Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

No to ja w tym miejscu pochwalę sklep Lacerty - o 12tej w nocy wysłali maila, że PR zostało wczoraj do mnie wysłane (czyli są jeszcze ludzie, którym się jeszcze chce i którym jeszcze zależy ), więc jeśli nawet będą jakieś "perypetie z kurierem" ;-) słowa złego na Lacertę nie powiem.

Aaa i coś w trawie piszczy, że trzeba znowu nasze sakiewki przygotować bo mogą w najbliższym czasie znowu być potrzebne ;-) (ale to nie trawa z okolic Lacerty ;-) )
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hudson »

Al pisze:Aaa i coś w trawie piszczy, że trzeba znowu nasze sakiewki przygotować bo mogą w najbliższym czasie znowu być potrzebne ;-) (ale to nie trawa z okolic Lacerty ;-) )
Chcesz nam w ten sposób dać do zrozumienia, że idą mikołajki/święta?
:wink:
Jestem ciekaw kolejnej zapowiedzi Lacerty. Wg. ŚGP ma to być San Juan.
Zastanawiam się też, jak się ma marzenie o wydaniu TOP 10 BGG :D Niestety wydaje się to dość mało realne...chyba, że ranking drastycznie się zmieni :)
Co do samego PR - grałem tylko raz i to chyba ze dwa lata temu :? Czas to zmienić :)

PS czy do gry dołączona jest errata?
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

dasilwa pisze:
hamanu pisze:Jak widac na stronie lacerty mozna juz zamawiac PR. Cena promocyjna to 109,95. Przed chwila zlozylem zamowienie z nr 108, to znaczy ze gra cieszy sie sporym zainteresowaniem. Gratulacje!
Skąd wiesz że numer 108 nie dotyczy wszystkich zamówień jakie były?
Dopiero dziś ukazała się ta wiadomość na stronie Lacerty więc nie sądzę że od rana 108 osób zamówiło Puerto Rico.
Jak trudno byc optymista w tym kraju ;)

Do mnie tez wyslali e-maila po polnocy. Zastanawiam sie czy to oznacza:
a) ze paczka zostala wyslana wczoraj
b) paczka zostanie wyslana dzisiaj
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

Większość paczek wysłaliśmy wczoraj (19.11), ale informacje o ich wysłaniu zostały zaktualizowane dopiero po północy. Paczki dla pozostałych osób zostały wysłane dziś rano. Informacja o ich wysłaniu zapewnie też zostanie zaktualizowana późnym wieczorem.
Hudson pisze:PS czy do gry dołączona jest errata?
Błędy w instrukcji zostały znalezione na takim etapie produkcji, gdzie nie można było już nic zrobić. PR było drukowane w Niemczech i za dołożenie karteczki ze sprostowaniem zażyczyli sobie rekompensaty przekładającej się na około 10 złotych wyższą finalną cenę gry. Postanowiliśmy więc zostawić sprawę tak jak jest. Najważniejsze, że gra jest kompletna, a na budynkach umieszczone są poprawne napisy.

Co prawda to temat na inny wątek, ..... ale:
Hudson pisze:Jestem ciekaw kolejnej zapowiedzi Lacerty. Wg. ŚGP ma to być San Juan.
Co do "przecieków", to grą tą nie miał być San Juan, ale Modern Art. Niestety reakcja agentów największych polskich artystów nowoczesnych była jedna z dwóch:
1. Totalna ignorancja (brak jakiejkolwiek odpowiedzi lub odpowiedź, że absolutnie się nie zgadzają na taki typ "promocji")
2. Roszczenia finansowe powodujące, że musielibyśmy doliczyć ze 100 złotych do każdego egzemplarza.

W tym roku więc raczej nic nowego się już nie ukaże. Na przyszły rok mamy na razie w planach 1-2 pozycje. Oczywiście ukażą się one pod warunkiem, że sprzedamy to co obecnie mamy na magazynie. Pomóżcie więc nam rozpowszechniać nasze gry. Im szybciej się ich pozbędziemy tym szybciej będziemy pracować nad nowymi :)
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Post autor: MataDor »

o jaką erratę chodzi?
grę kupiłem dla siostry i wolał bym jej powiedzieć że w instrukcji jest jakiś bład i co należy poprawić
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: maluman »

