Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wosho
Posty: 1443
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wosho »

Nie masz limitu dwóch akcji na pokolenie w grze solo.
I w ogóle nie masz limitu w normalnej grze, niektórzy tak czytają instrukcję że każdy ma max dwie akcje w turze.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Wosho pisze:niektórzy tak czytają instrukcję że każdy ma max dwie akcje w turze.
Bo taka jest prawda. Tylko, że liczbę tur w pokoleniu masz nieograniczoną* ;) i w każdej turze możesz zrobić jedną lub dwie akcje albo spasować.

EDIT:

* możesz rozgrywać kolejne tury do momentu kiedy jesteś w stanie zrobić choć jedną akcję. Jeśli chciałeś/musiałeś spasować, to nie masz już kolejnych tur.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Majek10 »

Wincenty Jan pisze:Nie mam zielonego pojęcia jak ludzie osiągają takie wyniki w grach solo... Jeszcze bez tego udawanego traktu i oczywiście z korporacjami, kartami korporacji i produkcją na zero... Oświećcie mnie proszę...
Wracając do grania solo. Jedyna gra w którą grałem sam z przyjemnością to Robinson a druga to właśnie TM. Wczoraj rozegrałem dwie partie w pierwszej zabrakło 2 oceanów natomiast w drugiej zrobiłem całą terraformację już w 11 pokoleniu i złożyłem grę bo zapomniałem, że gra się na punkty. Wydaje mi się że zbyt szybko i łatwo mi to poszło. Dzisiaj zagrałem jeszcze jedną partię i znów wygrałem ze 110 punktami. Połowa z terraformacji, około 20 z miast (5), 20 lasów i około 10 z kart.

Nie wiem czy coś źle robię, że tak łatwo poszło. Co do dalszych pytań jak grałem:
1. produkcja wszędzie na 0
2. każde podwyższenie temp. tlenu czy położenie oceanu zwiększa wskaźnik terraformacji (WT)
3. grałem z draftem 4/3/2/1
4. na koniec normalne punktowanie WT + punkty z kart + punkty z lasów + punkty z miast.

Czy coś jest nie tak, czy po prostu miałem farta.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

Majek10 pisze:
Wincenty Jan pisze:Nie mam zielonego pojęcia jak ludzie osiągają takie wyniki w grach solo... Jeszcze bez tego udawanego traktu i oczywiście z korporacjami, kartami korporacji i produkcją na zero... Oświećcie mnie proszę...
Wracając do grania solo. Jedyna gra w którą grałem sam z przyjemnością to Robinson a druga to właśnie TM. Wczoraj rozegrałem dwie partie w pierwszej zabrakło 2 oceanów natomiast w drugiej zrobiłem całą terraformację już w 11 pokoleniu i złożyłem grę bo zapomniałem, że gra się na punkty. Wydaje mi się że zbyt szybko i łatwo mi to poszło. Dzisiaj zagrałem jeszcze jedną partię i znów wygrałem ze 110 punktami. Połowa z terraformacji, około 20 z miast (5), 20 lasów i około 10 z kart.

Nie wiem czy coś źle robię, że tak łatwo poszło. Co do dalszych pytań jak grałem:
1. produkcja wszędzie na 0
2. każde podwyższenie temp. tlenu czy położenie oceanu zwiększa wskaźnik terraformacji (WT)
3. grałem z draftem 4/3/2/1
4. na koniec normalne punktowanie WT + punkty z kart + punkty z lasów + punkty z miast.

Czy coś jest nie tak, czy po prostu miałem farta.
Przepraszam za off-topic, ale nie mogę się powstrzymać 8) Zatroskany gracz zapytuje, co jest nie tak, że tak dobrze mu idzie. Mam wrażenie, że ujawnia się tym samym znacząca przewaga Robinsona nad TM. W Robinsonie tego rodzaju strapienia należą raczej do rzadkości... :lol:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Majek10 »

Pan_K pisze:
Majek10 pisze:
Wincenty Jan pisze:Nie mam zielonego pojęcia jak ludzie osiągają takie wyniki w grach solo... Jeszcze bez tego udawanego traktu i oczywiście z korporacjami, kartami korporacji i produkcją na zero... Oświećcie mnie proszę...
Wracając do grania solo. Jedyna gra w którą grałem sam z przyjemnością to Robinson a druga to właśnie TM. Wczoraj rozegrałem dwie partie w pierwszej zabrakło 2 oceanów natomiast w drugiej zrobiłem całą terraformację już w 11 pokoleniu i złożyłem grę bo zapomniałem, że gra się na punkty. Wydaje mi się że zbyt szybko i łatwo mi to poszło. Dzisiaj zagrałem jeszcze jedną partię i znów wygrałem ze 110 punktami. Połowa z terraformacji, około 20 z miast (5), 20 lasów i około 10 z kart.

Nie wiem czy coś źle robię, że tak łatwo poszło. Co do dalszych pytań jak grałem:
1. produkcja wszędzie na 0
2. każde podwyższenie temp. tlenu czy położenie oceanu zwiększa wskaźnik terraformacji (WT)
3. grałem z draftem 4/3/2/1
4. na koniec normalne punktowanie WT + punkty z kart + punkty z lasów + punkty z miast.

