Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Veridiana »

Jak dla mnie wygląda infantylnie z tym torem :?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 333
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 160 times

Re: Agricola

Post autor: olocop »

Veridiana pisze:Jak dla mnie wygląda infantylnie z tym torem :?
Nie ma to jak stara dobra Agricola, a nie jakieś tam tory jak w wyścigu żółwi do sałaty :)
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Malkontenci ;]. Dla mnie wygląda spoko, jak wiele innych eurosów.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Tycjan »

Veridiana pisze:Jak dla mnie wygląda infantylnie z tym torem :?
Dużym ułatwieniem do zrozumienia zamiarów grafika/wydawnictwa będzie podtytuł gry... "Rodzinna" ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Agricola

Post autor: jax »

Oby tylko wersja nie-rodzinna nie wyglądała tak idiotycznie...
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

Wygląda ładnie.

Ciekawe czy tor będzie miał jakieś przełożenie na mechanikę czy to tylko zabieg graficzny - ot wiejska droga.

Minusem jest za duża (w stosunku do tego co można by minimalizując osiągnąć) powierzchnia planszy - wszak trzeba jeszcze doliczyć planszetki graczy.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

Naturalne pytanie. Czy będzie do nabycia upgrade kit w postaci zestawu nowych kart i może (pomarzyć wolno) nowych drewienek?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

Aktualnie Agricola jest tak dobrą grą (ja gram "Podstawkę od Lacerty" + talia Z + talia Graczy), tak bardzo regrywalną (ja gram zazwyczaj 4+ graczy i draft kart), że każda zmiana (przynajmniej proponowana przez autora) to ograniczenie. Nie potrafię rozpracować dlaczego Uwe to robi i do kogo skierowana jest ta propozycja? Przecież zrobił już Kavernę dla mniej wymagających?
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: wajwa »

gafik pisze:Nie potrafię rozpracować dlaczego Uwe to robi ...?
For money :wink: ?
gafik pisze:Aktualnie Agricola jest tak dobrą grą (ja gram "Podstawkę od Lacerty" + talia Z + talia Graczy), tak bardzo regrywalną (ja gram zazwyczaj 4+ graczy i draft kart), że każda zmiana (przynajmniej proponowana przez autora) to ograniczenie.
Pełna zgoda , no ale jakaś moda jest ostatnio na odkurzanie starych gier ...
Jest nowe TTA , będzie nowa Agri , a na tym pewnie nie koniec.
Cóż , Uwe się ostatnio zaczął "powtarzać" , no ale z drugiej strony wymyśl coś lepszego po takich klockach jak Agri czy LH 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: piton »

wajwa pisze: Pełna zgoda , no ale jakaś moda jest ostatnio na odkurzanie starych gier ...
jakiś staroć o nazwie Brass też mają wydać w nowej odświeżonej odsłonie...
Panowie dojonko się rozpoczyna :D pewnie i tak nowa Agricolę kupię, bo to jedna z najlepszych gier ever.
Coś w tm jednak jest, że nowe eura takiej kariery nie robią, to trzeba dusić na tym co się sprawdziło - reedycje, deluksy, apgrejdy itd. itp.
wajwa
Posty: 2239
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 270 times
Been thanked: 422 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: wajwa »

Łe tam , grunt to się nie dać :wink:
Na mnie nie zarobią , gram bez koszulek , a karty nadal jak nówki 8)
Nawet na Talię Graczy się nie umiem skusić , bo wciąż mam wrażenie , że podstawka jeszcze nie ograna :P
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: tokage »

- są też pionki rodziny zamiast krążków :D

- IMO 120 kart spokojnie styka. W 4 osoby losujecie z tego zestawu jakieś 50. Wolę mieć dwie rozgrywki w których powtórzą mi się jakieś karty, ale wiem że czego nie dostanę na łapę to będzie fajne i dam radę to jakoś kombować. Do tej pory (nie grałem jakoś pieruńsko dużo, może ze 30 partii w Agri mam na liczniku) trafiło mi się kilka takich układów w których zupełnie nie miałem pomysłu jak zagrać to co mam na ręce i kończyłem korzystając z 2-3 kart. Podobnie widziałem czasem u przeciwników, że nie szaleją z zagrywaniem pomocników i małych usprawnień. Mam nadzieję że to się zmieni.
Mam też skądinąd pewność że spora część kart które były w innych dodatkach ma lekko zmienioną treść, a także doszło sporo całkiem nowych kartoników.

