Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
TTR_1983
Posty: 3940
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: TTR_1983 »

No i nakład się wyczerpał, łapać ostatnie sztuki w sklepach:)

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pan_satyros »

rattkin pisze:
pan_satyros pisze: PS. Zapoznawszy się z historią powstania gry, potrafię nawet cieplejszym okiem spojrzeć na oprawę graficzna, już mi tak nie wadzi ;)
Do tell?
Nic wielkiego. Mała rodzinna firma, autor robił grę razem z braćmi - on projektował zasady, bracia ilustrowali, a na dokładkę rodzice byli zaangażowanymi testerami. Jakoś tak sympatyczniej mi się grało wiedząc, że włożyli w to swoją wspólną pasję i mimo - nie powalającej na kolana oprawy - zdołali przeforsować projekt na tyle daleko, by dotarł chociażby aż do mnie, broniąc się mechaniką.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: rattkin »

No tak, ale to teraz wydaje Stronghold, a to już całkiem gruba ryba. Ciekaw jestem, czy jednak odświeżą tę szatę. Wtedy byłbym skłonny sprawdzić, na razie design graficzny skutecznie mnie odrzuca.

Rzeczywiście, sympatyczne mordy - http://www.fryxgames.se/fryxgames-story/
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Cholera czemu nie mam brata?!
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

rattkin pisze:No tak, ale to teraz wydaje Stronghold, a to już całkiem gruba ryba. Ciekaw jestem, czy jednak odświeżą tę szatę. Wtedy byłbym skłonny sprawdzić, na razie design graficzny skutecznie mnie odrzuca.
/
Mam dokładnie tak samo.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomzaq »

Pan_K pisze:
rattkin pisze:No tak, ale to teraz wydaje Stronghold, a to już całkiem gruba ryba. Ciekaw jestem, czy jednak odświeżą tę szatę. Wtedy byłbym skłonny sprawdzić, na razie design graficzny skutecznie mnie odrzuca.
/
Mam dokładnie tak samo.
Dajcie spokój. Dla mnie ta gra jest tak boska, że mogłaby być wycięta nawet z gazety :P
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

Tomzaq pisze:
Pan_K pisze:
rattkin pisze:No tak, ale to teraz wydaje Stronghold, a to już całkiem gruba ryba. Ciekaw jestem, czy jednak odświeżą tę szatę. Wtedy byłbym skłonny sprawdzić, na razie design graficzny skutecznie mnie odrzuca.
/
Mam dokładnie tak samo.
Dajcie spokój. Dla mnie ta gra jest tak boska, że mogłaby być wycięta nawet z gazety :P
Wiesz - na tę chwilę mam ponad 80 pudeł (licząc z dodatkami). Nie jestem w stanie grać we wszystko. Dodatkowo nie lubię Race for the Galaxy (do której Terraformacja jest porównywana wcale często). Karty, to nie jest moje hobby w planszówkach. Na koniec - słabo ostatnio u mnie z kasą. Jeśli do tego gra jest brzydka jak czarna listopadowa noc gradowa, to jakoś nie mam ochoty wydawać na nią pieniędzy. Przy jakiejś okazji pewnie spróbuję, ale mam dystans.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ariser »

Aż tak tragicznie nie jest. Po prostu skromnie. :) Za mną pierwsze rozgrywki, póki co samemu. Gra z miejsca wskoczyła do mojego top 3 gier solo, jak zagram multi to ma duże szanse powalczyć o top 10 ogólne, a na bank o top 3 tego roku. :D
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: 8janek8 »

Mam za sobą napewno ponad 300 różnych tytułów i TM zaliczylbym do tej milszej dla oka czesci.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
buhaj
Posty: 1046
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 861 times
Been thanked: 513 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: buhaj »

Gra jest świetna a nazwanie jej brzydką to nadużycie :wink:
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Po pierwsze, oprawa może nie jest ładna, ale pod względem czytelności jest IDEALNA.
Po drugie dla mnie oprawa stylizowana na komputerowe space simy z lat 90tych, np. Alfa Centauri. Coś jak wszechobecne ostatnio pixel arty. Dla mnie zabieg celowy i u mnie wzbudzający nostalgię i sympatię.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Wincenty Jan »

Na początku uważałem, Grę za brzydką. Po kilku partiach gra dostarczyła mnie i współgraczą tyle radości , że nawet grafiki przypadły mi do gustu. Już widząc pudło gry uśmiecham się do samego siebie. Grę można dostać średnio za 115 zł... proszę...w tej cenie, taka dobra gra o takiej regrywalności? Od 1 do pięciu graczy? Według mnie bomba. Ale należę do osób , które uważają , że Blood Rage (który bardzo lubię) to zdecydowany przerost formy nad treścią i nie potrzebuję nie wiadomo jak napompowanego wydania aby cieszyć się grą. I nie sugeruje, że osoby , które wstrzymują się z zakupem właśnie tak na to patrzą, aczkolwiek znam osoby, które nie kupią gry jak nie ma w niej kilograma plastiku, nie ważna jest cena, nie ważna jest ocena gry ważny jest plastik.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KubaP »

