Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Witajcie :). Szukam fajnej gry planszowej do pogrania ze swoją dziewczyną.
Aktualnie gramy w Patchwork, ale szukamy czegoś bardziej porywającego i złożonego.

Wymagania:

- musi dobrze działać w 2 osoby
- musi dość mocno opierać się na czynniku losowym - żeby dziewczyna mogła czasem wygrać tylko dzięki farcie :), ale też bez przesady, niech to nie będzie TYLKO gra losowa
- mała powtarzalność, nie chcę nudy
- duża regrywalność
- mile widziana interakcja między graczami
- czas gry - najlepiej nie więcej niż 1 h
- sensowny poziom skomplikowania (żeby nie przerażał, ale dawał sporo opcji).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Pixa »

Jesli interakcja moze byc na poziomie umiarkowanym, to Osadnicy Narodziny Imperium. Swietnie chodzi na dwie osoby (mozna pograc tez w wiecej). Jest losowosc - dociag kart, ale los to moze 20% wygranej. Regrywalnosc jest duza - 4 frakcje do ogrania, sporo dodatkow. Poziom skomplikowania - przy malym samozaparciu nadaje sie nawet na pierwsze spotkanie z planszowkami.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Bea »

Polecam Summoner Wars. Mamy wiele frakcji do wyboru, więc gra jest bardzo regrywalna, cechuje ja duza interakcja, ale jest też losowość, bo przy walce decydują kości. Polecam, to naprawdę dobra gra.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Pixa »

Summoner jak najbardziej na plus - najlepiej od razu Master Set.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Błysk »

A ja polecę Neuroshimę Hex, gra jest grana turniejowo i umiejętności jednak przeważają. JEDNAK 1 na ileś partii (trwają spory ;) ), według mnie 1 na około 20 partii układa się tak, że nie jesteś w stanie nic sensownego zrobić. Wszystko opiera się na dociągu żetonów, tobie może trafić się tak, że nie wyciągasz potrzebnych żetonów, a przeciwnik w 3 pierwszych kolejkach zbija ci połowę punktów życia.

Osobiście odbiłem się trochę od Summoner Wars. Gra jest poprawna, ale nie zachwyciła mnie specjalnie. No i te grafiki...
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Pixa pisze:Jesli interakcja moze byc na poziomie umiarkowanym, to Osadnicy Narodziny Imperium.
Wygląda spoko, ale nie wiem czy oprawa graficzna nie jest za przesłodzona. Lubię kolorowe gry, ale tu już lekka przesada.
Słyszałem też opinię, że gra jest świetna, ale dla początkujących. Wolałbym kupić coś minimalnie cięższego, z potencjałem rozwoju/odkrywania, czyli nie jest tak, że po 2-3 partiach już wiesz o grze wszystko :).

Co sądzicie o Dominion?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Bea »

kaspers pisze: Wolałbym kupić coś minimalnie cięższego, z potencjałem rozwoju/odkrywania, czyli nie jest tak, że po 2-3 partiach już wiesz o grze wszystko :).
Gra jest jak najbardziej rozwojowa i nadaje się zarówno dla początkujących i zaawansowanych graczy
kaspers pisze:Co sądzicie o Dominion?
Ja osobiście bardzo lubię i polecam. :)
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: carlos »

Sprawdź jeszcze Innowacje i Szklany Szlak. :)
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Hmm... na razie waham się między Dominion a Osadnicy: NI.
Obie gry mają bardzo zbliżoną i wysoką ocenę na https://boardgamegeek.com
Dominion ciut wyższą i wydaje się mieć większą renomę, an pewno jest to gra w pewnym sensie już kultowa. Do Dominiona zniechęcają mnie opinie, że to prawie pasjans :P.
Co do Innowacji to tematyka/klimat jakoś mnie nie powala.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Bea »

kaspers pisze:Hmm... na razie waham się między Dominion a Osadnicy: NI.
Dominion ciut wyższą i wydaje się mieć większą renomę, an pewno jest to gra w pewnym sensie już kultowa. Do Dominiona zniechęcają mnie opinie, że to prawie pasjans :P.
Obie gry są fajne, ale Dominion jest bardziej suchy, mniej w nim klimatu, za to jest prostszy i krótszy.
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Bea pisze:
kaspers pisze:Hmm... na razie waham się między Dominion a Osadnicy: NI.
Dominion ciut wyższą i wydaje się mieć większą renomę, an pewno jest to gra w pewnym sensie już kultowa. Do Dominiona zniechęcają mnie opinie, że to prawie pasjans :P.
Obie gry są fajne, ale Dominion jest bardziej suchy, mniej w nim klimatu, za to jest prostszy i krótszy.
Ok - zakupiłem Osadników: NI. Napiszę za parę dni, jak się sprawuje :). Szkoda jedynie, że trzeba pamiętać o poprawionych ostatnio przez wydawcę regułach/zmianach w kartach. Nie jest ich wiele, ale jednak.

