Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry planszowe

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
trynitor
Posty: 64
Rejestracja: 03 gru 2014, 00:01
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 6 times

Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry planszowe

Post autor: trynitor »

Cześć :)

W planszówkach jestem świeżakiem. Nie grałem w zbyt dużo tytułów. W obecnej chwili moją gorącą TOP "jedynką" jest Zimna Wojna - prawdopodobnie dzięki temu że mam równego sobie gracza, z którym odkrywam kolejne chytre zagrania. To co w planszówkach cenie najbardziej to przyjemne smyranie po mózgu w czasie myślenia. Im trudniejsza gra tym bardziej mnie zachwyca.
Jakoś niedawno dotarło do mnie, że w prawie każdej kategorii/rodzaju (nie wiem jak to nazwać profesjonalnie) gry planszowej znajdą się tytuły, które zainicjują wspomniane "głaskanie czachy od środka" i wyzwolą je w inny sposób.
Chciałbym stworzyć własną kolekcję gier planszowych opartą o główną myśl - "gra wymagająca myślenia".
Spośród wszystkich (jeśli będzie ich za dużo to spośród głównych) typów i rodzajów gier planszowych chciałbym skolekcjonować po 2-3 tytuły najtrudniejszych.

Moje pytanie jest takie:
Według jakiej klasyfikacji gier planszowych kierować się w tworzeniu kolekcji?
Czy klasyfikacja odpowiadająca "Golden Geek Award" (gra strategiczna, gra wojenna, gra dwuosobowa, gra abtrakcyjna itd) miałaby sens?
Czy klasyfkacja - Euro, Ameritash (...itp, nie wiem czy coś/co tam dalej jest).
Istnieją jakieś inne/podobne klasyfikacje?

Podsumowując - wybieram klucz/kategorę/rodzaj klasyfikacji gier i według niego dobieram po 2-3 najtrudniejsze gry. A może stworzyć swój klucz (np. najtrudniejsza gra figurkowa, najtrudniejsza spośród najładniej wydanych gier, najtrudniejsza gra o tematyce fantastycznej, najtrudniejsza gra z mapą, najtrudniejsza spośród najgorzej wydanych gier)?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: RunMan »

A po co narzucać sobie takie dziwne ramy i etykiety? Jeżeli lubisz cięższe gry, to polecam szczególnie korzystanie z zaawansowaniej wyszukiwarki na BGG - ustawiasz średnią ciężkość dajmy na to >3-3,5 i powinieneś znaleźć sporo interesujących propozycji. Masz partnera do grania w Zimną Wojnę - jesteś już na lepszej pozycji niż większość osób na forum ;) po co psuć sobie humor martwieniem się wg jakiego schematu zbierać gry. Jeżeli chcesz na początek uzbierać sprawdzone, dobre tytuły to śmiało można sugerować się rankingiem na BGG, większość gier w pierwszej 100-200 jest dobra-bardzo dobra.
Spoiler:
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: Rocy7 »

NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: NTomasz »

(to co Ci się podoba + to na co jest mega hype + fajne filerki) - to w co nie masz z kim zagrać - to na co Hype opadł i nie jest fajne = idealna kolekcja każdego gracza
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: Rocy7 »

NTomasz pisze:to co Ci się podoba - to w co nie masz z kim zagrać
Niestety te zbiory często się pokrywają, przynajmniej w moim przypadku;(
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: NTomasz »

Rocy7 pisze:
NTomasz pisze:to co Ci się podoba - to w co nie masz z kim zagrać
Niestety te zbiory często się pokrywają, przynajmniej w moim przypadku;(

mi gry w które nie mam z kim grać przestają się szybko podobać... bo co w nich ma być fajnego... jak w gry nikt nie chce grać to gra jest słaba.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: Rocy7 »

NTomasz pisze:jak w gry nikt nie chce grać to gra jest słaba.
gdyby niegranie jakiejs gry bylo wynikiem, pokazalem gre i nikomu nie podeszla to mógłbym się zgodzić, często jednak jest to kwestia "nikt nie chciał spróbować".

Tytuły o jakich mówię, mają pozytywne recki, wysokie oceny na BGG, po prostu nie pochodzą od hypowanych wydawnictw, czekają więc na lepsze czasy;)
chantelle
Posty: 84
Rejestracja: 27 wrz 2014, 22:55

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: chantelle »

To jest największy minus i plus planszówek - trzeba mieć z kim grać. Też lubię "smyranie po mózgu" i jestem ciekawa co trudnego wybierzesz :)
opiklus
Posty: 92
Rejestracja: 01 sie 2015, 01:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: opiklus »

Możesz też zbierać Władce Pierścieni LCG i nie musisz mieć partnera do gry :D
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: NTomasz »

opiklus pisze:Możesz też zbierać Władce Pierścieni LCG i nie musisz mieć partnera do gry :D
Ale planszowanie to jedna z tych rzeczy która lepiej smakuje z żywym człowiekiem niż samemu :P
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: misioooo »

Ja zbieram na "miesie"...
Jak mam widzimisie to wpada na półkę :) Jak nie mam... Cóż... Nie wpada.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Według jakiego zestawu kategorii kolekcjonować gry plans

Post autor: detrytusek »

ale po co sobie takie ramy narzucać? Lubisz strategie, a nie do końca przygodówki (np) to kup sobie 6 strategii zamiast 3+3. Odkryj swój gust + gust współgracza i wyciągnij jakiś kompromis. Jedne typy gier bardziej opierają się na myśleniu inne bardziej na losowości i wtedy każda strategia pada jak masz pecha - trzeba mieć to na uwadze siadając do gry albo grać w takie w której losowość Cię nie ogranicza. Wątki z ciężkimi grami do polecania śmigają tu co jakiś czas (nawet jeden teraz) http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=41244. Poczytaj, kup coś na próbę jak Ci podpasuje to zostaje - jak nie to idzie w świat i tak niestety albo i stety w nieskończoność ;). Nie ma czegoś takiego jak zamknięta, idealna kolekcja...
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