Pan_K pisze: Wiesz - na tę chwilę mam ponad 80 pudeł (licząc z dodatkami). Nie jestem w stanie grać we wszystko. Dodatkowo nie lubię Race for the Galaxy (do której Terraformacja jest porównywana wcale często). Karty, to nie jest moje hobby w planszówkach. Na koniec - słabo ostatnio u mnie z kasą. Jeśli do tego gra jest brzydka jak czarna listopadowa noc gradowa, to jakoś nie mam ochoty wydawać na nią pieniędzy. Przy jakiejś okazji pewnie spróbuję, ale mam dystans.
Mam grubo ponad 400 pudełek, nie widzę żadnych podobieństw do RftG (ok, są karty. W TTA tez są karty. Mnie TM bardziej przypomina jednak TTA). Oprawa graficzna jak dla mnie jest naprawdę spoko. A widziałeś ją w ogóle na żywo? Co do ceny - możesz ją kupić już za około stówę (no dobra, mogłeś, bo nakład się wyczerpał szybciej niż Ty zdążyłeś pomarudzić).
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

Pan_K pisze: Wiesz - na tę chwilę mam ponad 80 pudeł (licząc z dodatkami). Nie jestem w stanie grać we wszystko. Dodatkowo nie lubię Race for the Galaxy (do której Terraformacja jest porównywana wcale często). Karty, to nie jest moje hobby w planszówkach. Na koniec - słabo ostatnio u mnie z kasą. Jeśli do tego gra jest brzydka jak czarna listopadowa noc gradowa, to jakoś nie mam ochoty wydawać na nią pieniędzy. Przy jakiejś okazji pewnie spróbuję, ale mam dystans.
Pan_K, Mam nadzieję że poniższą wypowiedz potraktujesz z przymrużeniem oka ;) :P

To najbardziej nietrafiona opinia nieuzasadnione uprzedzenie* o grze planszowej jakie przeczytałem w tym roku :wink:


* - Ocena estetyki gry jest wysoce nietrafiona, podobnie jak porównanie RftG do TM. To tak jakby porównać Pandemię do Robinsona: w końcu i tu i tu jest kooperacja, walka z czasem, są postacie z unikatowymi zdolnościami specjalnymi i mamy punkty ruchu do wydania co turę. Podobnie jak u Kuby moje dalekie skojarzenie raczej "ciąży" ku Civ TTA.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: warlock »

Pierwsza partia dopiero jutro... nie mogę się doczekać po prostu :D Mieliśmy zagrać wczoraj, ale Dominion nie zszedł ze stołu przez cały wieczór :D

Terraformacja ma niesamowity klimat, a im dłużej na nią patrzę, tym bardziej podoba mi się wizualnie. Karty są wspaniale zaprojektowane i czytelne, podobnie jak plansza.

Jedyne co chciałbym dokupić do tej gry, to takie plexi-nakładki na planszetki graczy (takie, jakie wypuścił GeekMod dla Cywilizacji: Poprzez Wieki). Strasznie się boję, że po 2 godzinach gry ktoś ruszy stołem i ułożenie wszystkich kosteczek szlag trafi... Zdarzyło się to komuś?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Grałem już 9 razy i jeszcze się nie zdarzyło. Tzn. w każdej partii ktoś sobie poruszył planszetkę, ale nie w takim stopniu, żeby nie można było tego z pamięci odtworzyć.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

8janek8 pisze:Mam za sobą napewno ponad 300 różnych tytułów i TM zaliczylbym do tej milszej dla oka czesci.
Współczuję :P
Ja staram się kupować raczej ładne gry... 8)

Otóż estetyka tej gry w żaden sposób do mnie nie przemawia. Choć fakt - nie widziałem jej na żywo. Od początku odrzucał mnie wygląd kart na zdjęciach. Choć zrazu starałem się przymykać na to oko i byłem (jestem) grą zainteresowany. Niemniej, wolałem wydać kasę na inne tytuły.
KuboP: imponująca ilość gier i nie mam najmniejszego zamiaru nawet próbować się mierzyć z Tobą w tym zakresie, nawet jeśli te 80+ nie stanowi górnej granicy ilości gier, w które faktycznie grałem. No i sporo się tego przewinęło już przez moją kolekcję. Jeśli jednak chodzi o podobieństwa do RftG: osobiście nic nie rozstrzygam w tym zakresie, bo nie grałem w Terraformację, natomiast opinie o podobieństwach są faktem. Starczy przeszukać forum. Po prostu biorę je pod uwagę.
Jak powiedziałem: nie skreślam gry, choć mam dystans.

