Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ramar »

Bary pisze:
TV3 pisze:Dziękuję. Ponowię pytanie za rok - dwa.
Nie czaj się tylko kupuj śmiało. :) Wokół tej gry wyrosła legenda na miarę Dark Souls dla graczy planszówkowych. Prawda jest taka, że kilka gier lub jedna z kimś, kto zna zasady sprawi, że będziesz śmigał, aż miło.
No to teraz już wiem, jako fan DS, dlaczego spodobał mi się Robinson:) . Poza tym, pełna zgoda z Barym.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: TV3 »

Ależ ja tę grę już miałem. Ba... umiałem w nią grać. Ale po 20-30 grach odłożyłem na chwilę na półkę. Chwila trwałą kilka miesięcy i gdy znów chciałem do niej usiąść okazało się, że wiele zasad do przypomnienia jest. I to aż tak nie bolało - zerknięcie do instrukcji. Ale, jako że kupy zasad instrukcja nie obejmuje, musiałbym wtedy dodatkowo przelecieć połowę faq'u (łącznie z szukaniem i przypominaniem sobie swoich własnych tłumaczeń i dochodzeń). A tego już było za dużo ;).

Sprzedałem więc z postanowieniem, że gdy na tym polu zostanie zrobiony porządek - być może kupię ponownie ;).

Stąd to pytanie kontrolne.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: akahoshi »

Wziąłem się właśnie za czytanie całego tematu z zasadami (jestem na 8 stronie).
Zbiorę to wszystko do kupy, podzielę jakoś na sensowne sekcje i wrzucę na Forum.
Albo udostępnię w PDFie.
Albo jedno i drugie...
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
terragady
Posty: 9
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:11

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: terragady »

by bylo super :) mi sie na pewno przyda bo wlasnie zamowilem Robinsona na swiateczne wieczory ;)
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

A nie ma już faq-q do robinsona?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: TV3 »

Możesz mieć problem z niektórymi polemikami i zażartymi dyskusjami ;), aby wychwycić te wnioski i podsumowania, które są poprawne.

"A nie ma już faq-q do robinsona?"
Gdyby faq rozwiewał wszystkie wątpliwości, było by pół biedy ;)
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: wirusman »

Chyba przesadzacie, przecież ta gra jest prosta:)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: TV3 »

Wszystko jak się wie / umie, wydaje się proste ;).
Tu jednak nie do końca chodzi o to, czy coś jest proste czy nie. Chodzi o to, że część przypadków nie jest wyjaśniona (lub wytłumaczona niejednoznacznie). Oczywiście można sobie samemu ustalać (np. przez rzut monetą), czy należy zrobić tak, czy tak.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2391
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1304 times
Been thanked: 790 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vinnichi »

akahoshi pisze:Wziąłem się właśnie za czytanie całego tematu z zasadami (jestem na 8 stronie).
Zbiorę to wszystko do kupy, podzielę jakoś na sensowne sekcje i wrzucę na Forum.
Albo udostępnię w PDFie.
Albo jedno i drugie...
Byłoby super!!!
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

Generalnie jeśli w Robinsonie jest coś niejasnego - szczególnie w kwestii kolejności użycia/rozpatrywania czegoś, co nie zostało wymienione w instrukcji - należy się zdać na zdrowy rozsądek. Np. Cieśla nie może leczyć ran artefaktem (ani niczym innym) w momencie, kiedy bestia właśnie go zabija. Nie można wzmocnić palisady lianą (co mogłoby uchronić ekipę przed utratą zdrowia) w momencie uderzenia huraganu. Trzeba być mądrym przed szkodą.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: TV3 »

Dawno nie grałem, w głowie mi został bodaj jeden mglisty przykład.
W wyniku czegoś tam - należało położyć kartę zwierzaka na talię kart leżących na planszy u góry po lewej. Wtedy przed ciągnięciem karty z tej właśnie kupki należało przeprowadzić walkę z położonym na niej wcześniej zwierzęciem (w następnej turze o ile pamiętam).
Zdarzyć się mogło, że po położeniu zwierzęcia, a przed jego pociągnięciem (a więc walką) wraz z kolejną kartą z w/w kupki (znów w wyniku czegoś tam) należało tę kupkę przetasować.
Pamiętam, że nie sposób było jednoznacznie określić, czy tasować wraz z tym zwierzęciem będącym w tym momencie częścią talii (a więc prawdopodobnie odwlekając walkę z nim), czy zwierzę po przetasowaniu jednak położyć na wierzch (a więc walczyć w kolejnej turze).

