Viticulture (Jamey Stegmaier, Alan Stone)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Viticulture

Post autor: malekith_86 »

jeśli będzie takie info ja też od razu sprzedaję swoją wersję
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Viticulture

Post autor: ozy »

Asiok, z Twoją rekomendacją to mam +10 do wydania. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4114
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2662 times
Been thanked: 2575 times

Re: Viticulture

Post autor: Gizmoo »

Ja wciąż czekam. Miałem nadzieję na prezent pod choinkę, ale z tego co widzę - to ta choinka pod którą ma być polska edycja Viticultre EE jeszcze nie urosła. :?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Viticulture

Post autor: warlock »

Jako kolejne SG powinniście coraz starsze butelki wina dodawać :mrgreen:
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Viticulture

Post autor: Gosterq »

A taką miałem nadzieję, że nowe posty będą potwierdzały wydanie polskiej wersji :-( mam nadzieję, że jednak uda się wypuścić rodzimą kopię jeszcze w tym roku :-)
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Viticulture

Post autor: ozy »

Nie, dodruk jest planowany na listopad. W Chinach. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 990
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 374 times
Been thanked: 801 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: Apos »

Cześć,

zastanawiam się nad zakupem Viticulture z racji że często grywam z dziewczyną, ale zdarzają się też sytuacje że potrzeba tytuły na 6 osób:
- Czy Viticulture EE dobrze działa na 2 i 6 osób?
- Czy przy pełnym składzie nie czuć przestojów tzw. downtime'u?

ps. jest jakaś dalsza informacja o dodruku oraz edycji PL? Zdaje się że wiele osób chciałoby nabyć nową wersję w przystępniejszej cenie ;).
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Viticulture

Post autor: ENDryu »

Grałem w Viticulture swoją pierwszą partię ever na 6 graczy (chyba nie było to EE) i niestety to było straszne doświadczenie... Głównie dlatego, że gra się ciągnęła okrutnie, co skutkowało tym, że grałem na komórce po wykonaniu / zaplanowaniu swoich ruchów (co praktycznie nigdy mi się nie zdarza, bo skupiam się na grze). Gralismy w zestawie: 5 nowicjuszy + właściciel, który znał grę. Jedna z osób była nieogarem planszówkowym (King of Tokyo i Machi Koro ją przerastały :lol: ), więc szło jak po grudzie. Właściciel nas zniszczył, ale mimo partii 4h (z tłumaczeniem), nie zniechęciłem się do gry. Następnym razem grałem w 4 osoby z bardziej ogarniętymi graczami i było świetnie - na tyle, że chcę kupić grę dla siebie.

Także podsumowując: raczej nie polecam na 6 osób, chyba że to doświadczone towarzystwo i pójdzie sprawnie ;)
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Viticulture

Post autor: Dwntn »

Apos pisze:Cześć,

zastanawiam się nad zakupem Viticulture z racji że często grywam z dziewczyną, ale zdarzają się też sytuacje że potrzeba tytuły na 6 osób:
- Czy Viticulture EE dobrze działa na 2 i 6 osób?
- Czy przy pełnym składzie nie czuć przestojów tzw. downtime'u?

ps. jest jakaś dalsza informacja o dodruku oraz edycji PL? Zdaje się że wiele osób chciałoby nabyć nową wersję w przystępniejszej cenie ;).
AD1.

Grałem już w Viticulture EE w każdym składzie i moim zdaniem skaluje się dobrze przy każdej ilości graczy. Głównie dlatego że przy 2,4 i 6 graczach dostępnych jest różna ilość miejsc przy każdym polu, więc zawsze jest w miarę ciasno. IMO optymalnie gra się w 4-5 ale jeśli zajdzie potrzeba, bez przeszkód pójdzie także w 6 i wszyscy będą się dobrze bawić i mieć w miarę równe szanse na zwycięstwo.

AD2.

Jak w każdej grze, downtime zależy od bardzo wielu czynników. Moja ekipa jest dosyć ograna w grach euro, a że Viticulture ma stosunkowo proste zasady, rozgrywka szła nam płynnie, choć przy 6os. wciąż było to ok 2-2,5h. Nie powiedziałbym aby downtime był tutaj dotkliwy, gdyż IMO jest to zjawisko naturalne, występujące w szczególności gdy do danej gry siądzie ekipa mieszana: gracze, którzy już znają dany tytuł i to oni najczęściej odczuwają downtime, gdyż są w stanie szybko skalkulować w myślach swoje kolejne ruchy oraz osoby które dany tytuł ogrywają pierwszy raz lub w ogóle są nowicjuszami w świecie gier planszowych. Ci na ogół nie odczuwają downtime'u, gdyż skupiają się w swej kolejce na wykonaniu ruchu a pomiędzy ruchami starają się śledzić ruchy innych graczy i "ogarniać" to co dzieje się na planszy w odniesieniu do zasad, które poznali dopiero kilka-kilkanaście minut wcześniej.

