Pandemic Legacy: Sezon 1 / Pandemic Legacy (Rob Daviau, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Którą wersję okładki wybierzesz

czerwona
116
44%
niebieska
125
47%
obie
25
9%
 
Liczba głosów: 266

Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1848 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Gra skończona. Obiecałem recenzję, zatem spełniam obietnicę. Mam nadzieję, że wytrzymacie. Oczywiście całość bez spoilerów.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: bartek_mi »

Sekator pisze:
Gambit pisze:
Hipke pisze: Grałeś w Pandemic Legacy?
Może ***********************? Gambit, to się kwalifikuje chyba już jako spoilery :D

Weźcie pousuwajcie te wpisy bo to JEST SPOJLER
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kwiatosz »

Proponuję założyć temat: Pandemic Legacy - dyskusja ze spoilerami.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2826
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 846 times
Been thanked: 363 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gromb »

Juz dawno o to wnioskowałem. Krew w piach.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Hipke »

Tez jestem zdania, ze te spoilery trzeba wydzielić. Łatwiej ludziom będzie szukać potrzebnych informacji.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: espresso »

Na początku odpuściłam, ale widząc, jakie opinie zbiera ta gra, to zaczynam się zastanawiać nad zakupem. Zwykłego Pandemica znam i dosyć lubię.
W ile osób gracie? Czy całą kampanię trzeba grać w takim samym składzie graczy czy można trochę go modyfikować? Czy gra skaluje się na 2 graczy (zwykły Pandemic dawał radę) czy raczej trzeba mieć 4 osoby, żeby w pełni docenić fabułę? I ostatnie, czy gracze prowadzą przez całą grę te same postacie? Zakładam, że nie, bo przecież niektóre mogą zaginąć, ale czy można co misję wcielać się w inne postacie czy lepiej zachować tu ciągłość?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

"W ile osób gracie? "
2

"Czy całą kampanię trzeba grać w takim samym składzie graczy czy można trochę go modyfikować?"
Faq niby sugeruje stały skład.

"Czy gra skaluje się na 2 graczy"
Równie dobrze jak przy 4 graczach.

"I ostatnie, czy gracze prowadzą przez całą grę te same postacie?"
Nie. Choć oczywiście można i tak.

"czy można co misję wcielać się w inne postacie czy lepiej zachować tu ciągłość?"
A to już zależy od przyjętych taktyk ;)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: espresso »

@TV3
Tego się bałam, ostatnie argumenty przeciw zakupowi upadły - idę pisać list do Gwiazdora ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

"ostatnie argumenty przeciw zakupowi upadły"

... niczym miasto pod wpływem rozprzestrzeniającej się choroby. Dobrze się przyzwyczaić przed grą.
Mamamakota
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2015, 17:59

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Mamamakota »

Orientuje sie ktos moze jak to jest z tym dobieraniem ulepszen po zakonczonej rozgrywce ? W sensie czy te ulepszenia wybiera sie tylko na koniec miesiaca czy tez jak np. w miesiacu pierwsza partie przegramy to przed druga partia w tym miesiacu tez wybieramy te ulepszenia ? Pytam sie bo zauwazylem ze tych ulepszen ( naklejek ) jest tylko 26 a przy najgorszym scenariuszu gdybysmy wybierali je przy kazdej parti to bysmy potrzebowali 48 :p
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Szaweł »

Za każdym razem. Nie mam pojęcia, o których naklejkach piszesz, ale nie ma najlepszych i ZDECYDOWANIE nie idź w jeden rodzaj ulepszeń.
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

Mamamakota pisze:Orientuje sie ktos moze jak to jest z tym dobieraniem ulepszen po zakonczonej rozgrywce ? W sensie czy te ulepszenia wybiera sie tylko na koniec miesiaca czy tez jak np. w miesiacu pierwsza partie przegramy to przed druga partia w tym miesiacu tez wybieramy te ulepszenia ? Pytam sie bo zauwazylem ze tych ulepszen ( naklejek ) jest tylko 26 a przy najgorszym scenariuszu gdybysmy wybierali je przy kazdej parti to bysmy potrzebowali 48 [emoji14]
Starczy, nie martw się ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Tony23 »