MataDor pisze:o jaką erratę chodzi?
grę kupiłem dla siostry i wolał bym jej powiedzieć że w instrukcji jest jakiś bład i co należy poprawić
http://www.lacerta.pl (obecnie wiadomość pierwsza na stronie głównej, w przyszłości: http://www.lacerta.pl/content/view/65/1/ )

m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Ponieważ wczoraj wieczorem dostałem Puerto do rąk własnych, mogę się podzielić pierwszymi wrażeniami - wydanie bardzo ładne, ogromnie mi się podoba :) Niezdecydowanym POLECAM 8)
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Post autor: lacerta »

MataDor pisze:o jaką erratę chodzi?
grę kupiłem dla siostry i wolał bym jej powiedzieć że w instrukcji jest jakiś bład i co należy poprawić
Na szczęście nic poważnego. W instrukcji w opisie zawartości pudełka jest podana zawyżona o jedną sztukę liczba znaczników indygo (niebieskich). W instrukcji również opis jednego z budynków jest niejasny (choć przykład tłumaczy dobrze działanie budynku). Na samym żetonie budynku używanym w grze również wszystko jest OK.
Bardziej chodzi więc o sprostowanie niż erratę.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Pierwsze wrazenie po otwarciu pudelka po prostu wow. Polska edycja wyglada duzo duzo lepiej niz oryginal. Gratulacje dla Lacerty!(a przy okazji dla poczty za szybkie doreczenie).
A tu obrazek jak ladnie to wyglada:

Obrazek
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

No to Puerto Rico dotarło i na wieś polską :-)

Potwierdzam słowa Hamanu - wydanie jest przecudne - kolory live są zdecydowanie lepsze niż na fotkach - takie lekko pastelowe, tworzą specyficzny klimacik. Rysunki jak rysunki, ważne, że wszystko razem tworzy super całość.

Lacerto, wielkie Ci dzięki za kawał świetnej roboty!
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Mam pytanie :

Jak ocenilibyscie stopien trudnosci tej gry dla nowego gracza ? Mysle czy by nie zrobic sobie z PR prezentu swiatecznego, ale takich *powazniejszych* graczy byloby nas tylko dwoch , trzeci i czwarty sie znajdzie sposrod naszych dochodzacych - przy czym preferuja oni raczej dungeoneery , magie i miecze etc.

Sposrod eurogier Eufrat i Tygrys i Neuroshima Hex sie na nich sprawdzily (nawet bardzo) . ale pamietam na przyklad ze kiedys probowalismy zagrac w Gwiezdnego Kupca i o ile ja (jako tako) jeszcze bylem skupiony to oni prawie usypiali :)

Jak stopien trudnosci\komplikacji tej gry przedstawia sie np w porownaniu do Gwiezdnego Kupca ?
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Post autor: salou »

ARKHAM12 pisze:Mam pytanie :

Jak ocenilibyscie stopien trudnosci tej gry dla nowego gracza ? Mysle czy by nie zrobic sobie z PR prezentu swiatecznego, ale takich *powazniejszych* graczy byloby nas tylko dwoch , trzeci i czwarty sie znajdzie sposrod naszych dochodzacych - przy czym preferuja oni raczej dungeoneery , magie i miecze etc.

Sposrod eurogier Eufrat i Tygrys i Neuroshima Hex sie na nich sprawdzily (nawet bardzo) . ale pamietam na przyklad ze kiedys probowalismy zagrac w Gwiezdnego Kupca i o ile ja (jako tako) jeszcze bylem skupiony to oni prawie usypiali :)

Jak stopien trudnosci\komplikacji tej gry przedstawia sie np w porownaniu do Gwiezdnego Kupca ?
Witam

Ja mogę tylko odpowiedzieć z pozycji myślę doświadczonego gracza w Puerto Rico co prawda gramy przeważnie w pełnym składzie 5 osób. Co do skali trudności to jest ona umiarkowana myślę że Tygrys i Eufrat to trochę trudniejsza gra w Puerto Rico grałem już z 60 razy i mogę grać kolejne 60 razy to powinien być najlepszy z wszystkich atutów jakie wymienię :D kolejny to moim zdaniem dynamiczna rozgrywka każdy z grających praktycznie cały czas coś robi nie ma długich przestojów, gra pozbawiona losowości w 99% losowe jest tylko wystawianie plantacji ale to raczej nie ma Az tak wielkiego znaczenia. Kolejny atut to to że rozgrywka nie jest aż tak długa jak na przykład w przypadku Wysokiego Napięcia i to też jest tutaj atutem bo gra się kończy ale my zaczynamy od razy od nowa bo naprawdę wciąga :) Z czystym sumieniem polecam ją każdemu dla nas w domu numer 1 NA RAZIE.