- mamy jakieś tam mgliste informacje, że na jesień może wyjść dodatek dla 5-6 graczy + więcej kart

- o apgrejt kicie nie wiemy na razie nic (oprócz tego co sam przeczytałem w przeciekach na BGG)

IMO podział ma sens. Niższy próg wejścia w wersję rodzinną może się przełożyć na więcej sprzedanych egzemplarzy (dobrze dla nas :P ), i więcej graczy znających tytuł. Akurat w Agricolę lepiej chyba wprowadzać drobnymi kroczkami, bo rozkminienie 14 kart w ręce, kolejnych kart akcji które się pojawiają, dużych usprawnień które gdzieś tam leżą i graczy którzy dziwnie na nas patrzą bo w pierwszym ruchu nie wzięliśmy drewna może trochę przerażać.
Ostatnio zmieniony 13 mar 2016, 12:09 przez tokage, łącznie zmieniany 1 raz.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: TTR_1983 »

Rodzinną Agri też wydacie?
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: tokage »

TTR_1983 pisze:Rodzinną Agri też wydacie?
Zależy od okoliczności, jest na radarze, ale bez zagrania i znania cen pewnie nie podejmiemy decyzji.
kozz84
Posty: 735
Rejestracja: 27 lip 2013, 15:06
Has thanked: 17 times
Been thanked: 161 times

Re: Agricola

Post autor: kozz84 »

Czy wersja zaawansowana również będzie miała odświeżoną szatę graficzną planszy?
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: tokage »

Wszystko będzie miało odświeżoną szatę graficzną, ale nie liczcie że to będzie skok jak w przypadku Zamków w polskiej wersji. Bardziej taki klimat jakby dokupić autorowi grafik paczkę dodatkowych kredek i kazać mu poprawić te obrazki które już były :P Tzn widać zmianę, ale to praktycznie te same obrazki co w poprzedniej wersji.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Agricola

Post autor: c08mk »

Ja poproszę o wydanie update pack dla drewnianych znaczników : )
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: tokage »

Był dostępny ze dwa lata temu :P Nie cieszył się jakimś straszliwym powodzeniem. Sprawdzę czy nie mamy gdzieś jeszcze na stoisku.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: Andreus »

Czy dodatkowe decki kart wydane do oryginalnej edycji będą kompatybilne z nową edycją?
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: tokage »

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują że tak.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

Trzeba powiedzieć to co umknęło chyba wszystkim.
Nowe wydanie podzielonej i odchudzonej z kart Agricoli oznacza zapewne, że "The Goodies Expansion" nigdy nie ukaże po polsku. Dobrze, że wyszły "Talia Z" i "Talia Graczy", o reszcie (X, L, CZ, Ö i inne) już raczej możemy zapomnieć.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

FortArt pisze:Trzeba powiedzieć to co umknęło chyba wszystkim.
Nowe wydanie podzielonej i odchudzonej z kart Agricoli oznacza zapewne, że "The Goodies Expansion" nigdy nie ukaże po polsku. Dobrze, że wyszły "Talia Z" i "Talia Graczy", o reszcie (X, L, CZ, Ö i inne) już raczej możemy zapomnieć.
:(
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: tokage »

gafik pisze:
FortArt pisze:Trzeba powiedzieć to co umknęło chyba wszystkim.
Nowe wydanie podzielonej i odchudzonej z kart Agricoli oznacza zapewne, że "The Goodies Expansion" nigdy nie ukaże po polsku. Dobrze, że wyszły "Talia Z" i "Talia Graczy", o reszcie (X, L, CZ, Ö i inne) już raczej możemy zapomnieć.
:(
X, L, CZ, O to chyba talie które oprócz walorów kolekcjonerskich AFAIK nie były jakoś specjalne grywalne. Pewnie też pewną wskazówką jest to że ukazało się po angielsku w bodaj 2010 roku. Nie wydawanie tego przez Lacertę przez 6 lat mogło dać do myślenia ;) Pozatym dodatki są kompatybilne, więc uznaje że wydanie tego w przyszłości jest równie prawdopodobne jak jeszcze rok temu.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

tokage pisze:
gafik pisze:
FortArt pisze:Trzeba powiedzieć to co umknęło chyba wszystkim.
Nowe wydanie podzielonej i odchudzonej z kart Agricoli oznacza zapewne, że "The Goodies Expansion" nigdy nie ukaże po polsku. Dobrze, że wyszły "Talia Z" i "Talia Graczy", o reszcie (X, L, CZ, Ö i inne) już raczej możemy zapomnieć.
:(
X, L, CZ, O to chyba talie które oprócz walorów kolekcjonerskich AFAIK nie były jakoś specjalne grywalne. Pewnie też pewną wskazówką jest to że ukazało się po angielsku w bodaj 2010 roku. Nie wydawanie tego przez Lacertę przez 6 lat mogło dać do myślenia ;) Pozatym dodatki są kompatybilne, więc uznaje że wydanie tego w przyszłości jest równie prawdopodobne jak jeszcze rok temu.
:D
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: FortArt »

tokage pisze: Pewnie też pewną wskazówką jest to że ukazało się po angielsku w bodaj 2010 roku. Nie wydawanie tego przez Lacertę przez 6 lat mogło dać do myślenia ;)
2010? Tym samym, w którym na świecie wydano Gamers' Deck ? ;)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