Co po Chaosie w starym świecie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
zlyczarny
Posty: 40
Rejestracja: 26 lip 2015, 21:50
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: zlyczarny »

Szukam czegos do pogrania z kumplami z negatywna interakcja, czesto gralismy w munchkina, ostatnio w cytadele na rozgrzewke a potem przechodzimy do chaosu, co tam mozna jeszcze fajnego kupic z negatywna interakcja? Raczej wolalbym jakas planszowke. Najczesciej gramy w 3-4, czasem w 2. Moze diskwars? Gre o tron pozycze sobie kiedys od znajomego i przetestuje ale na 3-4 podobno nie ma takiej zabawy.

Posiadam juz: chaos, martwa zima, runebound, arkham horror, munchkin, cytadela, list milosny i kilka innych mniejszych karcianek.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: kamron6 »

Pax Pamir o ile Ci taki typ i klimat odpowiada ;)

Doczytałem, że planszówkę (choć PP to nie jest karcianka zab ardzo), więc może: Serenissima, Triumph & Tragedy, Imperial 2030.
,
Doczytałem odpowiedź: Blood Rage albo Cry Havoc ? Choć dopiero wyjdą. Zawsze jest klasyka w stylu Eclipse, może również Clash of CUlture (choć to raczej taka zwykła starożytność).
Ostatnio zmieniony 16 mar 2016, 22:47 przez kamron6, łącznie zmieniany 3 razy.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
zlyczarny
Posty: 40
Rejestracja: 26 lip 2015, 21:50
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: zlyczarny »

Wolalbym cos po polsku i w klimacie fantasy albo science fiction :)

Wysłane z mojego LG-V490 przy użyciu Tapatalka
opiklus
Posty: 92
Rejestracja: 01 sie 2015, 01:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: opiklus »

zlyczarny pisze:Wolalbym cos po polsku i w klimacie fantasy albo science fiction :)
Po Chaosie można spróbować Eclipse albo Twilight Imperium. Gry są ciężkie i długie. Ewentulanie Forbbiden Stars - Zakazane Gwiazdy (tytuł polski, premiera niedługo).

PS Grałem i w Chaos i w Blood Rage. Dla mnie Chaos dużo lepszy.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: Rocy7 »

Blood Rage naprawia wiekszosc bledow Chaosu jak losowosc i kingmaking.

Grałem w obie gry, w Chaos 12 razy, w tym tylko 2 ze Szczurem, w Blood Rage 7 razy ( w tym 3 razy wersja bez dodatków).

 

Zalety Blood Rage:

- dobrze działa już od 3 osób

- dużo lepsze wydanie (figurki)

- możesz sobie sam stworzyć drogę do wygranej przez ulepszenia i nie jesteś ograniczony przez ograniczenia frakcji

- z uwagi na kształt mapy przemieszczanie jednostek jest bardziej dynamiczne niż w Chaosie

- dzięki różnorodnym kartom bitwy i ulepszeniom jednostek bitwy są ciekawsze

- brak losowości w walce (chyba, że wliczamy dobór kart walki w drafcie)

- możesz wygrywać przez blef i przegrywanie walk (karty Lokiego)

- więcej rodzajów ulepszeń jest w Blood Rage (7 lub więcej na grę) niż w Chaosie (3 na grę)

- jeśli dobrze kombinujesz to gra pozwala na świetne comebacki

Wady

- na 5 robi się zbyt ciasno i trudniej cokolwiek zaplanować

- warto dokupić szamanów;) bo jeszcze zwiększają możliwości kombinowania w grze

- niektóre komba kart są przegięte (ale jak już wiesz co i jak to po prostu nie dasz komuś określonej karty)

- początkowo wszystkie jednostki są identyczne

 

Chaos w Starym Świecie

Zalety

- karty wydarzeń odpalane co turę

- każda z frakcji ma unikalne karty i jednostki

- unikalny cel punktowania dla każdego gracza

 

Wady

- dość częsty możliwy Kingmaking

- bóg determinuje strategię na rozgrywkę (Khorne  z reguły łatwiej wygrywa na obroty (choć ze Szczurem może próbować komba punktowego), Nurgle na punkty)

- losowość walki z uwagi na kostki (bardzo istotna dla wygranej Khorna)

- eventy potrafią pomagać konkretnemu bogowi.