Czy coś jest nie tak, czy po prostu miałem farta.
Zatroskany gracz zapytuje, co jest nie tak, że tak dobrze mu idzie. Mam wrażenie, że ujawnia się tym samym znacząca przewaga Robinsona nad TM. W Robinsonie tego rodzaju strapienia należą raczej do rzadkości... :lol:
To prawda
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Majek10 pisze:Czy coś jest nie tak, czy po prostu miałem farta.
Zapisz jedną z takich partii i wrzuć do sprawdzenia.
Jedyna rzecz, jak przychodzi mi do głowy, to że draft solo (który nie jest częścią zasad normalnych, a takie obowiązują w grze solo) to ułatwienie - co rundę widzisz 10 kart, a nie 4. Co prawda nie wszystkie możesz zatrzymać, ale poszukiwania tych naj-naj są nieco ułatwione.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Majek10 »

tomb pisze:
Majek10 pisze:Czy coś jest nie tak, czy po prostu miałem farta.
Zapisz jedną z takich partii i wrzuć do sprawdzenia.
Jedyna rzecz, jak przychodzi mi do głowy, to że draft solo (który nie jest częścią zasad normalnych, a takie obowiązują w grze solo) to ułatwienie - co rundę widzisz 10 kart, a nie 4. Co prawda nie wszystkie możesz zatrzymać, ale poszukiwania tych naj-naj są nieco ułatwione.
To oczywiście wiem i mam zamiar zagrać według oficjalnych zasad aby sprawdzić czy jest trudniej. Myślę, że tak.
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

Dzisiaj zagrałem solo z draftem i IMO jest dużo łatwiej. Choć zdarzyło się, że żałowałem bardzo oddawanej karty. W konsekwencji jednak silniczki pracowały lepiej. Wniosek: solo trzeba grać bez draftu jak chce się mieć trudniejszą rozgrywkę
Awatar użytkownika
lukwych
Posty: 535
Rejestracja: 23 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: lukwych »

Jak rozumiem grasz jako doświadczony gracz i płacisz po 3M za wybrane karty ze startowych 10? Bez draftu niestety wszystko zależy od tego jakie i kiedy podejdą karty.
Zawsze chętnie zagram w te gry: Chaos, Clash of Cultures, Cywilizacja: TTA, Lewis & Clark, Mage Knight, Pokolenia, Race! Formula 90, Rosyjskie Koleje!
buhaj
Posty: 1049
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 870 times
Been thanked: 524 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

lukwych pisze:Jak rozumiem grasz jako doświadczony gracz i płacisz po 3M za wybrane karty ze startowych 10? Bez draftu niestety wszystko zależy od tego jakie i kiedy podejdą karty.

Tak. Tylko w pierwszej grze solo (która też była w ogóle pierwszą w tę pozycje i do tego jeszcze przegrana) grałem za darmo za pierwsze 10 kart. Potem juz zawsze płaciłem po 3 MC za kartę. Bez draftu jest trudniej bo jednak sporo kart jest niepotrzebnych. Dodam, że miałem rozgrywki, że wydawało mi się po 8, 9 pokoleniach, że nie ma szans na zwyciestwo a tymczasem efekt kuli śnieznej w końcu zadziałał.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: misioooo »

cezner pisze:Potencjał dla dodatków jest ogromny:
- Jowisz i księżyce
- Saturn i księżyce
- Uran i księżyce
- Neptun....
Oczywiście terraformować będzie ciężko ale zasiedlać księżyce, czemu nie :-)
To już jest. Leaving Earth. I jak na Marsie wylądujesz rozgrywasz partjkę terraformacji. :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Jeszcze niedawno można było kupić "Trylogię marsjańską" Kima Robinsona, powieść, która zainspirowała Pana Fryxeliusa. Teraz jest niedostępna. Macie coś z tym wspólnego? Hę?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: cezner »

Niedawno, czyli jakieś 15 lat temu? :-)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

jakieś 3 tygodnie temu
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Błękitny Mars od lat jest drogi. Jako jedyny lata temu nie trafił do tanich książek. Dowód, że z zakupami rzeczy dobrych nie należy zwlekać.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: glocked »

Wosho pisze:Nie masz limitu dwóch akcji na pokolenie w grze solo.
I w ogóle nie masz limitu w normalnej grze, niektórzy tak czytają instrukcję że każdy ma max dwie akcje w turze.
Bo tak napisali w polskiej instrukcji... Pierwszą grę też tak zagrałem. W angielskiej instrukcji jest to lepiej wytłumaczone. A wystarczyło dodać można zagrać 1 lub 2 akcje, potem przeciwnik a potem znowu 1 lub 2 akcje i tak do usranej śmierci...
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: josiu »

