Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
michalku

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: michalku »

Gambit pisze:
michalku pisze:Czasami na Tomka patrzec sie nie da, ale wtedy mozna go tylko posluchac.
Mówisz jak moja żona :P
:) nie idzmy w tym kierunku :) Mam w pamieci po prostu jak z rok temu albo dawniej cos recenzowales i wystapiles przed kamera chory. Napisze tak: co sie zobaczylo, to sie juz nie odzobaczy ;)

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1135
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 29 times
Been thanked: 131 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kaimada »

yosz pisze:@kaimada: no ja zacząłem po mniej więcej roku, ale jako jeden z wielu recenzentów na GF. Ty za długo czekałeś moim zdaniem bo mi brakowało takiego sci-fi/ameri bloga.
A dziękuję bardzo. Miło. Tylko nie wiem czy mogę się już nazywać recenzentem. Przynajmniej wydawnictwa i konkurencja przy takim stażu raczej mnie jako takiego nie traktują :wink:.
A poważnie to trzeba robić swoje i to lubić. To jest ciężka praca i potrzeba dużo samozaparcia i wsparcia od osób trzecich. Ja bez żony bym tego nie pociągnął, a tak zobaczymy jak to się rozwinie.
Inna sprawa, że nie chcę wskazywać palcami, ale każdy kto jest w miarę aktywny w czytaniu recenzji widzi, że powstaje tego coraz więcej, a naprawdę wartościowych nowych autorów nie jest łatwo znaleźć. Brak nie tylko redagowania tekstu, co nawet przeczytania go drugi raz, czy wręcz skorzystania z autokorekty. To jest szkodliwe dla naszego hobby moim zdaniem.
Z drugiej strony wiadomo, że weryfikacja nastąpi - jak to zwykle w internecie - wejściami na stronę.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1538
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 306 times
Been thanked: 646 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: EsperanzaDMV »

Zacznę od tego, że jest to szalenie interesujący wątek.

Nikt tutaj jeszcze nie wrzucił, zatem będę pierwszy.

Źródło: boardtimes.pl (można też podejrzeć innych zwycięzców - przede wszystkim Terraformacja Marsa, Scythe i T.I.M.E., Five Tribes okazało się chyba największym przegranym).
Kategoria: Najlepszy blog/serwis o tematyce gier planszowych
1. ZnadPlanszy.pl
2. GamesFanatic.pl
3. Planszówki we dwoje
Kategoria: Najlepszy vlog o tematyce gier planszowych:
1. Gry planszowe u Wookiego
2. GameTroll TV
3. Granie w chmurach
Mnie osobiście bardzo dziwi wysoka pozycja Grania w chmurach, osobiście nie jestem fanem. Przykładowo ostatni film z zasadami i rozgrywką w London Dread to jakiś koszmar, większa część filmiku zagłuszona przez dźwięki z aplikacji plus i tak zasady tak źle wytłumaczone, że nie ma się pojęcia co się dzieje w filmie na planszy i dlaczego. Zdarzają się błędy w tłumaczonych zasadach, co wyłapują oglądający... (Nie)polecam obejrzeć, mnie jakoś ten kanał nie podszedł.

Dla mnie najciekawsi są GeekFactor - chłopaki są fantastyczni, a humor Maggota mnie rozwala momentami. Raz, że bardzo często recenzują gry, które mnie najbardziej interesują, a dwa, że ich oceny i wrażenia bardzo często pokrywają się z moimi osobistymi wrażeniami z rozgrywki. Dlatego często widząc, że chłopakom podoba się jakaś gra, także się nią zainteresuję. Zdecydowanie najlepsi jak dla mnie, plus mają świetną interakcję za sprawą GF News i odpowiadania na pytania z komentarzy. Wielki plus dla nich.

Oglądam też GameTroll TV, ale pomimo ogromnej sympatii dla prowadzącego, odrzuca mnie trochę brak charyzmy, nie czuję po obejrzeniu jego filmów, że to jest autorytet, chociaż wiem, że przegrał tyle gier do tej pory, ile ja nie przegram przez całe życie... No po prostu nie da się każdego lubić :) Ale i tak często zaglądam na ten kanał, bo topki są naprawdę dobre, plus odpowiada na większość komentarzy... oraz OGROMNY szacunek za Kostkę, z roku na rok jest to coraz większe wydarzenie i jest to świetna sprawa.

