Tezeusz: Mroczna Orbita (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Tygrys69 »

Miałem nadzieję, że coś się jeszcze pojawi ze świata Tezeusza. Wydaje mi się, że wydawca chciał zrobić z Tezeusza nową Neuroshimę. Nie rozumiem jak ta gra może się komuś nie podobać, jest świetna.
Focus!
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1409
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 155 times
Been thanked: 195 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Błysk »

Tygrys69 pisze:Miałem nadzieję, że coś się jeszcze pojawi ze świata Tezeusza. Wydaje mi się, że wydawca chciał zrobić z Tezeusza nową Neuroshimę. Nie rozumiem jak ta gra może się komuś nie podobać, jest świetna.
Jest ok. Zdecydowanie bardziej podobała mi się Neuroshima, ale w sumie moja luba woli Tezeusza. Cóż, powoli stajemy się posiadaczami unikatu. ;)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: RUNner »

Nie umiałbym wskazać zwycięzcy porównania Tezeusza i Neuroshimy. NH ma lepiej dopracowaną mechanikę, ale ja wyłapuję więcej klimatu w Tezeuszu. Obie gry są bardzo fajne, ale Tezeusz u mnie został na stałe, a Hexa sprzedałem.
Teraz zamówiłem oba dodatki do Tezeusza, bo to dobra gra jest :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

Ja jeszcze o trybie 3-osobowym.
Dopóki nie sprawdziłem, spodziewałem się gry przypadkowej, bez większych możliwości planowania. Pamiętam, że gdy uczyłem zasad nowych kolegów, to zaznaczałem, że ten tytuł jest raczej dwuosobówką. Jednak po kilku partiach w stałym składzie okazało się, że w Tezika można spokojnie grać w takim zestawieniu. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że najbardziej satysfakcjonujące partie odbyłem w takiej właśnie konfiguracji.

Wydaje mi się, że mechanika działa z dwóch głównych przyczyn:
- wydłużenie okręgu o kolejne sektory rozprasza jednostki i daje podobne możliwości planowania ruchu, jak w dwuosobówce,
- każda frakcja posiada karty, których znaczenie wzrasta wraz z liczbą wrogich jednostek na planszy, przez co nikt nie zostaje bezbronny - nie odczuwam tu takiego rozsiewu, jak w przypadku Neuroshimy, gdzie w grze wieloosobowej dużo większe znaczenie ma ofensywny lub defensywny charakter frakcji.
Sporą odmianą względem rozgrywek dwuosobowych jest też to, że z uwagi na zwiększoną liczbę jednostek, wiele kart potęguje swoją siłę rażenia, stąd partie 3-osobowe najczęściej kończą się przed czasem zdobyciem kompletu punktów.

Wariant 3-osobowy wymaga jednak szczególnej uwagi od wszystkich rywali, staranne planowanie może wyraźnie wydłużyć namysł gracza (przynajmniej ja potrzebuję więcej czasu), a niektóre wybory mogą rodzić pretensje o niedostrzeganie pewnych zagrożeń lub prowokować oskarżenia o stronniczość (co moi rywale przerabiali dość często - jedyną metodą zamknięcia komuś ust jest wygranie takiej partii).

W 4 osoby nie grałem. Jestem ciekaw waszych doświadczeń z grą wieloosobową.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

Portal potwierdził smutny los Tezeusza.
Spoiler:
Wielka szkoda i chyba nawet wstyd dla środowiska. Trudno.

A plany były wielkie (za turlnij.pl):
Michał Oracz pisze:Pomysłów na kolejne frakcje było sporo już podczas powstawania podstawki, Łowcy to po prostu jeden z nich. Uwielbiam filmy z gatunku horror sci-fi i marzy mi się pełen komplet archetypów w Tezeuszu, dlatego na swoją ewentualną kolej czekają jeszcze m.in. sztuczna inteligencja zarządzająca stacją, wariacje na temat Predatora, Critters, The Thing, Plazmy, laboratoryjne super mutanty, opętana, demoniczna załoga, a także humorystyczna frakcja Killer Klowns, którą chcę udostępnić za darmo jako świąteczny prezent (ale jeszcze nie w te święta) i jednocześnie frakcja „gateway” dla Tezeusza (prosta, niewymagająca, losowa, oparta o rzucanie kostką). I oczywiście zombies. Jest też talia przygód w rozpisce. Sporo fajnych rzeczy, ale jestem pewien, że ostatecznie ukaże się tylko cząstka z tych pomysłów.”
Może doczekamy się jakiegoś print&playa. Szkoda, żeby się zmarnowało.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Tygrys69 »

Nie rozumiem jak tak dobra gra (przy 2 osobach) nie przetrwała na rynku... Na szczęście mój egzemplarz bezpiecznie stoi sobie na półce ;) Nie oddam :)
Focus!
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Kisun »

