Troyes (Sébastien Dujardin, Xavier Georges, Alain Orban)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Troyes

Post autor: pezetto »

malekith_86 pisze:zamawialiście bezpośrednio od rebela?
czy jakiś sklep już miał egzemplarze wczoraj, że dał rade je wysłać?
Z tego co mi wiadomo to sklepy internetowe będą realizować wysyłkę od poniedziałku. Rebel.pl ponoć wysyłał klientom gry wczoraj. Są też jeszcze sklepy stacjonarne, które powinny mieć towar u siebie dziś popołudniu :wink:
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Troyes

Post autor: Wothan »

warlock pisze:Masz wariant solo oficjalnie w pudle ;). Różnic innych z tego co wiem nie ma.
Ten wariant solo w jakiej jest formie? Dodatkowy arkusz? Bo w instrukcji tego nie widzę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Wydaje mi się, że to będzie osobny arkusz.

Nie wiem, na ile wariant solo został pobłogosławiony przez twórców i czy zaszły w nim jakieś zmiany - do tej pory na BGG dostępny był w takiej formie:
https://cf.geekdo-images.com/images/pic1177086.png
https://cf.geekdo-images.com/images/pic1177087.png

Posiadacze polskiej edycji - dajcie znać, czy to to samo ;). Ale wątpię, czy tekst "lepiej idź pograć solo w Agricolę" się ostanie :mrgreen:
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

malekith_86 pisze:zamawialiście bezpośrednio od rebela?
czy jakiś sklep już miał egzemplarze wczoraj, że dał rade je wysłać?
Bezpośrednio.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: Zefireq »

AM76 już przed południem miał ;)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Troyes

Post autor: Marx »

W sklepie z co najmniej dwoma trollami w nazwie jeszcze nie ma na stanie. Ile to już czasu minęło od... bodajże września ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
SirSowa
Posty: 133
Rejestracja: 11 lis 2013, 09:32
Lokalizacja: Wejherowo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Troyes

Post autor: SirSowa »

Marx pisze:W sklepie z co najmniej dwoma trollami w nazwie jeszcze nie ma na stanie. Ile to już czasu minęło od... bodajże września ;-)
Co mnie martwi, bo od nich zamawiałem :(
Moja Kolekcja
Dotychczasowe transakcje:
- Zakup World of Warcraft: The Board Game - Dzieniu; Lords of Hellas - virco; Fanowskie dodatki do 7 Wonders - aigimig
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Troyes

Post autor: Pan_K »

Planszostrefa wysłała zawiadomienie o wysłaniu paczki :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Z niecierpliwością czekam na pierwsze relacje ludzi, którzy nigdy dotąd w Troyes nie grali (i zastanawiam się, ile osób się od tej gry odbije :D).
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: Zefireq »

warlock pisze:Z niecierpliwością czekam na pierwsze relacje ludzi, którzy nigdy dotąd w Troyes nie grali (i zastanawiam się, ile osób się od tej gry odbije :D).
Ja chcę tę grę polubić i choćby skały się załatwiały to to zrobię! :D W poniedziałek odbieram, gdybym nie zjeżdżał ze studiów na weekend to bym już grał. Gorzej, sporo gorzej, że aktualnie nawet nie mam z kim.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Troyes

Post autor: pezetto »

warlock pisze:Z niecierpliwością czekam na pierwsze relacje ludzi, którzy nigdy dotąd w Troyes nie grali (i zastanawiam się, ile osób się od tej gry odbije :D).
No to na gorąco... gra jest jak dla mnie rewelacyjna! Pierwsza partia 4-osobowa i nieskromnie powiem, że pewne zwycięstwo (50+ pkt.). Zdecydowanie chcę więcej :wink:
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

Również jestem po "pierwszej" partii (nie grałem od jakiś 4 lat) w 4 osoby, z czego 3 zupełnie nowe. Gra była całkiem przyjemna, pojawiło się kilka ciekawych combosów, niestety spora różnica w punktacji końcowej: pierwsze miejsce 49, ostatnie 25. Wszyscy przecenili wartość pieniądza i wpływów (które z wyjątkiem tajnych kart ról, nic na koniec nie dają). Doświadczyliśmy przeolbrzymiej inflacji: już w 4 rundzie skończyły się nam pieniądze w banku i zastępowaliśmy je czym popadnie. Poza kupowaniem rzemieślników nie było sposobów na oddawanie pieniędzy do banku (1-2 neutralne kostki), były 3 karty powiększające bogactwo i kasa cały czas krążyła, a co turę każdy dostawał dochód.
Trochę mnie to niepokoi, wcześniej nie miałem okazji grać na 4 osoby i nie spotkałem się z czymś takim. Mam nadzieję, że może wynikało to z małego doświadczenia grających, ale mimo tego nie widzę zbyt wielu opcji do zwracania gotówki do banku.
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Troyes

Post autor: norkbes »

A pamiętaliście aby dochód z początku rundy pomniejszać o koszty utrzymania swoich obywateli w pałacu, ratuszu i rezydencji biskupa a pieniądze wykorzystywać przy płaceniu przy obsadzaniu kart? Punkty wpływu są używane do przetaczania kostek i powiększania puli obywateli. Zagrałem już z 20+ razy i nigdy czegoś takiego o czym piszesz nie doświadczyłem. Przeczytajcie uważnie instrukcję albo treningowo zagrajcie online na BGA. W grze jest wiele niuansów, trudno je wszystkie wyłapać na początku.
Ostatnio zmieniony 03 gru 2016, 16:01 przez norkbes, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Troyes

Post autor: DarkSide »

norkbes pisze:A pamiętaliście aby dochód z początku rundy pomniejszać o koszty utrzymania swoich obywateli w pałacu, ratuszu i rezydencji biskupa?
Tylko czerwony (-2 denary za meepla) i biały (-1 denar za meepla). Żółte nie mają kosztu.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Troyes

