2 gry na początek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Karol Marks
Posty: 7
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:33

2 gry na początek

Post autor: Karol Marks »

To mój pierwszy post na forum, więc - witam :-)
Grami planszowymi zainteresowałem się od niedawna (nie licząc szachów, w które gram z przerwami od dzieciaka) i pomyślałem, że fajnie by było jakąś grę posiadać; oprócz szachów mam jeszcze scrabble - ale to zupełnie nie mój typ gry. Kiedyś miałem jeszcze stratego, które też bardzo mi się podobało. No myślę, że już mniej więcej wiecie jakim typem gracza jestem :D

Poszukuję 2 gier. Pierwsza to coś szachopodobnego, natomiast druga to coś bardziej podobnego do tych wszystkich nowoczesnych planszówek, o których tu dyskutujecie :-). Przeczytałem poradnik (nie cały), przejrzałem podobne tematy (wybiórczo) i coś tam sobie pooglądałem różnych gier i jakieś swoje typy już mam ale wolę to jeszcze skonsultować z ludźmi bardziej doświadczonymi :-)

Szachopodobne coś:
- Gra dla dwóch osób. Oczywiście w wariancie 1v1, a nie kooperacja. Możliwość gry w większym gronie zupełnie mnie nie interesuje.
- Może to być zarówno gra abstrakcyjna jak i posiadająca jakąś "fabułę" - zupełna dowolność.
- Losowość. Od "brak" do "bardzo mało". Chcę mieć po prostu pewność, że jeśli wygrałem to dlatego, że byłem lepszy, a nie dlatego, że przeciwnikowi nie doszła karta albo wyrzuciłem więcej oczek na kostce. Ale jeśli losowość jest w jakiś sposób uzasadniona (dajmy na to ktoś wylosował kartę, która mówi, że na pole bitwy spadł deszcz, który wpływa na poruszanie się niektórych jednostek) to ok.
- Bardzo duże pole do kreatywności i kombinowania. Brak schematyczności w rozgrywce.
- Jestem sceptycznie nastawiony do karcianek ale możecie próbować :-)
- Cena - rozsądna i adekwatna do zawartości opakowania (wydaję mi się, że gry tego typu nie są szczególnie drogie dlatego nie podaję jakiegoś górnego pułapu).
- Czas gry - realna możliwość skończenia rozgrywki w 15-30 minut. Maks. godzina.
- Na ten moment zainteresowały mnie Abalone oraz Neuroshima hex

Nowoczesna planszówka:
- Gra dobrze działająca na 2-4 osoby. Chciałbym w tego typu gry być może wprowadzić znajomego lub 2 ale prawda jest niestety taka, że ze swojego otoczenia tylko ja i brat gramy w coś regularnie, więc gra musi działać na 2 osoby.
- Losowość jak wyżej.
- Możliwość "outplayu" przeciwnika jak wyżej.
- Czas gry - realna możliwość skończenia rozgrywki w 2 godziny. Maks. 3-3,5 godziny.
- Tematyka gry - jak wyżej. Typ - strategiczna/ekonomiczna/wojenna/hybrydowa.
- Interakcja - od "brak" do "średniej" - nie lubię gier przegadanych, lub takich, w których się trzeba licytować.
- Cena do 200 zł.
- Na ten moment zainteresowała mnie Terra Mystica. Tu mam trochę większy problem, bo gra w poradniku figuruje jako cięższa i nie mam pewności czy osoba bez większego doświadczenia w tego typu grach ją udźwignie.

I to tyle ode mnie. Z góry dziękuję za wszystkie porady i odpowiedzi.
Pozdrawiam,
B.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 958
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 43 times
Been thanked: 134 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: Koshiash »

Szachopodobne coś: Rój, Tash-Kalar.
Nowoczesna planszówka: wybór jest duży, więc na początek polecam: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212. Nie bój się cięższych gier, jeżeli zakładasz spotkania w stałym gronei.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2016, 17:56 przez Koshiash, łącznie zmieniany 1 raz.
Tuminure
Posty: 557
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: Tuminure »

Pierwsza gra - Neuroshima Hex jest dość losowa. Co turę dobierasz 3 żetony ze swojej puli - dużo zależy od tego jakie żetony i w którym momencie Ci podejdą. Oczywiście nadal dużo zależy od taktyki, ogólnego pomysłu na grę, no i to bardzo dobra gra ale imho nie spełnia ona Twojego warunku co do losowości.
Poleciłbym Dominion i 7 Cudów Świata: Pojedynek. W jednej i drugiej jest nieco mniej losowości, niż w Neuroshimie Hex ale nadal nie wszystkie elementy gry są jawne jak w szachach.

