Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

playerator pisze:Ciut wyżej było:
Tomson19 napisał(a):
Aby pobrać plik kliknijcie po prawej stronie ekranu -> Pobierz plik, przycisk Pobierz teraz przeniesie was do jakieś szemranej strony z podawaniem numeru telefonu, cóż takie juz uroki darmowych hostingów :D

I gra gitara :wink:
Jak będzie wisiało na BGG - to będzie dostępne dla wszystkich. I bez zbędnych ceregieli.

A swojego numeru telefonu nie podam. Potem będę miał pięć telefonów dziennie z jakimiś gównianymi ofertami. Już raz tak miałem. :lol:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

Nie trzeba podawać numeru :wink: :
Tomson19 pisze:Aby pobrać plik kliknijcie po prawej stronie ekranu -> Pobierz plik, przycisk Pobierz teraz przeniesie was do jakieś szemranej strony z podawaniem numeru telefonu, cóż takie juz uroki darmowych hostingów :D
A z BGG oczywiście pełna zgoda.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: malekith_86 »

jeśli się kliknie nie na przycisk "pobierz plik" tylko na tekst pod nim to ściąga normalnie beż żadnych pytań i podawania czegokolwiek
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomson19 »

Dokładnie tak jak to opisałeś malekith_86, jeśli chodzi o wrzucenie na BGG to kilka dni temu próbowałem nawiązać kontakt z rub99 - on jest oryginalne twórcą tego dokumentu, ja dokonałem tylko jego spolszczenia ( z delikatnymi poprawkami :wink: ) i czekam na wiadomość od niego. Jak tylko otrzymam zgodę to wrzucam również tam od razu. :D
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

Czynicie Chaos, Panowie :wink: - Kliknięcie na "Pobierz plik" działa poprawnie. /Na przycisku jest napis "Pobierz teraz"/

Czy mogę zapytać, w czym edytowałeś tego pdfa?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Jiloo »

Gizmoo pisze:(...)
A swojego numeru telefonu nie podam. Potem będę miał pięć telefonów dziennie z jakimiś gównianymi ofertami. Już raz tak miałem. :lol:
W takim razie podaj numer telefonu kogoś kogo bardzo nie lubisz ;)
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

Udało się pobrać bez podawania numeru. :wink:

1. Na pierwszy rzut oka, to te nowe korporacje wydają się strasznie nie zbalansowane. Ktoś już grał i może przedstawić swoje odczucia?

2. I czy ktoś już drukował na normalnym arkuszu A4 i czy rozmiar kart się zgadza?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Przy całym szacunku dla twórczości fanowskiej - dziwi mnie, że z jednej strony gracze potrzebują na gwałt zestawu naprawczego od Rebela, jakby bez niego prawidłowa rozgrywka była niemożliwa (a który de facto tylko cyzeluje detale), z drugiej zaś strony są gotowi rozegrać partię z kartami tworzonymi zapewne "na oko", a pod które nierzadko ustawia się całą grę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: playerator »

tomb pisze:Przy całym szacunku dla twórczości fanowskiej - dziwi mnie, że z jednej strony gracze potrzebują na gwałt zestawu naprawczego od Rebela, jakby bez niego prawidłowa rozgrywka była niemożliwa (a który de facto tylko cyzeluje detale), z drugiej zaś strony są gotowi rozegrać partię z kartami tworzonymi zapewne "na oko", a pod które nierzadko ustawia się całą grę.
Zachłanność, tak po prostu :D
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
pegzi
Posty: 538
Rejestracja: 14 maja 2013, 08:57
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: pegzi »

Dziękuję bardzo serdecznie za tłumaczenie. Dołączam się do pytania. Czym edytować takie pliki pdf, może w przyszłości sam podejmę się takiego tłumaczenia.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jax »

Gizmoo pisze:Udało się pobrać bez podawania numeru. :wink:

1. Na pierwszy rzut oka, to te nowe korporacje wydają się strasznie nie zbalansowane. Ktoś już grał i może przedstawić swoje odczucia?

2. I czy ktoś już drukował na normalnym arkuszu A4 i czy rozmiar kart się zgadza?
ad 1. Ja przetestowałem Aquarius, AquaCorp i HardHat Construction. Są zbilansowane - śmiało można grać.
Będę oczywiście sprawdzał kolejne.

ad 2. Z tego co pamiętam, to drukując w oryginalnym rozmiarze karty nowych korpo są nieco mniejsze. Trzeba sobie dostosować rozmiar (nie wiem jak powiększenie wpłynie na jakość grafiki - ja już się w to nie bawiłem).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Gizmoo »

Te customowe karty korporacji do Terraformacji są bardzo ciekawe. Wydaje się, że mają spory wpływ na grę i dużo bardziej trzeba będzie układać pod nie całą strategię.

Karty korpo już wydrukowane (dzięki Adam za wydruk! :) ), pocięte i popakowane w koszulki. Już nie mogę się doczekać aż je przetestuję!

