Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Gizmoo pisze:Po wczorajszej rozgrywce... Nie ma bata żebym nie kupił organizera! Non stop komuś przesuwały się znaczniki na planszetkach i wszyscy gracze przy stole na to narzekali. Im mniej miejsca na grę - tym większe prawdopodobieństwo, że coś się komuś przesunie. I niestety - wolę zapłacić teraz za plastiki od Geekmoda, niż czekać nie wiadomo ile na poprawione planszetki.
Tylko mnie utwierdziłeś w panice i dziś kupiłem plastiki, czytając więcej opinii też pod produktem samym. Po kilkunastu już grach - solo i w dwie osoby - nie ma tragedii, może tak, ale jednak nie daje to pełnego komfortu gry, jak muszę mieć na karku ostrożność zachowania i poruszania rękami.

Co do draftu jeszcze. Uznałem, że w grze dwuosobowej będzie to znacznie żarło czas, bo testowaliśmy chwilę. Ale wprowadziliśmy opcję pośrednią, tj. losowanie nie 4 kart do kupna, a 6 i możliwość kupna max. 4. Niby niewielka różnica, a w dwie osoby zwiększa sprawiedliwość dociągu, bo ostatnio miałem wrażenie, że kompletnie nic nie idzie, tak w dwóch grach solo pod rząd, jak i we dwójkę. Pewne, klasyczny draft, o którym tu pisaliście, zwiększa głębię planowania i interakcji, kontroli tego, co ma rywal, ale jest jednak czasochłonny i przeciwniczka np. nie chce się w niego bawić otwarcie przyznaje.

Polecam tym, co jeszcze się wahają, jak ja długo, czy kupić grę! :)
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: DarkSide »

kastration pisze: Ale wprowadziliśmy opcję pośrednią, tj. losowanie nie 4 kart do kupna, a 6 i możliwość kupna max. 4.
Witaj w klubie. :D Ja ten wariant zacząłem testować od jakiegoś czasu w grze solo. To znaczy zamiast draftu 4-3-2-1 losuje raz 6 z opcja zakupu maksymalnie 4. Musze sprawdzić jak to wygląda w grze 2+ graczy :)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

kastration pisze:wprowadziliśmy opcję pośrednią, tj. losowanie nie 4 kart do kupna, a 6 i możliwość kupna max. 4. Niby niewielka różnica, a w dwie osoby zwiększa sprawiedliwość dociągu,
Ha! Pomyślałeś dokładnie o tym samym rozwiązaniu co ja! Wprawdzie nadal jesteśmy uzależnieni mocno od losowości, ale jest przynajmniej większe prawdopodobieństwo, że nie dobierze się samych bezużytecznych kart. Ostatnio - grając w pełnym składzie - zastanawialiśmy się, czy draft za bardzo nie wydłużyłby rozgrywki. I tak graliśmy trzy godziny (choć powody tak długiej partii, były spowodowane nie tylko liczbą graczy). Wprawdzie draft byłby najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, ale takie połowiczne rozwiązanie przy licznym składzie też mogło by nieźle działać. Zmieniłbym może tylko proporcje - 6 i max 3.
kastration pisze:Polecam tym, co jeszcze się wahają, jak ja długo, czy kupić grę! :)
Nie czekać. Kupować! :D To moim zdaniem jest absolutna perełka! I jedyna gra w mojej kolekcji, o której cały czas myślę. Tylko polecam jednak najpierw zagrać, bo nie jest to tytuł dla wszystkich. Jeżeli ktoś nie lubi budowania silniczka, niewielkiej interakcji, długiej rozgrywki opartej na kartach - to TM może nie podejść.

Jeszcze nie ograłem podstawki, ale już marzę o dodatkach. Najchętniej zwiększających interakcje, dodających jeszcze większą frajdę z zarządzania zasobami (więcej flory i fauny!!!) - a przede wszystkim - więcej projektów dających dodatkowe akcje i zwiększających stopień skomplikowania. Marzy mi się jeszcze dodatek, skupiony na oceanach i życiu oceanicznym. Po zagraniu w Evolution - oczami wyobraźni widziałem połączenie Evolution:Climate z Terraformacją Marsa. To byłoby cudowne! :wink:
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Co do czasu jeszcze, bo obawy miałem największe do tego po opisach, nie wiem, jak od 3 osób w górę, ale na 2 da się już zejść w okolice 2 h, gdzie każdy spokojnie sobie myśli i nikt nikogo nie pogania. A dopiero zaczęliśmy gry w parze w ten tytuł. Solo to już schodzę spokojnie poniżej 1,5 h, pierwsze kilka pokoleń solo idzie dość szybko.

A to zarządzanie losowością, to chyba opcji jest więcej, tylko czas na testy i można poszukać optymalnego dla siebie rozwiązania. Tylko przy angażowaniu większej liczby osób karty mielą się na pewno szybko, a ja lubię tę niepewność, że część się "zmarnuje", niepewność, kiedy wyjdzie kilka tych, co nam bardzo leżą i czy je dostaniemy.

