(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 176 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Ciekawe jak będzie z frekwencją 1 listopada, bo niektórzy mogą wtedy obchodzić Światowy Dzień Wegan lub rocznicę uruchomienia gazowni miejskiej w Krakowie.
Jak mnie obowiązki świąteczne nie wywiozą z Gdyni to planuję się pojawić.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Mirku, lepiej się pojaw 1 listopada, bo ja już zapowiedziałem, że Churchill będzie! Specjalnie dwa spotkania w Gdyni pod rząd ustawiłem.
tomasz_zet
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: tomasz_zet »

Na 1 listopada już się zapowiedziałem, także pewnie Churchil 'wjedzie' na stół :)

W Gdańsku we wtorek też się pojawiam.
Odi - tak jak rozmawialiśmy, może by tak rozłożył samolotowe Midway rozpoczynając kampanię od samego początku? Mam na ten tytuł sporą chętkę :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Wezmę Midway na pewno i tez chętnie zagram, ale też pamiętajcie, że jako prowadzący, dbam o to by wszyscy zagrali, odpowiadam na pytania (zwłaszcza Janka ;P) i zajmuję się ewentualnymi nowymi osobami (zawsze mile widzianymi).
Więc jeśli wszyscy będą mieli na siebie jakiś konkretny pomysł, to wówczas nakładam pilotkę, wsiadam do kabiny D3A1 Val i lecę zatapiać amerykańskie lotniskowce ;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Jan_1980 »

Nie mam więcej pytań ;)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: neotom »

Melduję, że mogę w najbliższy wtorek zagrać w CC:E/CC:M lub w cokolwiek innego.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Jan_1980 pisze:Nie mam więcej pytań ;)
Jasne, jasne :P
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

A czy byłyby 2 osoby chętne na Triumph & Tragedy? Wielkich nadziei już nie mam, ale kto wie :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Jeśli chodzi o T&T, to chciałem tylko nadmienić, że pracuję nad zamówieniem do muzealnego zasobu dwóch kolejnych egzemplarzy wraz z upgrade'm do już posiadanego. W perspektywie zamierzam zrobić spotkania, reklamowane poza kręgiem planszówkowym i też chyba organizowane poza naszymi terminami. Oczywiście,jak starczy czasu na organizację... :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Jeśli chodzi o T&T, to chciałem tylko nadmienić, że pracuję nad zamówieniem do muzealnego zasobu dwóch kolejnych egzemplarzy wraz z upgrade'm do już posiadanego. W perspektywie zamierzam zrobić spotkania, reklamowane poza kręgiem planszówkowym i też chyba organizowane poza naszymi terminami. Oczywiście,jak starczy czasu na organizację... :)
Czyli będziesz miał trzy egzemplarze? A czym ta gra się wyróżniła na tle innych (lubię T&T, ale grałem tylko w ułamek gier z zasobu muzeum)?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

To najlepsza (w sensie: najbardziej przystępna, ale też całkiem realistyczna) gra o całym konflikcie, ze szczególnym uwzględnieniem drogi do wojny i początkowego jej okresu. Do tego swoim rozmachem wywołuje efekt ŁAAAŁ!. Myślę, że naprawdę dobrze nadaje się do opowiedzenia o europejskiej polityce i położeniu początkowym stron konfliktu. Quartermaster jest jednak za bardzo lajtowy (do tego z paskudną, ahistoryczną oprawą graficzną), żeby spełniać taką rolę jak T&T.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:To najlepsza (w sensie: najbardziej przystępna, ale też całkiem realistyczna) gra o całym konflikcie, ze szczególnym uwzględnieniem drogi do wojny i początkowego jej okresu. Do tego swoim rozmachem wywołuje efekt ŁAAAŁ!. Myślę, że naprawdę dobrze nadaje się do opowiedzenia o europejskiej polityce i położeniu początkowym stron konfliktu.
Chętnie bym zagrał w wersji zbilansowanej (w sensie na zasadach z drugiej edycji) było tam trochę wzmocnień Aliantów, również przeciwko Sowietom (np. miała dojść piechota w Karachi).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Tak, w drugiej edycji będzie kilka ważnych zmian, dlatego czekam na jej dostawę (grudzień? styczeń?), żeby znowu wrócić do T&T na naszych spotkaniach.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Tak, w drugiej edycji będzie kilka ważnych zmian, dlatego czekam na jej dostawę (grudzień? styczeń?), żeby znowu wrócić do T&T na naszych spotkaniach.
Jak śledziłem wątek Autora na forum BGG to wychodziło że te zmiany nie wymagają nabycia kolejnej edycji - zmiany dotyczyły instrukcji i dostrojenia początkowego setupu wojsk, korekty na planszy jak pamiętam wprowadzałeś samodzielnie. Zmian w kartach chyba nie planowano.
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Nie przeszkadza wam w tej grze ewidentne aż do bólu: "gdzie dwóch się bije tam trzeci wygrywa" ?

