Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: melee »

Ja mam za sobą jedynie 2 partie w 2 osoby w wersję rodzinną. I już mam ochotę na dodanie kart, zapewne nastąpi to wieczorem ;) W naszej drugiej partii dominowała walka o drewno, udało się je w miarę zmonopolizować i zdecydowanie wygrać. Myślałem trochę o tym co zrobić, jeśli ktoś grałby w ten sposób przeciwko mnie i już mniej więcej wiem ;)
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

Jestem po dwóch kolejnych partiach na 2 osoby z talią E. Grało się zacnie. Jednak odczuwam ZNACZNY brak gliny. Jeżeli jeden gracz blokuje glinę to prawie niemożliwym jest rozbudowa chaty na glinianą / kamienną. Przegrałem przez to druga grę 31 : 41 ( pierwsza przegrałem 35 : 40 ). Tylko jedno pole z gliną, która przyrasta 1 na turę to zdecydowanie za mało. Pieczenie chleba tez się jakoś nie bardzo sprawdza, bo trzeba przed każdymi żniwami z tej akcji korzystać. Dużo efektywniejsze wydaje się trzymanie zwierząt, pod warunkiem zakupu kuchni. I tu moje pytania.
Czy można wymienić małe palenisko na kuchnię?
Ostatnio zmieniony 01 lip 2008, 11:54 przez Styku, łącznie zmieniany 2 razy.
12' inches and single
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Agricola

Post autor: Cin »

nie bardzo rozumiem
jak jeden gracz może "blokować glinę"?
kto lub co broni innym graczom go uprzedzić i samemu wziąć glinę?
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: ja_n »

My graliśmy trzy razy rodzinnie (nie licząc kilku rozgrywek wcześniejszych, jeszcze niemieckim wydaniem gry) i raz z talią E. Paulina mocno się opierała przed wprowadzeniem kart, twierdziła że nie chce kart dopóki choć raz mnie nie ogra w wersji rodzinnej :D. Za cały komentarz niech starczy to: Dzisiaj, o 6:15 rano Paulina stwierdziła, że do budzika jest jeszcze trochę czasu i moglibyśmy zagrać w Agricolę :lol:.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: ja_n »

Styku pisze:Jestem po dwóch kolejnych partiach na 2 osoby z talią E. Grało się zacnie. Jednak odczuwam ZNACZNY brak gliny. Jeżeli jeden gracz blokuje glinę to prawie niemożliwym jest rozbudowa chaty na glinianą / kamienną. Przegrałem przez to druga grę 31 : 41 ( pierwsza przegrałem 35 : 40 ). Tylko jedno pole z gliną, która przyrasta 1 na turę to zdecydowanie za mało. Pieczenie chleba tez się jakoś nie bardzo sprawdza, bo trzeba przed każdymi żniwami z tej akcji korzystać. Dużo efektywniejsze wydaje się trzymanie zwierząt, pod warunkiem zakupu kuchni. I tu moje pytanie. Czy można wymienić małe palenisko na kuchnię?
Blokowanie gliny oznacza, że jeden z graczy co rundę zużywa akcję na branie gliny, której niespecjalnie potrzebuje. OK, możesz zużyć tę ekstra akcję na normalny rozwój i olać rozbudowę. To tylko kilka punktów, odrobisz to na innych polach. Albo zacznij blokować kamień/trzcinę/drewno w odwecie.

Pieczenie chleba rzeczywiście wymaga akcji przed żniwami, ale za to jest bardzo efektywne (z piecem glinianym). W talii E jest karta Piec piekarski - działa tak samo jak gliniany, ale pozwala przetworzyć dwa zboża na 10 posiłków. To się nazwywa pieczenie chleba :). Klucz to właściwy wybór strategii na podstawie dobranych kart :).

Małe palenisko? Masz na myśli jedną z dwóch kart z paleniskami z talii dużych usprawnień, czy jakąś kartę z paleniskiem z talii małych usprawnień (której jeszcze nie widziałem)? Jeśli duże usprawnienie, to tak, możesz wymienić dowlne palenisko na dowolną kuchnię.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 313 times
Been thanked: 98 times

Re: Agricola

Post autor: MataDor »

Styku pisze:Jeżeli jeden gracz blokuje glinę to prawie niemożliwym jest rozbudowa chaty na glinianą / kamienną...
Jeśli tylko dajesz się blokować to oczywiście tak bedzie...
Styku pisze:Czy można wymienić małe palenisko na kuchnię?
Jak wynika z zasad można to zrobić za darmo jeśli masz już palenisko.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

Małe palenisko jest małym usprawnieniem z tali E. Można je zatem wymieniać na kuchnię czy nie?

Jest tylko jedno pole z gliną. Nie bardzo mi się opłaca brać 1 glinę, bo na przebudowę chaty z 4 drewnianymi izbami potrzebuję, aż 4 gliny. Za mało tej gliny przyrasta. Zatem albo muszę próbować brać gracza rozpoczynającego ( 1 akcja ), a następnie polować na 2 gliny ( druga akcja ). Później znowu to powtórzyć licząc, ze 1 gliny mi nie będzie zabierane i wykorzystać kolejne 2 akcje. Ciężko jak przeciwnik ma Gliniany Dach i tego gościa co daje +2 gliny przy kazdym pobraniu gliny i wykorzystuje strategie blokady gliny + rozwoju siebie opartego o glinę ( rozbudowa glinianych izb + zakup usprawnień ). A brak rozbudowanej Izby na kamienna to 8 punktów przy 4 izbach w plecy. Dość dużo. A glina na usprawnienia się też mocno przydaje. Muszę pomyśleć na kontr strategią.

