co kupić dla początkujących dwóch graczy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Julka Kot
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2015, 14:09

co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: Julka Kot »

Witam wszystkich, Z uwagą przeczytałam cały poradnik dla początkujących, ale dalej nie mam pojęcia co wybrać - bardzo proszę o pomoc.

Gra ma być przeznaczona dla mnie i mojego narzeczonego - nie sądzę, aby gra była wykorzystywana w szerszym gronie, myślę o grze, która uatrakcyjniłaby jesienno-zimowe wieczory, coś integrującego nas dwoje, bo ile można oglądać filmy. Zaznaczę, że oboje jesteśmy bardzo początkujący - grywamy tylko w scrabble, dlatego nie chciałabym aby były bardzo skomplikowane - w moim zamyśle chciałabym kupić jedną potem następną grę, aby się wciągnąć się w świat planszówek a nie zrazić na samym początku.

Jeśli możecie coś polecić - byłabym wdzięczna, jestem zagubiona w mnogości tytułów i jednocześnie bardzo liczę, że dobra planszówka może uatrakcyjnić nasze wolne chwile :)
Julka Kot
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2015, 14:09

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: Julka Kot »

Dodam jeszcze, że niechciałabym aby rozgrywka trwała kilka ładnych godzin...
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: charlie »

Jaipur, Patchwork, Carcassonne, Splendor
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: stan29 »

Z lżejszych gier, które na pewno Ci podpasują to Patchwork i Splendor (dwie ulubione gry mojej dziewczyny). Z bardziej skomplikowanych, ale nadal dla początkujących to Osadnicy: Narodziny Imperium lub Lords of Waterdeep. Oczywiście wszystko zależy od gatunku gry jaki preferujesz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: warlock »

A ja powiem tak: szczerze polecam Pandemię (Pandemic). Kooperacyjna gra o ratowaniu świata przed śmiercionośnymi wirusami. Moim zdaniem to znakomita gra na początek przygody z planszówkami, w dodatku w dobrej cenie: http://am76.pl/produkt.php?idprodukt=947.

Pytanie tylko, czy wolicie współpracować, czy też grać przeciwko sobie ;). Jeśli to drugie, to z nieco ambitniejszych tytułów (ale nadal przystępnych) warto zainteresować się Epoką Kamienia.

Boję się tylko, że w tym temacie dostaniesz 100 propozycji gier i nadal nie będziesz wiedziała na co się zdecydować ;).
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: charlie »

Jeszcze Biblios, Metropolia, Finca, Red7, Abalone, Mr Jack Pocket, Słońce i Księżyc
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: Bea »

Jeśli euro, czyli hodowla i rozmnażanie zwierząt na własnej farmie to Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec.
Jeśli strategia w świecie orków i elfów to Summoner Wars.
Jeśli strategia z elementem blefu w klimatach starożytnych Chin to Sztuka Wojny.
Jeśli coś krótkiego, regrywalnego i wciągającego to Splendor lub Dominion.
Jeśli coś ambitniejszego to Osadnicy: Narodziny Imperium - budowa własnej cywilizacji.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2015, 18:22 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: Assaultmarine »

Bea pisze: Jeśli temat coś krótkiego a regrywalnego i wciągającego to Splendor lub Dominion
A cóż lepszego na start niż krótka i regrywalna gra :)
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2826
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: Gromb »

Dla par: PATCHWORK, TALIZMAN, WSIĄŚĆ DO POCIAGU: NORDIC COUNTRIES, TAKENOKO.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: hydrox »

+ 1 dla: Patchwork, Abalone, Carcassonne, Osadnicy NI, Pandemia...
Co do moich początków po powrocie do świata gier (a nie było mnie w nim ze 20 lat:)) to startowałam od takich pozycji jak: Osadnicy z Catanu (obecnie Catan), Rój, Seasons (ładna i pozornie skomplikowana ale w rezultacie nie do końca), wspomniany już Carcassonne i oczywiście Talisman jako wspomnienie dzieciństwa czyli ówcześnie Magia i miecz. TTR też fajnie daje radę.
Dla mnie taki zestaw na start był ok i sięgam do niego gdy zasiadamy do planszy z mniej zaawansowanymi graczami.