Sorry za krytykę ale dla mnie gra wojenna na trzy osoby gdzie każdy walczy z każdym z defnicji jest zepsuta. To się nie może udać.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Są także zmiany na mapie, z tego co pamiętam.

Hancza, pamiętaj, że ja tę grę traktuję inaczej, patrząc także na jej walor edukacyjny. A ten jest stosunkowo duży.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Są także zmiany na mapie, z tego co pamiętam.
Hancza, pamiętaj, że ja tę grę traktuję inaczej, patrząc także na jej walor edukacyjny. A ten jest stosunkowo duży.
Są zmiany ale pierwszą z nich sam sobie drukowałeś ("cieśniny" na Atlantyku), później doszły tu i tam lasy i rzeki między prowincjami, to też można nanieść samodzielnie.

Odnośnie mechaniki to wydaje mi się że nie jest to takie ewidentne z tym zepsuciem, jeśli gracze rozumieją że wygrać może tylko jeden a dwóch przegrywa. To wprowadza pewien mechanizm samobilansujący, jeśli dwóch pójdzie w bój a trzeci rośnie w siłę, to może się za chwilę okazać że dwóch wrogów się rzuci na trzeciego albo każdy na każdego. Może też w ogóle nie dojść do konfrontacji zbrojnej. Może być tak że pierwszy atakujący drugiego osiągnie z zaskoczenia taką przewagę, że w chwilę później zwrócić przeciwko trzeciemu. Wiem że rozegrałem tylko 4 gry, ale każda była inna i za każdym razem zwycięzca wygrywał w inny sposób i niekoniecznie był to ten trzeci, który się czaił z boku.
Bardzo cenię sobie w tej grze blef, niepewność co zamysłów wroga, konieczność każdorazowego dostosowania strategii do losowych okazji działań politycznych w konkretnych krajach (karty).
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Proponuję kompromis: to jest bardzo kiepska gra wojenna za to świetna gra o tematyce geopolitycznej.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze:Proponuję kompromis: to jest bardzo kiepska gra wojenna za to świetna gra o tematyce geopolitycznej.
Za mało grałem w T&T i nie znam innych gier strategicznych na poziomie całego europejskiego teatru wojennego aby wydawać tak mocny osąd. Do jakich gier wojennych ją porównujesz?
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Gra ma różne płaszczyzny: polityka, ekonomia, wojna.

Jak chodzi o działania militarne to dla mnie to jest całkowita porażka. Przyczyną jest właśnie w tym że są 3 strony, każda skonflikowana z każdą. Taka wojna jest zupełnie bez sensu bo jasne jest że nie opłaca się prowadzić żadnych działań na większą skalę, jedynie działania zaczepne. Trochę uderzę jednego, potem drugiego, potem się wycofam i najlepiej niech oni się pobiją. "Hej bijcie się wreszcie dlaczego tego nie robicie!?" Nie ma żadnego sensu iść Niemcami na Moskwę i na Stalingrad i po ropę Kaukazu bo na bank wygra Anglik.

Z kolei to co mnie zachwyca w tej grze to jak pokazane są pozostałe aspekty: geopolityka i w mniejszym stopniu ekonomia. Tu mogę powiedzieć że T&T jest wręcz unikatowy.