Do tego oglądam GambitTV, ale tak jak ktoś zwrócił na to uwagę, czasem lepiej posłuchać niż oglądać :D Nie wiem czy ktoś jeszcze na to zwrócił uwagę, ale u niego z kolei trochę dziwi to wzdychanie w filmach, tak jakby ktoś stał nad nim z batem i kazał mu nagrywać :D Może to tylko moje mylne wrażenie, ale coś takiego mam jak oglądam. Lubię go też za wspólne filmy z GeekFactor.

Do tego oczywiście Regały Marcińskie - bardzo profesjonalne podejście do filmów, naprawdę lubię oglądać jego filmy. Gry planszowe u Wookiego to coś w podobie do GameTroll TV, lubię obejrzeć bo omawiają w ciekawy sposób (zwłaszcza humor Przema) i czuć taką rodzinną atmosferę z recenzji, ale zdziwił mnie filmem, w którym wyjaśniał, dlaczego te (a nie inne) wygrały Grę Roku, to było dziwne - wygrały bo były jego (ich) zdaniem najlepsze i już, a dlaczego są super to można się dowiedzieć w recenzji danej gry. Ale generalnie super że potrafił swoją pasję przekuć w sposób na życie za sprawą sklepu. Domyślam się, że kokosów z tego nie ma, ale początki zawsze są trudne i trzeba życzyć powodzenia :) Oraz ogromny plus za wspólny film z GameTroll TV z rozgrywką z Red7, super się to oglądało, zawsze lubię dwóch recenzentów w jednym filmie.

Ale wszystkich powyższych łączy jedna cecha - wszyscy mają ogromną pasję do gier planszowych i za to ogromny szacunek dla nich wszystkich, bo nagranie choćby każdej recenzji to kawał poświęconego czasu.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wincenty Jan »

Panowie jak macie problem z wyglądem Gambita to może wrzucicie swoje fotki i reszta ludzi oceni jak się prezentujecie? To ma być konkurs piękności czy recenzja gry?! Nie rozumiem... nie znam Gambita , żeby nie było - nie bronię znajomego i totalnie nie rozumiem takich uwag. Owszem, sposób wypowiedzi, zasób słów , wiarygodność ale to jak ktoś wygląda?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: BartP »

Chyba trochę dopowiadasz sobie, może chodzić o jakość nagrania przecież. Że ciemne, brudne, nieprofesjonalne czy co tam.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wincenty Jan »

BartP pisze:Chyba trochę dopowiadasz sobie, może chodzić o jakość nagrania przecież. Że ciemne, brudne, nieprofesjonalne czy co tam.
Mam nadzieje, że się mylę! Bardzo prawdopodobne , że masz racje.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: rattkin »

Wincenty Jan pisze:Panowie jak macie problem z wyglądem Gambita to może wrzucicie swoje fotki i reszta ludzi oceni jak się prezentujecie? To ma być konkurs piękności czy recenzja gry?! Nie rozumiem... nie znam Gambita , żeby nie było - nie bronię znajomego i totalnie nie rozumiem takich uwag. Owszem, sposób wypowiedzi, zasób słów , wiarygodność ale to jak ktoś wygląda?
A kolega to nie musi być kowbojem internetu, nie trzeba. Tytuł to "recenzenci gier, których oglądamy". Jego wiedzy i zdolności nikt nie kwestionuje. Ale na ekranie czasem rzeczywiście prezentuje się niekorzystnie i nie chodzi tu o konkurs piękności, tylko o obawę o kondycję prezentującego. Zresztą Tomek odniósł się do tej sprawy niedawno, wyjaśniając skąd to się bierze (choć, moim zdaniem, nie musiał w takich szczegółach, to jednak prywatne sprawy i nie interes widzów). Kto wie, ten wie. W takim kontekście odnoszenie się do wyglądu przed kamerą jest ... conajmniej niedelikatne.

