Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Olgierdd »

Ta gra bardzo dobrze się skaluje, grałem kilka razy w każdym składzie osobowym i wrażenia były podobne (pozytywne).
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: esztfke »

Dzięki za szybkie odpowiedzi. W takim razie trzeba nabyć jak najszybciej, żeby zdążyć ograć przed wyjściem dodatku :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

Człowiek sobie idzie spokojnie po targach, a tu nagle Sami Laakso sobie stoi i różne piękne maty ma!
Spoiler:
Awatar użytkownika
antros
Posty: 27
Rejestracja: 29 wrz 2014, 09:03
Lokalizacja: Grudziądz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: antros »

Bardzo mnie zdziwiła seria wypowiedzi, że nie opłaca się robić tricków czy, że szast prast i już budujemy.
Specyfika tej gry jest kombosogenność, a więc poziomem gry rośnie z poziomem graczy.

Początkowo nie dostrzegałem wielu możliwości, aż nie zagrałem partii gdzie np. przeciwnik pozbawiał mnie po 2-3 karty co rundę tak długo aż mi wywalił całą talię i musiałem uzupełniać zgodnie z regułami rupieciami, albo gdy zobaczyłem jak znajomy magicowiec nie robi 1-3 akcji jak ja, tylko po 3-6 co rundę (zanim to zobaczyłem prawie nie używałem papug), ta gra ma naprawdę wiele do zaoferowania i zdarzały mi się partie gdzie wyrywaliśmy sobie karty bardzo długo by w końcu zdobyć potrzebne na stos surowce.
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: zix »

Gra jest naprawdę bardzo fajna i to bez względu czy na 2 czy 4 osoby.
Jedak... Mam wrażenie ze nowa część nieś jest do końca wyważona...
Karta ze zdolnością "klej" (nie tracimy jej po zakupie dowolnej z tagu) za szybko pozwala wybrać - do niej nie jest potrzebne żadne combo.

Co z tego ze wygrałem skoro przyjemność żadna?
Nie grałem długo w cześć jednak pierwsza (moim zdaniem) jest zdecydowanie lepsza,wręcz świetna :)
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Rafal_Kruczek »

rattkin pisze:Człowiek sobie idzie spokojnie po targach, a tu nagle Sami Laakso sobie stoi i różne piękne maty ma!
Spoiler:
Też tamtędy szedłem , mam i ja!
:)
Za 10 EUR to była okazja:)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

... jak ja kupowałem, to były po 20 :). Pewnie byłeś przy stoisku w sobotę/niedzielę?
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Olgierdd »

Nabyłem Dolinę Kupców 2 wraz z dodatkową talią bobrów (do nabycia osobno) i muszę przyznać, że w połączeniu z pierwszą częścią gra awansuje do topu lekkich gier o budowaniu talii.
Miałem do tej pory do gry jeden zarzut, który właśnie zniknął: na 4 graczy była mało różnorodna rozgrywka, bo grało się pięcioma z sześciu talii, czyli praktycznie zawsze tym samym. Teraz jest to pięć z trzynastu talii, więc każda rozgrywka zyskuje na świeżości :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

To prawda. W moich oczach, po DoM2, gra jeszcze bardziej zyskała.
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 398
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: hrachubi »

Próbował ktoś grać na większą liczbę osób niż 4, poprzez połączenie obu części? Jak wrażenia?

Jak rozumiem rozgrywka na większą ilość osób to tylko dobór liczby talii w liczbie N+1, gdzie N ilość graczy, oraz odpowiedniej liczby kart rupieci.
Czy jeszcze jakieś zmiany?
Zuwal
Posty: 9
Rejestracja: 04 lip 2015, 18:18

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Zuwal »

Nie do końca. Każda talia zwierząt posiada tylko cztery kopie karty o wartości 1, przez co nie można mieć więcej niż cztery talie startowe z tymi samymi kartami. Żeby grać w więcej niż cztery osoby musiałbyś talie startowe zrobić z samych rupieci, by wszyscy byli w podobnej sytuacji na starcie.
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 398
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: hrachubi »

W sumie racja.
Mógłbym przysiąc, że ktoś gdzieś napisał że po połączeniu obu części będzie można grać w więcej niż 4 osoby.
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Andarist »

Ktos sie orientuje czy sa jakiekolwiek szanse na nowe dodatki do Doliny Kupcow po polsku? Trwa nowy KS - https://www.kickstarter.com/projects/66 ... ollection/
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: rattkin »

Raczej wątpliwe, bo Fullcap Games, który robił 1 i 2, już nie istnieje.
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 975
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 683 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Bart Henry »

