Pandemic Legacy: Sezon 1 / Pandemic Legacy (Rob Daviau, Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!

Którą wersję okładki wybierzesz

czerwona
116
44%
niebieska
125
47%
obie
25
9%
 
Liczba głosów: 266

Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: yosz »

Nigdy nie rozumiem co tak boli ludzi że jakaś gra szybko się wspina w rankingu i trzeba "na wszelki wypadek dać jeden". W ogóle się nie dziwię tak wysokiej pozycji w rankingu. Zobaczcie - jest 60 stron ocen. Dopiero blisko strony 30, zaczynają się oceny niższe niż maksymalna 10! Sam wystawiłem 10 Pandemicowi Legacy, za to jakich emocji dostarcza, jak jest świetnie przemyślana fabularnie i mechanicznie.

I nie, to nie jest po prostu Pandemic. Jak ktoś rozegrał jedną partię w Legacy - to fakycznie jest to w zasadzie zwykły Pandemic. Ale na podstawie tej jednej partii raczej trudno wyrobić sobie zdanie i stwierdzić że gra jest do kitu. Ale nie namawiam do grania osób które nie są zainteresowane tytułem, tylko nie zabraniajcie innym wysoko oceniać tej gry.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Archiwista
Posty: 111
Rejestracja: 16 lut 2015, 10:15
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Archiwista »

Żeby sprawa była jasna.Pandemia jest jedną z moich ulubionych gier(podobnie jak Yosza, o ile dobrze pamiętam;-)).Legacy mam i nie moge sie doczekac dalszego przebiegu rozgrywki.Cieszy mnie,że zajmuje wysokie miejsce w rankingu.Ocenę wystawię oczywiście po ukończeniu całej kampanii.Zastanawiałem się tylko, jak to możliwe,że po 3 miesiącach od ukazania się gry, osiągnęła ona drugie miejsce w tym rankingu przy ok. 3 tysiącach głosujących...

Pozdrowienia dla fanów Pandemii.I za chwilę cieszymy się dodatkiem "W laboratorium":-D
Awatar użytkownika
Quaku
Posty: 36
Rejestracja: 11 maja 2015, 12:46
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Quaku »

Archiwista pisze:Pozdrowienia dla fanów Pandemii.I za chwilę cieszymy się dodatkiem "W laboratorium":-D
Myślałem, że jak skończę Legacy w najbliższym tygodniu to wreszcie wezmę się za inne nowe tytuły, które się piętrzą w domu, ale nie zapowiada się na to :D
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Martens10 »

Tak z ciekawości, czy w Pandemic Legacy da się grać po przejściu całej kampanii tak jak w zwykłego Pandemica (uwzględniając te wszystkie zmiany które następują w grze)? Dokładnie chodzi mi o to czy można potem grać z dodatkami ze zwykłego Pandemica?

Tapnięte z zet3ki
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: ChlastBatem »

Wystarczy przeczytać ten wątek (2-3 strony). Była dyskusja na ten temat i ogólnie padło, że na siłę da się ale raczej nie polecane jest takie rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Martens10 »

ChlastBatem pisze:Wystarczy przeczytać ten wątek (2-3 strony). Była dyskusja na ten temat i ogólnie padło, że na siłę da się ale raczej nie polecane jest takie rozwiązanie.
Bardzo dziękuję

Tapnięte z zet3ki
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Tony23 »

Pandemic Legacy zaczyna nowy rok na 1 miejscu na bgg
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

I to mimo tych smiesznych zagrywek Twilight Struggle i Terra Mystica. Niezle
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4053
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

Sekator pisze:I to mimo tych smiesznych zagrywek Twilight Struggle i Terra Mystica. Niezle
Jakich zagrywek? :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Tony23 »

fani TS i TM dawali z automatu pandemicowi 1, nawet zakładali fejkowe konta by dawać 1
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kwiatosz »

Co więcej, jedynki opatrywali spoilerami z Pandemica. Głupota niektórych naprawdę poraża.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Martens10 »

Szybkie pytanko, po jakich cenach można było kupić Pandemic Legacy w preorderze?

Tapnięte z zet3ki
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4053
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: AkitaInu »

135

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2078
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 143 times
Been thanked: 384 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: walkingdead »

Tony23 pisze:fani TS i TM dawali z automatu pandemicowi 1, nawet zakładali fejkowe konta by dawać 1
Naprawdę komuś AŻ tak zależy, aby posuwać się do takich zagrywek?
:shock: Świat to jednak fascynujące miejsce.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: kamron6 »

Najlepsze jest to, że to właśnie dzięki osobom które dawały 1 jako ocenę gra stała się pierwsza :D
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Kapelatejesy »