Mam bardzo ambiwalentne uczucia do tej gry, zachwyt i rozczarowanie jednocześnie. Gra była by genialna gdyby były jednak 2 strony konfliktu a nie 3, tak jak to faktycznie było podczas IIWŚ. Czy Anglicy lub USA prowadzili działania militarne przeciw ZSRR? Nie. A dlaczego? Bo wojny nie prowadzi się w trójkącie "każdy z każdym". Najpierw pokonać trzeba Niemcy, a gdy ich już nie będzie to można walczyć USA + sojusznicy przeciw ZSRR + sojusznicy. Zimna Wojna.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze:Gra ma różne płaszczyzny: polityka, ekonomia, wojna.
Jak chodzi o działania militarne to dla mnie to jest całkowita porażka. Przyczyną jest właśnie w tym że są 3 strony, każda skonflikowana z każdą. Taka wojna jest zupełnie bez sensu bo jasne jest że nie opłaca się prowadzić żadnych działań na większą skalę, jedynie działania zaczepne. Trochę uderzę jednego, potem drugiego, potem się wycofam i najlepiej niech oni się pobiją. "Hej bijcie się wreszcie dlaczego tego nie robicie!?" Nie ma żadnego sensu iść Niemcami na Moskwę i na Stalingrad i po ropę Kaukazu bo na bank wygra Anglik.
(...)
Gra była by genialna gdyby były jednak 2 strony konfliktu a nie 3, tak jak to faktycznie było podczas IIWŚ. Czy Anglicy lub USA prowadzili działania militarne przeciw ZSRR? Nie. A dlaczego? Bo wojny nie prowadzi się w trójkącie "każdy z każdym". Najpierw pokonać trzeba Niemcy, a gdy ich już nie będzie to można walczyć USA + sojusznicy przeciw ZSRR + sojusznicy. Zimna Wojna.
Historycznie każda z 3 stron prowadziła agresywne działania względem państw neutralnych i to jest dobrze oddane. Niemcy mają bonus pójścia ścieżką wojenną na początku, lepiej na Zachód, a potem na ZSRR. Z kolei ZSRR może nie pójść na współpracę z Zachodem w rozbiorze Iranu. W jednej z moich gier właśnie tak się to potoczyło i od samego początku rozpętałem wojnę na pełną skalę, od razu padł Paryż, ale Londyn się wybronił. Zanim Sowieci się przegrupowali z Iranu, i w końcu ruszyli przez Polskę w kierunku Berlina to stracili atakiem z zaskoczenia Leningrad (wyprowadzonym ze Skandynawii). Czyli nokaut. Wynika z tego że w tamtej rozgrywce opłaciło się prowadzić wojnę na pełną skalę. Nawet jeśli ZSRR i Zachód się zgadają na Niemca, to muszą mieć świadomość że i tak na koniec wygra tylko jeden z nich.
Ale nie wykluczam że przy trzech doświadczonych graczach stanie się tak jak piszesz.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Jan_1980 »

Naliczyłem 7 osób. Chyba rekord frekwencji się szykuje.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
hancza123
Posty: 3660
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 52 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Ale fajnie. To w co gramy Panowie Generałowie? Jakby co mogę rozłożyć i wytłumaczyć (z 2 małymi błędami) Race to Berlin lub Battle for Stalingrad lub CoH Storms of Steel. Generalnie chciałbym grać w coś dwuosobowego, czyli nie dołączę do walk lotniczych. Jednak w Triumph and Tragedy też mogę zagrać jakby tak osobowo się układało że brakuje jednego a inaczej trudno ludzi podzielić.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Jan_1980 »

Jutro jestem Panem Kapitanem i dowodzę jakąś kompanią w CC:M.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
neotom
Posty: 95
Rejestracja: 04 maja 2015, 21:50
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: neotom »

Ja, jeśli będzie jakiś wakat przy którejś z plansz, mogę zagrać w coś prostszego, do czego nie musiałbym wcześniej przez tydzień reguł studiować (czyli T&T na przykład odpada). A jak nie będzie w co i z kim, to i tak na chwilę pewnie wpadnę, bo muszę dług w Biforze oddać :)
ODPOWIEDZ