Sama estetyka: no cóż. Pewnie jest czytelna, ale z pewnością nie jest ładna. Może na żywo nie jest tak paskudna, jak na zdjęciach, nie spodziewam się jednak wstrząsu estetycznego.
Co nie oznacza, że gdy zagram i okaże się, że mechanicznie gra jest miodzio, to nie kupię jej tylko dlatego, że jest brzydka (a jest brzydka!). Estetyka, to nie jest najważniejsze kryterium przy wyborze gry. Mam jednak w tej chwili inne priorytety.

EDIT: P.s. TTA to znacznie lepsza rekomendacja z mojego punktu widzenia. :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Gdyby nie narzekania, to nie wiedziałbym, że ta gra jest brzydka.

A co do porównań, to pozwolę się zacytować:
tomb pisze:Gdyby rozpiąć TM na skali od RaceftG do Cywilizacja Poprzez Wieki to wariant zwykły ustawiłbym gdzieś tak na środku skali, a wariant korporacyjny w 3/4, po stronie Civki.
i zapytać, czy ktoś ma podobne odczucia? Albo może woli inaczej umiejscowić tę grę, porównać do innych gier? Jakieś skojarzenia...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: ariser »

Mnie nie podoba się brak konsekwencji ilustracji na kartach - czasem są to grafiki, a czasem zdjęcia (lub grafiki wyglądające realistycznie, nie znam się). Kłuje mnie to w oczy trochę, mogli już zdecydować się w jakim kierunku chcą iść, a nie tak mieszać. Reszta dla mnie jest, jak pisałem wyżej, surowa, ale poprawna.
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Planszman »

Boję się zapytać, ale to zrobię :wink:
Wiadomo kiedy drugie wydanie tej gry z poprawionymi kartami i bardziej dopieszczoną instrukcją :?:
TTR_1983
Posty: 3940
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: TTR_1983 »

Planszman pisze:Boję się zapytać, ale to zrobię :wink:
Wiadomo kiedy drugie wydanie tej gry z poprawionymi kartami i bardziej dopieszczoną instrukcją :?:
grudzień/styczeń
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1561
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 63 times
Been thanked: 106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Muad'Dib »

Czy Rebel będzie rozsyłał może poprawione karty do pierwszego druku?
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3076
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: cezner »

Co do porównywania gry do innych pozycji, to mam takie zdanie. (porównuję tryb pełny , czyli era korporacyjna ze wszystkimi kartami):

Pod względem losowości grze bliżej do RftG. Trzeba grać pod to co nam podejdzie na rękę. I tak jak w RftG, jest szansa że nie podejdzie. Niestety szczególnie w początkowej fazie gry jest ważne to jakimi kartami dysponujemy, ponieważ wtedy budujemy naszą produkcję surowców/pieniędzy. Zawsze mamy jeszcze projekty standardowe, ale one nam produkcji nie podniosą (przynajmniej surowców).

Co do strategii i podejmowanych decyzji grze zdecydowanie bliżej do Cywilizacji niż do RftG. Mając na ręce 7-8 kart trzeba już obrać jakąś strategię pod wystawianie tych kart - czy pójść w terraformację, czy zwiększyć produkcję, może wejść na plansze itd. Nowe karty, które mogą się pojawić w kolejnych turach potrafią całkowicie zmienić nasza strategię więc cały czas jest nad czym myśleć.


Co do grafik , na początku też miałem wątpliwości ale w tej chwili już nie zauważam tych niedociągnięć. Ważne, że wszystko jest czytelne. A to jest dla mnie najważniejsze. Gdyby tylko te planszetki graczy można było udoskonalić...
Szaweł
Posty: 1898
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Szaweł »

A muwio, że o gustach się nie dyskuci... ;) Wierzcie lub nie, dla mnie ta gra jest bardzo ładna. Jak napisał mat_eyo, oprawa kojarzy mi się totalnie z klimatem lat 90., który uwielbiam! Oczywiście nie uważam, że skoro mnie się podoba innym też musi, i nie powinno się pisać, że gra jest brzydka i koniec, bo ktoś tak uważa i już ;) W moim mniemaniu jest git, w czyimś (niesłusznie;)) może być bardzo nie git.

PS Gra jest ładna! :D
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pan_K »

Szaweł pisze:A muwio, że o gustach się nie dyskuci... ;) Wierzcie lub nie, dla mnie ta gra jest bardzo ładna. Jak napisał mat_eyo, oprawa kojarzy mi się totalnie z klimatem lat 90., który uwielbiam! Oczywiście nie uważam, że skoro mnie się podoba innym też musi, i nie powinno się pisać, że gra jest brzydka i koniec, bo ktoś tak uważa i już ;) W moim mniemaniu jest git, w czyimś (niesłusznie;)) może być bardzo nie git.

PS Gra jest ładna! :D
O gustach się nie dyskutuje nie dlatego, że każdy ma rację w tej kwestii, ale dlatego, że jak ktoś ma zły gust, to i tak żadne argumenty go nie przekonają ;P Albo się widzi piękno i szpetotę, albo nie... 8)
P.s. Gra jest brzydka! :mrgreen:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