No ale fabularnie ma to przecież uzasadnienie, łatwo nie jest na obcej planecie działać. Losowe sytuacje będą zawsze, trzeba zacisnąć zęby i reagować tak, by dużo ugrać także na poziomie taktycznym, a nie tylko strategicznym. Uwielbiam takie gry, które łączą oba te aspekty w planowaniu.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Klopsik1985
Posty: 91
Rejestracja: 13 lut 2017, 13:22
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Klopsik1985 »

Jakby ktoś chciał to mam takie nakładki na planszetki ( zrobiłem 10 zostało 5), materiał to lexan.
Oczywiście same nakładki, plik z nadrukiem pobrany z bgg https://boardgamegeek.com/filepage/142625/player-board

https://drive.google.com/file/d/0BwUIri ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0BwUIri ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0BwUIri ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0BwUIri ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0BwUIri ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0BwUIri ... sp=sharing

Każda kosteczka ma osobne pole więc nie ma szans że coś się poprzesuwa jak na organizerach z geekmod.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

No właśnie, na BGG można pobrać wzór planszetki do wydruku który jest prawie w formacie A4, ale jak się wrzuci go do np. Open Offica to można go rozciągnąć na całą stronę.
Na dużo większej planszetce gra się bardziej komfortowo, a jak wydruk zrobi się na grubym papierze to jakościowo jest to samo albo i lepiej (to zależy od papieru jaki użyjemy).
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

Klopsik1985 pisze:Jakby ktoś chciał to mam takie nakładki na planszetki ( zrobiłem 10 zostało 5), materiał to lexan.
Fajne. Jaka cena? Może być na PW.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Klopsik1985
Posty: 91
Rejestracja: 13 lut 2017, 13:22
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Klopsik1985 »

Rozdalem w kilkanaście minut od napisania posta, jakbym wiedział że tylu chętnych to bym załatwił więcej, to było robione prywatnie tylko dla mnie i kolega poprostu zrobił z naddatkiem, cena to koszt wysyłki także oddałem charytatywnie dla potrzebujących. Dla przypomnienia nakładka pasuje na powiększoną planszetke. Forum bgg, autor to user pawelpoz.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Klopsik1985 pisze:Rozdalem w kilkanaście minut od napisania posta, jakbym wiedział że tylu chętnych to bym załatwił więcej, to było robione prywatnie tylko dla mnie i kolega poprostu zrobił z naddatkiem, cena to koszt wysyłki także oddałem charytatywnie dla potrzebujących. Dla przypomnienia nakładka pasuje na powiększoną planszetke. Forum bgg, autor to user pawelpoz.
Jeżeli masz możliwość wytwarzania takich cudeniek to pomyśl, czy nie zrobić jeszcze "kilku". Popyt masz zapewniony, a zawsze jakiś grosz wpadnie. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marx »

Ale to fajnie wygląda, i nawet dodatkowe pola "20" zmajstrowałeś przy okazji. Cóż... może zrób na handel takie "fan packi" :D
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Klopsik1985
Posty: 91
Rejestracja: 13 lut 2017, 13:22
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Klopsik1985 »

Ja tylko zrobiłem nakładkę proszę mnie nie posadzić o grafikę planszy :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Klopsik1985 pisze:Ja tylko zrobiłem nakładkę proszę mnie nie posadzić o grafikę planszy :)
Jak widać w czynie społecznym wszystko da się zrobić i ma to ręce i nogi.
Ale już za pieniądze w fabryce to się nie da bo za drogo, bo nie wiadomo jak, a właściwie to po co i na co...
To trochę tak jakby każdy mówił że jest abstynentem i zamiast wina to woli się napić wody, ale każdy w piwnicy ma bąblujący gąsiorek :wink:
Okazuje się że postęp w grach planszowych jest, tyle że nie na skalę przemysłową a chałupniczą :wink:
A może tu jest droga do jakości i furtka dla nowej działalności, czyli firmy tuningujące gry planszowe.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Dr. Nikczemniuk pisze:A może tu jest droga do jakości i furtka dla nowej działalności, czyli firmy tuningujące gry planszowe.
Heh, już to sobie wyobrażam- zanosisz grę do takiego tunera a on: "Raczej tuning wizualny, czy chce pan lepiej od przeciwników punktować w rozgrywce? Gwarantujemy podkręcenie osiągów o min. 10%" :D
Ostatnio zmieniony 20 mar 2017, 12:14 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Jako głos w dyskusji o kiepskim dociągu napiszę, że wczoraj, grając Republiką Tharsis (bonus przy budowie miast), udało mi się wygrać pojedynek, zagrywając w trakcie całej partii 9 kart, przy prawie 30 wyłożonych przez rywala. Wygrałem 81 do 72.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Czytałem opinie na bgg o zbyt mocnej korporacji ecoline. Ja wczoraj grając ecoline przegralem z Tharsis o 1 punkt. Wykończył mnie dużym zarobkiem a w konsekwencji silnikiem z drogich projektów na tyle sprawnym, że szybko doscignal moją początkową przewagę. Czuje, że korpo są fajnie zbalansowane.
Ostatnio zmieniony 20 mar 2017, 12:22 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5617
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 810 times
Been thanked: 1263 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: mat_eyo »