Legacy juz na 8 na bgg....

mi pandemia nie podeszła, więc nie próbuje Legacy
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Mamamakota pisze:Orientuje sie ktos moze jak to jest z tym dobieraniem ulepszen po zakonczonej rozgrywce ? W sensie czy te ulepszenia wybiera sie tylko na koniec miesiaca czy tez jak np. w miesiacu pierwsza partie przegramy to przed druga partia w tym miesiacu tez wybieramy te ulepszenia ? Pytam sie bo zauwazylem ze tych ulepszen ( naklejek ) jest tylko 26 a przy najgorszym scenariuszu gdybysmy wybierali je przy kazdej parti to bysmy potrzebowali 48 :p
Nie wiem, czy dobrze rozumiem. Zakładam, że pisząc "ulepszenia" masz na myśli "usprawnienia końcowe". A te daje się tylko na końcu rozgrywki. Nawet więc jeśli każdy miesiąc miałby być powtarzany - wychodzą 24 usprawnienia. Nie wiem, skąd to 48.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4054
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

Po kazdej rozgrywce dostajesz 2 usprawnienia, nieważne czy przegrales czy wygrales, tylko sa i skille postaci, i upgrade dla choroby i inne

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

To co powyżej słuszne. Ja źle się wyraziłem. Jeśli przegrasz za każdym razem pierwszy rozgrywany miesiąc - 24 razy możesz sięgać po usprawnienia (2 x 12 miesięcy). Usprawnienia zawsze wybierasz 2 - co daje w sumie 48.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1848 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Tony23 pisze:Legacy juz na 8 na bgg....

mi pandemia nie podeszła, więc nie próbuje Legacy
Mi też Pandemia nie podeszła. Legacy jestem zachwycony :)
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TTR_1983 »

7 miejsce BGG :shock: w tak krótkim czasie po premierze. To chyba rekord.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Gra skończona.

Cóż... fajne to. Bardzo fajne. Całość to przyzwoity ciąg następujących po sobie, wynikających z siebie zdarzeń, budujących ciekawą fabułę, niczym w niezgorszym thrillerze.
Ciekawe, trzymające się kupy zabiegi i rozwiązania, dające nowe możliwości, występujące w ilości akceptowalnej w kontekście konieczności zapamiętywania ich, aby gra przebiegała w miarę płynnie i - co ważne - efektywnie.
Poza samą grą ogromną frajdę sprawiają kwestie "okołogrowe" - czyli międzymiesięczne dobieranie usprawnień, otwierane kolejnych drzwi, skrytek etc.
Z punktu widzenia fana Pandemii - polecam. Już zapomniałem, że wydałem na tę jednorazówkę kilka banknotów. Dobrych parę godzin spędziliśmy nad planszą bawiąc się przednio.

Choć czy to będzie jednorazówka... żona cierpliwie, po każdym miesiącu, robiła zdjęcia nowych elementów, zaznaczając, co skąd pochodzi, aby odtworzyć wszystko i poukładać na nowo. Bo bardzo chce w to ponownie zagrać ;).

Sugestia dla kupujących. Jeśli nie grałaś/eś wcześniej w Pandemię - ograj najpierw podstawową jej wersję. Nie dwa razy, jak bodaj sugeruje instrukcja, a 10 czy więcej. Będziesz mogła/ógł efektywnie działać na płaszczyźnie podstawowych zasad. Dodatkowe elementy, które dochodzą w Legacy wystarczą, aby się głowić, co z danym fantem zrobić, bo przecież jeszcze nigdy w Pandemii nie było... coś tam coś tam ;) - żeby nie spoilerować. A i tak trochę na czuja pewne kroki należy podejmować dedukując (albo strzelając), czy dane postanowienie zaprocentuje za 3 miesiące, czy niekoniecznie.

