Carcassone vs Kakao

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Carcassone vs Kakao

Post autor: Erni »

No właśnie - co wybrać: Carcassonne czy Kakao? Gra miałaby być przeznaczona dla mnie i moich dziewczyn (lat 32 i 7). Carcasonne znamy i lubimy, ale Kakao byłoby czymś nowym, jednak czy równie fajnym (a może fajniejszym?) Kakao pewnie córce do gustu przypadnie ze względu na oprawę graficzną, wioskę, żetony kakaowca, monety itd. Walor edukacyjny i możliwości kombinowania też są tu chyba większe niż w Carcassonne, ale klimatu ponoć w Kakao jest jak na lekarstwo. Co wybrać?
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Carcassone vs Kakao

Post autor: krzyss »

Jeśli znacie i lubicie Carcassonne to oznacza, że graliście już w tą grę. Więc teraz kupcie Kakao :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Carcassone vs Kakao

Post autor: tomb »

Kakao oceniam jako trudniejsze od samej podstawki Carcassonne. Trzeba kombinować z rozkładaniem kafelków dżungli i obracaniem swoimi żetonami robotników, mając na uwadze nie tylko bieżący układ, ale i przyszłe kafle. Ponadto trzeba strategicznie przygotować się do końcówki, w trakcie której możliwa jest przebudowa własnych kafli.

U mnie Carc. wygrywa ze względu na dodatki - modułowe dokładanie różnych rozszerzeń zmienia i wydłuża rozgrywkę.
Kakao jest krótkie, a zapowiedziane dodatki raczej nie wydłużą go znacząco. To chyba popsułoby balans. Sądzę, że tam moduły będą działać na zasadzie zastępowania jednych kafli drugimi.

Wierzyć się nie chce, ale Carc. przy Kakao jest klimatyczne. Kakao to żadne budowanie dżungli, to tylko obracanie kafelków dla lepszego wyniku.

Ja wybrałbym Carca pod dodatki, a Kakao, jeśli sama podstawka.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Carcassone vs Kakao

Post autor: lesar »

Kakao jest bardziej taktyczne. Ja się już ograłem Carcassone głównie z dodatkiem Księżniczka i Smok. Bardzo mi przypadło Kakao, jest szybkie. Ponadto ma wyjść niedługo dodatek Czekolada, jest też mini dodatek Wulkan.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
edytao3
Posty: 26
Rejestracja: 12 paź 2015, 19:32

Re: Carcassone vs Kakao

Post autor: edytao3 »

Jakbyś chciał kupić Kakao to ja wczoraj za 50zł w Smyku kupiłam :-) Dobra cena :-)
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Carcassone vs Kakao

Post autor: krzyss »

edytao3 pisze:Jakbyś chciał kupić Kakao to ja wczoraj za 50zł w Smyku kupiłam :-) Dobra cena :-)
To jest bardzo dobra cena :!:
ODPOWIEDZ