Druga gra - Tzolk'in: Kalendarz Majów, losowość niemalże zerowa, interakcja bardzo niewielka i właściwie wszystko zależy od pomysłu na grę. Przy czterech długo myślących i nowych graczach musisz liczyć te 2,5-3h na grę + 15 minut na tłumaczenie zasad. Po nabraniu wprawy, gra spokojnie trwa 1,5-2h. Gra działa bardzo dobrze na dwie i świetnie na cztery osoby.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 2 gry na początek

Post autor: Danielf »

Jeśli chcesz, coś szachopodobnego, to proponuję grę logiczną. Abalone byłby dobrym wyborem. Neoroshima nie kojarzy mi się z szachami.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: 2 gry na początek

Post autor: Yavi »

W pierwszej kategorii rzuć okiem na Ortusa. Spełnia wymagania, pozwala na sporo możliwości i jest bardzo szachowy :)
Miszon
Posty: 2533
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 503 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: Miszon »

Mnie się akurat NH kojarzy z szachami ;) ale zgadzam się że nie spełnia warunku znikomej losowości.
Ponieważ pytający raczej odrzuca karcianki (co w sumie naturalne dla kogoś kto nie chce losowosci) to mimo mojego uwielbienia odrzucilbym Dominiona i 7 Cudów.
Rój czy Abalone to chyba idealne pozycje z szachopodobnych.
Z "planszowek planszówkowych" radziłbym jakiegoś euro klasyka, zapewne worker pla, cement. Agricola, Puerto Rico, Le Havre, mógłbyś tez spróbować jakiejś gry Martina Wallace'a lub Stefana Felda ale to są juz trudniejsze rzeczy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: josiu »

Splendor na początek(To gra w którą nauczysz grać każdego- babcię, teściową czy pradziadka. Jeśli ktoś mówi, ze nie miał styku z planszówkami zawsze pokazuję Splendor i jeszcze nigdy nie zawiódł). Potem Zamki Burgundii. Jak zagrasz w Zamki Burgundii do Splendoru będziesz wracał co prawda rzadziej, ale w świat gier planszowych będziesz już wciągnięty i kupisz kolejny gry :).
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1103
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 652 times
Been thanked: 528 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: Harun »

Zobacz ad 1 władca pierścieni konfrontacja
osobiście bardzo lubię też Ponte del diavolo, ale nie wiem, czy jest dostępna
Karol Marks
Posty: 7
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:33

Re: 2 gry na początek

Post autor: Karol Marks »

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Po namyśle doszedłem do wniosku, że jeśli chodzi o grę szachopodobną to zdecyduje się na abalone, gdyż wydaję mi się najbezpieczniejszym wyborem. Nie wykluczam jednak, że jeśli wciągnę się (i najlepiej jeszcze kogoś :D) w planszówkowy świat to zdecyduję się w przyszłości na zakup proponowanych tu roju czy ortusa. W kontekście pierwszej gry chciałem jeszcze dodać, że raz grałem w 7 cudów świata (ale nie w wersji pojedynek) lecz średnio przypadło mi do gustu.

Co do drugiej kategorii to tak jak przypuszczałem ogrom propozycji dostępnych na rynku trochę mnie przytłacza. Uważnie przyglądam się zaproponowanemu tu Tzolkinowi, jednak nikt nie wypowiedział się co do zaproponowanej przeze mnie gry, czyli Terra Mystica. Czy odpowiada ona temu czego szukam? I czy (mówiąc bardzo ogólnie) jest dobra?

Pozdrawiam,
B.
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: zix »

Nie jest dobra...
jest świetna :)
Jednak to trochę bardziej zaawansowany typ gry.
Ja bym to porównał do 15 letniego brudnego Jeepa Wranglera.

Nie jest ładny, szybki, komfortowy, brak w nim dobrego sprzętu audio, czy bluetooth. Nie ma szans byś był tym od tego zaje****tego auta i dziewczynę poderwiesz raczej z litości ;)
Jednak to auto nie ma być modne z gama super gadżetów!
To jest świetne auto do jazdy w bardzo ciężkim terenie i żaden samochód roku 2016 go w tym nie pokona.

