Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Terra Mystica

Post autor: Przemek Bard.pl »

Mam do wszystkich pytanko, otóż ostatnio na finałach mistrzostw polski Carcassonne pojawiły się głosy, że fajnie byłoby, gdybyśmy zorganizowali mistrzostwa polski Terry Mystici i chciałbym się zorientować ilu byłoby tu w okolicy potencjalnych chętnych :)
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Terra Mystica

Post autor: cezarr »

Świetny pomysł! Przyjdę na turniej eliminacyjny w Warszawie, żonę przyprowadzę. :)
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Terra Mystica

Post autor: Przemek Bard.pl »

cezarr pisze:Świetny pomysł! Przyjdę na turniej eliminacyjny w Warszawie, żonę przyprowadzę. :)
Myślałem raczej o otwartym turnieju bez eliminacji :) Powiedzmy na 36 osób, ale jeżeli okażę się, że jest spore zainteresowanie to kto wie ;)
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Epyon »

No, fajnie by było, ale czasowo sobie tego nie wyobrażam. :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

Epyon pisze:No, fajnie by było, ale czasowo sobie tego nie wyobrażam. :)
Brałam kiedyś udział w turnieju Gry o Tron. Pod koniec drugiej rozgrywki chciałam przegrać...
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Terra Mystica

Post autor: von Klamke »

A ja mam takie pytanie.
Czy któryś ze sklepów będzie sprowadzał nowy minidodatek wydawany na Essen?
Chodzi mi o ten, który zawiera w sobie wydane już wcześniej dodatkowe 4 miasta i kafelek bonusu żeglugi, a oprócz tego nowe rzeczy, czyli specjalne "kółka" terenu i płytkę punktowania wybudowanych świątyń w rundzie.
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Terra Mystica

Post autor: Punryk »

Ja bym zagrał chętnie na takim turnieju oczywiście jeśli miejsce i termin by pasowały :)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Tony23 »

von Klamke pisze:A ja mam takie pytanie.
Czy któryś ze sklepów będzie sprowadzał nowy minidodatek wydawany na Essen?
Chodzi mi o ten, który zawiera w sobie wydane już wcześniej dodatkowe 4 miasta i kafelek bonusu żeglugi, a oprócz tego nowe rzeczy, czyli specjalne "kółka" terenu i płytkę punktowania wybudowanych świątyń w rundzie.
jakiś link do tego ?
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Terra Mystica

Post autor: windziarz44 »

turniej super pomysł
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Odp: Terra Mystica

Post autor: von Klamke »

Tony23 pisze:
von Klamke pisze:A ja mam takie pytanie.
Czy któryś ze sklepów będzie sprowadzał nowy minidodatek wydawany na Essen?
Chodzi mi o ten, który zawiera w sobie wydane już wcześniej dodatkowe 4 miasta i kafelek bonusu żeglugi, a oprócz tego nowe rzeczy, czyli specjalne "kółka" terenu i płytkę punktowania wybudowanych świątyń w rundzie.
jakiś link do tego ?
Już podaję:
https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... rungsbogen
Monok
Posty: 108
Rejestracja: 26 lis 2014, 10:47
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Monok »

Czy ktoś zachomikował pdfa z polską instrukcją ? Na stronie wydawnictwa link nie działa :(
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Terra Mystica

Post autor: panda_09 »

Ponawiam pytanie...

Gdzie TO kupić w naszym kraju:
Obrazek??

Edit:
grabash4u spasibo!
Ostatnio zmieniony 13 lis 2015, 21:18 przez panda_09, łącznie zmieniany 1 raz.
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
grabash4u
Posty: 348
Rejestracja: 30 sty 2013, 16:11
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: grabash4u »

klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: Terra Mystica

Post autor: klpt12 »

panda_09 pisze:Ponawiam pytanie...

Gdzie TO kupić w naszym kraju:
Obrazek??

