Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Miedzcu »

troinn musisz mieć też na uwadze to że odbierasz sobie pewną przyjemność ;) tutaj moje luźne dywagacje w stylu "nie znam się ale się wypowiem": warto też mieć z tyłu głowy to że obecnie autor/wydawca główny mimo sygnałów otrzymywanych od graczy że warto by było popracować nad tymi planszetkami MOŻLIWE ŻE już teraz skreślił plan ich poprawy - bo w obecnej formie gra odnosi sukces sprzedażowy i w obawie że "lepsze jest wrogiem dobrego" nigdy nie zdecyduje się na ten krok. Wydanie jak mówisz też jest ważne ale i cena -> obecnie autrzy gry/wydawca główny tak sobie balans wymyślili, który obecnie patrząc na wpływy jakie mają jest wyborem nacechowany sukcesem. Wydaje mi się też że te gry poprawiały swe "wydanie" które nie odniosły na start sukcesu i dopiero wraz z 3/4 edycją stawały się sukcesem..."Terraformacja Marsa" już jest sukcesem... Za niedługo też wyjdzie koncentracja siły na wydanie dodatku i losy "podstawki" odejdą na dalszy plan.

I to nie jest tak że jestem w opozycji do Ciebie - sam zakupiłem Terraformacje wraz z organizerami GeekMod'a. Czykli "ok" w tym aspekcie mogło by być lepiej, ale w żadnym wypadku nie pozwoliłem sobie odebrać przyjemności zagrania w TM. ;) Nie da się przy tym ukryć że cena TM obecnie jest jej autem a elastyczna możliwość dokupienia ulepszeń zamiast wymuszone wydanie na start na grę 200 zł wydaje mi się fajniejszą opcją. I wilk syty i owca cała. A tych rodzaje wilków i owiec jest sporo, bo będą tacy którym te plansze nie przeszkadzają, będą tacy którym będzie to przeszkadzać i nic z tym nie zrobią, będą tacy którym będzie to przeszkadzać i dokupią organizery, będą tacy którzy zakupią grę i sprzedadzą ją bo im się nie spodoba, i będą tacy którzy nie kupią gry dopuki nie zostaną zmienone planszetki (ale obecnie w exelach FryxGames/Stronghold Games raczej takie osoby stanowią jakiś promil graczy względem tych którzy kupili tą grę) i itd itp. Te 110-120 zł to taki złoty środek zadowalający wszystkie grupy gdy sama gra mechaniką się broni - niezadowolony jest tylko ten promil.
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: adman »

To ja jeszcze dorzucę do pieca:
1. skoro w nowym wydaniu nie ma wypraski, to gra powinna być tańsza
2. ewentualnie jak nie tańsza, to zaoszczędzone pieniążki powinny wejść w grubsze planszetki.

Od razu zaznaczę, że mi cienkie planszetki nie przeszkadzają i w żaden sposób nie psują radości z gry, a temat wrzuciłem w ramach analizy dla tych którzy lubią sobie podyskutować. :wink:
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Miedzcu »

adman tylko że plansza gracza nie jest równa wyprasce ;) Wypraski oprócz nadruku na nich są rzeczą uniwersalną (czyt. wytwarzane są w ilościach ogromnych nie zależnie od gry) wiec cena ich to grosze bo one były, są i będą powstawać nie zależnie czy w pudełku od TM będzie ta wypraska czy nie.

Planszetki gracza już niestety nie są standaryzowane one by powstały jedynie na potrzebę tej gry w dużo mniejszych ilościach niżeli powstają wypraski co by znacząco podbijało cenę jednostkową a jest ich 5 w opakowaniu. Też wydaje mi się że gdyby był tak grube jak karton wypraski to i tak dalej by było za mało - to by musiał być jeszcze grubszy karton dodatkowo z wgłębieniami (bo większość osób jednak przywołuje jako przykład dobrych plansz gracza te z Scythe ) .

W sumie tylko wydawcy mają wstęp do swoich exelów i wiedzą co i jak , ale z mojej perspektywy raczej nie można raczej stawić znaków równości między planszetkami a wypraską.
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

[troll]
Słyszałem, że w 10th anniversary edition mają być grube planszetki. Poczekajcie na nie. Ma być metalowa wypraska, a cena ma się nie zmienić, więc warto się wstrzymać z zakupem.
[/troll]

;)
Awatar użytkownika
Muad'Dib
Posty: 1562
Rejestracja: 01 paź 2013, 20:53
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 65 times
Been thanked: 106 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Muad'Dib »

zakwas pisze:[troll]
Słyszałem, że w 10th anniversary edition mają być grube planszetki. Poczekajcie na nie. Ma być metalowa wypraska, a cena ma się nie zmienić, więc warto się wstrzymać z zakupem.
[/troll]