Nie przesadzajmy - każda popularniejsza gra ma swoich uber fanów i hejterów. Właśnie pod Zimną Wojną znalazłem ocenę "1" z komentarzem "I just want PL to be first place". Sam nigdy nie dałem grze dychy, ani jedynki, ale jakoś obecność skrajnych i nieobiektywnych ocen mnie nie dziwi i podejrzewam, że problem dotyczy większości gier, ale to już osoby temat :?
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: donPedro »

Staram się unikać spoilerów jak się da, ale mam kilka pytań.
1. Czy jeśli się zna Pandemię to można od razu zacząć grać w Legacy czy jednak trzeba ogarniać instrukcję wcześniej? Chciałbym otworzyć grę przy wszystkich graczach, żeby był wspólny efekt "wow", ale się boję, że potem godzinę spędzimy nad instrukcją:)
2. Czy różnica w grze 3 bądź 4 osobowej jest znacząca? Najlepiej grać w pełnym składzie?
3. Czy czas jednej rozgrywki jest podobny jak w zwykłej Pandemii?
4. Czy wszystko co jest potrzebne do gry znajduje się w pudełku?
5. Czy próg wejścia jest dużo wyższy niż w Pandemii?
Dziękuję
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: TV3 »

1. Ogarniać to za dużo powiedziane. Przeczytać - owszem. Generalnie pierwszy jeden czy dwa miesiące gra się podobnie jak w zwykłą wersję, jednak celem wprowadzenia i omówienia całości należałoby przeczytać te parę stron.

2. Grałem we 2, ale tu wg mnie pełna analogia do zwykłej Pandemii. A w zwykłą wg mnie gra się podobnie dobrze w każdej ilości graczy.

3. Sama rozgrywka - tak. Dochodzi jednak do tego zamykanie miesiąca i otwieranie kolejnego - czyli wszelakie przygotowania wynikające z bonusów, otwieranie kolejnych drzwi/skrytek etc. Tu ważne decyzje się podejmuje i nam czasem zajmowało to tyle ile cała partia.

4. Tak. Prócz długopisu.

5. Jeśli się nie zna Pandemii - wyższy z racji wiadomych. Jeśli się zna Pandemię - nieduży.
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Pandemic Legacy

Post autor: uocie »

Dość długo się bronię przed tą grą, ale coraz trudniej odkąd wskoczyła na pierwsze miejsce bo jestem bardzo podatny na takie historie. Problem jest taki że goły Pandemic totalnie mi nie podszedł, czy Legacy jest na tyle inny że warto próbować?
Spoiler:
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Kapelatejesy »

Miałem w końcu okazję pograć i muszę powiedzieć, że nie mam szczególnie pozytywnych odczuć. Rozumiem, co innym może się w tej grze podobać, ale ja mam z nią zasadniczy problem.

Pandemica lubię, mam, chętnie w niego gram co jakiś czas, ale traktuję go jako otwieracz, lekką partyjkę przed cięższymi lub tytuł do którego mogę usiąść z casualowymi znajomkami. Ot, tytuł między Pędzącymi Żółwiami, a Wsiąść do Pociągu.
Formuła lagacy sprawia, że wypadałoby mieć w miarę stały skład na całą historię i zachęca żeby w tytuł "przynerdzić". Problem w tym, że do nerdzenia są lepsze tytuły. Po rozegraniu dwóch miesięcy wiem, że nie kupię gry. Jest już zbyt złożona, żeby móc ją wyjąć co jakiś czas i zagrać z losową osobą, a za mało mnie przekonuje, żebym chciał poświęcić jej więcej czasu.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Sekator »

Grając dwa miesiące w Pandemic Legacy nie możesz powiedzieć że grałeś w Pandemic Legacy tak naprawdę. Nie widziałeś prawie nic z tego co gra ma do zaoferowania. Ale racja, to nie jest gra do wyciągnięcia raz na miesiąc żeby pograć z kim tam się ma okazję, z tym że też nie jest zrobiona jako taka. Tak jak są seriale, gdzie włączasz losowy odcinek jak trawisz w TV i możesz oglądać bez problemu, a są takie, które ogląda się od początku do końca albo wcale.
Poza tym, nie znam osoby, która po zagraniu w legacy, by nie chciała kończyć całego sezonu, i to najlepiej dzisiaj, zaraz :D
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Kapelatejesy »

Tego, że jako taka została zaprojektowana nie neguję ;-) Ba doceniam kunszt, ale stwierdzam jej niedostosowanie do moich potrzeb/oczekiwań. Ot, już serialowej analogii się trzymając zamiast poświęcić zaangażowanie na rzecz House of Cards, wolę je poświęcić Grze o Tron. Tylko i aż tyle.

