Zagraj w Triles

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

Nowa prosta i ciekawa gra:

http://spiellust.blogspot.com/2008/01/z ... -play.html
http://www.pionek.net/index.php?option= ... &Itemid=27

jak ktoś już sobie zmajsterkuje i zagra to zapraszam do dyskusji ;-)
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

Ktoś już zagrał? Jakie wrażenia?
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

Sam do siebie gadam, ale cóż.

Triles ledwie od kilku godzin wisi na 2óch niemieckich forach o grach, a już było ponad 30 pobrań gry. To zastanawiające. Podobnie miałem z moimi Trybikami. Wzarda dla gier typu print and play jakoś się nas chyba zakorzeniła głęboka. Polską wersję gry pobrano przez kilka dni ledwie z 15 razy.

Normalnie zapytałbym chętnie Folko, czy moje obserwacje są słuszne - on od dawna udostępnia gry na swojej stronie. Folko, jak tu trafisz to się wypowiedz proszę, jaki był odzew na twoje gry w wersji print and play.
Ostatnio zmieniony 30 sty 2008, 21:04 przez pomimo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Senaszel »

Nie gadasz sam do siebie od godziny chce ci odpisac ale wertuje obie instrukcje zeby samemu to zrozumiec : W jaki sposob moge skonczyc gre ( nie ma juz trojkatow ) jesli mam taki tails:

O
OOO
OOOOO
OOOOOOO
OOOOOOOOO

Gram bialymi
(mam nadzieje ze potrafisz sobie wyobrazic tak przedstawiony trojkat)
[biale O to helmy a czarne to krzywizny]
pozatym swietna gierka stawiam ja obok micropoola :D
Wingmakers
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

grasz białymi, masz na nim dwie kropki, więc nie możesz dołożyć tego kafelka
nie ma kafelków w puli, wiec nie możesz wziąć karnego kafelka za niemożność wykonania dołożenia

rozumiem, ze twój przeciwnik ma jeszcze kafelki w swojej ręce? ile?
tzn gdybyś teraz dołożył ten kafelek (gdybyś mógł) to byś wygrał partię,
ale - kurcze, ale numer ;-) - wygląda na to, że przegrałeś, mimo, że wszystko wskazywało na to, że szybciej pozbędziesz się kafelków.

cały urok w tej grze - na obecnych zasadach - bo to wciąż robocza wersja - leży w tym, że musisz sobie ładnie zaplanować swoje akcje, żeby pozbywać się kafelków w odp. rytmie i z zyskiem dla siebie

można oczywiście - tu moja propozycja jako możliwe rozwiązanie tego problemu - wprowadzić zasadę, że gracz, któy znajdzie się w takiej sytuacji jak ty, zamiast brać kafelek z puli, której już nie ma, bierze go w ciemno z zakrytych kafelków przeciwnika (przy założeniu, ze gracie w wersję podstawową, a nie wariant.)

a tak poza tym to specjalna pochwała od pomimo, przełamałeś impas ;-) w tym wątku
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Senaszel »

pomimo pisze: cały urok w tej grze - na obecnych zasadach - bo to wciąż robocza wersja - leży w tym, że musisz sobie ładnie zaplanować swoje akcje, żeby pozbywać się kafelków w odp. rytmie
No i pupa bo takie kawalki zostaja do konca gry. Mielismy szczescie w poczatkowych grach ze trafialismy na takie kawalki ktore mozemy ulozyc ale jesli dostajesz 2 helmy w swoim kolorze to nie dolorzysz tego nigdzie bo wg zasad wlasnych kropek ani dzdzowniczek zamykac nie mozesz :? Fajny pomysl i moje wykonanie tez nienajgorsze :D ale zasady nie pokrywaja sie z niektorymi kafelkami i wychodzi ze niektorych partii nie da sie skonczyc.Bdw Chyba admin przeniesie ta rozmowe do innego dzialu... jeszcze bede zagladal.Fajna rzecz.
Wingmakers
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

marek123 pisze:No i pupa bo takie kawalki zostaja do konca gry. Mielismy szczescie w poczatkowych grach ze trafialismy na takie kawalki ktore mozemy ulozyc ale jesli dostajesz 2 helmy w swoim kolorze to nie dolorzysz tego nigdzie bo wg zasad wlasnych kropek ani dzdzowniczek zamykac nie mozesz :?
bo z takimi kafelkami z pół-kropami to trzeba tak kombinować, żeby je wcisnąć przeciwnikowi dzięki bonusom, a nie trzymać je do końca gry

ale chyba po twojej przygodzie zaproponuję Pionkowi, żeby dopisał do warunków zwycięstwa, "lub gdy jego przeciwnik nie będzie mógł wykonać żadnego legalnego ruchu".
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Van »

Namęczyłem sie nad grą sporo ale warto było. Gra się bardzo przyjemnie. Takie właśnie połączenie traxa i domina. Wspominana wyżej sytuacja jest do przejścia jeżeli mamy tylko odpowiednie kafelki na ręce. Najlepiej kombosem: utworzenie koła, w dodatkowym ruchu zrobienie klinu i przekazanie niechcianego elementu przeciwnikowi. Gorzej jak nie mamy odpowiednich kamieni.

