Steam Works / Wiek pary (Alex Churchill)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
tehzomfg
Posty: 20
Rejestracja: 16 maja 2016, 09:58

Re: Steam Works

Post autor: tehzomfg »

Fiacik pisze:U mnie wszystko ok. Szkoda tylko, że grafika na pudełku zeszpecona.
Masz na myśli nieostre postaci z drugiego planu?

Co do samej gry, to miałem okazję grać raz. Gra wydaje się mieć niezły potencjał. Ciekawa jest możliwość korzystania z cudzych maszyn, ciekawa jest możliwość rozbudowywania cudzych maszyn, przez co można fajnie pokrzyżować komuś plany, na plus jest poziom trudności rozgrywki - trzeba sporo kombinować, ale mózg się nie gotuje. Ikonografia na kafelkach jest faktycznie na nierównym poziomie - jedne kafle można rozszyfrować bez problemu, innych nijak nie można pojąć bez ściągawki, przy grze na 5 osób downtime może zabić trochę przyjemność rozgrywki. Poza tym trochę brakuje takiego wyraźnego odczucia, że grając zdobywamy jakieś punkty - punkty zdobywane za budowanie/rozbudowywanie maszyn są słabo zaakcentowane i dopiero zdobywając te punkty ze znaczników tarcz czuje się, że faktycznie jakoś się w tej grze punktuje, ale zdaję sobie sprawę, że to bardzo subiektywne.
Shut up and take my...ummm...what...broke again?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Steam Works

Post autor: Wincenty Jan »

Ograliście już Steam Works? Jak wasze oponie na temat gry? Jestem zainteresowany grą i czekam na opinie graczy
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Marx »

Za mną sporo opóźniony unboxing Wieku Pary. Tyle gier wychodzi ostatnio, że nawet ciężko wszystko rozpakować na czas ;-) No to teraz pomyślmy kiedy by tu instrukcje sobie przyswoić ;-)

Potwierdzam - niestety - negatywne wrażenie wywołane przez ilustrację na pudełku. Już ta w oryginalnym wydaniu była mocno przeciętną, nie powodująca uczucia estetycznej euforii. Efekt "blur" na polskim pudle zupełnie niepotrzebny, ale podejrzewam, że polski wydawca w ten sposób chciał podkreślić rolę Doktora Fitzgeralda ;-) W każdym razie nie pudełkiem się gra.

Ważniejsza jest zawartość. O własnie, tutaj Wiek pary robi zdecydowanie lepsze wrażenie... zasadniczo. Plansza gry to niestety jednak najsłabsze ogniwo. Ot, kilka wspomnianych powyżej clipartów, prosty układ tych samych pól na kafle, wszechobecna brzydota. Rozumiem potrzebę jej funkcjonalności, nie rozumiem aż tak skrajnego minimalizmu. Na szczęście planszę w trakcie rozgrywki pokrywają kafle, a te z kolei - podobnie jak drewniane meepelki - są znakomite. Kolorowe, pstre, wykonane z grubego, lekko połyskującego kartonu. Cieszą oko, a wraz z drewnianymi meeplami zakrywają szpetną planszę. Z kolei plansze postaci/graczy są przyjemnie wykonane, podobnie jak w wielu grach obecnie, to miękki karton, ale wydaje się być wystarczający. Na plus szeroki wachlarz postaci do wyboru, na minus błąd z nieprzetłumaczoną partią tekstu na jednej z tych kart, też tak mam :-( Zabrakło mi w pudełku wystarczającej ilości woreczków strunowych do sensownej segregacji komponentów.

Teraz setup, przyswojenie zasad i pewnie podzielę się moim wrażeniem z gry już wkrótce :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Marx »

Taka tam ciekawostka odnośnie steampunku:
https://www.theguardian.com/world/2016/ ... -the-world
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Wincenty Jan »

Panowie i Panie gra jakiś czas temu trafiła do Waszych rąk i...cisza na forum. Zazwyczaj po otrzymaniu gry "przechwalamy" się naszymi odczuciami, a tutaj cisza... Jestem zainteresowany przetestowaniem gry, recenzji się naczytałem już sporo, ale co zdanie graczy to zdanie graczy. Co uważacie o grze?
Awatar użytkownika
baldar
Posty: 578
Rejestracja: 13 lip 2014, 13:26
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 27 times
Kontakt:

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: baldar »

Pozwolę sobie wrzucić recenzję Edyty:
http://bazgranie.znadplanszy.pl/2016/09 ... kspandera/
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: yosz »

To jeszcze ja się podzielę swoimi Trzema minutami z Wiekiem Pary
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Marx »

Za mną wreszcie pierwsza rozgrywka. Wrażenia pozostają zasadniczo umiarkowane. Podstawowe zasady gry można objaśnić w góra pięć minut, więc nie jest to skomplikowany tytuł w tym aspekcie. Jednakowoż trudność gry ujawnia się podczas zapoznawania z kafelkami i ich działaniem. Nie wszystko jest oczywiste, a ikonografia na samych kaflach komponentów - przynajmniej dla mnie - mało intuicyjna. Oczywiście przeglądając instrukcję można wywnioskować jak funkcjonuje dany komponent, choć w przypadku kilku z nich wciąż pojawiałły się wątpliwości. Nie jest to tytuł "player-friendly", na pewno nie na początku.