Z całego zestawu wyrzuciłem tylko tą najbardziej kutasiarską (Mars Trade Federation), bo wydaje się całkowicie odbierać przyjemność z rozgrywki. (pozostali gracze nigdy więcej nie zagrają z tobą w TM) ;)

Mam tylko pytanie o jedną korporację, bo tłumaczenie wydaje się zawiłe i nie do końca wiem, czy dobrze rozumiem jej działanie. Chodzi o korporację Deep Space Freight Lines. Dokładny tekst z karty:
Możesz sprzedawać stal łącznie za 2ME każdą pomniejszoną o 2ME. Możesz sprzedawać tytan łącznie za 3ME każdy pomniejszone o 3ME.
Tłumaczenie nie do końca jest jasne, a sprawę utrudnia jeszcze brak przecinków. Jak rozumiem - mogę sprzedać stal według następującego wzoru:

1. Jedna jednostka stali -> (1x2ME)-2ME=0ME
2. Dwie jednostki stali -> (2x2ME)-2ME=2ME
3. Trzy jednostki stali -> (3x2ME)-2ME=4ME

Dobrze kombinuję?
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Dobrze.

Na jakim papierze drukwałeś?
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2453
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 544 times
Been thanked: 463 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Jiloo »

hipcio_stg pisze:Dobrze.

Na jakim papierze drukwałeś?
280 g/m2
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Ja drukowałem na 216 g/m2 z tego co podpatrzyłem w punkcie ksero i też wyszło zacnie i zmieściło się do koszulek standardowych z tego rozmiaru, co z pliku pdf. Naklejając z tyłami klimatycznymi i nie wyciągając z koszulek będzie to bardzo solidne.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomson19 »

Witajcie ponownie, postanowiłem jeszcze raz przyglądnąć się tłumaczeniu, proszę https://megawrzuta.pl/download/002eec9e ... b6fd3.html sądzę, że to już finalna wersja tłumaczenia, aczkolwiek jeśli zauważycie jakieś nieścisłości, proszę ślijcie informacje na pw. :D
Changelog:
- poprawienie kilku literówek na kartach
- zmiana opisu efektu korporacji Deep Space Freight Lines, w celu uczynienia jej przystępniejszej do zrozumienia ( dzięki Gizmoo za delikatne sugestie 8) )
- zmiana opisu efektu korporacji Mars Nuclear Facility, w celu ujednolicenia terminologii -> zamiana "znacznik" ( w domniemaniu kolorowych sześcianików graczy -> patrz karta korporacji Aquarius ) na "jednostka zasobów"

Wrzuciłem również plik na bardziej przystępny, oczywiście wciąż darmowy hosting tym razem pobieranie nie powinno już stanowić wyzwania. :D

Update - Fix
https://megawrzuta.pl/download/bcb2c75a ... 372a7.html - Poprawiony opis karty korporacji Mars Nuclear Facility, sformułowanie "jednostka zasobów" brzmi zbyt ogólnie, przez co może wywoływać nieporozumienia -> zamiana na "jednostki energii", poprawa opisu w dolnej części karty
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2017, 01:35 przez Tomson19, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Czy karta Mars Nuclear Facility dotyczy tylko przenoszenia na kartę korporacji jednostek energii czy innych też? Bo rozumiem, że tylko energii?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Tomson19
Posty: 28
Rejestracja: 02 kwie 2017, 15:35
Been thanked: 2 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Tomson19 »

Tak karta dotyczy tylko przenoszonych na kartę korporacji jednostek energii, zgodnie z opisem w dolnej części karty "Podczas wykonywania akcji zamiany energii w ciepło, możesz przenieść jednostki z planszetki gracza na kartę korporacji." :)
sadziu
Posty: 42
Rejestracja: 06 sie 2016, 11:03

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sadziu »

Jeżeli karta jako efekt natychmiastowy podwyższa produkcję oraz mam położyć kafelek ośrodka przemysłowego koło innego miasta, a na planszy nie ma żadnego miasta, to:
1. Mogę położyć ośrodek gdzie chce?
2. Mogę zagrać kartę, ale nie kładę ośrodka
3. Nie mogę zagrać karty?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: asiok »

No i cóż... Planszowa Gra Roku jak się patrzy!


http://planszowagraroku.pl/archiwum/edycja-2017/
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Nie mam nic przeciwko. ta gra jest genialna! Zawsze po pierwszej partii mam ochotę na następną (tylko jest już ok 1 w nocy ;))
Awatar użytkownika
Xfenix
Posty: 186
Rejestracja: 05 wrz 2016, 23:24
Lokalizacja: Wałbrzych
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Xfenix »

Jakiś czas temu kilka osób pisało o wersji delux.
Czy wiadomo coś pewnego/nowego ?
Gra idealnie wpasowuje się w moje wymagania ale cały czas wstrzymuję się z zakupem w oczekiwaniu na ulepszone wydanie. :P
Edit
Grafiki są świetne. [bardzo subiektywna ocena] :D
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Nic ponadto, co już umieściłem w wątku, nie znalazłem. Na Deluxe przyjdzie najpewniej poczekać kilka lat więc lepiej brać obecną wersję -inaczej ominie Cię sporo dobrego grania...
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1804
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 78 times
Been thanked: 337 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: hipcio_stg »

Z tą jakością wcale nie jest tak źle. Jak pisałem wcześniej grubsze planszetki by utrudniały ciągłe wachlowanie surowcami. Te kosteczki ciężko się podnosi. Są małe i śliskie. Od razu koszulkowałem, więc nie wiem jak z jakością kart bez nich. Generalnie to proponowałbym chyba każdemu na tą grę koszulki. Karty mają czarne obramówki (co naraża je jeszcze bardziej) i ciągle tymi kartami się przewala.
ODPOWIEDZ