W przypadkach gdy gram z kimś nowym (czy to w grupie, czy tylko nowym w danej grze) staram się nie patrzeć przez pryzmat tego ile czasu upływa na mój ruch a przeciwnika i przekładać to na downtime rozgrywki, gdyż potrzeba opanowania zasad i charakteru rozgrywki (tudzież strategii) to rzecz bardzo uzależniona od indywidualnych predyspozycji każdego gracza. Dla mnie gra może się "ciągnąć". Ważne jest jednak aby gracze grali zgodnie z zasadami i nie oszukiwali albo ciągle cofali własne ruchy (nie zawsze cofając korzyści jakie odnieśli z danego ruchu ;) ) bo to odbiera całą satysfakcję z rozgrywki.

Mozna więc powiedzieć że jest downtime wynikający z uwarunkowań graczy oraz donwtime wynikający z mechaniki gry i tego drugiego tutaj nie uświadczysz. Viticulture ma proste zasady i łatwą oraz logiczną mechanikę, więc przy ogranej grupie, nie poczujecie różnicy czy gracie w 2 czy 6 osób.

moje 0.02zł.

- K.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Viticulture

Post autor: ozy »

Niestety PHALANX nie wyda Viticulture w tegorocznym dodruku. Na szczęście edycja angielska dalej jest dostępna i to w dobrej cenie. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Jabberwocky
Posty: 31
Rejestracja: 03 wrz 2013, 20:28
Lokalizacja: Poznań

Re: Viticulture

Post autor: Jabberwocky »

:( Temat dla Was jest definitywnie zamknięty?
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Viticulture

Post autor: Blacksad »

ozy pisze:Niestety PHALANX nie wyda Viticulture w tegorocznym dodruku.
A wiecie czy w przyszłym roku będzie taka możliwość np: wespół z innymi wydawnictwami?
ENDryu
Posty: 817
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 139 times
Been thanked: 29 times

Re: Viticulture

Post autor: ENDryu »

zaraz, to była polska wersja Viticulture do kupienia? :shock:
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Viticulture

Post autor: Lothrain »

ozy pisze:Niestety PHALANX nie wyda Viticulture w tegorocznym dodruku. Na szczęście edycja angielska dalej jest dostępna i to w dobrej cenie. :)
A sprzedałem angielską wersję licząc na Was, ech... Temat odpuszczacie, czy do niego wrócicie?
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1056
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 147 times
Been thanked: 25 times

Re: Viticulture

Post autor: uyco »

szkoda. dzieki za info, wersja angielska już zamówiona.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Viticulture

Post autor: hutriel »

Jabberwocky pisze::( Temat dla Was jest definitywnie zamknięty?
Kiedy potencjalny wydawca mówi "kupujcie wersję angielską, jest w niezłej cenie" to nie wróży to dobrze. :D
dariuszkoziel
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Viticulture

Post autor: dariuszkoziel »

A co to jest dobra cena?
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

dariuszkoziel pisze:A co to jest dobra cena?
Od 200 zł w i-szopie, może ze zniżkami trochę mniej ;) Ogólnie patrząc po przykładzie Scythe, SCD wynosiła dokładnie tyle, ile angielskiej wersji - 80USD. Ciekawe jak byłoby z Viticulture, którego SCD na Europę to 60USD. Pewnie w polskiej wersji dałoby się je kupić za około 170 zł w sklepach z grami. Dobrze, że nie sprzedałem swojej angielskiej wersji Viticulture i Tuscany...
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
dariuszkoziel
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Viticulture

Post autor: dariuszkoziel »

Od 200 zł w i-szopie.

To ja na razie podziękuję i poczekam na jakies promocje :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Viticulture

Post autor: elayeth »

Tak sobie myślę, że Viticulture to jedna z lepszych gier w jakie grałem, zwłaszcza w gronie rodzinnym. Ma świetną tematykę, proste zasady, jest pięknie wydana. Z dodatkiem Tuscany po prostu błyszczy. Choć teraz pewnie lepiej kupić wersję essential. Z kim tylko bym nie grał to jest zachwycony.

