4x/Area Control na stricte 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: siekan »

Witam,
Po baaaaardzo długich poszukiwaniach wreszcie ze współgraczem odnaleźliśmy grę na 2 osoby, która nam pasuje a mianowicie Civilization Sida. Jest gra głównie na planszy, jest rozwój, jest walka. Natomiast gra na 2 trochę traci, ponieważ jest na tą walkę nastawiona aż za bardzo i inne możliwości wygranej trochę odchodzą na bok (jak kultura czy nauka).
Dlatego szukamy gry z 4x lub area control która się sprawdzi typowo na 2 osoby. Jeżeli będzie jeden cel wygranej (np podbój) to spoko, a jeżeli będzie więcej to żeby były one tak samo istotne i tak samo możliwe do zdobycia.
Na razie mam na oku Eclipse, Zakazane Gwiazdy i Cry Havoc. Czy te gry dobrze działają na dwie osoby? Która najlepsza? A może co innego? Jak najwięcej planszy, karty mają być tylko dodatkiem.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: orzeh »

Niestety wydaje mi się że każda z wymienionych przez Ciebie gie będzie "luźna" na 2 osoby. Nawet Cry Havoc, który ma dedykowaną planszę na 2-ch jest "w miarę" przy tym składzie. Nie grałem ale piszą w innych wątkach że Zakazane Gwiazdy nie najgorzej chodzą w tym składzie ale nie będe się wymądrzał.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: Rocy7 »

Omega Centauri bardzo dobrze działa na 2 relacja http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 56#p743556

. Eclipse tez. Zakazane Gwiazdy na 2 to gra do 1 błędu.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 64 times
Been thanked: 14 times

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: Dellas »

Eclipse odradzam na 2 osoby. Grałem raz i wrażenia były średnie. Jest to gra przeznaczona na wielu graczy.

Trudno jest znaleźć 4X na dwóch graczy to samo z typowym area controll, bo gry tego typu naturalnie się równoważą kiedy jest zdecydowanie więcej graczy na planszy.
To co mógłbym polecić:
- Zimna Wojna - gra skrojona na 2 osoby z elementami Area Control. Czysta interakcja, gra w której jest dużo napięcia.
- Metallum - gra nie ma takiego epickiego kalibru jak ZW czy gry typu 4X - ale także jest jedynie na 2 osoby, sporo kombinowania, bardzo konfrontacyjna jak na grę euro.
- Wojna o Pierścień - asymetryczna strategia. Epicka ani 4X ani Area Control, ale może to Wam przypadnie do gustu. Mnóstwo kombinowania, 2 warunki zwycięstwa na frakcję.

Z pozostałych gier, które nie są typowo na 2 graczy polecam się rozejrzeć:
- Clash of Culture - jak przypasiła Civka to Clash też przypasi i mam wrażenie, że na 2 graczy zdecydowanie lepiej chodzi niż Civka
- Hyperborea - w zasadzie to gra na 2-6 graczy, ale grając na 2 osoby nie było tak źle. Jest element Area Control. Taka sałatka punktowa ala Eclipse tylko z mechanizmem bag building.
- Tikal - też na 2 osoby gra się przyzwoicie
- Nexus Ops - jeśli traktowałbym tą grę jako pojedynek na dwóch - to całkiem spoko - choć rozkwita przy większej liczbie graczy
- Pan Lodowego Ogrodu - to samo co Tikal
- Forbidden Stars - to samo co Nexus Ops tyle że dłuższe.
mångata
Posty: 45
Rejestracja: 31 sie 2016, 16:04

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: mångata »

Do opisu świetnie pasuje mi Starcraft. Problem w tym, że ciężko jest tę grę kupić za "normalne" pieniądze. Na BGG znajdziesz kilka ofert. Co prawda sprzedawcy życzą sobie abstrakcyjnych sum, typu 300 euro za podstawkę i tyleż za dodatek. Mimo to, raz na jakiś czas pojawiają się okazje i można wtedy kupić grę za <400 zł (samą podstawkę).
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: Dwntn »

Dodam od siebie Imperial Stars II od VPG.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: romeck »

siekan pisze:Po baaaaardzo długich poszukiwaniach wreszcie ze współgraczem odnaleźliśmy grę na 2 osoby, która nam pasuje a mianowicie Civilization Sida. Jest gra głównie na planszy, jest rozwój, jest walka. Natomiast gra na 2 trochę traci, ponieważ jest na tą walkę nastawiona aż za bardzo i inne możliwości wygranej trochę odchodzą na bok (jak kultura czy nauka).
Ja wiem, że to może nie w temacie, ale pograjcie jeszcze, bo ostatnie zdanie jest bardzo, bardzo nieprawdziwe.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1650
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 366 times
Kontakt:

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: Sir_Yaro »

Space Empires 4x

Wysłane z mojego Nexus 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 448
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: grabol »

Gdyby nie ostatnie zdanie to Impuls. ;-)
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: 4x/Area Control na stricte 2 osoby

Post autor: michalldz90 »

Clash of Cultures zdecydowanie. Akurat jestem po wczorajszej bardzo zacietej partii na 2 osoby. Nie było ani za ciasno ani za luźno :) najlepsza gra 4x (najlepiej z dodatkiem) ever i chyba długo nic ją nie pobije...
ODPOWIEDZ