A że sobie często wzdycha głęboko? Widocznie dużo duma :) - ot, taki styl.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Wincenty Jan »

Fakt. Kowboj internetu ze mnie bo wyraziłem swój sprzeciw.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Fegat »

Ogólnie tego jest za dużo aby wszystko oglądać :(


Jak tam Wasze opinie o moim sezonie drugim? (o ile ktoś pamięta :twisted: )
Zbieram feedback z różnych "planszowych środowisk", jakkolwiek to brzmi :D


ps. pytam tutaj, ponieważ jest większy ruch niż w wątku PrzyStole :)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ostoja »

Jakiś czas temu wyraziłem tutaj wątpliwość, czy Wookie w recenzjach gier, które trafiają do jego sklepu, jest w 100% uczciwy i czy aby na pewno to zawsze są gry 5/5. Zostałem wtedy obśmiany i nazwany trollem. W sumie to nawet uwierzyłem, że to jednak ze mną jest coś nie tak, a dodatkowo przez jakiś czas dobór gier do sklepu wydawał się sensowny. A potem pojawiło się to: https://www.youtube.com/watch?v=XhE13ZAO7Rk - Polska Luxtorpeda - 5/5.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Baartoszz »

ostoja pisze:Jakiś czas temu wyraziłem tutaj wątpliwość, czy Wookie w recenzjach gier, które trafiają do jego sklepu, jest w 100% uczciwy i czy aby na pewno to zawsze są gry 5/5. Zostałem wtedy obśmiany i nazwany trollem. W sumie to nawet uwierzyłem, że to jednak ze mną jest coś nie tak, a dodatkowo przez jakiś czas dobór gier do sklepu wydawał się sensowny. A potem pojawiło się to: https://www.youtube.com/watch?v=XhE13ZAO7Rk - Polska Luxtorpeda - 5/5.
Czy sugerujesz, że ta ocena jest nieuczciwa? Jeśli tak, to dlaczego?

Wysłane z mojego Nexus 6P przy użyciu Tapatalka
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: ostoja »

Bo ta gra to wykastrowane dobble z elementami memory zilustrowana grafikami wyszukanymi w google w przerwie między pierwszą a drugą poranną kawą i dodatkowo skrzywdzona okropnymi rewersami i prawie równie brzydką okładką. Wystarczy? :-) No chyba, że Wookie po prostu niedokładnie przedstawił rozgrywkę, w wyniku czego nie zauważyłem głębi "Polskiej luxtorpedy" i geniuszu drzemiącego w tej prostej mechanice, a to co widzimy na filmie to ledwie prototyp, bo w finalnej wersji będą ręcznie malowane ilustracje, stworzone specjalnie dla tego tytułu. Jeśli tak w istocie jest, to zwracam honor, niezwłocznie zamawiam grę w sklepie Łukasza, a dodatkowo dołożę do koszyka jeszcze Słownego Ninję.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Baartoszz »

ostoja pisze:Bo ta gra to wykastrowane dobble z elementami memory zilustrowana grafikami wyszukanymi w google w przerwie między pierwszą a drugą poranną kawą i dodatkowo skrzywdzona okropnymi rewersami i prawie równie brzydką okładką. Wystarczy? :-)
Czy uważasz, że to niemożliwe żeby Wookiemu spodobały się łatwiejsze Dobble?

Ja uważam, że to jednak możliwe ;-)

PS
Chociaż moja opinia nt LT jest dokładnie taka jak Twoja, to jednak uważam, że nie mają one żadnego znaczenia w kontekście oceny Wookiego, ponieważ jego kluczem oceny jest jego opinia (a więc nie nasza)



Sent from my Androminion console
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kali »

Ja nie zajmując stanowiska w sprawie pragnę jeno wspomnieć, że 'Polska Luxtorpeda' to nic więcej niż redesign gry wydanej przez Egmont pod tytułem 'Asteriks i spółka' (czyli jeden z kolejnych redesignów gry "Alles Kanone!") i ocenionej przez Wookiego na 7+/10.
https://www.youtube.com/watch?v=UbtN9p0JeaY
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: playerator »

kali pisze:Ja nie zajmując stanowiska w sprawie pragnę jeno wspomnieć, że 'Polska Luxtorpeda' to nic więcej niż redesign gry wydanej przez Egmont pod tytułem 'Asteriks i spółka' (czyli jeden z kolejnych redesignów gry "Alles Kanone!") i ocenionej przez Wookiego na 7+/10.
https://www.youtube.com/watch?v=UbtN9p0JeaY
Ups ... 8)
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Baartoszz »

playerator pisze:
kali pisze:Ja nie zajmując stanowiska w sprawie pragnę jeno wspomnieć, że 'Polska Luxtorpeda' to nic więcej niż redesign gry wydanej przez Egmont pod tytułem 'Asteriks i spółka' (czyli jeden z kolejnych redesignów gry "Alles Kanone!") i ocenionej przez Wookiego na 7+/10.
https://www.youtube.com/watch?v=UbtN9p0JeaY
Ups ... 8)
No i właśnie, przekładając 8/10 na skalę 1-5 wychodzi nam 4,11 a setting najwyraźniej zaważył na podniesieniu o jedno oczko.

