Marco Polo / Auf den Spuren von Marco Polo (Simone Luciani, Daniele Tascini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Marx »

pattom pisze:Czołem,

czy jest gdzieś dostępna polska instrukcja w pdf?
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/file/ ... olo-PL.pdf
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
mawi
Posty: 47
Rejestracja: 26 maja 2014, 14:13

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: mawi »

Marx pisze:
pattom pisze:Czołem,

czy jest gdzieś dostępna polska instrukcja w pdf?
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/file/ ... olo-PL.pdf
Instrukcji pl dodatku niestety nie widziałem. Jakby ktoś znalazł to możecie dać linka.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: pattom »

Wymiar małych kart to european mini czy american mini ?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Lothrain »

european
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: pattom »

Znajdę gdzieś dokładny spis elementów?
Nie wiem ile powinno być drewienek przypraw, mam tylko 4 sztuki ale to chyba zbyt mało. Chciałem porównać i ewentualnie reklamować u Albi Polska.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: BartP »

W mojej kopii spis komponentów jest na pierwszej stornie w górnym lewym rogu.
Pepper sacks (12 small and 3 large) - worki pieprzu (12 małych i 3 duże)
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: pattom »

BartP pisze:W mojej kopii spis komponentów jest na pierwszej stornie w górnym lewym rogu.
Pepper sacks (12 small and 3 large) - worki pieprzu (12 małych i 3 duże)
Oh.... faktycznie. Dziękuję za informacje.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Sebs »

Zdaje sie ze w erracie napisali ze podali zla ilosc komponentow w instrukcji. Nie wiem jak jest polskiej wersji bo mialem angielska. Sprawdz errate na bgg

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Marco Polo z tytułem zaawansowanej gry roku: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 17&t=46398
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Całkowicie zasłużenie.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Tomzaq pisze:Całkowicie zasłużenie.
Jak mawia Ferb: masz wiele racji.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Wincenty Jan »

Mam Marco Polo w mojej kolekcji. Nie wiedzieć czemu mam słabość do tej gry. Ale nie mogę się zgodzić, że to najlepsza gra roku. Co takiego wyjątkowego jest w tej grze Waszym zdaniem?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Wincenty Jan pisze:Mam Marco Polo w mojej kolekcji. Nie wiedzieć czemu mam słabość do tej gry. Ale nie mogę się zgodzić, że to najlepsza gra roku. Co takiego wyjątkowego jest w tej grze Waszym zdaniem?
To może najpierw powiedz, jaka gra wydana w Polsce w 2015 roku jest Twoim zdaniem lepsza?
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Wincenty Jan »

To jest odpowiedź na moje pytanie?

Zaznaczam, że bardzo lubię Marco Polo ale nie rozumiem zachwytów na tą grą. Dlatego pytam co takiego jest w tej grze wyjątkowego. Z finałowej czwórki wyżej cenie Kawerne i Pojedynek, w Legacy niestety nie grałem.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4784
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1040 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Trolliszcze »

IMHO w Marco Polo nie ma nic przełomowego ani odkrywczego, ale to bardzo solidny tytuł. Natomiast pytanie Pana_K jest zasadne, bo w przypadku takich konkursów ważny jest kontekst. Czasem gra solidna nie ma po prostu z kim przegrać.

Co jest według Ciebie wyjątkowego w Kawernie? Ta gra też nie ma w sobie absolutnie nic nowego ani odkrywczego. Bardzo solidny tytuł pana Rosenberga i tyle. To samo Pojedynek - co tam jest nowatorskiego? Absolutnie nic. Kolejny dobry, solidny tytuł. Najbardziej odkrywczy z tego grona jest chyba Pandemic. Legacy, ale osobiście nie grałem, więc się nie wypowiem.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

Wincenty Jan pisze:To jest odpowiedź na moje pytanie?

Zaznaczam, że bardzo lubię Marco Polo ale nie rozumiem zachwytów na tą grą. Dlatego pytam co takiego jest w tej grze wyjątkowego. Z finałowej czwórki wyżej cenie Kawerne i Pojedynek, w Legacy niestety nie grałem.
Moje pytanie miało na celu przede wszystkim - jak napisał Trolliszcze - osadzenie sprawy w kontekście, oraz zażegnanie potencjalnego nieporozumienia, polegającego na tym, że ktoś dopytuje się np. dlaczego MP a nie Terraformacja.

Jeśli chodzi o porównanie z pozostałymi tytułami: nie podejmuję się takiego zadania, bo w Kawernę nie grałem (ale ogólnie mam pewien dystans do Rosenberga, bo nadzianiu się na Agricolę), do Legacy się dopiero przymierzam. Pojedynek jest OK, ale jednak daje mi osobiście mniej satysfakcji. Marco Polo to nie tylko porządna mechanika (może nie odkrywcza, ale żadna z gier - może poza Legacy - nie oferuje, o ile mi wiadomo, czegoś radykalnie odkrywczego), ładna oprawa i - z mojego punktu widzenia, z jakiegoś powodu niezwykle przyjemna rozgrywka. Może po prostu dlatego, że bardzo lubię kontrolowalne kości. Dla mnie to faktycznie najlepsza gra wydana w Polsce w 2015. Z tego powodu cieszę się z sukcesu Marco Polo :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: KamradziejTomal »

Uważam Marco Polo za najlepszą grę w mojej kolekcji (Tzolk'in jest blisko ale ciut ciut mu brakuje). Na razie nie mam żadnej z gry pana Uwe ale mam nadzieję, że zmieni się to w Grudniu :)

Mimo to też w pierwszym momencie zdziwiło mnie to, że to Marco Polo akurat uznano za naj w „zaawansowanych”. Nie jestem niestety zapoznany ze sposobem głosowania ale zakładam że to wybór na podstawie ankiety internetowej?