Oczywiście jest to jeden drobny przykład, ale przy zbieraniu wszystkiego do kupy (co akahoshi ma zamiar zrobić) na takie kwiatki też się trafi. I sądzę, że nie raz należałoby dać adnotację: "nieokreślone jednoznacznie" ;)))
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: KonradT »

Przekombinowałeś po prostu. Wystarczyło przeczytać kartę wydarzenia, która kazała położyć Tobie kartę bestii nas talii wydarzeń, w całości.
Karta pozostaje na wierzchu Talii Wydarzeń aż do rozpoczęcia następnej rundy, kiedy będziecie Walczyć z Bestią zanim pociągniecie Kartę Wydarzenia.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

TV3 pisze:Oczywiście jest to jeden drobny przykład, ale przy zbieraniu wszystkiego do kupy (co akahoshi ma zamiar zrobić) na takie kwiatki też się trafi. I sądzę, że nie raz należałoby dać adnotację: "nieokreślone jednoznacznie" ;)))
Bestia zawsze jest na górze. Jeśli ma się wątpliwości, można po prostu wybrać opcję najbardziej prawdopodobną i się jej cały czas trzymać. Cóż, w grach w dużą liczbą zmiennych nie sposób przewidzieć wszystkiego. Ostatecznie można wysłać pytanie Trzewikowi albo zapytać Piecha, który pisał instrukcję 2.0.

PS Pamiętam, że w instrukcji do X-Winga jest zapis, nakazujący rzucać kośćmi w razie ostrego sporu co do reguł :D - ta interpretacja, która wygra, powinna być brana jako obowiązująca przez całą partię.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: TV3 »

Nie mam gry i jak pisałem, nie do końca pamiętam szczegóły. Ale przytoczony cytat dotyczy kolejnej rundy (o czym też pisałem), a przymus przetasowania (jeśli takowy zdarzyłby się) był przed rozpoczęciem kolejnej tury.




"Jeśli ma się wątpliwości, można po prostu wybrać opcję najbardziej prawdopodobną i się jej cały czas trzymać."
Ano, czasem nie pozostawało nic innego.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: KonradT »

Jest napisane na karcie wydarzenia, że karta Bestii zostaje na wierzchu talii do następnej rundy. Czyli nawet po przetasowaniu karta Bestii ma być na wierzchu. Mogli po prostu napisać, że kartę Bestii kładzie się na karcie wydarzenia i nie byłoby problemu.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: TV3 »

KonradT pisze:Jest napisane na karcie wydarzenia, że karta Bestii zostaje na wierzchu talii do następnej rundy. Czyli nawet po przetasowaniu karta Bestii ma być na wierzchu. Mogli po prostu napisać, że kartę Bestii kładzie się na karcie wydarzenia i nie byłoby problemu.
Mimo, że w dalszym ciągu mam wątpliwości przyznaję, że celna uwaga.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ixi24 »

Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: vojtas »

ixi24 pisze:Prezent świąteczny: Kłusownicy ;)
Wydawał mi się prosty i przyjemny do momentu, gdy nie przeczytałem, że bestie trzeba karmić. :lol:
Cały Robinson.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: ixi24 »

haha no miałem tak samo. Mówię sobie coś za łatwy ten scenariusz, a tu bach żywienie bestii :D Ale trzeba scenariusz wypróbować w praktyce, bo zapowiada się ciekawie ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Andarist »

Kojarze cos ze ten nowy scenariusz Klusownicy ma byc potem w wersji fizycznej do kupienia, potwierdza ktos?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Zagraliśmy dwa razy, bardzo ciekawy scenariusz. Za pierwszym razem 2 graczy + Piętaszek, śmierć w wyniku ostatniego rzutu kością Pogody w ostatniej turze, cholerny śnieg! Za drugim razem 4 graczy, piękny układ Pusta Butelka (+2 do Broni za darmo), Nóż + Dzida (w sumie 4 broni) i Zakrwawiona Maczeta z żetonu odkryć (+2 Broni). Plus piękne połączenie Wilczy Dół + Wędka + Wnyki i w zasadzie ostatnie dwie tury to było rozkoszowanie się zwycięstwem ;)

Mam takie spostrzeżenie, zahacza o strategię wygrywającą, więc co wrażliwsi niech nie klikają:
Spoiler:
kali84
Posty: 3
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:02

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: kali84 »

"i złapać wszystkie Bestie w ostatniej turze (lub 2 turach)"

Na karcie scenariusza jest napisane, że dozwolone jest ratowanie tylko jednej bestii w trakcie jednej tury. Czyli ratowanie bestii trzeba rozciągnąć na 3 tury.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: Peter128 »

Ups, słuszna uwaga, to za drugim razem źle zagraliśmy. W każdym razie ostatnie 3 tury ;)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: josiu »

Dostałem Robinsona na święta. Dziś rozegrałem z bratem pierwszą partię (oczywiście przegraną). Już wiem dlaczego jest tak wysoko. Piękna gra. Od razu wskoczyla na pierwsze miejsce mojej listy ulubionych gier.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe - dyskusja ogólna

Post autor: akahoshi »

Oj, Robinson da Ci popalić.
Tą grę się kocha, albo nienawidzi :wink:
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
ODPOWIEDZ