tomb pisze:Jako głos w dyskusji o kiepskim dociągu napiszę, że wczoraj, grając Republiką Tharsis (bonus przy budowie miast), udało mi się wygrać pojedynek, zagrywając w trakcie całej partii 9 kart, przy prawie 30 wyłożonych przez rywala. Wygrałem 81 do 72.
Miasta z kart i projektów standardowych i korzystanie z przyrostu kredytów do terraformowania z projektów standardowych?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

mat_eyo pisze:
tomb pisze:Jako głos w dyskusji o kiepskim dociągu napiszę, że wczoraj, grając Republiką Tharsis (bonus przy budowie miast), udało mi się wygrać pojedynek, zagrywając w trakcie całej partii 9 kart, przy prawie 30 wyłożonych przez rywala. Wygrałem 81 do 72.
Miasta z kart i projektów standardowych i korzystanie z przyrostu kredytów do terraformowania z projektów standardowych?
Tak jest. Dokładniej - miasta pół na pół z projektów i z kart. Do tego tanie karty z wykładaniem oceanów i nawet jedna podnosząca produkcję ciepła o 4.
W efekcie tytuły prezydenta i ogrodnika oraz łatwa nagroda dla potentata ziemskiego.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Yavi »

seki pisze:Czytałem opinie na bgg o zbyt mocnej korporacji ecoline. Ja wczoraj grając ecoline przegralem z Tharsis o 1 punkt. Wykończył mnie dużym zarobkiem a w konsekwencji silnikiem z drogich projektów na tyle sprawnym, że szybko doscignal moją początkową przewagę. Czuje, że korpo są fajnie zbalansowane.
Tymczasem na grupie Gry planszowe toczy się dyskusja o tym, czemu Ecoline jest najsłabszą korporacją -> https://www.facebook.com/groups/2196812 ... 360155979/ ;)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3365
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 1289 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Yavi pisze:
seki pisze:Czytałem opinie na bgg o zbyt mocnej korporacji ecoline. Ja wczoraj grając ecoline przegralem z Tharsis o 1 punkt. Wykończył mnie dużym zarobkiem a w konsekwencji silnikiem z drogich projektów na tyle sprawnym, że szybko doscignal moją początkową przewagę. Czuje, że korpo są fajnie zbalansowane.
Tymczasem na grupie Gry planszowe toczy się dyskusja o tym, czemu Ecoline jest najsłabszą korporacją -> https://www.facebook.com/groups/2196812 ... 360155979/ ;)
Wlasnie tam zajrzałem. Widzę, że zdania są skrajnie podzielone. Co tylko utwierdza mnie w przekonaniu o dobrym balansie :-)
Klopsik1985
Posty: 91
Rejestracja: 13 lut 2017, 13:22
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Has thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Klopsik1985 »

Jest spore zainteresowanie planszetkami, więc może zorganizować zbiorowe zamówienie, dostałem wycenę od jednej firmy i przy 40 sztukach wychodzi 10,6 zł netto. Dodatkowo w drukarni można by zamówić wydruk na grubym kartonie jako wkładka. Ceny z geekmod wcale nie są jakieś wygórowane
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tejot »

Klopsik1985 pisze:Jest spore zainteresowanie planszetkami, więc może zorganizować zbiorowe zamówienie, dostałem wycenę od jednej firmy i przy 40 sztukach wychodzi 10,6 zł netto. Dodatkowo w drukarni można by zamówić wydruk na grubym kartonie jako wkładka. Ceny z geekmod wcale nie są jakieś wygórowane
Biorę w ciemno. Te grafiki i kolory są o niebo lepsze niż w oryginale :-)
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: panda_09 »

Klopsik1985 pisze:Jest spore zainteresowanie planszetkami, więc może zorganizować zbiorowe zamówienie, dostałem wycenę od jednej firmy i przy 40 sztukach wychodzi 10,6 zł netto. Dodatkowo w drukarni można by zamówić wydruk na grubym kartonie jako wkładka. Ceny z geekmod wcale nie są jakieś wygórowane
Zamawiam 5 kompletów :mrgreen:

Załóż wątek w zamówieniach zbiorowych i licz kasę ;)
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
Sebs
Posty: 179
Rejestracja: 07 wrz 2012, 22:36
Lokalizacja: Mielec
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sebs »

Tez jestem chetny :-)

Wysłane z mojego GT-I9195 przy użyciu Tapatalka
sngt
Posty: 127
Rejestracja: 26 lut 2014, 21:49
Has thanked: 23 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sngt »

Daj znać kiedy będziesz zbierać zamówienia. Tez jestem chętny :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Moja kolekcja - klik
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Marx »

Polak potrafi :-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
ODPOWIEDZ