Posiadłość Szaleństwa / Mansions of Madness 2 ed (Nikki Valens)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

pan_satyros pisze:MoM ma ten sam próg cenowy co SW: Rebelia. Rebelię PL kupiłem za równe 300 zł, nową, dzięki rabatom w sklepie (dostać je nie jest niczym trudnym).
Również uważam, że w stosunku do fizycznej zawartości, próg 100$ jest dla MoM2 dość wysoki. Mam jednak nadzieję, że aplikacja będzie wspierana tak, byśmy szybko zapomnieli o tym "braku".
Posiadacze kompletu jedynki powinni być zadowoleni, tak z jakości zasad MoM2 jak i zawartości pudełka. Dostają gratis 2 scenariusze, czyli dokładnie tyle ile moim zdaniem brakuje, by nazwać zestaw podstawowy MoM2 uczciwym zakupem.
Dobrze powiedziane. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: TOMI »

Czy dobrze rozumiem że taki scenariusz to w sumie jednorazowa zabawa ??
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Eremita »

TOMI pisze:Czy dobrze rozumiem że taki scenariusz to w sumie jednorazowa zabawa ??
Źle rozumiesz.
Z ciekawości: Skąd taki pomysł?
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

TOMI pisze:Czy dobrze rozumiem że taki scenariusz to w sumie jednorazowa zabawa ??
W sumie scenariusze są na podobnej zasadzie, co w pierwszej edycji.
Rozegrałem pierwszy scenariusz już kilka razy i rozstawienie kluczowych pomieszczeń właściwie zawsze jest takie samo. Główny wątek fabuły na początku i na końcu jest mniej więcej taki sam, ale po między początkiem i końcem zdarzają się naprawdę rozmaite rzeczy.
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Moniczka.s »

Jedah pisze:
TOMI pisze:Czy dobrze rozumiem że taki scenariusz to w sumie jednorazowa zabawa ??
W sumie scenariusze są na podobnej zasadzie, co w pierwszej edycji.
Rozegrałem pierwszy scenariusz już kilka razy i rozstawienie kluczowych pomieszczeń właściwie zawsze jest takie samo. Główny wątek fabuły na początku i na końcu jest mniej więcej taki sam, ale po między początkiem i końcem zdarzają się naprawdę rozmaite rzeczy.
No właśnie, że nie jest do końca taki sam. W oryginale były różne zakończenia (cele) - zazwyczaj 3 na scenariusz. Rozłożenie kluczy do drzwi też było różne. W przypadku MoM2 i gry na dwie osoby (czy ktoś może mi powiedzieć, jakie są różnice między 2, a większą ilością osób?), nie widzę prawie żadnych różnic za wyjątkiem podnoszonych przedmiotów.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

Moniczka.s pisze:
Jedah pisze:
TOMI pisze:Czy dobrze rozumiem że taki scenariusz to w sumie jednorazowa zabawa ??
W sumie scenariusze są na podobnej zasadzie, co w pierwszej edycji.
Rozegrałem pierwszy scenariusz już kilka razy i rozstawienie kluczowych pomieszczeń właściwie zawsze jest takie samo. Główny wątek fabuły na początku i na końcu jest mniej więcej taki sam, ale po między początkiem i końcem zdarzają się naprawdę rozmaite rzeczy.
No właśnie, że nie jest do końca taki sam. W oryginale były różne zakończenia (cele) - zazwyczaj 3 na scenariusz. Rozłożenie kluczy do drzwi też było różne. W przypadku MoM2 i gry na dwie osoby (czy ktoś może mi powiedzieć, jakie są różnice między 2, a większą ilością osób?), nie widzę prawie żadnych różnic za wyjątkiem podnoszonych przedmiotów.
I tak i nie. Podstawka oferowała raczej liniowe scenariusze różniące się między sobą detalami. Główny wątek był najczęściej taki sam np ktoś zabił. Zmieniał się podejrzany i rozmieszczenie przedmiotów. Nieco więcej zróżnicowania wprowadziły późniejsze dodatki. W 2ed masz to samo. Pan domu zostaje porwany w różnych pokojach domu - "losowo" generowanych są poukrywane losowe przedmioty. Gracz na rękę dostaje losowe graty itd.

Ja bym obie edycje w temacie prowadzenia scenariusza postawił na tym samym poziomie. Może lekko skłaniając się w stronę 2ed. W końcu tam plansze jako tako budujemy.