Sama rozgrywka? W dużym stopniu moje odczucia pokrywają się z wrażeniami wielu recenzentów, którzy zauważyli, że pierwsze rundy są dosyć żmudne, dopiero po powstaniu pierwszych maszyn Steam Works nabiera rumieńców. Gracze tworzą coraz to bardziej złożone i atrakcyjne mechanizmy, które pozwalają zdobywać gotówkę, podzespoły, czy wreszcie punkty. W rozgrywce na 4 graczy pojawiła się na tym etapie pewna trudność - każdy z graczy miał już kilka maszyn, a zatem liczba pół worker placement znacząco urosła i pojawił się downtime szeroko omawiany na łamach tego forum. Na tym etapie przyznam grałem już dosyć po omacku, nie chcąc przyglądać się każdej maszynie z osobna, a jedynie pytałem czy ktoś ma "coś, co daje mi to lub to". Nie podoba mi się to. Wydaje się, że gra może lepiej działać na 2 - 3 graczy, z mniejszą ilością własnych konstrukcji.

I gdy już gracze posiadają pokaźną ilość maszyn, czasem również gotówki i komponentów na ręce, gra...dobiega końca. Czas biegnie nieubłaganie , a rozgrywka bezlitośnie kończy się w najciekawszym momencie. Wada? Zaleta? Myślę, ze kolejna wskazówka i wniosek dla graczy, którzy po raz kolejny sięgną po Steam Works. Być może nie zawsze opłaca się korzystać z maszyn przeciwnika, gdyż to prowadzi do szybszego zakończenia gry, a grając umiejętnie można przedłużyć rozgrywkę o te kilka tur. Możliwe, że długość gry jest zależna również od ilości graczy tj. stosunek liczba graczy/ilość zegarów nie jest chyba proporcjonalny.

Steam Works na pewno zasługuje na kilka partii, a znajomość działania kafelków i ich występowania w poszczególnych erach zwiększy fun z gry. Chyba jednak spodziewałem się czegoś więcej, choć to wciąż dobra gra.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Fojtu
Posty: 3389
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Fojtu »

Jako że graliśmy razem, to wrażenia z całego stolika dość podobne:
1. Granie podstawowymi postaciami raczej nudne na początku, bo każdy poluje na to samo. Chętnie zagram w tryb "zaawansowany".
2. Do mnie akurat ikony bardzo trafiają, kwestia przyzwyczajenia do tego typu gier z ikonami może? Czasem trzeba było zajrzeć żeby się upewnić co płytka robiła, ale nie ma ich na tyle dużo, żeby była jakaś masakra z tego.
3. Na 4 graczy robi się sporo mechanizmów i zaczyna być ciężej to ogarnąć, ale dla mnie w granicach rozsądku. Na 5 może być już faktycznie masakra, szczególnie, że część będzie dalej od Ciebie i ciężko na odległość się czyta kafelki trochę. Wydaje mi się, że optymalnie 3 graczy będzie.
4. Faktycznie gra kończy się bardzo nagle, w momencie kiedy właśnie zaczęła się rozkręcać :( Można w sumie wprowadzić house rule i grać z większą ilością zegarów w 3 rundzie np.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Marx »

Fojtu pisze:2. Do mnie akurat ikony bardzo trafiają, kwestia przyzwyczajenia do tego typu gier z ikonami może?
Całkiem prawdopodobne, gier z podobnym system oznaczeń wielu nie posiadam, też nie grywam.
Fojtu pisze:Czasem trzeba było zajrzeć żeby się upewnić co płytka robiła, ale nie ma ich na tyle dużo, żeby była jakaś masakra z tego.
Ja się jednak męczyłem, ale też byłem wczoraj rozkojarzony, może dlatego. W każdym razie GG :-) A rozgrywka advanced do zorganizowania :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
arturszc
Posty: 14
Rejestracja: 10 sty 2011, 21:34

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: arturszc »

Hej chcę przed zakupem sprawdzić czy to gra dla mnie, ale nie mam znajomego który ma tą gierkę, więc chcę zrobić pseudosamoróbkę do przetestowania. Stąd dwa pytania:

1. Czy gdzieś jest info które kafle powtarzają się i w jakich ilościach?
2. Czy silniki które nie są podstawowe (np parowo - elektryczny, albo uniwersalny) leżą na stosach silników czy komponentów przed taśmami?
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Yavi »

arturszc pisze:Hej chcę przed zakupem sprawdzić czy to gra dla mnie, ale nie mam znajomego który ma tą gierkę, więc chcę zrobić pseudosamoróbkę do przetestowania. Stąd dwa pytania:

1. Czy gdzieś jest info które kafle powtarzają się i w jakich ilościach?
2. Czy silniki które nie są podstawowe (np parowo - elektryczny, albo uniwersalny) leżą na stosach silników czy komponentów przed taśmami?
1. Może w instrukcji? Ale nie wiem, czy są rozpisane. Zawsze możesz spróbować pożyczyć/znaleźć kogoś z grą w swojej okolicy :P
2. Na stosach komponentów w odpowiednich erach.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Wiek pary (Steam Works)

Post autor: Baartoszz »

Zapraszam do obejrzenia recenzji i udziału w konkursie :)

Wiek Pary
Obrazek
ZnadPlanszy
Recenzja
Konkurs
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 55 times
Been thanked: 10 times

Re: Steam Works / Wiek pary (Alex Churchill)

Post autor: hrachubi »

Od stycznia gra jest dostępna na BGA, na razie wersja Beta.
ODPOWIEDZ