Gra nie jest bardzo trudna.
Jest tylko takim typem gry, którą ciężko wykorzystać do ukazania przyjemności płynącej z jazdy samochodem. Tym bardziej do zaczepienia w ludziach"zajawki".
Znacznie łatwiej zachęcić od ładnych z fajnym przyspieszeniem, które pozwolą na szybka rywalizację z innymi uczestnikami ruchu drogowego :) Jazdę w ciężkim terenowy pokazać im dopiero jak nauczą się zmieniać biegi, wyprzedzać i parkować :)

Tylko pamiętaj - rynek samochodów jest na tyle szeroki, że nie każdy musi lubić jazdę po bezdrożach!
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 447
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 45 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: grabol »

Co do gier szachowych, może zwróć uwagę na gry z serii gipf. Szczególnie yinsh i tzaar. Ten pierwszy dostępny, reedycja drugiego tytułu planowana chyba na przyszły rok.
Karol Marks
Posty: 7
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:33

Re: 2 gry na początek

Post autor: Karol Marks »

Zix, chyba uzyskałeś odwrotny efekt, bo tylko jeszcze bardziej mnie tą grą zainteresowałeś :-) Pytanie tylko takie - Czy ktoś kto potrafi zmieniać biegi i parkować tylko w szachach i nie ma większego doświadczenia z innymi typami samochodów da sobie radę? :-) Tym bardziej przyglądam się teraz Terrrze (Terri? Nie wiem jak to odmienić :D), bo zauważyłem, że Tzolkina nie można już kupić. Także, jeśli nie podpowiecie mi czegoś innego to chyba zostanę przy Terr... grze Terra Mystica.

Grabol, dzięki na pewno rzucę okiem na tę gry ale tak jak pisałem wcześniej - w tej kategorii jestem zdecydowany już na Abalone.
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: zix »

Karol Marks pisze:Zix, chyba uzyskałeś odwrotny efekt, bo tylko jeszcze bardziej mnie tą grą zainteresowałeś :-) Pytanie tylko takie - Czy ktoś kto potrafi zmieniać biegi i parkować tylko w szachach i nie ma większego doświadczenia z innymi typami samochodów da sobie radę? :-) Tym bardziej przyglądam się teraz Terrrze (Terri? Nie wiem jak to odmienić :D), bo zauważyłem, że Tzolkina nie można już kupić. Także, jeśli nie podpowiecie mi czegoś innego to chyba zostanę przy Terr... grze Terra Mystica.
Ja Ci niczego nie chcę wmówić :)
Jeżeli masz ekipę, z którą będziesz mógł pograć to super!

Youtube i chyba Granie w chmurach ma filmik z zasadami i rozrywką. Rzuć okiem i jak masz chętnych to za wiele nie myśl :)
Karol Marks
Posty: 7
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:33

Re: 2 gry na początek

Post autor: Karol Marks »

Obejrzałem filmik i gra mi się podoba. Czegoś podobnego właśnie szukałem. Powiedz mi tylko jak Twoim zdaniem ta gra spisuje się na 2 osoby? Bo czytałem w internecie różne opinie na ten temat.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: Relo »

Zarówno Abalone,Yinsh, Rój mogę śmiało polecić. Są to gry w których losowość jest zerowa. Różnorodność partii zależy od ruchów Twoich jak i przeciwnika.
W tej chwili można kupić Abalone Quatro, co pozwala na granie od 2 do 4 graczy, więc można zarazić znajomych planszówkami, lub zastosować tę grę jako rozgrzewka do Terra Mystica.
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: zix »

Karol Marks pisze:Obejrzałem filmik i gra mi się podoba. Czegoś podobnego właśnie szukałem. Powiedz mi tylko jak Twoim zdaniem ta gra spisuje się na 2 osoby? Bo czytałem w internecie różne opinie na ten temat.
Ja grałem kilka partii w 4 osoby.
Było ciekawe, ponieważ gracze blokowali sobie tereny. Na 2 osoby pewnie jest o wiele więcej swobody, jednak jak chcesz to dopytam kolegę (nie mam swojego egzemplarza) to dopytam czy grają i jak się im sprawdza.
Oni nałogowo siedzą przy Cywilizacji 3ed (też sobie sprawdź!), jednak może i Terra fajnie im się spisuje.
Tuminure
Posty: 557
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: Tuminure »

zauważyłem, że Tzolkina nie można już kupić
https://www.strefamtg.pl/pl/gry-planszo ... wa-pl.html (wersja angielska, gra jest niezależna językowo)