Co do rozgrywki wieloosobowej a dwuosobowej też nie zauważyłem różnic. Tyczy się to rozmiaru planszy i ilości przedmiotów porozrzucanych po domu.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2016, 12:09 przez Overseer, łącznie zmieniany 1 raz.
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: AkitaInu »

TOMI pisze:Czy dobrze rozumiem że taki scenariusz to w sumie jednorazowa zabawa ??
Nic z tych rzeczy :)

Przynajmniej 2-3 razy jak nie 4-5 :)
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Moniczka.s »

Jedah pisze: Co do rozgrywki wieloosobowej a dwuosobowej też nie zauważyłem różnic. Tyczy się to rozmiaru planszy i ilości przedmiotów porozrzucanych po domu.
Więc jaka jest różnica? Więcej potworów? Trudniejsze testy?
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: AkitaInu »

Moniczka.s pisze:
Jedah pisze: Co do rozgrywki wieloosobowej a dwuosobowej też nie zauważyłem różnic. Tyczy się to rozmiaru planszy i ilości przedmiotów porozrzucanych po domu.
Więc jaka jest różnica? Więcej potworów? Trudniejsze testy?
Chyba jest więcej potworów, mają więcej życia. Co do testów to ciężko powiedzieć tak naprawde bo tego nie wiemy. Ale po 5 grach nie zauważyłem w sumie żeby testy były trudniejsze. Przedmiotu raczej podobnie zarówno dla 2 jak i 4 graczy.
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

Moniczka.s pisze:
Jedah pisze: Co do rozgrywki wieloosobowej a dwuosobowej też nie zauważyłem różnic. Tyczy się to rozmiaru planszy i ilości przedmiotów porozrzucanych po domu.
Więc jaka jest różnica? Więcej potworów? Trudniejsze testy?
Dobre pytanie. Myślę że obok Twoich sugestii wrzuciłbym jeszcze upływający czas - więcej osób = mniej czasu na rozwiązanie zagadki. Nie wiem czy zauważyłaś ale im dłużej schodzi Ci na badaniu lokacji tym faza mitów jest coraz bardziej nieprzyjemna.
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Karit »

W apce widziałem informacje o poziomie trudności scenariusza, ale czy jest jakaś opcja aby dany scenariusz zrobić łatwiejszym/trudniejszym?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Muttah »

Pewnie było już to pytanie, ale co mi tam ;)

Czy łamigłówki są nadal tekturowe, czy też obsługuje je apka? I jak wypadł ten element gry w porównaniu do 1st ed.?
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

Muttah pisze:Pewnie było już to pytanie, ale co mi tam ;)

Czy łamigłówki są nadal tekturowe, czy też obsługuje je apka? I jak wypadł ten element gry w porównaniu do 1st ed.?
Łamigłówki obsługuje appka i są w mojej opinii chyba najsłabszym elementem gry. 2ed ma ich trzy rodzaje.
1. Rozszyfrowanie kodu/hasła (wbijanie kodu i sprawdzanie, czy cyfry są w odpowiednim miejscu)
2. Otwieranie zamka (przesuwanie klocków)
3. Układanie obrazka (znane z 1ed)

Prawdę mówiąc nie obraziłbym się na przeniesienie łamigłówek z 1ed do drugiej. Podobało mi się prowadzenie prądu czy zabawa znakami runicznymi.
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Adar
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:03
Lokalizacja: Wałcz

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Adar »

Takie jeszcze moje małe wtrącenie - aplikacja, oprócz Strażnika Tajemnic eliminuje jeszcze jedną, niestety pozytywna cechę - fanowskie scenariusze. Choć prawdę powiedziawszy nie wiem, jak istotny to problem - ile i jak dobrych FS było w I edycji. Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

Adar pisze:Takie jeszcze moje małe wtrącenie - aplikacja, oprócz Strażnika Tajemnic eliminuje jeszcze jedną, niestety pozytywna cechę - fanowskie scenariusze. Choć prawdę powiedziawszy nie wiem, jak istotny to problem - ile i jak dobrych FS było w I edycji. Co o tym myślicie?
To trochę słaby ruch ale jeżeli fanbase będzie duży, to możemy być pewni, że ktoś weźmie appkę na warsztat i ją "otworzy" dla community. Drugi scenariusz to pojawienie się appki fanowskiej oferującej dokładnie to samo co oficjalna + wsparcie dla scenariuszy graczy
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: ixi24 »