BTW Zastępowałem rozchorowanego członka "podstawowej" ekipy i rozegrałem z nimi marzec-kwiecień, więc mam świadomość tego, że gra się zmienia, ale jakoś nieszczególnie mnie to porywa. Z drugiej strony dzięki temu widzę, że w tytuł nie ma co grać, jeśli drużyna się zmienia - z całej ekipy bawiłem się chyba najgorzej. Nie wykluczam, że właśnie dlatego.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Trolliszcze »

Tony23 pisze:fani TS i TM dawali z automatu pandemicowi 1, nawet zakładali fejkowe konta by dawać 1
Jeśli ktokolwiek sądzi, że fani Pandemica zachowają się inaczej, kiedy za jakiś czas pierwsze miejsce ich gry będzie zagrożone, to się grubo myli. Za każdym razem, gdy jakaś gra wdziera się do Top 10 (a potem Top 3), sytuacja się powtarza. I właściwie nie wiadomo po co, bo jeszcze NIGDY te akcje nie przynosiły rezultatu. Koniec końców głos ludu i tak wygrywa - więc najlepiej te jedynki po prostu olać.
Awatar użytkownika
Jasiek22
Posty: 131
Rejestracja: 13 maja 2011, 23:45

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Jasiek22 »

Grę kupiłem przed świętami, skuszony jej wysokimi ocenami oraz recenzjami. Nie grałem wcześniej w Pandemica.
Obecnie jestem przy sierpniu, gdzie ponieśliśmy pierwszą porażkę. Gramy w czwórkę w stałym składzie.

Gra jest ŚWIETNA, jej mechanika legacy sprawdza się znakomicie! To ona zapewnia jej unikalność i możliwości które nie były by bez niej możliwe. Gra po prostu ewoluuje z każdą kolejną rozegraną partią, co sprawia, że każda partia jest WYJĄTKOWA. Otwierając na starcie instrukcję możemy zauważyć puste pola na naklejki z nowymi zasadami i mechanikami. Co lepsze wynik każdej partii ma wpływ na wszystkie następne partie. Do tego dochodzi BARDZO emocjonująca rozgrywka, fajny balans (gra dostosowuje się poziomem trudności w zależności od tego jak nam idzie) oraz fabuła ciągnąca się z miesiąca na miesiąc, którą śledzi się z zaciekawieniem. Często dociąga się karty z dużym zniecierpliwieniem i w zależności od tego co wyciągniemy albo rozlegają się okrzyki radości i przybijanie piątek albo wręcz przeciwnie, ktoś rzuci "No to teraz jesteśmy w d*pie", atmosfera staje się napięta, trzeba zmienić ustalony wcześniej plan i wszyscy zaczynają wspólnie kombinować jak wyjść z zaistniałej sytuacji. Jest to chyba jedyna gra, która wywoływała u nas tak silne emocje. Podoba mi się też ile mamy możliwości do optymalizacji, my np. zawsze po wybraniu postaci przesiadamy się tak aby były one w optymalnej kolejności.

Dlaczego gra jest tak wysoko oceniana? Bo jest innowacyjna, jedyna w swoim rodzaju i ciężko ją porównać do czegoś innego. Dzięki mechanice legacy nie nudzi się, a wręcz przeciwnie wciąga coraz bardziej z każdą rozgrywką. Jest to po prostu coś zupełnie nowego.
Grając w nową grę planszową, nawet jeśli nam się bardzo spodoba, przeważnie nas nie szokuje, jest to doświadczenie podobne do innych gier tego samego typu, przez co ocenimy ją na 8-9, bo nie jest to nic wyjątkowego. Ta gra jest wyjątkowa i dlatego otrzymuje tyle 10, w tym także i ode mnie.

Nie polecił bym jej jednak każdemu. My gramy w cztery osoby i wydaje mi się to optymalna liczba, ale ponoć równie dobrze można bawić się i we dwie, co nie jest problemem. Wydaje mi się jednak że ważne jest, aby była to stała ekipa. Po drugie nie jest to gra do gry z młodszymi dziećmi, albo osobami nie obeznanymi w grach planszowych, bo zamienią się w kukiełki, sterowane przez innych.

Co myślę o standardowym Pandemicu? Grałem jedynie 2 gry bez legacy, tak jak zalecała instrukcja i owszem było fajnie, ale były to nasze pierwsze partie. Ogólnie powiedział bym że gra jest ok, ale nie robi szału, poza tym wydaje się szybko nudzić, a już na pewno nie potrafił bym w nią zagrać 3 razy z rzędu tak jak w legacy. Raczej bym jej nie kupił.

Spoiler sierpień:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic Legacy

Post autor: Pastorkris »

Czy elementy gry sa kompatybilne z nowa edycja pandemica? wiem ze ktos porownywal rewersy kart. pytam tez o reszte elementow, jak kosteczki, pionki itp. pytam dlatego, ze posiadam stara wersje i nowy dodatek In The Lab. zakup Legacy pozwolilby mi sie przesiasc na nowe elementy praktycznie w pelni :) poza plansza.
ODPOWIEDZ