Btw, w Asteriksa grałem i dałem 6/10 i nie widzę żadnej nieuczciwości w tym żeby ktokolwiek dał 8/10 albo 5/5.

Sent from my Androminion console
tejot
Posty: 354
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tejot »

Luxtorpeda to gra miesiąca kwietnia dla dzieci wybrana przez Windziarza i jego córkę (Gradanie znad Planszy).
Może jednak coś w sobie ma? Pamiętajcie ze mówimy o odrebnej kategorii: gry dla dzieci!
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kali »

Baartoszz pisze:
playerator pisze:
kali pisze:Ja nie zajmując stanowiska w sprawie pragnę jeno wspomnieć, że 'Polska Luxtorpeda' to nic więcej niż redesign gry wydanej przez Egmont pod tytułem 'Asteriks i spółka' (czyli jeden z kolejnych redesignów gry "Alles Kanone!") i ocenionej przez Wookiego na 7+/10.
https://www.youtube.com/watch?v=UbtN9p0JeaY
Ups ... 8)
No i właśnie, przekładając 8/10 na skalę 1-5 wychodzi nam 4,11 a setting najwyraźniej zaważył na podniesieniu o jedno oczko.

Btw, w Asteriksa grałem i dałem 6/10 i nie widzę żadnej nieuczciwości w tym żeby ktokolwiek dał 8/10 albo 5/5.

Sent from my Androminion console
Przyjrzyj się nowej skali. Tamtejsze 7+ to dobra gra, ale bez szału. Obecnie bodajże coś poniżej 3. Skala uległa wypłaszczeniu i po modernizacjach to 1-5 oznacza 1, 6-7 to 2, 8 - 3, 9 - 4, 10 - 5. Tak to zrozumiałem jak tłumaczyli po wprowadzeniu.
Ja też w Asteriksa grałem (z dziećmi w wieku 5-11 lat) i dałem 5/10. A Asteriksa jako postać bardzo lubię, to taka zagraniczna młodsza wersja Kaj(t)ka.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: windziarz44 »

tejot pisze:Luxtorpeda to gra miesiąca kwietnia dla dzieci wybrana przez Windziarza i jego córkę (Gradanie znad Planszy).
Może jednak coś w sobie ma? Pamiętajcie ze mówimy o odrebnej kategorii: gry dla dzieci!
Potwierdzam. To jest bardzo dobra gra dla dzieci czy grania familijnego. W kategorii dla dorosłych to co najwyżej przeciętniak.
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Baartoszz »

kali pisze:Przyjrzyj się nowej skali. Tamtejsze 7+ to dobra gra, ale bez szału. Obecnie bodajże coś poniżej 3. Skala uległa wypłaszczeniu i po modernizacjach to 1-5 oznacza 1, 6-7 to 2, 8 - 3, 9 - 4, 10 - 5. Tak to zrozumiałem jak tłumaczyli po wprowadzeniu.
Ja też w Asteriksa grałem (z dziećmi w wieku 5-11 lat) i dałem 5/10. A Asteriksa jako postać bardzo lubię, to taka zagraniczna młodsza wersja Kaj(t)ka.
Tak, rzeczywiście źle przełożyłem starą skalę na nową. Ale czy to coś zmienia? Najwyraźniej Luxtorpeda spodobała się Wookiemu bardziej od Asteriksa. Nie widzę w tym nic dziwnego. (Traumfabrik jest super, a w Tytusa, Romka i Atomka gry odmawiam)


PS
Przełożenie skali starej na nową nie ma żadnego znaczenia w kontekście rozważań nad uczciwością oceny LT, bo mówimy o ocenie dwóch różnych gier. Jakby Asteriks miał 5/10 a LT 5/5 to nadal bym tego bronił. Niemniej jednak nie zgadzam się z Twoim przełożeniem.
1 to słaba czyli 1-5
2 to średnia czyli 5-6
3 to dobra czyli 6-7
4 to bardzo dobra czyli 7-8
5 to świetna czyli 8-10

Aktualna ocena 5 nie oznacza gry topowej, genialnej, idealnej, perfekcyjnej. Jak Wookie powtórzył wielokrotnie, to znaczy że jest "świetna".