Wątek do pierwszej edycji już umarł, dlatego zapytam tutaj, bo właśnie nabyłem Posiadłość 1.0 wręcz w cenie promocyjnej :D

Jak to jest z tym balansem Strażnika i jakimiś błędami w polskiej edycji? Pamiętam, że jakaś karta/ czy karty był źle wydrukowane i czy zasada dla Strażnika, że każda karta akcji tylko raz w danej turze to dobra zmiana? Ktoś coś doradzi, pomoże jak dobrze zbalansować pierwszą edycję od początku? Z góry dzięki!
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

ixi24 pisze:Wątek do pierwszej edycji już umarł, dlatego zapytam tutaj, bo właśnie nabyłem Posiadłość 1.0 wręcz w cenie promocyjnej :D

Jak to jest z tym balansem Strażnika i jakimiś błędami w polskiej edycji? Pamiętam, że jakaś karta/ czy karty był źle wydrukowane i czy zasada dla Strażnika, że każda karta akcji tylko raz w danej turze to dobra zmiana? Ktoś coś doradzi, pomoże jak dobrze zbalansować pierwszą edycję od początku? Z góry dzięki!
Każda akcja raz na turę poza "rozkazem dla sług"
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

ixi24 pisze:Wątek do pierwszej edycji już umarł, dlatego zapytam tutaj
Warto go więc odświeżyć pisząc w nim swoje pytania. Osoby związane z pierwszą edycją z pewnością zauważą, że pojawił się nowy wpis. Nie piszę tego złośliwie, po prostu ktoś kiedyś może skorzystać z takich info, a łatwiej będzie mu je odnaleźć, jak będą w odpowiednim wątku.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 479
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 110 times
Been thanked: 41 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: ixi24 »

Ja w tamtym wątku pisałem już dawno temu, gdy zainteresowałem się Posiadłością, (ale już były braki w sklepach) taki długi i wyczerpujący post z masą pytań. Nikt do teraz nic tam nie odpisał ;)

Ostatnia strona z wątkiem i moimi pytaniami do pierwszej edycji: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=125
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

ixi24 pisze:Ja w tamtym wątku pisałem już dawno temu, gdy zainteresowałem się Posiadłością, (ale już były braki w sklepach) taki długi i wyczerpujący post z masą pytań. Nikt do teraz nic tam nie odpisał ;)

Ostatnia strona z wątkiem i moimi pytaniami do pierwszej edycji: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... &start=125
A to w takim razie zwracam honor Ixi i pytam się wszystkich tych fanów, którzy tak bronią pierwszej edycji i warczą na drugą, czemu zostawiliście kolegę bez odpowiedzi? https://www.youtube.com/watch?v=SrDSqODtEFM :P
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: sirafin »

Rodney z Watch It Played zrobił wideoinstrukcję.

Obrazek
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Bary »

Natomiast Galakta dodała artykuł o aplikacji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Overseer
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2015, 12:41
Has thanked: 3 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Overseer »

Ciekawa rzecz wypłynęła na BGG. Ktoś przedstawił ile wariantów mapy znajduje się w danym scenariuszu.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2016, 08:30 przez Overseer, łącznie zmieniany 1 raz.
Wherever the Overseers go, common folk tremble, and brother accuses brother.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1577
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 207 times
Been thanked: 605 times

Re: Mansions of Madness Second Edition

Post autor: Ayaram »

Wygląda to tragicznie :|

Apkę rozumiem jako dodatek do gry planszowej. Raz na jakiś czas zerkniemy na apkę, by nam podała wirutalną kartę, odmierzała czas czy coś, a 90% mojej uwagi jest na planszy. A tutaj no łamigłowki, jakieś mini gry na apce? Tak oglądając recenzje dochodziłem do wniosku "ale kurcze, przecież dużo łatwiej i swobodnej by było gdyby wszystko przenieść na ekran komputera, a nie tak głowa tu, głowa tam, przenieś tu stąd, wprowadź tu dane z gry, rozłóż na planszy co tablet powie, no wtf :| A jak już człowiek ma takie myśli to zdecydowanie coś tu jest nie tak :|
ODPOWIEDZ