Zamki Burgundii / Die Burgen von Burgund (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Tomzaq »

warlock pisze:Wielkie dzięki Panowie za błyskawiczną odpowiedź ;)
BartP pisze:Nie musisz grać z tą zasadą. Możesz grać na normalnych.
Na pewno? Nie psuje to balansu nowych mat? (w sensie - nie były one przypadkiem projektowane pod kątem konieczności grania z tą zasadą?

I z czystej ciekawości - czy ta zasada "przenosi się też" na stare maty? Czy odnosi się tylko do tych nowych?

Mam również opcję zakupu pozostałych dodatków do Zamków (dodatkowe żetony + maty z monastryami) ale szczerze mówiąc nie wiem, czy chcę aż tak ingerować w doskonałą już (imo) grę ;).
Ja gram z planszami o numerach 10a-h i 13 a-h bez stosowania dodatkowych reguł i jest OK. Szczerze mówiąc nawet nie przeczytałem tych reguł. Po prostu wydrukowałem te plansze na bristolu, żeby mieć dodatkowe plansze graczy. Dodatkowe kafle też są OK i warto je mieć.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Trolliszcze »

@Detrytusek
Dla mnie Zamki to gra o zarządzaniu losowością, więc jest mi wszystko jedno, co wypada na kościach. Mam tak grać i planować, żeby każdy wynik dawał mi jakąś dobrą akcję. A jeśli nie daje, to znaczy, że źle grałem/planowałem.

Zawsze powtarzam to wszystkich graczom, którzy marudzą po partii w Zamkach, że im kości nie szły - trzeba było lepiej planować, a nie tak, że w konkretnej turze potrzebujesz wyłącznie trójek... Właściwie losowość ma pewne znaczenie tylko w ostatniej turze/dwóch, bo przesądza, czy damy radę wyłożyć ten jeden kafel więcej, czy nie. Reszta to kwestia wyłącznie dobrej gry.

No i jeszcze co do wartości kafli... Akurat ja uważam, że kafle wiedzy pozwalające zmieniać wyniki potrzebowały lekkiego boosta. W podstawowych Zamkach możliwości jest tak wiele, że nigdy nie uważałem tych kafli za szczególnie kuszące, wolałem wszystko, co punktuje. Teraz jest realny dylemat, co wziąć.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: detrytusek »

Trolliszcze pisze:@Detrytusek
Dla mnie Zamki to gra o zarządzaniu losowością, więc jest mi wszystko jedno, co wypada na kościach. Mam tak grać i planować, żeby każdy wynik dawał mi jakąś dobrą akcję. A jeśli nie daje, to znaczy, że źle grałem/planowałem.

Zawsze powtarzam to wszystkich graczom, którzy marudzą po partii w Zamkach, że im kości nie szły - trzeba było lepiej planować, a nie tak, że w konkretnej turze potrzebujesz wyłącznie trójek... Właściwie losowość ma pewne znaczenie tylko w ostatniej turze/dwóch, bo przesądza, czy damy radę wyłożyć ten jeden kafel więcej, czy nie. Reszta to kwestia wyłącznie dobrej gry.

No i jeszcze co do wartości kafli... Akurat ja uważam, że kafle wiedzy pozwalające zmieniać wyniki potrzebowały lekkiego boosta. W podstawowych Zamkach możliwości jest tak wiele, że nigdy nie uważałem tych kafli za szczególnie kuszące, wolałem wszystko, co punktuje. Teraz jest realny dylemat, co wziąć.
Generalnie się zgadzam ale jednak czasem jak się ma pecha to w kilku rundach z rzędu wyrzucisz szajs i nikt mi nie powie, że mogłem przewidzieć i mieć 8 robotników zamiast 4. Po prostu shit happens. Ale to są sporadyczne przypadki. Na ogół to tą losowość da się jakoś kontrolować. Faktycznie ostatnia runda czasem da w kość ale w sumie czemu nie mieć wtedy 3 robotników?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: warlock »

Spoiler:
Ok, mam na piśmie to, że zasady 10a-10h są opcjonalne ;). W takim razie dodatek jest zdecydowanie dobrym zakupem.