Mam tylko nadzieję, że przez całe niedopatrzenie(?) nie ulegną zmianie same taile tylko zasady zostaną odpowiednio zmodyfikowane. Szkoda by było wyrzucać albo dorabiać nowe elementy :|
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

Van_Hoover, czy jako gracza zadowalałaby cię zasada zwycięstwa, którą zaproponowałem wyżej: gracz wygrywa jeśli pozbędzie się pierwszy kafelków "lub gdy jego przeciwnik nie będzie mógł już wykonać żadnego legalnego ruchu" - to znaczy gdy w grze dojdzie do sytuacji w jaką popadł marek 123?
Pionek
Posty: 33
Rejestracja: 24 sty 2007, 14:50
Lokalizacja: Wołomin
Kontakt:

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Pionek »

Rzeczywiście - mnie taka sytuacja nie zdarzyła się nigdy, ale może to dlatego, że od razu podczas tłumaczenia zasad sugerowałem, ze są kafelki których ciężko się pozbyć. Rzeczywiście jedyny sposób to bonus.

Propozycja zmiany reguł jak najbardziej słuszna - zmusi do długofalowego planowania i pozbywania się takich "kwiatków" w pierwszej kolejności.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

Może po prostu wprost zasugerować w instrukcji takie porady taktyczne jak to zrobiliśmy w Trybikach? To ważna wiedza w tej grze, bez niej można się rzeczywiście zniechęcić, a poza tym wyrównuje szanse graczy i wzmaga doznania. Uff ale zabrzmiało.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Van »

pomimo pisze:Van_Hoover, czy jako gracza zadowalałaby cię zasada zwycięstwa, którą zaproponowałem wyżej: gracz wygrywa jeśli pozbędzie się pierwszy kafelków "lub gdy jego przeciwnik nie będzie mógł już wykonać żadnego legalnego ruchu" - to znaczy gdy w grze dojdzie do sytuacji w jaką popadł marek 123?
No jest to sensowne rozwiązanie bo w końcu trzeba tak grać, żeby zadbać o swoją przyszłość i nie dopuścić do takiej sytuacji. Ja ze swojej strony mógłbym zaproponować dwie wersje gry: dla początkujących, w której usuwa się z gry kafelki posiadające w jednym kolorze tylko półkropki/hełmy (między innymi taką, która została markowi. Naliczyłem ich osiem więc gra nie ucierpiałaby tak bardzo) i dla zaawansowanych ze wszystkimi elementami.
Gra jest zaprojektowana tak, że każdy kafelek ma swój negatyw więc szanse zostania z "wadliwym" kamieniem na ręce są takie same dla obu graczy. Jeżeli ma się już jakieś pojęcie o grze to będzie się potrafiło pozbyć takiego rodzynka a ich obecność moim zdaniem pozytywnie wpływa na kombinowanie podczas rozgrywki.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Senaszel »

Ostatecznie mozna by dopuscic utworzenie kropki w swoim kolorze jesli nie ma sie zadnego innego legalnego ruchu :idea: Ze zwyklymi konsewkwencjami --> dobranie
Wingmakers
Pionek
Posty: 33
Rejestracja: 24 sty 2007, 14:50
Lokalizacja: Wołomin
Kontakt:

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Pionek »

O nie! Nie pozwalam :) Kto został z takim zbukiem - niech się męczy! Trzeba było kombinować.

Moge pójść na ustępstwa - jeśli nie możesz dobrać ani wykonać legalnego ruchu - to czekaj. Jeśli przeciwnik jest w stanie pozbyć się swoich kafelków zgodnie z zasadami - wygrał. Ale to dla mieczaków jest... Jestem za tym, żeby z taką "ręką" przegrywać.

Co do zasad dla początkujących - proponuję zniesienie zakazów i dostawianie kafelków tak, aby pasowały kolory, jednak utrzymanie systemu kar i nagród. Można więc utworzyć np. kropkę w swoim kolorze, ale trzeba za każdą dobrać jeden kafelek. Można utworzyć pętlę w kolorze przeciwnika, ale wtedy on przekazuje nam jeden kafelek ze swojej ręki :)
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

wow, pionkowy hardcore, ale dobre to...
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Senaszel »

pomimo pisze:wow, pionkowy hardcore
Racja hardcore ale zalezy czy tego po tej grze sie oczekuje? Moim pierwszym skojarzeniem bylo makao :D Ja szukalem prostej rozrywkowej gry dla 2 osob, wymagajacej odrobiny wyobrazni i kombinowania - a wyszedl mozgozerny kolos :( ; a propos Czy zauwazyliscie ze zazwyczaj>zawsze< wygrywa osoba ktora nie dostanie feralnego trojkata?
Wingmakers
Pionek
Posty: 33
Rejestracja: 24 sty 2007, 14:50
Lokalizacja: Wołomin
Kontakt:

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Pionek »

Ej, żarty, żarty! Od początku myślałem o Triles jako o systemie. To troszkę tak, jak z dominem - nie ma przecież gry "domino", jest tylko zestaw kamieni. Kombinujcie, szukajcie, testujcie i... podzielcie się swoimi pomysłami.