Przy wyborze jednak spróbujcie sobie określić np. wstępnie tematykę - ja się boję zombi ;) więc nikt mnie do tego typu gier nie zmusi ;), ktoś może nie przepadać za światem fantasy, kosmosem itp.
Co was bardziej ciągnie - logika czy walka, improwizacja czy budowanie światów, handel czy rozwój postaci itp ...
Plansza? Karty? Kości? ...
Strategia? kooperacja? ekonomia? ...

To tak trochę aby się nie męczyć z tytułem... :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: detrytusek »

Idealne na początek Jaipur, Patchwork. Jak stwierdzisz, że chcecie coś ambitniejszego i dłuższego to napisz
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Strzygusia
Posty: 55
Rejestracja: 16 gru 2012, 15:25
Lokalizacja: Wrocław

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: Strzygusia »

Jeśli chcecie grać tylko we dwoje poleciła bym Wam następujące gry:

Serce Smoka - Karcianka z klimatycznymi grafikami, bardzo ładną planszą i figurką smoka. To taki pasjans dla dwojga ze zbijaniem kart i zbieraniem punktów. Czas gry to ok 15-20 minut i choć jest dość banalna to naprawdę sympatyczna a do tego bardzo tania, kosztuje ok 45PLN.

Drako - bardzo ładnie wydana i naprawdę prosta gra. Czas rozgrywki to ok 30 minut ale zazwyczaj po skończonej partii ma się ochotę rozegrać następną i następną :) Jeden z graczy kieruje 3 krasnoludami a drugi smokiem. Krasnoludy chcą ubić smoka a celem smoka jest pozjadanie krasnoludów. Gra kosztuje ok 70 PLN i w tej cenie dostajemy planszę, katy do gry i naprawdę ładne figurki. Gra warta swojej ceny i polecam ją gorąco.

Summoner Wars - prosta, przyjemna i naprawdę emocjonująca karcianka rozgrywana na planszy. Gra jest bardzo brzydka ale jej regrywalność i towarzyszące każdej rozgrywce emocje całkowicie to rekompensują. Można kupić małe zestawy składające się z 2 armii (koszt zestawu to ok 65PLN) albo zestawy wielu armii czyli Master Sety (do tej pory ukazały się dwa, starszy kosztuje ok 150PLN a najnowszy ok 180PLN).

Neuroshima Hex - genialna gra wojenna z prostymi zasadami oferującymi niekończące się możliwości kombinowania. Wszystko utrzymane w post apokaliptycznym klimacie bezlitosnej i radosnej nawalanki : -D Podstawowa wersja zawiera planszę i 4 armie, koszt gry (najnowsze wydanie Neuroshima hex 3.0) to ok 120PLN. Do gry wydano kilkanaście mini dodatków zawierających pojedyncze armie (koszt dodatku to ok 25-29PLN). Każda armia jest wyjątkowa, posiada swoje wady i zalety i wymaga innej strategii.

Claustrophobia - piękna, wspaniale wydana gra z cudownymi, kolorowymi figurkami. Jeden z graczy kieruje ludźmi a jeden potworami. Jest mrocznie, jest klimatycznie, naprawdę warto zagrać. Gra kosztuje ok 180PLN :) .
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 137 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: Kal-El83 »

Jeżeli chodzi o gry dla początkujących dwóch graczy to dałbym zdecydowanie + do
Neuroshimy Hex
Osadnicy narodziny imperium
Wladca pierscieni konfrontacja
Drako
Summoners wars
Wszystkie gry sprawdzone u mnie w domu (ograne z żoną) i bardzo sobie je chwalimy.