Dzięki ;).
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: BartP »

warlock pisze:Na pewno? Nie psuje to balansu nowych mat? (w sensie - nie były one przypadkiem projektowane pod kątem konieczności grania z tą zasadą?
Nie wiem, czy wiesz, ale ogólnie plansze do Zamków nie są zbalansowane, nawet te w podstawce. Prowadzono statystyki (wykopcie sobie na BGG), że istnieją pewne plansze, na których średnio ludzie robią 200+, a na innych średnio 170. Żeby grać sprawiedliwie, trzeba by zatem wszystkim rozdać te same. A że większość jest tylko w jednym egzemplarzu, to trzeba drukować
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: ChlastBatem »

BartP pisze:
warlock pisze:Na pewno? Nie psuje to balansu nowych mat? (w sensie - nie były one przypadkiem projektowane pod kątem konieczności grania z tą zasadą?
Nie wiem, czy wiesz, ale ogólnie plansze do Zamków nie są zbalansowane, nawet te w podstawce. Prowadzono statystyki (wykopcie sobie na BGG), że istnieją pewne plansze, na których średnio ludzie robią 200+, a na innych średnio 170. Żeby grać sprawiedliwie, trzeba by zatem wszystkim rozdać te same. A że większość jest tylko w jednym egzemplarzu, to trzeba drukować
No i co teraz? Unieważnić wszystkie swoje rozgrywki? :wink: Trochę szkoda, że taka wpadka z tymi planszami. Z tego co pamiętam to wszystkie podstawowe chyba są takie same .
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: detrytusek »

Tylko jedna w podstawce się powtarza. Reszta jest unikalna.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: Trolliszcze »

ChlastBatem pisze:No i co teraz? Unieważnić wszystkie swoje rozgrywki? :wink:
No właśnie, i jeszcze oddać wszystkie złote majtki.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Die Burgen von Burgund [S. Feld]

Post autor: ChlastBatem »

Trolliszcze pisze:
ChlastBatem pisze:No i co teraz? Unieważnić wszystkie swoje rozgrywki? :wink:
No właśnie, i jeszcze oddać wszystkie złote majtki.
Medale, dyplomy, zaszczyty, tytuły królewskie, podrzucanie gracza do góry po zwycięstwie, ukłony na ulicy... wszystko przepadło, wszytkowszytko niezasłużone. :wink:
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: norkbes »

BartP pisze:
warlock pisze:Na pewno? Nie psuje to balansu nowych mat? (w sensie - nie były one przypadkiem projektowane pod kątem konieczności grania z tą zasadą?
Nie wiem, czy wiesz, ale ogólnie plansze do Zamków nie są zbalansowane, nawet te w podstawce. Prowadzono statystyki (wykopcie sobie na BGG), że istnieją pewne plansze, na których średnio ludzie robią 200+, a na innych średnio 170. Żeby grać sprawiedliwie, trzeba by zatem wszystkim rozdać te same. A że większość jest tylko w jednym egzemplarzu, to trzeba drukować
Czytałem ten post o którym piszesz i nawet zrobiłem własne statystyki dzięki uprzejmości admina BAJ. Jedyną przegiętą mapą jest #8. Pozostale spokojnie można mieszać.

170 to są bardzo kiepskie wyniki. Dobrze wykonana strategia daje 250+, czasami pozwala to wygrać. Mój rekord to 290+. Niektórzy parę razy wykręcili 300+ i to nie koniecznie na #8.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: HUBertPL »

Podobno ma wyjść nowa (polska) wersja - są już jakieś potwierdzone informacje na ten temat ? Ja znalazłem tylko jakieś ploty...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

Była zapowiadana na poprzedni rok (nawet była w formularzu zamówień importera) ale nic z tego nie wyszło. W tym roku na pewno nie będzie.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: HUBertPL »

Dzięki za informację. Nie żeby była mi specjalnie potrzebna nowa edycja - zadowolę się starą bladziutką :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: warlock »

Nie wierzę w jakiekolwiek zmiany szaty graficznej którejkolwiek z gier Felda ;).
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: ENDryu »

MichalStajszczak pisze:Była zapowiadana na poprzedni rok (nawet była w formularzu zamówień importera) ale nic z tego nie wyszło. W tym roku na pewno nie będzie.
Kolega Piettrucha w innym watku mowi cos odmiennego :) http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 79#p831979. Anyway, zapytalem TM Toys czy mają w planach, więc zobaczymy
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: ChlastBatem »

Gdyby miała być nowa szata graficzna i nowe wydanie tej gry to na pewno byśmy się dowiedzieli o tym jako jeden z ostatnich krajów. Pierw by informacja wyszła w Niemczech.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: MichalStajszczak »