Widzę, że gra ma same pozytywne opinie. Z racji tego moje pytanie brzmi: jak gra skaluje się na dwóch graczy? Ile trwa mniej więcej dwuosobowa rozgrywka i sam setup? Jak podoba się waszym drugim połówkom?
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tycjan »

josiu pisze:Widzę, że gra ma same pozytywne opinie. Z racji tego moje pytanie brzmi: jak gra skaluje się na dwóch graczy? Ile trwa mniej więcej dwuosobowa rozgrywka i sam setup? Jak podoba się waszym drugim połówkom?
Bardzo dobrze się skaluje. Ale co do czasu gry, to trudno orzec, bo nie jestem już taki pewien, czy przy większej grupie graczy szybciej się gra skończy. Czas bardziej zależy od chęci i świadomości graczy co do prędkości wymaksowania współczynników transformacji, czyli warunku końca gry. U nas gra trwa jakiś 2,5 h, ale były też partie trochę dłuższe.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: the_ka »

Tycjan pisze:
josiu pisze:Widzę, że gra ma same pozytywne opinie. Z racji tego moje pytanie brzmi: jak gra skaluje się na dwóch graczy? Ile trwa mniej więcej dwuosobowa rozgrywka i sam setup? Jak podoba się waszym drugim połówkom?
Bardzo dobrze się skaluje. Ale co do czasu gry, to trudno orzec, bo nie jestem już taki pewien, czy przy większej grupie graczy szybciej się gra skończy. Czas bardziej zależy od chęci i świadomości graczy co do prędkości wymaksowania współczynników transformacji, czyli warunku końca gry. U nas gra trwa jakiś 2,5 h, ale były też partie trochę dłuższe.
Dokładnie. U nas niezależnie od liczby graczy czas gry jest podobny czyli około 2,5h
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Tycjan pisze:
josiu pisze:Widzę, że gra ma same pozytywne opinie. Z racji tego moje pytanie brzmi: jak gra skaluje się na dwóch graczy? Ile trwa mniej więcej dwuosobowa rozgrywka i sam setup? Jak podoba się waszym drugim połówkom?
Bardzo dobrze się skaluje. Ale co do czasu gry, to trudno orzec, bo nie jestem już taki pewien, czy przy większej grupie graczy szybciej się gra skończy. Czas bardziej zależy od chęci i świadomości graczy co do prędkości wymaksowania współczynników transformacji, czyli warunku końca gry. U nas gra trwa jakiś 2,5 h, ale były też partie trochę dłuższe.
Skaluje się świetnie! U nas (z draftem) czas rozgrywki zawsze jest podobny, niezależnie od liczby graczy - 2 godzinki tryb zwykły, 3 era korporacyjna.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: orzeh »

Tak, mniej niż 2 godziny da się zejść ale traci się wtedy moim zdaniem rozkosz z budowy silnika :)
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Zgadzam się! Skalowanie bardzo dobre. Nawet tryb solo godny polecenia!
Ostatnio zmieniony 03 paź 2016, 21:39 przez Wincenty Jan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Majek10 »

Majek10 pisze:
tomb pisze:
Majek10 pisze:Czy coś jest nie tak, czy po prostu miałem farta.
Zapisz jedną z takich partii i wrzuć do sprawdzenia.
Jedyna rzecz, jak przychodzi mi do głowy, to że draft solo (który nie jest częścią zasad normalnych, a takie obowiązują w grze solo) to ułatwienie - co rundę widzisz 10 kart, a nie 4. Co prawda nie wszystkie możesz zatrzymać, ale poszukiwania tych naj-naj są nieco ułatwione.
To oczywiście wiem i mam zamiar zagrać według oficjalnych zasad aby sprawdzić czy jest trudniej. Myślę, że tak.
Zagrałem w końcu zgodnie ze wszystkimi zasadami (przynajmniej tak mi się wydaje) no i jest zdecydowanie trudniej. Udało mi się w ostatnim pokoleniu ale punktów to uzbierałem ledwo 61.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pan_satyros »

Również pograliśmy w weekend. Jest dobrze. Jak na karciankę rozbudowaną o planszę - nawet bardzo dobrze.

Wszytko się ładnie zazębia, mechanika mimo że oparta baaardzo mocno na ciągłej kalkulacji, świetnie współgra z tematem. Nic mnie jakoś istotnie nie odciągało od faktycznego terraformowania. Nawet gdy liczyłem te wszystkie zasoby, myślałem o nich jako o zasobach, a nie "pustych kostkach". w takim RFtG przychodzi mi to z trudem.
Tak jak wspomnieliście, brawa należą się też dobrze skrojonemu skalowaniu. u nas póki co solo, 2 i 3 - każdy śmigał pysznie. Była rywalizacja, było drobne podkładanie świń, były emocje w wykonywaniu akcji.

Na więcej pozwolę sobie pewnie w recenzji, a aż mi świerzbią palce, by ją napisać, co w sumie nie zdarza się tak często.

PS. Zapoznawszy się z historią powstania gry, potrafię nawet cieplejszym okiem spojrzeć na oprawę graficzna, już mi tak nie wadzi ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: rattkin »

pan_satyros pisze: PS. Zapoznawszy się z historią powstania gry, potrafię nawet cieplejszym okiem spojrzeć na oprawę graficzna, już mi tak nie wadzi ;)
Do tell?
ODPOWIEDZ