Edit:
grabash4u spasibo!
A do czego to służy? Pytam, bo dopiero zaczynam przygodę z terrą.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: uday »

To taki mini dodatek. Masz nowy kafelek z bonusem, nowy kafelek rundy i nowe kafelki miast, które wprowadzają urozmaicenie w kwestii mechanicznej. Są też nowe kafelki terenów dla urozmaicenia wizualnego. niby niewiele, a tyle radości ;)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terra Mystica

Post autor: GeQ »

Mi udało się kiedyś kupić w jednym z polskich sklepów, ale tylko żetony miast. Dwa z nich są szczególnie często wybierane. 11 pkt. i 2 pkt. ale też. 2 klucze.
Ale takiego zestawu jeszcze nie widziałem.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Terra Mystica

Post autor: the_ka »

uday pisze:Są też nowe kafelki terenów dla urozmaicenia wizualnego. niby niewiele, a tyle radości ;)
NA BGG są założone wątki dla każdej rasy z propozycją wykorzystania tych kafelków w przyszłości do zbalansowanych ras.

https://www.boardgamegeek.com/forum/176 ... n/variants
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Wątek trochę martwy, to go ożywię swoją mało znaczącą opinią.
Dostałem Terra Mysticę od najżońszej pod choinkę. W ogóle to małe zdziwienie, bo zauważyłem wcześniej (zapakowane już w papier) wielkie pudło i uznałem: no Kawerna, cóżby innego. Więc sobie od razu zamówiłem do Kawerny wszystkie minidodatki i zostałem z nimi jak... jak ponoć Himilsbach z angielskim. Ale ja nie o tym.

Po trzech rozgrywkach jestem zachwycony. Nigdy bym nie podejrzewał, że do tego dojdzie, a tymczasem po tych trzech rozgrywkach czuję, że to będzie moje ulubione euro ever - a przecież trochę ich już ograłem! Jasne, słyszałem mnóstwo dobrego o tej grze, ale że w przeszłości graliśmy z żoną głównie we dwoje, to się wahałem - bo ponoć na dwie osoby słabiej. Na szczęście teraz mam także większą grupę do grania, więc problem odpada. Zagraliśmy raz we dwoje (ok), a potem dwa razy we czworo. Jakie to proste, a ile możliwości kombinowania! W pierwszej chwili człowiekowi się wydaje, że przy każdej rasie w zasadzie jest oczywiste, co robić, jak i po co, ale to złudzenie - w trakcie rozgrywki wychodzą na wierzch te wszystkie niby drobne, a jednak kluczowe niuanse. I potem człowiek już po grze myśli i myśli i myśli, co mógłby zrobić inaczej, jak dopracować strategię, gdzie błędy popełnił. Rewelacja!

Reasumując: jeśli ktoś jeszcze nie zna (a z pewnością parę osób się znajdzie), to polecam z całych sił - w szczególności fanom eurosków z zerowym elementem szczęścia, prostymi i przejrzystymi zasadami, a jednocześnie ogromną głębią i interakcją, która przyprawia o mocniejsze bicie serca. A ile tu regrywalności! Nie powiem jeszcze, że to najlepsza gra, w jaką kiedykolwiek grałem, bo wiadomo, pierwsze wrażenia a rzeczywistość i tak dalej, ale coś czuję, że tak właśnie będzie.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Palmer »

Trolliszcze pisze: Więc sobie od razu zamówiłem do Kawerny wszystkie minidodatki...
Like a Geek :mrgreen:

Dodatek ma bardziej uniwersalne pudełko, to będziesz miał dopiero zagwozdkę jak zobaczysz zapakowane w papier w okolicy zajączka :P
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Trolliszcze »

Palmer pisze:
Trolliszcze pisze: Więc sobie od razu zamówiłem do Kawerny wszystkie minidodatki...
Like a Geek :mrgreen:
Spoko, zbiór minidodatków do Terry dziś w paczkomacie, więc mój wewnętrzny geek aż tak bardzo nie cierpi. Chociaż serce boli za każdym razem, gdy widzę minidodatki do Kawerny, zapakowane w woreczek strunowy i czekające na lepsze czasy (specjalnie położyłem tak, żebym je podczas pracy widział). Wiadomo, jak to się skończy.