Z drugiej strony jak spojrzę na konkurencję jaką wymieniliście to już nie jestem taki zdziwiony:

Caverna – uznawana za wagę cięższą wśród gier, więc myślę że może mieć w Polsce mniej odbiorców
Pandemia – tytuł kooperacyjny też wydaje mi się że będzie miał mniej fanów niż solidne euro.
Pojedynek - hmmmm... tutaj to bym miał problem, może za mało "zaawansowany"? Wydaje mi się, że powinien mieć jeszcze więcej fanów niż Marco Polo ale widać mylę się.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: DarkSide »

Pan_K pisze: Moje pytanie miało na celu przede wszystkim - jak napisał Trolliszcze - osadzenie sprawy w kontekście, oraz zażegnanie potencjalnego nieporozumienia, polegającego na tym, że ktoś dopytuje się np. dlaczego MP a nie Terraformacja.
A swoja drogą akurat na to pytanie bardzo łatwo odpowiedzieć. "Bo TM nie została wydana w 2015 tylko w 2016" :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Pan_K »

DarkSide pisze:
Pan_K pisze: Moje pytanie miało na celu przede wszystkim - jak napisał Trolliszcze - osadzenie sprawy w kontekście, oraz zażegnanie potencjalnego nieporozumienia, polegającego na tym, że ktoś dopytuje się np. dlaczego MP a nie Terraformacja.
A swoja drogą akurat na to pytanie bardzo łatwo odpowiedzieć. "Bo TM nie została wydana w 2015 tylko w 2016" :mrgreen:
Gdyby tak było, nie mogłaby się w ogóle zakwalifikować do konkursu. Por. Regulamin, w szczególności r. II, pkt. 3. i r. V, pkt. 1. oraz r. VI, pkt. 2.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: misioooo »

Oj tam. W Marco Polo grałem dwa razy. Raz we dwie osoby i raz w 4. Na 4 grało się dłużej, na dwójkę - szybko. W grze jest całkiem sporo interakcji. Nie jakiejś mega wrednej, choć i takie zagrania się zdarzają. W szczególności przy 2 graczach. Gra wg mnie bardzo fajna, przyjemna, jest sporo kombinowania i w miarę proste zasady. Zdecydowanie nie jest to "wieloosobowy pasjans".
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ja myślę że jak ktoś ma pełen regał gier planszowych, to faktycznie można zadać pytanie co ta gra ma w sobie?
Ale jak ktoś ma gry typu splendor, dixit, wsiąść do pociągu, 7 cudów, carcassonne, itd. i wpadnie mu w ręce Marco Polo, to rzeczywiście można powiedzieć że to fajna gra.
Kupisz ją za około 120zł, duża plansza, karton wypchany po brzegi, jak wszystko wysypiesz na stół to może być efekt wow!, no i mechanika, może nie innowacyjna ale zdecydowanie na plus :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tony23 »

Pamiętajcie że słowo ZAAWANSOWANA odnosi się do przeciętnego Kowalskiego, a nie dla geekow.

Imo Marco Polo jest idealna gra w tej kategorii- mało skomplikowane zasady, kostki, niedroga, dobre wykonanie- jest spora szansa ze osoba zobaczybja w Empiku. Kupi skoro ma logo Gry Roku i wciągnie się w planszowki.

Imo super wybór, Kawerna już tak pozytywnych odczuć u przecietnego Kowalskiego by nie zebrała, a te nagrody dla nas nie mają żadnego znaczenia.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Wincenty Jan »

Ale nie odczuwacie tutaj problemu złych rzutów? Tzn niskich wyników?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Tomzaq »

Wbrew pozorom czasami bardziej korzystne są niskie wyniki.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3387
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Auf den Spuren von Marco Polo

Post autor: Ardel12 »

Grałem na ostatnim konwencie w 2 osoby. Bardzo przyjemna gra, krótka kołderka i dosyć szybka/krótka partia - 1h.

Nie jest to oczywiście pełnokrwiste euro ala Mombasa czy CO2, ale dla odmiany i z akceptacją małej losowości można przyjemnie spędzić czas. Z kośćmi da się walczyć i czasem, jak stwierdzono wcześniej, niskie wyniki są tymi najbardziej oczekiwanymi. Fajną rolę pełnią postacie wybierane na samym początku gry. Wprowadzają pewne zróżnicowanie do obieranej strategii.

Niestety na tym samym konwencie ograłem również Terraformację Marsa i co tu dużo mówić. Wygrała o kilka długości. Marco broni się jako lekkie euro, gdy na cięższe tytuły brak ekipy lub czasu.
ODPOWIEDZ