyt szczególne. Dlatego nie rozumiem po co polecać coś co w ogóle nie pasuje.

Żeby nie było, że tylko krytykuję to od siebie polecę wymienione już Small World i Kemet oraz w nieco innym stylu Listy z Whitechapel i Draculę.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Fegat »

W 2 godz to hyperborea da radę.
-Dobra regrywalność
-Pierwsze partie w 5-6 osób potrwają z 3-4 godz, ale potem da radę zejść do 20 min/osoba
-Fantasy
-Mała losowość, to gra bardziej euro :)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Bremshey
Posty: 7
Rejestracja: 29 wrz 2015, 11:10

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Bremshey »

Wojtas_512 pisze: A co byś powiedział na Gre o Tron? Dużo klimatu, dobre oddanie książki/serialu(kto woli). Każda gra będzie na pewno inna, w końcu wygrać może tylko jeden a graczy aż 6. Z wad, gra tylko na 4-6 graczy (przy czym najlepiej przy 5-6)

Możesz również zainteresować się Kemetem, dosyć szybka naparzanka dla 2-5 graczy.
hmm no właśnie GoT mocno mnie na początku zainteresował (książki przeczytane i serial obejrzany) ale ten minus że we dwójkę z żoną nie pogram, z kolei Kemet to na chwilę obecną faworyt i dobrze że rzuciłeś tytułem gdyż wcześniej albo na niego w ogóle nie trafiłem albo po prostu przeoczyłem

Fegat pisze:
W 2 godz to hyperborea da radę.
-Dobra regrywalność
-Pierwsze partie w 5-6 osób potrwają z 3-4 godz, ale potem da radę zejść do 20 min/osoba
-Fantasy
-Mała losowość, to gra bardziej euro :)
po przeczytaniu opisu bardzo fajna i w sumie chyba większość wymagań spełniona jednak wersja językowa tylko angielska co dla mnie i żony nie stanowi problemu ale znajomi których chciałbym zaprosić mogą trochę marudzić (pominąłem niestety ten szczegół w pierwszym poście), z kolei na pewno ją zakupię jako kolejną do spokojnego ogarnięcia
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Bea »

Bremshey pisze:
po przeczytaniu opisu bardzo fajna i w sumie chyba większość wymagań spełniona jednak wersja językowa tylko angielska co dla mnie i żony nie stanowi problemu ale znajomi których chciałbym zaprosić mogą trochę marudzić (pominąłem niestety ten szczegół w pierwszym poście), z kolei na pewno ją zakupię jako kolejną do spokojnego ogarnięcia
Gra jest w zasadzie niezależna językowo. Po angielsku są tylko nazwy kart (to co przedstawiają np lokacje). Ich działanie jest natomiast przedstawione za pomocą symboli. Co do instrukcji, to na pewno gdzieś w sieci jest tłumaczenie.

Zainteresuj się też Cykladami, z tym że najlepiej chodzi jednak na więcej osób, ale gra jest świetna!
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Fegat »

Bremshey pisze:
Wojtas_512 pisze:
Fegat pisze:
W 2 godz to hyperborea da radę.
-Dobra regrywalność
-Pierwsze partie w 5-6 osób potrwają z 3-4 godz, ale potem da radę zejść do 20 min/osoba
-Fantasy
-Mała losowość, to gra bardziej euro :)
po przeczytaniu opisu bardzo fajna i w sumie chyba większość wymagań spełniona jednak wersja językowa tylko angielska co dla mnie i żony nie stanowi problemu ale znajomi których chciałbym zaprosić mogą trochę marudzić (pominąłem niestety ten szczegół w pierwszym poście), z kolei na pewno ją zakupię jako kolejną do spokojnego ogarnięcia
Jesteś w błędzie :P Gierka jest niezależna językowo ;)
"klik"
Tak jak widać w filmie, wszystkie karty/plansze mają symbole, a nie napisy :P

@edit:
link do polskiej instrukcji:
http://www.rebel.pl/repository/files/in ... rea_pl.pdf
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
RobertO13
Posty: 120
Rejestracja: 01 mar 2013, 12:46

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: RobertO13 »

+1 Cyklady

Ciężko jest znaleźć dobrą grę zarówno dla 2 jak i 5 graczy, więc musisz się liczyć z jakimś kompromisem.
Dlatego jeśli zdecydowanie częściej gracie w 2 osoby, to nad Cykladami bym się dobrze zastanowił...

Na pewno dobre gry na 2 osoby to:
Fury of Dracula ale jest niedostępne...
A podobną grą, ale zupełnie w innym klimacie jest Listy z Whitechapel (też ciężko upolować)
no i wspominana Cytadel

Albo coś zupełnie innego jak np Galaxy Trucker
Bremshey
Posty: 7
Rejestracja: 29 wrz 2015, 11:10

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Bremshey »

Faktycznie Hyperborea pasuje :)
tak więc nadchodzi moment zakupu:
Kemet
Hyperborea
Osadnicy (nie w klimacie ale na początek myślę że może być)
Cyklady (nie mogę ich nigdzie trafić)
Zatem ostatnie pytanie co z listy najlepsze na początek?
hermess12
Posty: 3
Rejestracja: 30 wrz 2015, 12:00

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: hermess12 »

Też szukam tego typu gry;) fajne porady... też jestem początkujący, mam małą kolekcję gier póki co
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: kamron6 »

Kemet
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Fegat »

Kemet dzisiaj/jutro do mnie dojdzie, to mogę na szybko porównać z Hyperboreą.

Cyklady są niedostępne od pół roku+~
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Wojtas_512 »

potwierdzam, najlepszy będzie kemet na początek.

Możesz zainteresować się również Power Grid, chociaż to gra ekonomiczna.
Na pewno nie krótka, mało schematyczna no i zagrasz od 2 do 6 graczy. Im więcej tym lepiej, ponieważ w grze mamy licytację i po prostu przy większej liczbie graczy jest ciekawiej.

Ja osobiście grywam głównie (w zasadzie każdą gre) w dwuosobowym składzie i jak dla mnie jest OK!
Bremshey
Posty: 7
Rejestracja: 29 wrz 2015, 11:10

Re: Gra dla nowych 2-5 osobowa

Post autor: Bremshey »

w takim razie Fegat czekam na opinię,
hmm Power Grid faktycznie z tego co oglądałem to przy 2 osób ciężko by było
ODPOWIEDZ