Chyba niedawno gry zostały przejęte przez Games Factory. Niestety, w ich obecnej sytuacji, to wcale nie zwiększa prawdopodobieństwa ukazania się następnych części. ;)
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: SmallFighter »

Jaka jest wasza opinia na temat tej gry? Warto? Zauważyłam, że wszędzie jest na wyprzedażach w wielu sklepach, stoiskach. Ma to związek z upadłym wydawnictwem czy gra jest słaba i chcą się jej pozbyć?
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: krisow »

Moim zdaniem gra jest ciekawa. 6 talii, a z częścią 2 nawet 12. Do gry wchodzi jedna talia więcej niż mamy graczy przy stole czyli 3/4/5. Każdy klan ma inne umiejętności. Obie te rzeczy powodują, że regrywalność jest niezła. Mechanika budowania talii też jest interesująca. Karty kupione z rynku trafiają od razu na rękę, więc planowane kombosy można od razu uruchomić. Nie trzeba czekać na kolejne tasowanie kart. Do tego od czasu do czasu trzeba swoją talię niszczyć dodając karty na kolejne stosy potrzebne do wygrania. Osobiście lubię Dolinę Kupców i nie odmówię rozgrywki. Ogólnie lepsze opinie zbiera chyba pierwsza część.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 950
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 314 times
Been thanked: 202 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: Losiek »

Bardzo lubię obydwie części. To dość lekki deck builder z fajnym twistem polegającym na pozbywaniu się kart ze swojej - zbudowanej przecież w trudzie i znoju - talii. Można ze sobą łączyć talie z obydwu części co zwiększa regrywalność - talie różnią się od siebie.
Jedyne co mi nie bardzo siadło to grafiki - totalnie nie w moim stylu, ale tu jestem raczej w swoich sądach odosobniony.
Podsumowując: jeśli lubisz budowanie talii to kupuj.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2025
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1503 times
Been thanked: 1154 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: Bruno »

Gra jest spoko, niczego nie urywa, ale gra się fajnie. Są możliwości niezłego kombosowania zagrywanych kart, szczególnie z wykorzystaniem talii kameleonów z części pierwszej (dziś nie wyobrażam sobie gry bez tej talii).
Zwierzaki z części drugiej potrafią trochę skomplikować rozgrywkę (np. konieczność zapamiętywania poprzednio zagranych kart, przeszukiwanie talii etc.) i w moim odczuciu są generalnie trochę słabsze. Jeśli chcesz spróbować, to polecam zacząć od podstawki.
Aha, w obu częściach są talie wprowadzające negatywną interakcję.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: rattkin »

Z trzecią częścią nabiera jeszcze większych rumieńców. Obecnie, to chyba mój ulubiony deckbuilder z tych lekkich.
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: MsbS »

A wiecie, czy ktoś podjął się wydania Kolekcji po polsku? Jakieś ploteczki z branży?
feniks_ciapek
Posty: 2301
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1608 times
Been thanked: 936 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: feniks_ciapek »

MsbS pisze: 10 gru 2019, 19:31 A wiecie, czy ktoś podjął się wydania Kolekcji po polsku? Jakieś ploteczki z branży?
Patrząc na przeceny, to raczej bym nie oczekiwał. W sumie nie wiem, u nas jakoś nie siadło, ale może to akurat specyfika towarzystwa.
SmallFighter
Posty: 128
Rejestracja: 23 wrz 2019, 10:25
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: SmallFighter »

Dzięki za wasze opinie, grę zakupiłam - od razu dwie części, żeby nie było :P :D Teraz czekam na weekend, żeby przetestować. Mam nadzieję, że się nie zawiodę ;)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3360
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1120 times
Been thanked: 1288 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: seki »

U mnie też nie siadło. Mimo niskiej ceny pozbyłem się obu pudełek bo granie było dla mnie i mojego głównego współgracza stratą czasu. Problem dla nas był taki, że pewne kombinację kart robiły całą grę, zakup kart był zbyt łatwy, szło jak z płatka, nie było przy tym żadnych ciekawych decyzji.
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Post autor: pawluus_3 »

Mojej lepszej połówce się podoba, lubi ona (moja lepsza połowa oczywiście :wink: ) gry lżejsze/prostsze i tego należy oczekiwać. Osobiście preferuję cięższe tytuły ale od czasu do czasu można zagrać. Dodatkowo kompaktowe pudełko nie zabierze nam zbytnio przestrzeni na inne pudełka.
ODPOWIEDZ