Tutaj jest temat porownujacy obie gry http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 15#p730115
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: misioooo »

Pan Lodowego Ogrodu może? Jest po polsku. Jest na podstawie opowiadań polskiego autora. Są ładne figurki. Nieco podobne do Chaosu, ale inne - nie ma kostek, nie ma losowości... 4 strony konfliktu, mocno asymetryczne, każdy ma swój sposób na wygraną (całkowicie inny od pozostałych) oraz standardowo - na punkty lub na żółty śnieg ;P Ostatnia moja gra pokazała, że będąc na definitywnie "przegranej" pozycji etc da się też coś ugrać i zawsze są szanse na zwycięstwo.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: TuReK »

W grze o bogach chaosu losowość jest wadą?
Niech cię papa Nurgle za takie herezje poblogoslawi :mrgreen:
Z pustego i Saruman nie naleje
Awatar użytkownika
zlyczarny
Posty: 40
Rejestracja: 26 lip 2015, 21:50
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: zlyczarny »

Blood Rage wygląda bardzo spoko ale po angielsku i cena troche odstrasza. Jakieś plany na wydanie polskiej wersji? I tak musze zasady przypominać wszystkim tyle razy a jeszcze jakby mnie pytali co chwile co to znaczy po angielsku to już w ogóle słabo :/

Musze sprawdzić tego Pana lodowego ogrodu i jego żółty śnieg :D

A co powiecie na Cyklady albo Diskwars? Może Small world (chodź troche zbyt bajeczne się wydaje)? Albo Szogun?

Dobrze by było jakby było dużo opcji by gra była regrywalna i zawsze miło jak można komuś podłożyć świenie i potem go wyśmiać w twarz :D
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 141
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: Marudka »

zlyczarny pisze:Blood Rage wygląda bardzo spoko ale po angielsku i cena troche odstrasza. Jakieś plany na wydanie polskiej wersji? I tak musze zasady przypominać wszystkim tyle razy a jeszcze jakby mnie pytali co chwile co to znaczy po angielsku to już w ogóle słabo :/
Portal zapowiedział że wyda Blood Rage po polsku w I połowie 2016r. czyli we wrześniu powinno być :D
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: sirafin »

Co po Chaosie w starym świecie?
Jeśli któraś z Mrocznych Potęg wygrała, to chyba tylko Armagedon ;)
zlyczarny pisze:Wolalbym cos po polsku i w klimacie fantasy albo science fiction :)
Z tytułów, które wymieniłeś, wychodzi, że brakuje tam rasowego SF. Skoro konfrontacja i Warhammer ci odpowiadają, to podbijam propozycję z Frobidden Stars/Zakazanymi Gwiazdami.

https://www.youtube.com/watch?v=7jdHgh2LCNI

Właśnie wyszła wersja PL. Cholernie wielkie pudło (dwa razy! wyższe niż Chaos) wypełnione immaterium, promethium, krwią... znaczy się... szczegółowymi figurkami z twardego plaskitu, masą kart, żetonami i uroczymi mini kostkami, które nieuroczo sieją śmierć i zniszczenie w połączeniu z kartami. Cztery asymetryczne frakcje do wyboru i ostro konfrontacyjne area control. Zasady nieco bardziej złożone niż w Chaosie, bo tu mamy walkę czerpiącą z mechanik charakterystycznych dla karcianek.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
zlyczarny
Posty: 40
Rejestracja: 26 lip 2015, 21:50
Lokalizacja: Nowy Tomyśl

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: zlyczarny »

O kurczaczek! Dobrze wyglada ten forbidden stars ale niestety jeszcze lepiej cena :( Musialbym z 3 razy tyle zarabiac ile zarabiam zeby sobie pozwolic na takie giery :/ Moglem doprecyzowac ze do 200 zl maks mi chodzilo. Na ten moment nie wydalem na jedna planszowke wiecej niz 160zl. Figurki sa spoko ale juz bym wolal tekturki by bylo o polowe tansze.

Na razie mysle nad tymi, ktore z nich najlepsze?
Pan lodowego ogrodu
Cyklady
Diskwars
Szogun

Czy moze cos jeszcze innego planszowkowego precyzujac: do 200 pln po polsku z negatywna interakcja sie znajdzie?


Wysłane z mojego MI 4W
Awatar użytkownika
TuReK
Posty: 1482
Rejestracja: 07 cze 2004, 13:57
Lokalizacja: Opole (d. Mecatol Rex)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 75 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: TuReK »

Runewars używane pl można kupić do 200. chodzi dobrze na 2, 3, 4 osoby
Z pustego i Saruman nie naleje
Ultimajt
Posty: 27
Rejestracja: 01 gru 2015, 20:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: Ultimajt »

Cyklady są świetne, dobrze się gra zarówno w 2, 3 i 4 osoby, zasady są proste, ale dają dużo do kombinowania, cena mieści się w wymaganiach, nic tylko brać! Możesz jeszcze spojrzeć na grę kemet, ten sam wydawca, też bardzo ładna może się spodoba.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: Fegat »

Dlaczego ludzie porównują Chaos z Bloodrage... Profanacja :D

A tak bardziej serio, to są całkowicie inne gry.
Największą zaletą Chaosu jest nieszablonowość, brak symetrii, różnorodne prowadzenie bóstw.
Gra ma kostki, więc trudno aby nie była losowa :) Bloodrage nie ma kostek, a dla mnie był również zbyt losowy.

