Imieniny u Czeslawa - towarzyska gra karciana

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
evilmg
Posty: 33
Rejestracja: 01 gru 2007, 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Imieniny u Czeslawa - towarzyska gra karciana

Post autor: evilmg »

jakis czas temu wpadlem na pomysl stworzenia towarzyskiej gry karcianej o roboczej nazwie ' Imieniny'

O czym gra traktuje?
Czesiek ma imieniny. z tejze okazji z roznych zakatkow miasta sciagaja towarzysze od butelki - w tej roli gracze - z upominkiem pod pacha. po wylosowaniu jednej z kilku postaci - uczestnikow biesiady, z ktorych kazdy ma Specjalne Zdolnosci oraz odpowiedni Wspolczynnik Trzezwosci, ciagna z talii 7 kart, ktore moga zagrywac w czasie gry, zmuszajac przeciwnikow do jak najczestszego picia alkoholu.
zadaniem kazdego z graczy jest jak najdluzsze utrzymanie sie w przyslowiowym pionie. przegrywa ten ktory pierwsze wpadnie pod stol, czyli ktorego alkohol najpredzej sieknie.

O kartach i rozgrywce
w grze istnialyby 2 rodzaje kart: Biesiadnicy oraz Karty Intrygi. talia skladalaby sie z ok 80 kart. w jej sklad wchodzilyby roznego rodzaju atuty ktore utrzymywalyby nas w trzezwosci np Zagrycha, karty dzieki ktorym omijalaby nas Kolejka (Wyjscie do Kibelka, Telefon od Zony), oraz karty ktore nakazywalyby picie wszystkim (Toast, Niech mu Gwiazdka Pomyslnosci), badz innym graczom (Zaklad) w kazdej turze gracz losowalby jedna karte z talii. niektore z kart moznaby uzyc tylko w pewnych okolicznosciach.

dzieki Kartom Biesiadnikow, oraz umieszczonym na nich Wspolczynniku Trzezwosci - ktory w miare rozwoju gry bedzie spadal - dowiadujemy sie ktory z graczy pierwszy wyladuje pod stolem.

Kolejka
w grze obowiazywalaby Kolejka picia, zgodna z ruchem wskazowek zegara. w trakcie kolejki gracze moga zagrywac po jednej karcie, ktore wspomoga ich poczynania przy stole, dzieki ktorym unikna kolejki, badz nakaza innemu graczowi wypicie kieliszka w zastepstwie.

Zwyciestwo
wygrywa ten gracz, ktorego postac najdluzej pozostanie trzezwa.

Alternatywne Zasady
istnieje opcja zrezygnowania z uzywania Kart Biesiadnikow i wystawienia na stol prawdziwego alkoholu. nadal obowiazywalaby Kolejka, w czasie ktorej zagrywalibysmy Karty Intrygi a zwyciezca sam by sie wylonil. jak dla mnie idealna gra towarzyska :D
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Pomysł na Twoją pierwszą grę był fajniejszy...

Tutaj wymyśliłeś tylko Saloon/Mag Blast ewentualnie uproszczonego Banga! z tematyką alkoholową, żeby "było śmiesznie"...

Nie chcę powtarzać moich gorzkich słów na temat tego typu projektów... (Patrz: Operacja Drożdżówka)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
evilmg
Posty: 33
Rejestracja: 01 gru 2007, 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: evilmg »

Lim-Dul pisze:Pomysł na Twoją pierwszą grę był fajniejszy...

Tutaj wymyśliłeś tylko Saloon/Mag Blast ewentualnie uproszczonego Banga! z tematyką alkoholową, żeby "było śmiesznie"...

Nie chcę powtarzać moich gorzkich słów na temat tego typu projektów... (Patrz: Operacja Drożdżówka)
spoko, spoko.. :) chodzi wlasnie o Wasze opinie i o to, abyscie dali znac jesli tego typu gry juz sie ukazaly.

moj przepastny dysk komputerowy, tudziez notatki skrywaja jeszcze sporo projektow gier, a i mam w zanadrzu sporo nowych pomyslow :)
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Post autor: lokhgard »

Za to ja powtórzę, że Operacja Drożdżówka w założeniu nie miała być w żadnym wypadku grą na siłę (i nie na siłę też) rozśmieszającą graczy i poza losowym dociąganiem kart (ograniczanym przez odrzut najmniej pasującej graczowi i możliwością wykorzystania dowolnej karty jako zmiany kierunku ataku wojownika) jest tam sporo myślenia i możliwości taktycznych, o czym żaden z krytyków osobiście nie chciał się przekonać na Falkonie...

Co do grafiki to ciągle szukamy.

A co do samych Imienin, to dociąganie co turę 1 karty i możliwość zagrania również tylko jednej sprawia, że jedyne co mogą robić gracze, to decydowanie kogo dosięgnie ślepy los. W Saloon nie grałem, ale Mag Blast wydaje mi się jednak kiepskim porównaniem.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Po pierwsze - gra o piciu moze smieszyc chyba tylko gimnazjalistow. Chociaz temat w grze nie jest zwykle najwazniejszy, to skutecznie zabija on zainteresowanie tym akurat pomyslem.