Pozdrawiam Salou
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Jak masz 3-4 osoby do gry to zdecydowanie polecam Puerto Rico. Gra jest faktycznie lżejsza w odczuciu niż np. Eufrat i Tygrys czy Wysokie Napięcie. Ale jest dużo możliwości, dużo interakcji i ważnych decyzji. A co najważniejsze gra się baardzo przyjemnie i gra nie męczy :P No i kobietom też się podoba.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Neurocide »

Jak stopien trudnosci\komplikacji tej gry przedstawia sie np w porownaniu do Gwiezdnego Kupca ?
]

Gra ma zdecydowanie prostsza mechanikę i jest zdecydowanie mniej skomplikowana. W Puerto Rico ciągle coś sie dziej. Ciagle aktywnie uczestniczysz w grze. Żeby sie czegoś dorobić nie czekasz 7 lotów, lecz turę dwie i masz wiecej. Trzeba trcohe poglowkowac, jakie budynki dobrac, jakie plantacje, ale to ten typ tworczego glowkowania, ktore przyniesie rozwiazania a zatem satysfakcje.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Post autor: Sztefan »

Jak wszyscy będziecie grać zawsze razem, to chyba nie będzie źle. Jak przy stole część osób będzie już dosyć dobrze znała grę, to dla nowicjuszy nie będzie zbyt łatwo. Na początku trudno wyłapać wszystkie zależności i połapać się w budynkach. No i jakie wybierac postacie, by pomóc sobie, a nie innym.

PR jest bardzo dobrą pozycją i na pewno nie znudzi się za szybko (jeżeli nie przeszkadza wam bardzo pośrednia interakcja). Przynajmniej w moim przypadku pierwszy kontakt był trochę przytłaczający, ale potem grało się już swobodniej, no i wiele możliwości szybko staje się plusem.
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Gra ma zdecydowanie prostsza mechanike od Eufrat i Tygrys ?! To mi sie wydaje grozne. EiT wcale nie byl trudny. Mechanika dawala duzo mozliwosci ale byla sucha i prosta jak drut.

Czy Puerto Rico przypadkiem nie przypomina mojej Najbardziej znienawidzonej gry Osadnicy z Katanu ?

Po Ewentualnym zakupie PR szczerze mowiac oczekuje czegos w rodzaju szybkiego i uproszczonego Gwiezdnego Kupca(takie zrobilem porownanie bo nie mam zbyt duzej skali porownawczej w grach nie typowo fantastycznych, bo ich nie lubie po prostu)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Geko napisał o Puerto Rico:
Gra jest faktycznie lżejsza w odczuciu niż np. Eufrat i Tygrys czy Wysokie Napięcie.
co zaniepokoiło ARKHAM12:
Gra ma zdecydowanie prostsza mechanike od Eufrat i Tygrys ?! To mi sie wydaje grozne. EiT wcale nie byl trudny. Mechanika dawala duzo mozliwosci ale byla sucha i prosta jak drut.
Myślę, że zaszło tu nieporozumienie. Zasady gry Eufrat i Tygrys są rzeczywiście niezbyt skomplikowane, ale to nie znaczy, że jest to prosta gra. To trochę tak jak z Go, którego wszystkie zasady można przestawić w minutę. Myślę. że pisząc "lżejsza w odczuciu" Geko miał na myśli to, że w Puerto Rico nie każdy ruch i nie kazda decyzja może tak rzutować na ostateczny wynik gry, jak to jest w grach Eufrat i Tygrys czy Wysokie Napięcie. Bo zasady Puerto Rico są bardziej skomplikowane, chociażby dlatego, że kazda postać i każda budowla ma pewne specyficzne własności i funkcje
Awatar użytkownika
ARKHAM12
Posty: 156
Rejestracja: 29 cze 2007, 16:10

Post autor: ARKHAM12 »

Dziekuje za wyjasnienie , ale nie chodzilo mi o komentarz Geko(zreszta tez) ale raczej o komentarz innego uzytkownika :

'Gra ma zdecydowanie prostsza mechanikę i jest zdecydowanie mniej skomplikowana.'

Skoro stopien *skomplikowania* Puerto Rico wzbudza mocno rozbiezne opinie to wlaczylem instrukcje do PR wlasnie, troche poczytam i sam ocenie
Awatar użytkownika
qotsa
Posty: 91
Rejestracja: 28 cze 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: qotsa »

Moim zdaniem Puerto Rico to gra typu "easy to learn, hard to master".