Sent from my Androminion console
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: margielm »

Bartku,

Zgadzam się ze wszystkim co piszesz - Wookie ma prawo tak oceniać gry jak chce. Jest to jego subiektywna opinia i to, że komuś innemu gra się nie podoba nie znaczy, że jemu nie może.
Ale jak wyjaśnisz to, że stara recenzja została tak nagle usunięta? Dla mnie to jedynie podsyca takie dyskusje...
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Baartoszz »

margielm pisze:Bartku,

Zgadzam się ze wszystkim co piszesz - Wookie ma prawo tak oceniać gry jak chce. Jest to jego subiektywna opinia i to, że komuś innemu gra się nie podoba nie znaczy, że jemu nie może.
Ale jak wyjaśnisz to, że stara recenzja została tak nagle usunięta? Dla mnie to jedynie podsyca takie dyskusje...
hmm... A to ciekawe i podejrzane... Z chęcią bym poznał motywy ;-)

Sent from my Androminion console
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: tomb »

margielm pisze:Ale jak wyjaśnisz to, że stara recenzja została tak nagle usunięta? Dla mnie to jedynie podsyca takie dyskusje...
Może Wookie steruje ocenami pod sklep, a może te wszystkie skale i ocena są "o kant dupy rozbić". Bo to zwykle raczej chwilowa ocena, taka mniej więcej, a nie jakieś aptekarskie ważenie za i przeciw.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: kali »

Baartoszz pisze:
kali pisze:Przyjrzyj się nowej skali. Tamtejsze 7+ to dobra gra, ale bez szału. Obecnie bodajże coś poniżej 3. Skala uległa wypłaszczeniu i po modernizacjach to 1-5 oznacza 1, 6-7 to 2, 8 - 3, 9 - 4, 10 - 5. Tak to zrozumiałem jak tłumaczyli po wprowadzeniu.
Ja też w Asteriksa grałem (z dziećmi w wieku 5-11 lat) i dałem 5/10. A Asteriksa jako postać bardzo lubię, to taka zagraniczna młodsza wersja Kaj(t)ka.
Tak, rzeczywiście źle przełożyłem starą skalę na nową. Ale czy to coś zmienia? Najwyraźniej Luxtorpeda spodobała się Wookiemu bardziej od Asteriksa. Nie widzę w tym nic dziwnego. (Traumfabrik jest super, a w Tytusa, Romka i Atomka gry odmawiam)


PS
Przełożenie skali starej na nową nie ma żadnego znaczenia w kontekście rozważań nad uczciwością oceny LT, bo mówimy o ocenie dwóch różnych gier. Jakby Asteriks miał 5/10 a LT 5/5 to nadal bym tego bronił. Niemniej jednak nie zgadzam się z Twoim przełożeniem.
1 to słaba czyli 1-5
2 to średnia czyli 5-6
3 to dobra czyli 6-7
4 to bardzo dobra czyli 7-8
5 to świetna czyli 8-10

Aktualna ocena 5 nie oznacza gry topowej, genialnej, idealnej, perfekcyjnej. Jak Wookie powtórzył wielokrotnie, to znaczy że jest "świetna".