;)
Zapomniałeś wspomnieć, że możliwy będzie odbiór tylko na Marsie, po zakończeniu procesu terraformacji ;)
IMustNotFear.FearIsTheMind-Killer.FearIsTheLittle-death ThatBringsTotalObliteration.IWillFaceMyFear.
IWillPermitItToPassOverMeAndThroughMe.
AndWhenItHasGonePast,IWillTurnTheInnerEyeToSeeItsPath.
WhereTheFearHasGoneThereWillBeNothing. OnlyIWillRemain.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: RUNner »

Planszetki gracza w Scythe są wzorcowe, ale tak jak piszą poprzednicy - podnosi to koszt gry. Terraformacja jest w tej chwili niezbyt kosztownym produktem i widać, że popyt na grę jest. Ja czekam na swój egzemplarz z niecierpliwością :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: zakwas »

RUNner pisze:Planszetki gracza w Scythe są wzorcowe
Wolne od wad też nie są, bo wiele osób pisało (i sam na żywo też doświadczyłem) o ich tendencji do wyginania się w "u-kształtne" tektury. ;)
Awatar użytkownika
predki
Posty: 429
Rejestracja: 14 cze 2015, 09:06
Has thanked: 3 times
Been thanked: 58 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: predki »

Drogi Rebelu

A może by tak umieścić na stronie gry instrukcję od drugiej edycji z naniesionymi poprawkami, bo na razie wisi ciągle stara z błędami.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Co do planszetki to wystarczyło by gdyby była wykonana z normalnej grubości tektury z dziurkami na wylot w których można by umieszczać znaczniki, ot cała filozofia.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: RUNner »

Dr. Nikczemniuk pisze:Co do planszetki to wystarczyło by gdyby była wykonana z normalnej grubości tektury z dziurkami na wylot w których można by umieszczać znaczniki, ot cała filozofia.
I cena produktu poszłaby w górę.

Ja mam już kilka pomysłów na własną planszetkę, więc jak gra się u mnie przyjmie to zabieram się do pracy.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Wczoraj odpakowałem swój egzemplarz, więc i ja wyleję swoje wiaderko...
1. otwieram pudło i pustka :roll:
2. Ktoś ma naderwaną wypraskę - super, ja nie mam żadnej
3. Kosteczki na zdjęciach jak żywe, te w pudełku lekko powiem rozczarowujące.
4. Planszetki graczy... ajajajajajjjj...
5. Papier kart też pozostawia sporo do życzenia (dobrze, że koszulkuję od razu całość).
6. Grafiki/zdjęcia na kartach trochę trącą myszką.



....
Oczywiście uchciwiłem się na Maydeye premium... dwie paczki z pięciu nie trzymały wymiaru. Dlaczego sklepy nie mają na stanach takich standardowych formatów koszulek?

Oby rozgrywka rozwiała powyższe niesmaki.

Szczerze mówiąc to wolałbym zapłacić za grę 180zł i mieć ją w wyd days of wonder...
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

RUNner pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Co do planszetki to wystarczyło by gdyby była wykonana z normalnej grubości tektury z dziurkami na wylot w których można by umieszczać znaczniki, ot cała filozofia.
I cena produktu poszłaby w górę.

Ja mam już kilka pomysłów na własną planszetkę, więc jak gra się u mnie przyjmie to zabieram się do pracy.
Cena gry byłaby taka sama, wystarczy zrobić prosty myk.
Główną planszę zrobić w jakości planszetki, tam za wiele się nie dzieje, główna plansza stanowi tylko tło, wizualnie i mechanicznie nic by na tym nie straciła.
Natomiast planszetki gracza zrobić w normalnej jakości z dziurami na kosteczki.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Kisun »

A ja muszę odwołać moją krytykę strony graficznej gry. Fotki jak to fotki różne to fakt, te graficzne np "kosmiczne" są ok. Jednak na to prawie się nie patrzy, a wszystko co potrzebne czyli ikony czy inne informacje są czytelne i dobrze przemyślane. Za tę cenę to nie mam uwag. Planszetki cienkie mogą być bo mam pomysł by od spodu nakleić taki arkusz samoprzylepny, metalizowany - nie magnes, wyciąć kilkanaście kwadracików z grubego arkusza do robienia magnesów na lodówkę i nic nie będzie się przesuwać. Oczywiście mówię o zaznaczaniu wartości produkcji, surowce nadal będą luźno. Jak wyprubuję pomysł to dam znać.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Szybkie pytanko do osób, które zamowily przedpremierowo w 3Trollach. Do zamówienia nie miały być dołączone jakieś bonusowe karty? Czy może mi się coś pokrecilo.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: josiu »