A jeszcze wracając do tematu Terry i okolic - bardzo mnie ucieszyło, że to tak dobra gra. Z dwóch powodów. Po pierwsze, nie przepadam za kiepskimi grami. Po drugie zaś, Terra zburzyła rodzącą się we mnie wątpliwość, że jednak z upływem czasu nasze hobby coraz mniej nas zaskakuje, aż do momentu, gdy już żadna nowa gra nie sprawia nam takiej radości jak pierwsze partyjki w Puerto Rico. Otóż wcale nie jest to prawdą - nawet weterana (umiarkowanego, bo gram zaledwie kilka lat) wciąż da się pozytywnie zaskoczyć. Wątpliwość ta wyjątkowo doskwierała mi w roku 2015. Kupiłem parę naprawdę solidnych, świetnie ocenianych tytułów i choć sprawiały mi one radość, gdzieś się tam w środku czuło, że to jednak ciągle to samo. A tu nagle takie zaskoczenie! Nie potrafię jeszcze określić, dlaczego Terra tak mnie porwała. W zasadzie nie ma w niej nic nowego, wszystko to znane mechanizmy. Mam wrażenie, że autorom udało się znaleźć złoty środek między poziomem skomplikowania zasad (które są stosunkowo proste), a głębią strategii (która jest ogromna). Tak czy siak, dzięki najżońszej w nowy rok wszedłem z przekonaniem, że wciąż warto szukać planszówkowych Graali. Sklepy mogą odetchnąć z ulgą.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: vinnichi »

Terra rzeczywiście ma w sobie niesamowicie dopracowany balans pomiędzy dostępnymi możliwościami wyboru akcji, a prostotą mechaniki. Po każdej partii jestem w stanie ogarnąć całość, przekombinować co mógłbym zrobić lepiej i co fajne próbować wprowadzić te poprawki w życie przy kolejnej partii. A zupełnie nie czuję tego w nowych tytułach, które idą w mnogość akcji (Mombasa, Gallerist, Tickerion, Shakespeare). No i tutaj ilość dostępnych ras jest super! Kilka drobnych zmian na planszetce gracza, a już zupełnie inny pomysł na grę. W końcu muszę się zdecydować na dodatek :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

Zgłosiłem własnie pomysł rozgrywek ligowych w TM. Ewentualny start gier to koniec marca - zachęcam do zapisów. Na początek potrzebujemy raptem sześciu-siedmiu śmiałków/śmiałkiń.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Qlaqs »

I co dalej? Z Tematem....

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Terra Mystica

Post autor: norkbes »

@Qlaqs: rozumiem, że to pytanie dot. ligi. Jest póki co zapisanych 5 graczy. Potrzeba jeszcze paru żeby liga wystartowała. Tak czy inaczej ew. start gier to druga polowa marca chyba ze wcześniej liczba chętnych się podwoi co najmniej.

@vinnichi: co do dodatku to i ja już chciałem kupować ale z sześciu ras w nim dwie są niezbalansowane. Jest oficjalna korekta reguł i we wlasnym zakresie trzeba zadbac o naklejki z korekta na plansze tych ras. No i cena jest przegieta tak o 30% co najmniej. Jesli Bard wydrukuje poprawione plansze to kupie - nawet za obecna cene - jesli nie - no coz, na pewno nie za 100 zl.

EDIT: w dodatku korekt wymagają Zmiennokształtni (Kształcerze, ang. Shapeshifters) i Rzeczni ludzie (Riverwalkers), trzecia korekta dotyczy reguł dla Kultystów z podstawki.
Ostatnio zmieniony 07 lut 2016, 18:08 przez norkbes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Terra Mystica

Post autor: ChlastBatem »

Ale ponoć w podstawce jest popsuty mechanizm kolejności rozgrywania tur i dodatek to całkowicie zmienia/usprawnia/balansuje. Prawda ino?
ODPOWIEDZ