W Terra Mystica nie grałem, dlatego w poprzedniej wypowiedzi nic na jej temat nie napisałem.
Ostatnio miałem okazję zagrać jeszcze w Pana Lodowego Ogrodu i również z pewnością spełniłby Twoje oczekiwania - sęk w tym, że jest dostępny już tylko z drugiej ręki (za ~250zł). Interakcja z graczami jest duża, jednak nie trzeba nic negocjować, rozmawiać, licytować. Gra po prostu polega na walce o terytoria. Grałem na dwie osoby i w takim składzie gra działa bardzo dobrze. Na cztery osoby podejrzewam, że gra jest dużo mniej przewidywalna (lub może raczej przewidywać wrogów jest znacznie trudniej).
Karol Marks
Posty: 7
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:33

Re: 2 gry na początek

Post autor: Karol Marks »

@Relo - właśnie zastanawiałem się czy w Abalone quatro to dokładnie to samo co Abalone tylko z możliwością gry w więcej osób czy nastąpiły jednak jakieś modyfikacje? No i czy granie w 3/4 osoby ma sens w przypadku takiej gry?

@zix - Chcę. Dopytaj :D. Co do Cywilizacji to chodzi o "Cywilizacja: Poprzez wieki", czy może o "Sid Meier's Civilization"?

@Tuminure - Dzięki za link. Czyli znowu mam kłopot co kupić :D Pana Lodowego Ogrodu sprawdziłem z ciekawości i też wydaje się w porządku. No ale 250 zł za używaną grę to za dużo.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: Relo »

Karol Marks pisze:@Relo - właśnie zastanawiałem się czy w Abalone quatro to dokładnie to samo co Abalone tylko z możliwością gry w więcej osób czy nastąpiły jednak jakieś modyfikacje? No i czy granie w 3/4 osoby ma sens w przypadku takiej gry?
Po pierwsze wydanie:
- w pudełku znajduje się pełen zestaw dla czterech graczy w czterech kolorach:biały, czarny, żółty i czerwony. Kulki są boskie :D
- ta wersja pozwala grać na normalnych zasadach w dwóch i trzech graczy. Na czworo graczy jest to rozgrywka "zespołowa", para kontra para

Odnośnie sensu grania w trzech bądź czterech graczy to mnie ono odpowiada. Oczywiście w standardzie jest to rozgrywka umysł kontra umysł, lecz przy trzech graczach to już jest trochę więcej możliwości bo możesz zdobywać kule na jednym bądź drugim przeciwniku. Na czterech graczy, to jest inny rodzaj rozgrywki. Ja grywam w ten wariant w gronie rodzinnym i nie sugeruję/podpowiadam ewentualnych (zaplanowanych) przeze mnie, aby każdy mógł uczyć się gry i zwracać uwagę na sytuację na planszy.
Tak więc dla mnie to był wybór oczywisty, pomimo że posiadałem już klasyczne Abalone, aby w kolekcji znalazło się Quatro. No i kule, ciężkie kolorowe, pozwalające rozgrywkę w kolorze jaki nam aktualnie pasuje.

Oczywiście to nie szachy, więc i nie ta głębia i długość rozgrywki (przynajmniej w moim gronie). Jeśli zaś wolisz grę szachopodobną dwuosobową to proponuję, również tu wymieniany Rój, gdzie każdy z owadów ma swój tryb poruszania się wokół tytułowego roju, gdzie celem jest zablokowanie królowej przeciwnika (tak żeby jeszcze trochę zamieszać przy wyborze) :roll:.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 2 gry na początek

Post autor: Danielf »

Odnośnie Abalona na 3 graczy, to ma tę wadę, że 2 graczy może się zmówić przeciwko trzeciemu. Chociaż na 3 można grać w wariant 4-osobowy, a jeden z graczy grać będzie 2 kolorami (bo wariant jest drużynowy). Nie wiem, jak to działa, bo w ten sposób nie grałem.
Karol Marks
Posty: 7
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:33

Re: 2 gry na początek

Post autor: Karol Marks »

Danielf pisze:Odnośnie Abalona na 3 graczy, to ma tę wadę, że 2 graczy może się zmówić przeciwko trzeciemu.
Dokładnie tego się bałem. Można zepchnąć jednego gracza do beznadziejne pozycji, a potem między sobą zdecydować o zwycięstwie. Co gorsza w takiej sytuacji może się też zdarzyć, że na "wybór" tego zwycięzcy decydujący wpływ będzie miał ów 3 gracz. Oczywiście to nie jest gra turniejowa w takim wariancie i grając ze znajomymi można się umówić na jakieś fair play (chociaż różnie to bywa.. znajomi bywają okrutni :D) niemniej gra traci dużo na balansie. Tak sądzę. Bo jakie dokładnie zasady wymyślili twórcy gry to nie wiem.