Z kolei na naszym forum jest mało znana i bardzo rzadko polecana. Ja ją od czasu do czasu polecam, bezskutecznie... ciekawe (kwestia ceny?). W każdym razie na BGG się wspina... to dobrze.
rafaelus
Posty: 464
Rejestracja: 30 sty 2015, 09:57
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Viticulture

Post autor: rafaelus »

elayeth pisze:Tak sobie myślę, że Viticulture to jedna z lepszych gier w jakie grałem, zwłaszcza w gronie rodzinnym. Ma świetną tematykę, proste zasady, jest pięknie wydana. Z dodatkiem Tuscany po prostu błyszczy. Choć teraz pewnie lepiej kupić wersję essential. Z kim tylko bym nie grał to jest zachwycony.

Z kolei na naszym forum jest mało znana i bardzo rzadko polecana. Ja ją od czasu do czasu polecam, bezskutecznie... ciekawe (kwestia ceny?). W każdym razie na BGG się wspina... to dobrze.
Głównym zarzutem wobec tej gry jest duża losowość spowodowana przez dociąg kart. Można to próbowac modyfikować home rulami. Mi to bardzo nie przeszkadza, bo przy Viticulture dobrze się bawię, a jeszcze lepiej na rozszerzonej planszy z Tuscany, więc nie muszę zawsze wygrywać ;) Gra nie jest tania, ale myślę, że jest warta tych 200 zł, bo jest też bardzo ładnie wydana.
Chętnie się podzielę ;)
-Planszostrefa.pl - 11%, 3trolle.pl - 6 %
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Viticulture

Post autor: hutriel »

elayeth pisze:Tak sobie myślę, że Viticulture to jedna z lepszych gier w jakie grałem, zwłaszcza w gronie rodzinnym. Ma świetną tematykę, proste zasady, jest pięknie wydana. Z dodatkiem Tuscany po prostu błyszczy. Choć teraz pewnie lepiej kupić wersję essential. Z kim tylko bym nie grał to jest zachwycony.

Z kolei na naszym forum jest mało znana i bardzo rzadko polecana. Ja ją od czasu do czasu polecam, bezskutecznie... ciekawe (kwestia ceny?). W każdym razie na BGG się wspina... to dobrze.
Powiem więcej - łatwiej tu nawet znaleźć narzekania (losowość jak widać wyżej). Z jednej strony lekko ponad 200zł to sporo jak na grę rodziną. Z drugiej jednak - ile kosztuje takie (tfu!) Monopoly? A gry w grze jest wielokrotnie więcej.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Viticulture

Post autor: ozy »

Lothrain pisze:A sprzedałem angielską wersję licząc na Was, ech... Temat odpuszczacie, czy do niego wrócicie?
Jeśli inny wydawca nie weźmie jej po drodze, to do tego wrócimy przy następnym dodruku. Ale nie wiadomo kiedy taki będzie.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Viticulture

Post autor: TTR_1983 »

ozy pisze:
Lothrain pisze:A sprzedałem angielską wersję licząc na Was, ech... Temat odpuszczacie, czy do niego wrócicie?
Jeśli inny wydawca nie weźmie jej po drodze, to do tego wrócimy przy następnym dodruku. Ale nie wiadomo kiedy taki będzie.
No jeśli jest teraz, to w 2017 wątpliwa sprawa że będzie.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Viticulture

Post autor: elayeth »

rafaelus pisze: Głównym zarzutem wobec tej gry jest duża losowość spowodowana przez dociąg kart. Można to próbowac modyfikować home rulami. Mi to bardzo nie przeszkadza, bo przy Viticulture dobrze się bawię, a jeszcze lepiej na rozszerzonej planszy z Tuscany, więc nie muszę zawsze wygrywać ;) Gra nie jest tania, ale myślę, że jest warta tych 200 zł, bo jest też bardzo ładnie wydana.
Macie racje z tym dociągiem. Sam nie lubię losowości zbyt dużej. Mam jednak wrażenie (zakładając, że traktujemy ją jako średnio-trudną grę rodzinną), że ta losowość nie jest wcale aż taka wielka... POZA kartami budynków (pomarańczowe), gdzie sam myślę, nad zrobieniem home-rule - np: ciągniesz 2-3 i wybierasz jedną... ale czy to nie będzie za mocne? Jednak dobra pomarańczowa karta może akurat ustawić grę.

Co do odwiedzających to w dodatku mamy już ich wymienionych na tych z dwiema opcjami do wyboru więc tu losowość jest akceptowalna. Jeśli chodzi o sadzonki... cóż... trzeba myśleć statystycznie i nie liczyć na szczęście... tj. dociągać ich trochę więcej, bo faktycznie mogą nie podjeść od razu... Ja zazwyczaj mam podczas całej gry z 10+ takich kart... więc jest z czego wybierać... Tak ja to widzę.
ODPOWIEDZ