Po drugie - co to za gra, w ktorej ciagne losowa karte i zagrywam ja? To jakie niby decyzje podejmuje gracz? Rownie dobrze mozna rzucic kostka kto wygral...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Nataniel pisze:To jakie niby decyzje podejmuje gracz?
Decyzje jaki rodzaj alkoholu wypije :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

mst pisze:Decyzje jaki rodzaj alkoholu wypije :wink:
Do tego wole Jenge :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

Swoją drogą, jedną z premier tegorocznego Essen była gra, której tematyka związana jest z nadużywaniem alkoholu - Tavern Heroes, w której gracze jako rycerze mający na życzenie króla zmierzyć się ze smokiem siedzą w knajpie i piją. Wpływa to na wzrost ich odwagi/głupoty przez co licytują się, który zmierzy się ze smokiem słabiej wyposażony; to ile wypili wpływa także na wynik potyczki.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
evilmg
Posty: 33
Rejestracja: 01 gru 2007, 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: evilmg »

jakby nie bylo to MA byc gra losowa. a gdyby nawet miala smieszyc tylko i wylacznie gimnazjalistow, to i tak odnioslaby spory sukces :lol: alkohol + gimnazalisci + gra Imieniny = wielki sukces :lol:

a tak na powaznie, to myslalem iz ktorys z producentow wysokoprocentowych napojow alkoholowych moglby dolaczac taka mini-gre do swego produktu. jesli chodzi o moj pomysl, to zainspirowany zostalem pewnym skeczem W.Manna ze starego programu tv ZCDCP ;)
Awatar użytkownika
stalker
Posty: 2594
Rejestracja: 24 cze 2004, 23:14
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 33 times
Been thanked: 13 times

Post autor: stalker »

lokhgard pisze:Za to ja powtórzę, że Operacja Drożdżówka w założeniu nie miała być w żadnym wypadku grą na siłę (i nie na siłę też) rozśmieszającą graczy (...)
No to tematyka tejze gry jest baaardzo na siłę :P

Co do pomysłów na gry się nie wypowiadam. Mnie osobiście (także w zakresie własnych pomysłów) interesują wyłącznie realizacje.
Lukasz M. Pogoda | w biblioteczce | zainteresowało mnie
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych. Chcesz pomóc w testowaniu lub masz swój projekt? Monsoon Group pomoże! Informacje na forum tutaj. Zapraszamy!
Awatar użytkownika
lokhgard
Posty: 80
Rejestracja: 27 sty 2006, 22:34
Been thanked: 1 time

Post autor: lokhgard »

W Fasolkach tematyka też jest jaka jest, a mimo to trzeba się trochę pomęczyć żeby wygrać. To że gra jest o fasolkach czy mrówkach nie oznacza od razu, że jest beznadziejna i mówię cały czas o tym, że pomimo tematyki do "zabawnych" Wiochmenowych podpisów pod obrazkami jest jej daleko.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Nataniel pisze:Po pierwsze - gra o piciu moze smieszyc chyba tylko gimnazjalistow. Chociaz temat w grze nie jest zwykle najwazniejszy, to skutecznie zabija on zainteresowanie tym akurat pomyslem.
A ta gra o podobnej tematyce wydaje sie byc sukcesem:

http://boardgamegeek.com/game/24310

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: zephyr »

Temat jak temat, jednym się spodoba, innym nie.

No to przejdźmy do omówienia reszty pomysłu... hmm brak reszty.

Wiemy, że to będzie gra karciana, znamy nazwy typów kart, wiemy, ze mamy karty na ręce i zagrywamy je po kolei... i tyle

Ten opis jest tak ogólny, że ciężko powiedzieć czy ta gra jest idiotyczną loterią, czy z kart można zagrywać jakieś komba, trzeba podejmować jakieś sensowne decyzje itd. itp.

Czyli możemy najwyżej skomentować tematykę, która sugeruje, że gra będzie polskim tytułem "na śmiesznie", które zwykle mają tendencję do posiadania tragicznej mechaniki, a taka etykietka nie pomoże w zdobywaniu pozytywnych opinii na forum ludzi, którzy na planszówki poświęcają sporo czasu i nie zadowolą się zagrywaniem losowych kart z podpisami, które mogą śmieszyć najwyżej raz.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
felippe
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2007, 12:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: felippe »

Pomysł na mini-gierkę nie przejdzie z marketingowego punktu widzenia. Chyba że do Wina Marki Wino.
Producent nie chce być utożsamiany z typem leżącym pod stołem, tylko z wytwornym gościem popijającym szlachetny trunek więc nie doda do produktu gry, która wskazuje najgorsze efekty spożycia alkoholu. To tak jakby McDonald do zestawu dodawał karty kolekcjonerskie "Największe Grubasy Świata".

evilmg pisze:jakby nie bylo to MA byc gra losowa. a gdyby nawet miala smieszyc tylko i wylacznie gimnazjalistow, to i tak odnioslaby spory sukces :lol: alkohol + gimnazalisci + gra Imieniny = wielki sukces :lol:

a tak na powaznie, to myslalem iz ktorys z producentow wysokoprocentowych napojow alkoholowych moglby dolaczac taka mini-gre do swego produktu. jesli chodzi o moj pomysl, to zainspirowany zostalem pewnym skeczem W.Manna ze starego programu tv ZCDCP ;)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Post autor: mst »

felippe pisze:Pomysł na mini-gierkę nie przejdzie z marketingowego punktu widzenia. Chyba że do Wina Marki Wino.
Albo gdyby grę troszkę zmodyfikować - np. wprowadzając dwa rodzaje kart alkoholu - te, przedstawiające trunek, do którego dołączana byłaby gra miałyby działanie pozytywne (dawałyby jakieś bonusy - np. w postaci możliwości dobrania korzystnej karty lub bezpośrednio w punktacji), a pozostałe, przedstawiające trunki konkurencji działanie negatywne :wink:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
ODPOWIEDZ