Zasady nie są zbyt skomplikowane i może je pojąć nawet początkujący planszówkowicz - wiem, bo sprawdzałem na grupie znajomych. Zresztą nawet sam swoją zabawę z planszówkami zaczynałem właśnie od PR.
Co więcej nawet początkujący będzie miał masę zabawy z gry w PR. Co więcej, ta masa zabawy rośnie z każdą grą. Co więcej, doświadczony gracz może też dobrze się bawić grając z początkującym. Co więcej, dośwadczony gracz może się prześwietnie bawić grając z drugim (i trzecim i czwartym doświadczonym graczem). :-)

A stopniu skomplikowania najlepiej świadczy forum STRATEGY na BGG - w przypadku Puerto Rico jest to 96 wątków i 1207 postów. Dla porównania - E&T - 15 / 172, Wysokie Napięcie - 15 / 172, Caylus - 57 / 721.
Naprawdę pod tą piękną powierzchnią kryje się niezmierzona głębia...
Szkoda, że nie wszystkim chce się w nią zanurzyć... ;-)

Na początek polecam wątek "Compilation of top Puerto Rico strategy articles" zawierający odnośniki do najważniejszych tematów opisujących strategię w PR. Kiedyś wydrukowałem sobie te wszystkie tematy, żeby naprawdę zagłebić sie w PR - jakieś kilkadziesiąt stron A4 czcionką ośmiopunktową... 8)

Moim zdaniem PR całkowicie zasłużenie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu BGG.
You Think I Ain't Worth A Dollar, But I Feel Like A Millionaire
-----------
Moje pasje:
http://www.boardgamegeek.com/user/gooser
http://jpgmag.com/people/jarek
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Post autor: melee »

Wg mnie mierzenie stopnia "skomplikowania" ilością wątków na BGG nie jest zbyt trafne. W Tygrysie trudno mówić o wielu "strategiach" - liczy się po prostu siła umysłu :D Co do innych gier to nieporównywalna jest "popularność" tytułów - w Caylusa grało ponad 2 razy mnie osób.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

A ja sądzę, że chociaż to nie żadna wyrocznia, to jako jeden z argumentów w dyskusji o poziomie skomplikowania bardzo trafna i świeża obserwacja.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Hej!

Mimo że w PR nie grałem, ale Caylus i E&T goszczą u mnie czesto. Absolutnie nie uważam, że mnogość zasad i trudność gry wpływa na liczbę możliwych strategii. W E&T można grać na wiele sposobów, mimo że właśnie gra ma w sumie b. mało kruczków i zasad. Caylus tu mnogość budynków, pól daje szerokie pole do popisu...no i brak losowości. Tak więc oczywistym jest, że o ilości możliwych strategii nie decyduje długość instrukcji i komplikacja zasad a mechanika....patrz szachy :)

Pozdro

Meham
Awatar użytkownika
klisu
Posty: 5
Rejestracja: 18 sie 2006, 22:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: klisu »

hamanu pisze:Pierwsze wrazenie po otwarciu pudelka po prostu wow. Polska edycja wyglada duzo duzo lepiej niz oryginal.
Zgoda wygląd świetny (zastrzegam, że nie znam orygianału), ale pytanie, w instrukcji napisano "50 znaczników towarów: 9x kawa (...)". Czy tylko u mnie jest 8? Jestem prawie gotów głowę położyć, że nie zgubiłem (dzieciaki były daleko jak wydłubywałem z wyprasek). Zresztą wsadziłem potem w wypraski to co miałem i nie mam żadnej wolnej "dziurki" z ciemnym obramowaniem :(
Klisu
Z czterolatkiem da się grać w Carcassonne. Bez chłopów :)
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: koksik111 »

Myślę że mylisz znaczniki z żetonami bo żetonów kawy jest 8, a znaczników 9 i to żetony właśnie są w wypraskach.
Awatar użytkownika
klisu
Posty: 5
Rejestracja: 18 sie 2006, 22:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: klisu »

koksik111 pisze:Myślę że mylisz znaczniki z żetonami bo żetonów kawy jest 8, a znaczników 9 i to żetony właśnie są w wypraskach.
Rrracja...
Z wrażenia wyłączył mi się moduł czytania ze zrozumieniem :) Dzięki!
Klisu
Z czterolatkiem da się grać w Carcassonne. Bez chłopów :)
ODPOWIEDZ