Mnie te "twarde" reguły pasują, jeśli tylko od początku kombinujesz świadomie, to da się wybrnąć z każdego bagna. Ale można sobie życie ułatwiać, czemu nie...

Na przykład wersja na trzy osoby: zestaw ten sam, potrzebny dodatkowo jeden pionek z Othello. Po rozdaniu kamieni rozpoczynający gracz wykonuje rzut (jak monetą), po czym dokłada kamień jakby grał kolorem wskazanym przez pionek (czarny/biały). Następnie odwraca go i przekazuje graczowi po lewej, wskazując mu jego kolor w tym ruchu. Ten po wykonaniu swojego posunięcia powtarza operację itd. Z perspektywy pojedynczego gracza rusza się on raz jako czarny, raz jako biały. System kar i nagród pozostaje, otrzymujemy (zgodnie z życzeniem) wesołą i prostą grę, trzecia osoba w bonusie, gratis. :lol:
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: lukaszkuch »

Zaciekawiliście mnie ;). Jutro w pracy pójdzie w ruch laminarka i też potestuję Triles.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

lukaszkuch pisze:Zaciekawiliście mnie ;). Jutro w pracy pójdzie w ruch laminarka i też potestuję Triles.
no nareszcie, ludzie, tak trzymać :wink:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Zagraj w Triles

Post autor: folko »

pomimo pisze: Normalnie zapytałbym chętnie Folko, czy moje obserwacje są słuszne - on od dawna udostępnia gry na swojej stronie. Folko, jak tu trafisz to się wypowiedz proszę, jaki był odzew na twoje gry w wersji print and play.
Powiem szczerze, nie mam pojęcia ile osób gra i próbuje.
Z jednej strony, na początku byłem bardzo ciekawy i poirytowany jak nie było odpowiedzi. Wszystkich dopytywałem czy grali i jak było. Prawie jak Ty ;-) (to nie złośliwość, to naturalne). Z czasem po prostu wystawiam i czekam. Jest odpowiedź - super, nie ma - trudno.

W Triles niestety jeszcze nie grałem, chociaż jest na liście do zagrania. SGP mnie goni, ja uciekam a on za mną... mam nadzieję, że do weekendu mu zwieję ;-)
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

Senaszel pisze:a propos Czy zauważyliście ze zazwyczaj>zawsze< wygrywa osoba która nie dostanie feralnego trójkąta?
nie zawsze, w naszych grach czasem udawało się wyjść nieszczęśnikowi z opresji - tym łatwiej im wcześniej w grze posiadał wredna płytkę, gorzej, gdy komuś trafi się na koniec gry taka... ale cóż jak to piszą niektórzy zniesmaczeni gracze przy opisach gier na BGG "random, random"
lukaszkuch pisze:Zaciekawiliście mnie ;). Jutro w pracy pójdzie w ruch laminarka i też potestuję Triles.
i jak? okiełznałeś laminarkę?
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Zagraj w Triles

Post autor: Senaszel »

pomimo pisze:
Senaszel pisze:a propos Czy zauważyliście ze zazwyczaj>zawsze< wygrywa osoba która nie dostanie feralnego trójkąta?
nie zawsze, w naszych grach czasem udawało się wyjść nieszczęśnikowi z opresji - tym łatwiej im wcześniej w grze posiadał wredna płytkę, gorzej, gdy komuś trafi się na koniec gry taka...
Juz zmienilem zdanie gierka bardzo dynamiczna. Losowosc mozna okielznac grajac w :"otwarte karty" :mrgreen: Staje sie wtedy bardzo mozgozerna.

Bardzo wazne jest nie pomijac zasady o mozliwosci dolozenia sobie helmu jesli przedluza sie tym samym ruchem jakas inna swoja linie.

A z free pnp wygrzebalem dzis bardzo fajny "celtic knot" - bardzo klimatycznie gra sie na planszy ze...sznurowki!
Wingmakers
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

daj linka do tego celtic knot, chetnie zerknę

a jeśli masz ochotę, to mogę ci udostępnić w necie roboczą (bardzo wciąż roboczą) instrukcje i plansze do gry nad którą teraz siedzę - Tribish. daj znać w pw i napisz mi tam swojego maila jeśli chcesz
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: pomimo »

Senaszel pisze:Bardzo wazne jest nie pomijac zasady o mozliwosci dolozenia sobie helmu jesli przedluza sie tym samym ruchem jakas inna swoja linie.
Nie chwaląc się to ja jestem ojcem chrzestnym tego wyjątku ;-) wyskoczył przy redakcji zasad...
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Zagraj w Triles

Post autor: lukaszkuch »

pomimo pisze:
lukaszkuch pisze:Zaciekawiliście mnie ;). Jutro w pracy pójdzie w ruch laminarka i też potestuję Triles.
i jak? okiełznałeś laminarkę?
Pewnie. Właśnie jestem po pierwszej grze, na razie ciężko cokolwiek powiedzieć, ale robi obiecujące wrażenie.
ODPOWIEDZ