Ze strategii:
Kemet - Euro bez losowości, z niezwykłym klimatem, gra która idealnie się skaluje na 2 do 5 graczy. W tej kategorii deklasuje rywali, takich jak Chaos/Bloodrage czy WoP.

Bloodrage (nadal czekam na następne rozgrywki, bo mam niedosyt) - Klimatyczna niezła strategia, w której (przynajmniej na wielu graczy) losowość z draftu jest zbyt boląca... Może na 3 graczy będzie grało się lepiej

RuneWars - chyba pierwsza prawie epicka gra z tego zestawienia. Elementy ekonomii, strategii, całkiem rozsądny tryb walki, losowa mimo braku kostek. Może pozostaje niedosyt jeżeli chodzi o jednostki, ponieważ 36 to nie za dużo, ale tragedii również nie ma. Dla 2 - 4 graczy z tym, że downtime ma jak Mage Knight - potężny.

Wojna o Pierścień - zajebista dla 2 graczy, bardzo dobra dla 3, dobra dla 4. Poza tym epicka :) i nie trzeba tutaj niczego więcej pisać

Mage Knight - 1 do 4 graczy, takie "Herosy III" z tym, że masz tylko jednego bohatera ;) Boli mały brak interakcji oraz potężny downtime.
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: Bea »

Fegat pisze: Ze strategii:
Kemet - Euro bez losowości, z niezwykłym klimatem, gra która idealnie się skaluje na 2 do 5 graczy. W tej kategorii deklasuje rywali, takich jak Chaos/Bloodrage czy WoP.
Chodzi Ci o kategorię "strategie" czy "euro"?
el banani
Posty: 11
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:18

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: el banani »

Pana Lodowego Ogrodu mam i polecam.

Gra się (podobno) dobrze skaluje. Istnieje wiele dróg zwycięstwa (ogólne i dla każdej frakcji), jest wariant mniej i bardziej zaawansowany, frakcje się różnią od siebie dość znacznie. To wszystko sprawia, że gra się za każdym razem trochę inaczej i gra nie powinna się szybko nudzić (choć sam dopiero co zacząłem grać więc w praktyce nie wiem). Dodatkowo piękne figurki, ogólnie ładne, bardzo klimatyczne wydanie. W grze jest mało losowości, dużo liczenia, jest mózgożerna i pierwszą partie gra się z instrukcją w ręku :p Jednak po pierwszej, ewentualnie drugiej partii gra nie powinna przekraczać 3h co jest dla mnie i moich znajomych dość ważne bo wszyscy zauważyliśmy, że po tym czasie wyłączają Nam się mózgi. Ogólnie nie wiem jak z jej dostępnością, może być ciężko ale może na allegro się znajdzie. W cenie poniżej 200 zł jednak łatwo nie będzie jej dorwać, chyba, że używaną. Polecam poczytać recenzje, ogólnie ma wysokie noty.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: Fegat »

Bea pisze:
Fegat pisze: Ze strategii:
Kemet - Euro bez losowości, z niezwykłym klimatem, gra która idealnie się skaluje na 2 do 5 graczy. W tej kategorii deklasuje rywali, takich jak Chaos/Bloodrage czy WoP.
Chodzi Ci o kategorię "strategie" czy "euro"?
Strategii, większość euro skaluje się baaardzo dobrze ;)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Co po Chaosie w starym świecie?

Post autor: misioooo »

Dla mnie Kemet jest feee na 2 graczy... To już wolę Pana Lodowego Ogródka w takiej konfiguracji. Nadmieniam, że w Kemeta zagrałem raptem ze 4 razy i moje zdanie może być inne od innych ;)
Kemet = nawalanka. W zasadzie polega na tłuczeniu się. PLO to już bardziej strategia. Cele każdej frakcji są różne i żaden z nich nie "punktuje/zbliża nas do wygranej" w zamian za tłuczenie przeciwnika... Oczywiście tłuczenie też ma swoje plusy - zbieramy punkty (pisałem już o kilku drogach do wygranej?). Kemet tańszy chyba, PLO to jakieś 220-250zł pewnie za nową sztukę. Ja z tych dwóch wolę PLO - nie ma to jak wygrać i niech przeciwnicy żrą żółty śnieg (i to wygrać z sytuacji, gdzie wszyscy myśleli, że nie ma się szans...) ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