Sent from my Androminion console
Pozostałbym jednak przy swojej interpretacji. Przy zmianie skali była ona wyjaśniana. I Wookie wielokrotnie powtarzał, że 5 jest zarezerwowana dla gier świetnych, które na półce powinien mieć każdy i każdemu się spodobają. Później nie było już bezpośredniego odniesienia do starej punktacji. Obejrzyj recenzję starszą i zwróć uwagę na minusy gry.
Spójrz na ocenę Terraformacji. To jest 4, która została złotą grą roku. Jestem w stanie uznać, ze grą roku zostanie dawna 9, ale tylko 8? Realnie tak słabe gry były wydane w zeszłym roku? Oczekujemy zatem, że Lux Torpeda zostanie złotą grą roku 2017?
Co nie zmienia faktu, że różnica w ocenie jednej gry przez jednego recenzenta nadal jest spora. I to właśnie powiedziałem.
A odnośnie samej gry - jest to jedna z wielu gier, które mogą być fajne dla dzieci. W moim kółku okołograczowym występuje czterolatka. Z nią gramy inaczej. Nie ciśniemy. Podobają się jej gry kolorowe, ale tylko te, w które zwykle wygrywa. Dla niej Chińczyk jest genialny. Czy zatem ocenimy go na 5 albo chociaż 4?
Żeby nie było wątpliwości. Cenię Wookiego, bo zrobił dla świata planszówek niesamowicie dużo. Do dziś oglądam jego recenzje. Ale widzę czasami dysonans w ocenie gry. O ile to jest drobna różnica, to spoko, nie ma tematu. Ale w co najmniej dwóch przypadkach (w tym omawiana gra) ocena różni się sporo.
Pamiętam jak kiedyś spalił grę. Ciekaw jestem opinii po latach. :p

PS. Nie widziałem nawet jak skasował, mam zablokowane imgury itp :(
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4127
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2599 times

Re: Recenzenci gier których oglądamy/czytamy

Post autor: Gizmoo »

Dawno już przestałem przejmować się ocenami gier, bo gdybym słuchał marudzenia - kilka znakomitych gier by mnie ominęło. Poza tym, całkiem nie dawno zrozumiałem, że mam kompletnie "dziwny" gust i większość gier, które ja wielbię całym sercem - moim znajomym kompletnie nie pasują.

Anyways - drobne przetasowania w moim prywatnym rankingu:

Zagraniczni recenzenci:

1. Dice Tower - bez zmian. Uwielbiam trio Tom, Sam & Zee. Jestem uzależniony od ich top 10 i rozmów o dupie maryni. Uwielbiam nawet Tom's Boring Unboxing Video. :lol:

2. No Pun Included - awans. Efka robi coraz lepsze filmy. Przyjemnie się słucha jego wniosków, choć często nie zgadzam się z ocenami. Z pomysłem, humorem i lekkością.

3. Shut Up & Sit Down - poważny awans. Jak na początku nie rozumiałem fenomenu tego kanału, tak teraz oglądam bardzo często. Zabawnie, klarownie, z humorem.

Runner Up - Rahdo. Niezmiennie oscyluje obok Top3. Uwielbiam gościa, uwielbiam jego entuzjazm, ale popełnia taką ilość błędów podczas rozgrywki, że zaczęło mnie to drażnić, więc zwykle przechodzę do "Final Thoughts".

HM - Watch It Played. Najlepsze video instrukcje w internecie. Kropka.

Krajowi recenzenci:

1. Piotrek Piechowiak "Granie w Chmurach" - bez zmian. Nadal najlepszy moim zdaniem kanał, który nie doczekał się detronizacji. Sympatyczny i zwięźle komunikujący swoje wnioski recenzent. Zwykle zgadzam się w 100% z jego wnioskami.

2. Gambit TV - bez zmian. Oglądam niemal każdą recenzję Tomka i jak zwykle czepiam się tylko jednej rzeczy - drobnych technikaliów - dźwięku i fatalnego światła. :wink:

3. Gradanie - Poważny awans. Jestem wprawdzie oglądaczem, ale słucham chłopaków coraz częściej i coraz bardziej lubię ich dyskusje. Wszystko zaczęło się po powrocie z Essen 2016, na którym zagrałem w Domus Domini. Chłopaki zrobili recenzję, która dokładnie obrazowała moje odczucia po "przygodzie" z tym tytułem. Przyjemnie się tych rozmów słucha, wiele ciekawych i celnych spostrzeżeń. No i jest z lekkością i humorem, co zawsze mi pasuje. Duży plus.

Przy okazji dziękuję Windziarzowi, za przemiłą rozmowę na Pyrkonie, a przede wszystkim za polecenie Deadwood. Ominęła by mnie świetna gra, a podeszła tak bardzo, że jestem totalnie zaskoczony. Gdybym posłuchał Wookiego (który na swoim kanale YT zmieszał tą grę z błotem), to pewnie ominąłby mnie ten świetny i niedoceniony tytuł. Jeszcze raz wielkie dzięki Windziarz! :)
ODPOWIEDZ