Może jeszcze zobaczymy Tezeusza MS ;)
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: AkitaInu »

Kisun pisze:Może jeszcze zobaczymy Tezeusza MS ;)
Ale słyszałeś o tym gdzieś czy to tylko marzenia ? :D Bo MS też bym przygarnął, baaardzo chętnie ;)
Luboy
Posty: 161
Rejestracja: 23 kwie 2013, 22:28
Lokalizacja: Ruda Śl. / Gliwice
Been thanked: 3 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Luboy »

Też póki co nie mam zamiaru oddawać swojego Tezeusza :)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Vester »

Co Wy bredzicie, chłopy? MS od Portalu oznacza kastrację gry. Niech nie dotykają niczego.
wirusman
Posty: 1981
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 88 times
Been thanked: 28 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: wirusman »

Vester pisze:Co Wy bredzicie, chłopy? MS od Portalu oznacza kastrację gry. Niech nie dotykają niczego.
Eh to trzeba ostatni dodatek dokupić, puki jest czas.
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Kisun »

Oczywiście że marzenia. W sumie to i wersja elektroniczna nie jest wykluczona.
Nie mam dyplomu z prekognicji ;) jednak nie mogę uwierzyć że po prostu zapomną o tak fajnej grze. Co do krytyków wersji MS powiem tylko że lepszy MS w garści niż oryginał na dachu. Może poczekajmy aż będzie co krytykować, aktualnie opłakujmy Tezeusza z godnościom i kulturom osobistom ;)
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Vester »

Kisun pisze:powiem tylko że lepszy MS w garści niż oryginał na dachu.
Osobiście wolę Bolesława Chrobrego w grobowcu, niż Bolo-zombie na ulicach. :)

Chyba że Oracz wykupi prawa i wyda wersję KS z FIGURKAMI. Wtedy się uda na 100%.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4139
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 317 times
Been thanked: 347 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

Tak z ciekawości - co miałoby być w tym MS, czego dzisiejszy Tezeusz nie ma?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

Kisun pisze:jednak nie mogę uwierzyć że po prostu zapomną o tak fajnej grze.
A ja mogę. Wydawanie gier planszówkowych to specyficzny biznes. Nie można za bardzo się przywiązywać. Nie to, to inne. Jeśli się da, wyciągnąć wnioski, zaaplikować gdzie indziej, ale danego tytułu już raczej się nie da uratować, bo jego moment już minął. Portal przestał być wydawnictwem, które wydaje jedną dużą grę rocznie. Mówi się trudno, wcina się ciastka, jedzie się dalej.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: hadrian »

Przepraszam za głupie pytanie, ale co znaczy wymieniany skrót "MS" ?

A co do zamknięcia Tezeusza, to nie zdziwiłem się specjalnie pomimo że grę mam i lubię okazyjnie zagrać (ale nie na tyle często by kupić dodatki). Ze względu na ciężar i temat ma zdecydowanie węższą grupę odbiorców niż Neuroshima i jak widać nie sprzedał się na tyle by można było robić dodruk. Możliwe że to ogłoszenie wpłynie korzystnie na sprzedaż i Portal się jeszcze pokusi w przyszłości o dodruk.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: kwiatosz »

Obstawiam Master Set.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rattkin »

Master Set to zwykle reedycja, która jest z jakichś powodów "większa" - np. zawiera w sobie wszystkie wydane do tej pory dodatki lub ich podzbiór. Dlaczego wydaje się takie pudełka - właściwie nie wiem. Zapewne chodzi o ograniczenie kłopotów z logistyką i magazynem - zamiat trzymać coreset i 4 dodatki, można trzymać tylko jedno pudełko. Taki zabieg ma chyba sens gdy gra relatywnie dobrze się sprzedaje i jest nadzieja na wskrzeszenie hype'u, przez zmniejszenie progu wejścia nową wersją. MS w przypadku Tezeusza nie ma najmniejszego sensu, bo wyszły do niego zaledwie dwa dodatki, które wciąż są dostępne na rynku (podobnie jak i sama gra, zresztą).
Kisun
Posty: 1131
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 133 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Kisun »

MS zwykle znaczy to co wyżej, jednak w wypadku Portalu niekoniecznie ;) Chodziło mi o nową edycję, tak jak to miało miejsce w wypadku 51stanu.
"Errare humanum est"
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2623
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 142 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: sqb1978 »

Portal Games pisze:Drugi z artykułów poświęconych Tezeuszowi: Jestem najgorszym testerem na świecie
Trzeci z artykułow poświęconych Tezeuszowi: Szczera deklaracja
Czy można jeszcze gdzieś znaleźć te artykuły?
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1553
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 217 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Furan »