Dziękuję wszystkim za rady.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Pixa »

kaspers pisze: Ok - zakupiłem Osadników: NI. Napiszę za parę dni, jak się sprawuje :). Szkoda jedynie, że trzeba pamiętać o poprawionych ostatnio przez wydawcę regułach/zmianach w kartach. Nie jest ich wiele, ale jednak.
Jedyna wazna zmiana to, ze odrzuconych talii kart frakcyjnych nie przetasowujemy ponownie (istotne jest to dla Japonczykow). Reszta zmian to zbedne bajery - ja gram po staremu. Daj znac jak podeszlo :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Ok, jestem po kilku partiach w Osadników: NI :).

Główną zaletą gry są niewątpliwie prześliczne grafiki na kartach.
Fajnie też, że kart jest sporo i minie jeszcze trochę gier, zanim poznam wszystkie.

Co do poziomu trudności/złożoności - Osadnicy: NI są bardziej skomplikowanym tytułem, niż przypuszczałem.
Zasad jest jednak trochę i możliwych akcji/rozwiązań problemu od groma. To powoduje, że wytłumaczenie gry zajmuje wcale nie tak mało i pierwsza partię trzeba grać z odkrytymi kartami, by tłumaczyć wszystko drugiej osobie co i jak.

Kilka surowców, robotnicy, złoto, tarcze, miecze, cechy kart, akcje na kartach, budowanie, podpisywanie umów, plądrowanie, wymienianie robotników na surowce czy karty... sporo jest tego do ogarnięcia już na początku, a z każda kolejną rundą do ogarnięcia jest więcej.

Często zdarza nam się z dziewczyną zapomnieć/przeoczyć (przy dużej liczbie zbudowanych kart, czyli w późniejszych rundach) jakąś ważną posiadaną cechę budynku.

Osadnicy: NI wymagają dużego skupienia. Nie nastawiajcie się, że będziecie ogarniać tę grę w dobrym stopniu wcześniej niż po kilku rozgrywkach.
Osadnicy: NI są także dość długą grą - przeciętna rozgrywka w 2 osoby to ponad godzina + rozstawianie + składanie gry łącznie 15-20 minut. Więc finalnie na 1 partię wraz z rozstawianiem i "sprzątaniem" należy zarezerwować około 1,5 h.

Mechanika jest ok, nie do końca przekonuje mnie jedynie patent z odrzucaniem kart zwykłych budynków, by zbudować frakcyjne (w sensie, że nie ma to logicznego uzasadnienia). No ale rozumiem, że to było konieczne, żebyśmy nie mieli zbyt dużo kart w późniejszych rundach. Gra i tak zajmuje sporo miejsca na stole.

Gra wciąga i uzależnia. Nie tak, by bo jednej partii chciało się od razu zagrać ponownie, ale mija kilka godzin i znowu ma się ochotę ;).

Finalna ocena: 8/10
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: detrytusek »

Napisze tak:
Wciągnij się mocniej w gry i przeczytaj swój komentarz za jakiś czas. Jest spora szansa, że uznasz wtedy:
- ONI są grą dość prostą jeśli chodzi o liczbę zasad
- ma krótki setup (15 min?? - maks 5 razem ze składaniem)
- jest raczej z tych krótszych - godzinka to nie długo.