Bary pisze:Szybkie pytanko do osób, które zamowily przedpremierowo w 3Trollach. Do zamówienia nie miały być dołączone jakieś bonusowe karty? Czy może mi się coś pokrecilo.
Ja mam z 3trolli i nie przypominam sobie by coś takiego miało być. Ale przyznam,że nie zwracałem na to uwagi bo gdy gra pojawiła się w przedsprzedaży to byłem tak najarany,że jak najszybciej zamawiałem ;)
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: lesar »

Oj pokręciło. Nic nie było planowane.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

Bary pisze:Szybkie pytanko do osób, które zamowily przedpremierowo w 3Trollach. Do zamówienia nie miały być dołączone jakieś bonusowe karty? Czy może mi się coś pokrecilo.
Może pomyliło Ci się z tym, że Rebel chce u nas wydać jako mini dodatek karty promo, które mają być gdzieś tam rozdawane? Bo coś takiego gdzieś padło :P
Miedzcu
Posty: 41
Rejestracja: 14 sty 2017, 00:17
Lokalizacja: Zawadzkie
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Miedzcu »

Bary pisze:Szybkie pytanko do osób, które zamowily przedpremierowo w 3Trollach. Do zamówienia nie miały być dołączone jakieś bonusowe karty? Czy może mi się coś pokrecilo.
I tak i nie i nie.

W sensie w ofercie przed-sprzedażowej dodruku wsiała jeszcze notka z preordera pierwszej edycji: "Uwaga! Do każdego egzemplarza zamówionego w przedsprzedaży dołączamy kartę promo "Mała Asteroida". Niestety obecnie jest to chyba nieaktualne bo nikt (żaden sklep, ani nawet wprost u wydawcy) nie dołącza tej karty. Stąd też na stronie oferty była korekta i nie widzisz tego co widziałeś przy zamawianiu.

Nie ma co się bić o tą jedną kartę najwidoczniej Rebelowi nie udało się niestety jej ponownie wywalczyć jako gratis. Wydawca odpowiedzialny za wydawanie gry w Niemczech przy drugiej edycji dodaje taką kartę (dodruk i dostępność była o 2 tygodnie wcześniej niżeli nasze PL wydanie). Co można zauważyć o tutaj:

https://twitter.com/KraftSpiele/status/ ... 1410358272
https://twitter.com/rafemcc/status/833963312576679936
https://twitter.com/jens_ht/status/834113144641486848
MOJA KOLEKCJA I MOJE TOP 10

\"IT MAYBE WASN'T BEST WIN, BUT WIN IS WIN."\
Pluck
Posty: 147
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pluck »

Jestesmy po pierwszej rozgrywce.
Ekstra, ale ta plansza planety jakby jest zbedna. W sensie moja zonka nic tam prawie nie stawiala poza paroma lasami a wygrala dzieki tytulom. Ciezar gry na planszetkach i w kartach....

Czy sie myle?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Pluck pisze:Jestesmy po pierwszej rozgrywce.
Ekstra, ale ta plansza planety jakby jest zbedna. W sensie moja zonka nic tam prawie nie stawiala poza paroma lasami a wygrala dzieki tytulom. Ciezar gry na planszetkach i w kartach....

Czy sie myle?
Mylisz się ;) pograj więcej, zobaczysz jak istotne są pola na Marsie.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: josiu »

Ile mniej wiecej czasu musze zarezerwować na partię dwuosobowa ?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 809 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

Dla pierwszej partii, gdzie dochodzi czytanie każdej karty, powiedziałbym około dwóch godziny w wariancie bez Ery Korporacyjnej.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Miedzcu pisze: W sensie w ofercie przed-sprzedażowej dodruku wsiała jeszcze notka z preordera pierwszej edycji: "Uwaga! Do każdego egzemplarza zamówionego w przedsprzedaży dołączamy kartę promo "Mała Asteroida". Niestety obecnie jest to chyba nieaktualne bo nikt (żaden sklep, ani nawet wprost u wydawcy) nie dołącza tej karty. Stąd też na stronie oferty była korekta i nie widzisz tego co widziałeś przy zamawianiu.
I wszystko jasne, czyli dobrze pamiętałem.
Miedzcu pisze: Nie ma co się bić o tą jedną kartę najwidoczniej Rebelowi nie udało się niestety jej ponownie wywalczyć jako gratis.
Nie zamierzam sie o to wykłucać, po prostu myślałem, że być może omyłkowo mi nie wysłano.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

josiu pisze:Ile mniej wiecej czasu musze zarezerwować na partię dwuosobowa ?
U nas schodzą dwie godzinki na wariant zwykły i trzy na korpo (oba z draftem). Tak samo w większym gronie.
Chociaż są tutaj podobno speedsterzy, którzy grają 1,5-2 godziny ;)
Arek B
Posty: 68
Rejestracja: 12 kwie 2016, 13:56
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Arek B »

w 2 osoby spokojnie można w 1h 45min z korpo zaawansowanymi, tylko że gramy bez draftu
ODPOWIEDZ