Moim zdaniem Tezeusz padł ofiarą dwóch sprzężonych ze sobą elementów:
1) zmiany charakteru wydawnictwa w ciągu roku-dwóch od jego wydania
-- Portal po wypuszczeniu Osadników zmienił się z niszowego dłubacza gier dla geeków w wydawnictwo aspirujące do szerszej publiczności (tytuły prostsze (patrz Stronghold 2)), wydający więcej niż 1 duży tytuł na rok
-- w związku z czym zabrakło czasu i chęci na dalszą promocję gry, która nigdy nie zrobiła aż takiego szumu jak NsHex i która...
2) ... jest świetna, ale ma dwa problemy:
- ma w sobie coś z Chudyka. Być może tylko przy niewprawnych graczach - przez pierwsze kilka gier - wygląda tak: początkowo miele się powoli, aż nagle ktoś agresywnie wyskakuje z punktacją z pomocą dobrze zbudowanego komba. I to boli, bo całość, na pierwszy rzut oka, wydaje się mieć dużo bardziej logiczny charakter (przez mankalowy ruch pionów) niż NsHex. A to pozory, bo losowość w kartach potrafi dowalić podobnie jak kiepski dociąg w NsHex.
- nie pomaga też nieintuicyjność wykonywania akcji. A ta wynika z konstrukcji planszetek - tj. np nie wykonujemy akcji od góry do dołu, ale skaczemy góra-dół planszetki. Serio, można to było inaczej rozwiązać.

Ot. Ale szkoda. Bo to dobra gra. :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: smalco »

Uważasz, że ktoś kto nie kupił gry wie o tym o czym piszesz?
Ja gry nie kupiłem bo była za droga, a portal sprzedaje puste Pudła. Obecnie też nie kupię ponieewż gra się marketingowo zestarzała i są nowe atrakcyjniejsze. W moim przypadku żadna gra od portala na stół nie trafiała z tych, które miałem ponieważ grało się samemu, a interakcja była niezadowalająca.
W mojej opini przyznanie Osadniką nagrody "grya roku" jest przesadą. Gra jest przeznaczona od 1 do 4 graczy gdzie gra w więcej niż dwoje jest katorgą. Mimo, to gra należy do moich ulubionych.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: AkitaInu »

smalco pisze:Uważasz, że ktoś kto nie kupił gry wie o tym o czym piszesz?
Ja gry nie kupiłem bo była za droga, a portal sprzedaje puste Pudła. Obecnie też nie kupię ponieewż gra się marketingowo zestarzała i są nowe atrakcyjniejsze. W moim przypadku żadna gra od portala na stół nie trafiała z tych, które miałem ponieważ grało się samemu, a interakcja była niezadowalająca.
W mojej opini przyznanie Osadniką nagrody "grya roku" jest przesadą. Gra jest przeznaczona od 1 do 4 graczy gdzie gra w więcej niż dwoje jest katorgą. Mimo, to gra należy do moich ulubionych.
Możliwe że są atrakcyjniejsze wizualnie gry ale tezeusz nadal jest jedną z ciekawszych gier w jakie grałem, nic się nie zestarzał :) Mało tego, jakbym go nie miał a wiedział jak działą to od razu bym kupował :) Po prostu kawał dobrej gry.

Co do osadników - też nie uważam żeby była to gra roku ale grałem we 3 i we 4 osoby i tej katorgii nie czułem, nie miałem z tym nigdy problemu.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 577 times
Been thanked: 1030 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: RUNner »

smalco pisze: Ja gry nie kupiłem bo była za droga, a portal sprzedaje puste Pudła. Obecnie też nie kupię ponieewż gra się marketingowo zestarzała i są nowe atrakcyjniejsze. W moim przypadku żadna gra od portala na stół nie trafiała z tych, które miałem ponieważ grało się samemu, a interakcja była niezadowalająca.
Tezeusz akurat jest stricte konfrontacyjny :) Cena to indywidualne kryterium. Ja zapłaciłem 99zł i nie żałuję ani trochę.
Nie ma sensu dyskutować nad losowością dociągu kart, bo to występuje w każdej grze, gdzie się karty losuje. Co do budowy morderczych kombosów, to taka była właśnie idea M. Oracza i świetnie to działa. Można skubać przeciwnika po trochu, a można powoli konstruować morderczą pułapkę. Obie drogi prowadzą do sukcesu, w zależności od rozwoju sytuacji na planszy. Możliwości w tej grze jest od groma, a gracze muszą się starać wycisnąć jak najwięcej ze swoich akcji i kart. Nawet jak mi karty nie podchodzą, to i tak czerpię sporą frajdę z gry. Być może w rywalizacji turniejowej by mnie to frustrowało, ale w domowym graniu nie ma dla mnie znaczenia niekorzystny los.
Tezeusz to dla mnie TOP gier 2-osobowych.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tezeusz - gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: smalco »

Teraz, to się nakręciłem
ODPOWIEDZ