ENDryu pisze:Kolega Piettrucha w innym watku mowi cos odmiennego
Nie jest planowana polska edycja Zamków Burgundii. Być może pod koniec roku TMToys sprowadzi Zamki ale karciane w wersji niemieckiej i będzie sprzedawało z polską instrukcją (czyli tak, jak w tej chwili można kupić w dobrych sklepach)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Wincenty Jan »

norkbes pisze:
BartP pisze:
warlock pisze:Na pewno? Nie psuje to balansu nowych mat? (w sensie - nie były one przypadkiem projektowane pod kątem konieczności grania z tą zasadą?
Nie wiem, czy wiesz, ale ogólnie plansze do Zamków nie są zbalansowane, nawet te w podstawce. Prowadzono statystyki (wykopcie sobie na BGG), że istnieją pewne plansze, na których średnio ludzie robią 200+, a na innych średnio 170. Żeby grać sprawiedliwie, trzeba by zatem wszystkim rozdać te same. A że większość jest tylko w jednym egzemplarzu, to trzeba drukować
Czytałem ten post o którym piszesz i nawet zrobiłem własne statystyki dzięki uprzejmości admina BAJ. Jedyną przegiętą mapą jest #8. Pozostale spokojnie można mieszać.

170 to są bardzo kiepskie wyniki. Dobrze wykonana strategia daje 250+, czasami pozwala to wygrać. Mój rekord to 290+. Niektórzy parę razy wykręcili 300+ i to nie koniecznie na #8.
O matko.... 300+?! Moj rekord to chyba 260 i myślałem , że rekord świata pobiłem! :lol:
Załamałem się.... Serio
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: anorak »

warlock pisze:Nie wierzę w jakiekolwiek zmiany szaty graficznej którejkolwiek z gier Felda ;).
Zamki Burgundii wyglądają jakby kto się zrzygał na kawałek tektury ekologicznej po wiosennym obiedzie. Nigdy nie zrozumiem dlaczego te gry takie paskudne są. Może bym w jakąś nawet kiedyś zagrał, ale w obecnym stanie nie ruszę. Bardzo to przykre, bo się przez tę szatę graficzną masa przyzwoitych pomysłów marnuje i nigdy się nie przebije do szerszej publiki.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Wincenty Jan »

...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4677
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: warlock »

anorak pisze:
warlock pisze:Nie wierzę w jakiekolwiek zmiany szaty graficznej którejkolwiek z gier Felda ;).
Zamki Burgundii wyglądają jakby kto się zrzygał na kawałek tektury ekologicznej po wiosennym obiedzie. Nigdy nie zrozumiem dlaczego te gry takie paskudne są. Może bym w jakąś nawet kiedyś zagrał, ale w obecnym stanie nie ruszę. Bardzo to przykre, bo się przez tę szatę graficzną masa przyzwoitych pomysłów marnuje i nigdy się nie przebije do szerszej publiki.
Ładną grą Felda jest Bruges ;).

Powiem Ci, że moim zdaniem warto zagrać dla sprawdzenia samej mechaniki (która jest nieziemsko wciągająca). Nawet jeśli nie kupisz tej gry ze względów estetycznych, to zdecydowanie polecam gdzieś sprawdzić i przetestować ;).
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Wincenty Jan »

Nie są to najpiękniejsze gry świata. Może nawet wyglądają przeciętnie, może brzydko, może, tak jak według anoraka, jak żygi. Może tak być i pewnie tak jest. Ale radość czerpana z mechaniki, przynajmniej moim zdaniem, zdecydowanie nadrabia ewentualne braki w grafikach.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: ChlastBatem »

Lepsza brzydka i funkcjonalna, genialna oraz chwytająca za serce gra niż piękna z beznadziejną mechaniką, nudna, którą można wyrzucić albo powiesić na ścianie jako obraz.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: Trolliszcze »

Popieram przedmówcę. Nie zliczę, ile kupiłem gier, zachęcony szatą graficzną, i sprzedałem po paru rozgrywkach z powodu kulejącej mechaniki (no, może bym się i doliczył, ale mi się nie chce).
Natomiast jeszcze nigdy, przenigdy nie było tak, żebym kupił grę, zachęcony mechaniką, a potem sprzedał ją z powodu kiepskiej oprawy graficznej.
Awatar użytkownika
anorak
Posty: 158
Rejestracja: 18 paź 2010, 16:37
Lokalizacja: Zielona Góra
Been thanked: 15 times

Re: Die Burgen von Burgund / Zamki Burgundii [S. Feld]

Post autor: anorak »

Haha, tak! Piękne nie są, a szkoda, bo pewnie bardzo dobre. W to nie wątpię :). Tak zawsze są wychwalane, ale mało kto jest w stanie się przebić przez brak oprawy graficznej, ze mną na czele. Trzeba być entuzjastą tematu, żeby mechanika przyciągała. Teraz co chwilę są jakieś reedycje, dlaczego by nie zatrudnić jakiegoś sensownego grafika/artysty do planszy i garstki żetonów? Natomiast Bruges wygląda przyzwoicie, tak; jeśli będę miał okazję to pewnie spróbuję.
ODPOWIEDZ