Jeszcze wszystko przed Tobą! :D
ale to bardzo miła droga do przebycia.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Pixa »

Zagrasz jeszcze kilka razy i zaczniesz wyrabiac sie w 40 minut ze sprzataniem (w dwie osoby). Setup jest raczej z tych krotkich - sproboj rozlozyc Robinsona ;-) I tak jak juz ktos napisal - jak sie wciagniesz, to uznasz, ze to raczej prostsza gra jesli chodzi o zasady. W kazdym razie, fajnie, ze dales 8/10 i, ze ci sie spodobala.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Z pewnością tak będzie, że kiedyś Osadnicy: Ni wydadzą mi się bardzo prostym tytułem. Kwestia doświadczenia.
Co do długości setupu, to ja zawsze wkładam wszystkie surowce do oddzielnych woreczków (są małe i nieporęczne więc trudno wrzucić do takiego woreczka więcej naraz) i dbam o porządek w taliach, więc zajmuje mi on łącznie 15 minut (rozstawienie oraz złożenie). Zapewne też kwestia wprawy.

detrytusek - godzina na partię to może nie jest jakoś długo, ale zwykle tyle mam czasu/cierpliwości długiej połówki na grę :P, dlatego na razie nie inwestuję w dłuższe tytuły. Nie miałbym z kim w nie regularnie grać, póki co muszę powoli wprowadzać swoją dziewczynę w świat gier planszowych bardziej złożonych niż Monopol ;)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: detrytusek »

kaspers pisze: detrytusek - godzina na partię to może nie jest jakoś długo, ale zwykle tyle mam czasu/cierpliwości długiej połówki na grę :P, dlatego na razie nie inwestuję w dłuższe tytuły. Nie miałbym z kim w nie regularnie grać, póki co muszę powoli wprowadzać swoją dziewczynę w świat gier planszowych bardziej złożonych niż Monopol ;)
Jak to już ktoś napisał spokojnie zejdziesz do 40 minut na partię.
Żeby była jasność - nikt tu nie wrzuca podejrzewam wszystkiego do jednego wora:) Ja Kawernę rozkładam gdzieś około 15 minut - i wszystko mam poworeczkowane. Nauczysz się:).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Pixa »

kaspers pisze: Co do długości setupu, to ja zawsze wkładam wszystkie surowce do oddzielnych woreczków (są małe i nieporęczne więc trudno wrzucić do takiego woreczka więcej naraz) i dbam o porządek w taliach, więc zajmuje mi on łącznie 15 minut (rozstawienie oraz złożenie). Zapewne też kwestia wprawy.
Wow, po co kazdy surowiec do osobnego woreczka? Skoro i tak produkuje sie rozne dobra i spokojnie mozna je wybrac z kupki?

U mnie jest tak:
- surowce i ludziki jeden worek
- tarczki, miecze, zloto drugi
- talia podstawowa 2 woreczki (w koszulkach nie wchodza w jeden)
- talie frakcyjne - 4 woreczki.

Setup - rozlozenie i zlozenie lacznie mysle, ze max 5-6 minut.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 141
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Marudka »

Z powodu mojego pedantyzmu ja mam pojemniczek na wszelkie surowce (ten najmniejszy bez wyjmowanych korytek) coś takiego:
Obrazek
Do tego każda frakcja ma oddzielny woreczek na karty i jedziemy :D


A z innych gier to zobacz Zamki Burgundii i Five tribes! :mrgreen:
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Kupcie sobie Star Realms. Dziwiłem się czemu taka gierka jest na tak wysokim miejscu w rankingu ale po kilku partiach już wiem czemu.
Szybko, treściwie i z emocjami.

Chociaż nie wiem czy nie popełniłem błędu pokazując grę żonie bo teraz w nic innego nie chce grać. Osadników też mamy i teraz nawet na nich nie patrzy. Mam ich sprzedać :|
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Jeśli chodzi o kolejny zakup to na pewno chciałbym coś znacząco innego niż Osadnicy: NI - czyli np. nie opartego tak mocno na kartach. Trzeba dbać o różnorodność :).
petina
Posty: 33
Rejestracja: 30 sty 2012, 14:06

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: petina »

My z mężem lubimy na 2os. np. Epoka Lodowcowa, Vikings Kieslinga, Splendor, Takenoko (paniom się podoba przewaznie).
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Witam z powrotem :).

Co jeszcze polecacie działającego dobrze na 2 osoby? Kryteria wciąż te same, czyli:

- nie boimy się losowości
- czas gry max 60 minut
- stopień skomplikowania na poziomie Osadników: NI, ew. troszkę wyższy.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: RunMan »

Race for the Galaxy
kaspers
Posty: 65
Rejestracja: 10 gru 2015, 00:00
Been thanked: 1 time

Re: Gra dla 2 osób, w połowie losowa.

Post autor: kaspers »

Mimo że wiele dobrego słyszałem o tej grze, tematyka kosmiczna raczej odpada :) (nie spodobałaby się raczej mojej dziewczynie).
ODPOWIEDZ