Jeżeli nie chcecie rywalizować tylko bardzie wspólpracować polecić mogę zdecydowanie pandemie.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: warlock »

Neuroshima Hex - genialna gra wojenna z prostymi zasadami oferującymi niekończące się możliwości kombinowania. Wszystko utrzymane w post apokaliptycznym klimacie bezlitosnej i radosnej nawalanki : -D Podstawowa wersja zawiera planszę i 4 armie, koszt gry (najnowsze wydanie Neuroshima hex 3.0) to ok 120PLN. Do gry wydano kilkanaście mini dodatków zawierających pojedyncze armie (koszt dodatku to ok 25-29PLN). Każda armia jest wyjątkowa, posiada swoje wady i zalety i wymaga innej strategii.
W Hexa rozegrałem ze swoją dziewczyną kilkadziesiąt gier, a łącznie - grubo ponad 100. Ta gra nigdy mi się nie znudzi, w zasadzie od lat jest w czołówce naszych ulubionych. Ale moim zdaniem to nie jest wcale tytuł o prostych zasadach. Neuroshima jest prosta, gdy się w nią umie grać ;). Ale jako gra na "wejście" w świat planszówek może być nieco za ciężka - rozgrywka ma sporo drobnych niuansów, o których należy pamiętać, a które wchodzą w krew dopiero po kilkunastu partiach. Ostatnio tłumaczyłem zasady nowemu graczowi i sam stwierdziłem "cholera, trochę tego jest do wytłumaczenia". Jeśli zależy Wam na praktycznie nieskończonej regrywalności i krótkim czasie rozgrywki, Hex jest idealny - ale musicie mieć cierpliwość do poznania tej gry.
Claustrophobia - piękna, wspaniale wydana gra z cudownymi, kolorowymi figurkami. Jeden z graczy kieruje ludźmi a jeden potworami. Jest mrocznie, jest klimatycznie, naprawdę warto zagrać. Gra kosztuje ok 180PLN :) .
Bardzo chciałbym dowiedzieć się, gdzie to można kupić ;).
Ostatnio zmieniony 04 lis 2015, 19:27 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
heardalis
Posty: 30
Rejestracja: 17 gru 2014, 19:02

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: heardalis »

Ja również z żoną dopiero wchodzimy w planszówki zaczeliśmy od Epoki Kamienia, dla mojej żony świetna gierka jak dla mnie na początek była fajna, później wkurzały mnie kostki i gra poszła na sprzedaż-żona mocno sie wkurzyła, przyszedł Robinson Crusoe dla mnie świetny, ale dla żony nie pasował i ciężko było o kolejne osoby które potrafiły sie wczuć. Graliśmy również w Agricole jak dla mnie i żony bardzo fajna,zasady tłumaczył nan szwagier co przyśpieszyło nam wejście w gre.
A obecnie posiadamy Puerto Rico, po kilku partiach zarówno mi jak i żonie, oraz znajomym gra sie podoba, od niedawna w posiadaniu Stronghold- po dwóch partiach zapowiada się świetnie, oraz mamy zimną wojnę która chyba tematycznie żonie nie podejdzie na razie ciężko rozegrać całą grę, po pierwszych 3 turach żona nie chce podejść do gry drugi raz:P
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: co kupić dla początkujących dwóch graczy

Post autor: Pixa »

Cóż - na sam początek z tytułów do ogarnięcia polecę:

Osadnicy: Narodziny Imperium - fajna karcianka, proste reguly, ale sporo kombinowania. Kazdy z garczy rozbudowuje swoja cywilizacje. Dosc malo interkacji - kazdy sobie rzepke skrobie.

Suburbia - ciekawa gra w budowanie miasta - nalezy dbac o zbalansowany rozwoj. Fajna zabawa, sporo kombinowania nad tym, ktore dzielnice daja najlepsze bonusy. Interakcji ciut wiecej jak w Osadnikach NI.

Five Tribes - bardziej logiczna gierka - przesuwamy ludzikow na planszy i zgarniamy jakies bonusy. Jest nad czym pomyslec.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
ODPOWIEDZ