Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Talaj
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2016, 09:42

Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: Talaj »

Witam
Szukam gier, które są przyjazne dla niepełnosprawnych. Mianowicie chodzi mi o moją szwagierkę, która ma porażenie mózgowe i niestety ma trudności z czynnościami manualnymi.
Zależy mi na grach gdzie, ktoś za nią będzie mógł przemieszczać elementy w grze, a ona będzie tylko decydować. Dlatego odpadają wszystkie gry z motywami zdrajcy i gry gdzie trzyma się pewne elementy gier w ukryciu przed innymi graczami. Ze względu na to, że ma ona również problemy z mową fajnie było by gdyby nie przypadało za dużo czynności na ture gracza ,dlatego celuje raczej w gry familijne dla 4-5 graczy.

Na chwilę obecną idealnie się nadają gry takie jak:
-Fauna
-Terra
-Tajemnicze Domostwo
-Przebiegłe wielbłądy

Macie pomysły jakie inne gry pasowały do tych wymienionych kryteriów? Zdaje sobie sprawę, że raczej niewiele więcej znajdzie się planszówek w które będzie mogła ona zagrać.
Z góry dzięki :)
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: Brazol »

Przypadkiem wyjdzie jakbym reklamował gry Days of Wonder ale wydaje mi sie ze Five Tribes, Smallworld i Quadropolis spełniaja te wymagania :)
edytao3
Posty: 26
Rejestracja: 12 paź 2015, 19:32

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: edytao3 »

To ja bym poleciła Splendor, praktycznie wszystkie karty są odkryte, nawet te co zbieramy. Tylko rezerwowane karty trzyma się zakryte (ale myślę że spokojnie możecie umówić się, że będą one odkryte i nie wypaczy to gry).
Gra bardzo przyjemna :)

Jako przerywnik bym doradziła grę Prezencik-podejmuje się decyzję zabrać czy nie kartę, więc spokojnie ktoś może pomagać.
Talaj
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2016, 09:42

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: Talaj »

Dzieki wielkie za sugestie :) Przy okazji spróbujemy splendora
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: espresso »

Problem trzymania kart w ukryciu może rozwiązać podstawka na karty np. taka LINK. Wtedy można łatwo przekazać, że chce się zagrać "drugą kartę od lewej".
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2810
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 312 times
Been thanked: 528 times

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: kaszkiet »

Five Tribes moim zdaniem absolutnie się nie nadaje.
Zbyt wiele jest tam do podjęcia małych decyzji. W Five Tribes jest to wskazanie kafelka, z którego zacznie się ruch, a następnie tyle razy ile się było ludków na kafelku trzeba powiedzieć w którą stronę się poruszamy i który kolor ludka po drodze zostaje. Dochodzi jeszcze wcześniej licytacja, a czasem np. wybór kogo mają zabić czerwone ludki, jakiego dżina wybrać itd.

W Small World robi się kilka podbojów na turę, trzeba wskazać na pstrokatej mapie, który region się podbija, a później jeszcze przegrupować swoje jednostki. Więc o tyle o ile.

Splendor wydaje się być dobrym wyborem.
Brazol
Posty: 296
Rejestracja: 18 lut 2016, 11:37
Has thanked: 3 times
Been thanked: 21 times

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: Brazol »

Masz rację jeśli chodzi o Five Tribes nie przemyslalem jak dokladnie wygladalaby tura.
Talaj
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2016, 09:42

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: Talaj »

Kaszkiet bardzo dobrze podszedł do tematu :) Splendor wydaje się być naprawdę dobrym wyborem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: warlock »

Talaj pisze:Kaszkiet bardzo dobrze podszedł do tematu :) Splendor wydaje się być naprawdę dobrym wyborem.
W Splendorze masz karty, które możesz rezerwować w ciemno ze stosu i inni gracze nie znają ich treści.

Quadropolis wydaje się być świetną propozycją, wszelkie informacje są jawne, a szwagierka wystarczy że wskaże którego architekta używa, gdzie go kładzie i gdzie kładzie kafelek który pozyskała. Po przykładowej rozgrywce jaką widziałem ta gra wydaje się być naprawdę dobra :)
Talaj
Posty: 45
Rejestracja: 23 sty 2016, 09:42

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: Talaj »

To właśnie się dowiedziałem, że źle gram z żoną w splendora :P Gramy z odsłoniętą własną talią, że każdy widzi kto jakie ma karty i rezerwujemy z widocznych dostępnych kart :P

Quadropolis też rozważę , dzięki :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Gry przyjazne dla niepełnosprawnych

Post autor: warlock »

Talaj pisze:To właśnie się dowiedziałem, że źle gram z żoną w splendora :P Gramy z odsłoniętą własną talią, że każdy widzi kto jakie ma karty i rezerwujemy z widocznych dostępnych kart :P
Możesz wziąć kartę "w ciemno" ze stosu ;)
ODPOWIEDZ