Post autor: norkbes »

DarkSide pisze:
norkbes pisze:A pamiętaliście aby dochód z początku rundy pomniejszać o koszty utrzymania swoich obywateli w pałacu, ratuszu i rezydencji biskupa?
Tylko czerwony (-2 denary za meepla) i biały (-1 denar za meepla). Żółte nie mają kosztu.
Założyłem że nie grali wyłącznie żółtymi kostkami :)
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Troyes

Post autor: pezetto »

W naszej partii 4-osobowej (wszyscy grali po raz pierwszy) też pieniądze były przeszacowane i dlatego dwójka graczy miała po ok. 25 pkt., gdyż w moim odczuciu zbyt późno przestawili się z kasy na inne, ważniejsze w końcowej punktacji aspekty gry. Osobiście mniej więcej w okolicach połowy gry już kompletnie odpuściłem sobie zdobywanie hajsu, a i tak na brak gotówki narzekać nie mogłem (kupowano ode mnie kości, że aż miło).

Gdzie można pograć w Troyes online? Grywam czasami w Zamki Burgundii i Rosyjskie/Niemieckie Koleje na Yucata.de, ale tam niestety tej pozycji nie ma.
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Troyes

Post autor: Sebs »

pezetto pisze:W naszej partii 4-osobowej (wszyscy grali po raz pierwszy) też pieniądze były przeszacowane i dlatego dwójka graczy miała po ok. 25 pkt., gdyż w moim odczuciu zbyt późno przestawili się z kasy na inne, ważniejsze w końcowej punktacji aspekty gry. Osobiście mniej więcej w okolicach połowy gry już kompletnie odpuściłem sobie zdobywanie hajsu, a i tak na brak gotówki narzekać nie mogłem (kupowano ode mnie kości, że aż miło).

Gdzie można pograć w Troyes online? Grywam czasami w Zamki Burgundii i Rosyjskie/Niemieckie Koleje na Yucata.de, ale tam niestety tej pozycji nie ma.

https://pl.boardgamearena.com/
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Troyes

Post autor: norkbes »

Jest liga forumowa w Troyes. Gramy na BGA. Zapraszamy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

Z brakiem żetonów kasy nie miałem problemu z tego powodu, że od samego początku miałem Troyes z dodatkiem, w którym z tego co pamiętam było sporo dodatkowych monet ;).

A tak swoją drogą - Troyes na 4 osoby jest najbardziej chaotyczne pod względem dostępności kości, 2-3 osobowe partie gwarantują większą kontrolę nad tym co się dzieje ;). Jeśli ktoś narzeka na zbyt duży "bałagan" podczas rozgrywki, polecam grać w mniejszym gronie ;).
Awatar użytkownika
motti
Posty: 143
Rejestracja: 08 sie 2014, 11:49
Has thanked: 77 times
Been thanked: 13 times

Re: Troyes

Post autor: motti »

Czy ktoś próbował wariantu solo? Ma on sens czy jest dodany na silę?
Harty89
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2016, 00:47

Re: Troyes

Post autor: Harty89 »

Odebrałem swój egz. "Truła" :D i mam takie pytanie, po wstępnej analizie instrukcji, niestety dopiero w pon. będę mógł grę przetestować na żywo.
Sama gra wydaje się dobra nawet bardzo, ale ja jestem wypaczony RFTG :D więc mi sie podobają wszystkie ikonki i inne dziwa :D

Czy może sie zdarzyć tak, że dla kogoś zabraknie kostek mimo, że mu się należą, ponieważ w instrukcji napisali "...każdy rzuca swoim zestawem kostek...". Natomiast na tutkach z Jutuba układa sie kostki w swoich kawałkach i przy 4 graczach może zbraknać dla kogos.? :? No chyba, że to jest ten element służący do zmuszenia gracza do zakupu kostek od innego gracza :roll:
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

To, ile masz kości w swoim dystrykcie zależy wyłącznie od tego, ilu obywateli masz w poszczególnych budynkach (a kości w grze jest łącznie tyle, ile w sumie jest miejsc w budynkach, także ilościowo nie ma prawa zabraknąć). Jeśli przeciwnicy wypchnęliby jakimś cudem wszystkie Twoje meeple z budynków, to faktycznie zaczynałbyś nową rundę bez kości. Z drugiej strony dostawałbyś też 10 monet dochodu, więc mógłbyś odkupić jakieś kości od rywali i odbudować swój silnik ;).
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 546
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 259 times
Been thanked: 113 times

Re: Troyes

Post autor: hamish »

Tam trzeba sobie podkupywać kości. Ich ilość będzie zależeć od tego, ile masz przedstawicieli w "instytucjach". I może się zdarzyć, że nie będziesz mieć kości w danym kolorze, bo Cię, na przykład, z kościoła wypchną. Zatrm możesz mieć kości mniej niż inni, ale po to są pieniądze, żeby te kąski innym podprowadzać. Tutaj jest właśnie zawarte piękno tej gry.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Harty89
Posty: 21
Rejestracja: 16 lis 2016, 00:47

Re: Troyes

Post autor: Harty89 »

Oki dzięki za info :D wolałem wyjaśnić tę kwestię przed 1 partią, bo w sumie była dość istotna... :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4678
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

@hamish jak tak patrzę na Twoje i moje dychy na BGG, to chyba byśmy się dogadali przy stole ;).

@Harty89 nie chcę tu reklamy robić, ale przeczytaj sobie tekst o Troyes na moim blogu. Opisałem tam swoimi słowami sporo zasad i to, jak działa kupowanie kości. Może Ci się to przyda przed pierwszą partią ;).
ODPOWIEDZ