Sugestia dla wszystkich. Jak wiadomo, nowe elementy, fragmenty instrukcji, dostępne rozwiązania pojawiają się w trakcie gry. Ktoś, kto grał w Pandemię wie doskonale, co zawierają podstawowe zasady (a przynajmniej powinien, sam przez 2 lata grałem z bykiem :lol: ). Jednak dochodzące po kolejnych miesiącach nowe elementy już tak oczywiste i wiadome nie są (bo są nowe). Dobrze jest więc cierpliwie i sumiennie wertować instrukcję, utrwalając w głowie wklejki. Starałem się zaznaczać markerem / jakimś symbolem dochodzące w miesiącach naklejki - te, traktujące o danym temacie, mogą być porozrzucane po różnych miejscach instrukcji, aby szybko przypomnieć / potwierdzić związane z nimi możliwości czy wymogi.
A to wszystko z prostej przyczyny - skoro gra się zaledwie kilkanaście gier (a wszystkie tworzą jeden ciąg), szkoda by było przez nieuwagę popsuć miesiąc czy dwa błędem lub roztargnieniem (czego efekty będą widoczne w kolejnych etapach gry).
Zdarzyły nam się drobiazgi - jakiejś nowej zasady nie dopilnowaliśmy raz czy drugi. Mam nadzieję, że to na całokształt nie wpłynęło (przy czym bywało to i utrudnieniem, i ułatwieniem). A jak wiadomo, czasem jedna akcja, jedna karta może decydować o wygranej /. przegranej. Z roztargnienia to wynikało. Czasem przy samym przygotowaniu gry warto było mieć instrukcję na kolanie - aby nie pominąć nowej rzeczy już na tym etapie ;). Piszę to wszystko z punktu widzenia osoby, która bardzo lubi grać zgodnie z zasadami :) i nie lubi popełniać byków instruktażowych w grach.


A teraz dla tych, którzy grę już rozegrali.
Spoiler:
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Piehoo »

Recenzja Pandemic Legacy, po zakończeniu całości. Do mniej więcej połowy (15:15) mówię bez podawania szczegółów rozgrywki, później to już spoiler czystej wody. ;)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

Piehoo pisze:Recenzja Pandemic Legacy, po zakończeniu całości. Do mniej więcej połowy (15:15) mówię bez podawania szczegółów rozgrywki, później to już spoiler czystej wody. ;)
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5242
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1848 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Gambit »

Tak sobie pomyślałem, że też muszę nakręcić spoilerową recenzję. Soon!
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Tony23 »

Sytuacja z Legacy na bbg będzie podobna jak z Twillight struggle.

Pandemie wszyscy praktycznie znają, więc większość z tych co nie lubi pewnie Legacy nie kupi i nie oceni, a Ci co lubią to oceniać będą bardzo wysoko. Stąd tez pewnie tak mało będzie negatywnych ocen, bo większość wie czego się spodziewać.

Czytałem gdzieś, że z TS jest podobnie, nie jest to na tyle popularna gra by była "bardzo dostępna" i kupują ją osoby, które wiedzą co dostaną i stąd też takie wysokie oceny.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Tony23 »

wow, przewiduje do końca tygodnia top3, a niedługo pewnie i jeszcze wyżej
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: glorfindel »

Tony23 pisze: Czytałem gdzieś, że z TS jest podobnie, nie jest to na tyle popularna gra by była "bardzo dostępna" i kupują ją osoby, które wiedzą co dostaną i stąd też takie wysokie oceny.
Z TOP10 to TS ma 3 pozycję jeśli chodzi o najwięcej ocen więc bym z tą niewielką popularnością nie przesadzał, aczkolwiek z drugą częścią się zgadzam: to nie jest gra typu "kupię i zobaczę czy fajne".
ODPOWIEDZ