Co do wariantu 4 os. to brzmi mega ciekawie i może dałoby się tu pogodzić nagradzanie "pure skilla" (uwielbiane przeze mnie) oraz jakiś towarzyski element w stylu próbowania przekazania swojego planu na grę sojusznikowi tak co by przeciwnicy się nie połapali :-). Pytanie na, które muszę sobie tylko odpowiedzieć to czy będę z tego wariantu korzystał na tyle często by dopłacić ponad 30 zł. Ale to już mój problem.

O roju już też dużo czytałem i zastanawiałem się nawet czy go nie umieścić w pierwszym poście tego tematu ale zdecydowałem, że co za dużo to nie zdrowo. No i jak już pisałem Abalone wydaje mi się bezpieczniejszym, bardziej neutralnym wyborem. Ah, no i wszyscy tak piszą o tych kulkach, że mam ochotę je podotykać (jakkolwiek to brzmi) :D.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: 2 gry na początek

Post autor: Danielf »

Tu nawet nie chodzi o to, że 2 graczy się dogada, że nie będą się atakować. Po prostu może jeden gracz zrobić błąd i wtedy jest naturalne, że pozostali nie zmarnują okazji, aby mu zepchnąć kule. Wtedy będzie gra 2 na 1.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 26 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: TV3 »

I ja podrzucę jeszcze pozycję do punktu pierwszego:

Mr Jack

Dedukcja, blef, móżdżenie, istotność każdego ruchu. W niewielkim stopniu losowa, 1 vs 1, nie jest karcianką (pomijając fakt przedstawionych za pomocą kart postaci). Jak w szachach - można i przeciwnika i siebie zadziwić swoim posunięciem / wyborem postaci. I jeśli nie nastąpi sytuacja, że na końcu gry niewiele wiemy i musimy np. strzelać, (będąc policjantem) - kto Jack'iem jest, to owszem, wygrana zdecydowanie wynika z przechytrzenia przeciwnika. Lepszej gry czyli.
Zdecydowanie nie na kwadrans. Godzina zleci.
Cena... widzę, że gdzieś za stówkę można nabyć... Uznajmy, że taka cena za zawartość pudła (niezbyt wielką) nie jest może jakąś okazją, no ale nie za sam papier płacimy przecież.
Ponadto zasady są bardzo proste. Jednocześnie, jak pisałem, rozgrywka potrafi być bardzo wymagająca.


Na marginesie dodam, że gra ta przez niejednego do szachów właśnie porównywana jest.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: 2 gry na początek

Post autor: premek »

Jeśli chodzi o typ pierwszy czyli szachopodobne to powtórzę po poprzednikach: Rój

Natomiast co do drugiej propozycji to ja polecę 'Wojnę Narodów' - od jakiegoś czasu jest w bardzo dobrych cenach i mnie bardziej przypadła do gustu niż Cywilizacja Poprzed Wieki 3ed.
Oczywiście klasyki typu Tzolkin (wymagane kilka rozgrywem zanim zacznie się grać) albo Zamki Burgundii też są mega grywalne no ale to oczywistości a kupując Wojnę Narodów zostanie ci jeszcze $ na kolejną grę.
zix
Posty: 258
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: 2 gry na początek

Post autor: zix »

Karol Marks pisze: @zix - Chcę. Dopytaj :D. Co do Cywilizacji to chodzi o "Cywilizacja: Poprzez wieki", czy może o "Sid Meier's Civilization"?
Dopytałem :)
To zlozona gra.. nam sie zaj****** gra we 2, powiedzialbym nawet ze pewien aspekt mechaniki wymusza by rozstawiac sie blisko siebie bo jeden z budynkow ktory MUSISZ zbudowac by moc dalej budowac kosztuje polowe taniej jezeli go stawiasz obok przeciwnika.... wiec luznosc planszy nie musi byc problemem..

Co do Abalone... Polecam Rój ;)
Być może dlatego, że żona (grałem tylko w standardową wersję) zawsze kopie mi tyłek w te kulki ;) jednak Rój znacznie bardziej mi podszedł.
To też gra, która o wiele bardziej przypomina szachy
Każdy owad ma ma swoje (proste) zasady dotyczące ruchu + w pewien sposób trzeba dać mata królowej. Łat

Obie gry możesz sobie za przetestować (chyba nawet za free) na androidzie także kupować w ciemno nie musisz.
ODPOWIEDZ