Czy korzystając z jednej akcji UPIECZ CHLEB można upiec kilka chlebów w różnych usprawnieniach? Znalazłem odpowiedź, ze można.
12' inches and single
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Sztefan »

AcikCieslik pisze: Zauważyłem, że dla ludzi którzy już grali w planszówki nauka zasad z kartami E nie stanowi dużego problemu a dzięki kartą lepiej czują gre i bardziej im się podoba.
A ja zauważyłem, że początkowo Agricola w wersji rodzinnej trochę przytłacza i to osoby już grające w gry planszowe. Poczucie oszołomienia jest wręcz potęgowane przez ten familijny tryb (Jak to, przecież gram w planszówki nie od dziś, a nie daję sobie rady z grą familijną).

Tak więc wszystko zależy od poszczególnych ludzi. Moim zdaniem nawet z doświadczonymi graczami nie zaszkodzi zacząć spokojnie od trybu familijnego.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: melee »

Wczoraj kolejne 2 partie, w tym wreszcie jedna na więcej niż 2 osoby (3). No ale za każdym razem grała jakaś nowa osoba, więc w sumie wszystkie 4 gry w wariancie rodzinnym :/ już chcę karty, może dziś się uda ;) Co ciekawe, we wczorajszej grze (3-osobowej) wygrałem zupełnie rezygnując ze zwierząt, przez całą grę nie wziąłem ani jednego zwierzaka, dosłownie w ostatnim ruchu złapałem jednego dzika pod pachę ;)
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

Jestem po 5tej grze w Agricolę i 3ciej partii na 2 osoby w wersji z kartami. Karty dużo smaczku dodają. Praktycznie w każdej grze musimy przez nie stosować ciut inną taktykę. Trochę to przypomina stawianie tarota. Mamy 14 kart i musimy z nich wyczytać naszą przyszłość. Jak źle odczytam to przeciwnik nas rozjedzie. Wczorajsza partia zakończyła się wynikiem 39 : 31 i zanotowałem swoje pierwsze zwycięstwo kontrolując przebieg gry przez cały czas. Kombosy niektórych małych usprawnień i pomocników są super i bardzo pomagają w rozrywce. Ale trzeba być bardzo elastycznym i widzieć jaką droga w danej grze idzie przeciwnik i co będzie podbierał. Gra na 2 osoby jest dość ostra. Na większą ilość graczy nie czuje się tak wyścigu pastuchów. Kolejną grę spróbujemy z innym deckiem niż E.

Mam pytanko. Nie wiecie gdzie można jakiś pudełeczko większe z przegródkami zakupić żeby pomieścić ładnie te Agricole? Nie żeby woreczki strunowe były złe, ale ciekaw jestem czy jest jakaś alternatywa.
12' inches and single
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: ja_n »

Styku pisze:Mam pytanko. Nie wiecie gdzie można jakiś pudełeczko większe z przegródkami zakupić żeby pomieścić ładnie te Agricole? Nie żeby woreczki strunowe były złe, ale ciekaw jestem czy jest jakaś alternatywa.
W każdym sklepie narzędziowym są takie pudełka na śruby, śrubki, wkręty, nakrętki, gwoździe, podkładki itp. Kosztują bardzo umiarkowanie. Do posortowania elementów A. idealne, ale trochę ciężko się niekiedy wygrzebuje te elementy z takich pudełek. Zapewne jednak takie pudełko pozwoli rozłożyć grę na mniejszej powierzchni i zmniejszy bałagan na stole (grasz oczywiście wyjmując elementy prosto z tego pudełka, nie wysypujesz ich na stół).
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: hamanu »

Czy ktos juz wyjasnil dlaczego zamiast meeplow czy innych pamperkow sa dziwne dyski przedstawiajace czlonkow rodziny?
Wiem ze kazdy ma Carcassonne i to zaden problem, jednak mimow wszystko dziwne, ze zamiast ludzi hodujemy w izbach kosmitow ze swiata dysku.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: yosz »

hamanu pisze:Wiem ze kazdy ma Carcassonne i to zaden problem
... nie każdy ;) Jak co najwyżej mogę postawić wikingów... rany wikingowie orający pole.

Wydaje mi się że dyski z racji swojej wielkości widać od razu na pierwszy rzut oka na takiej dużej i kolorowej planszy. Małe meeple z Carcassonne mogłyby za bardzo wtopić się w tło. A tak jak stawiasz gdzieś swojego członka rodziny to inni i ty też widzą go cały czas. A tak duży meeple (powiedzmy szerokości tego dysku) byłby chyba za duży
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

hamanu pisze:Czy ktos juz wyjasnil dlaczego zamiast meeplow czy innych pamperkow sa dziwne dyski przedstawiajace czlonkow rodziny?
A temu: http://www.boardgamegeek.com/image/341914
12' inches and single
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Agricola

Post autor: Cin »

yosz - bałeś się wikingów a tu można orać kosmitą i smokiem w kapeluszu :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: melee »

wczoraj grałem pierwszy raz z kartami, w 3 osoby
niestety bylem po kilkunastu godzinach pracy i nieprzytomny, gra mnie zjadla, nie wiedzialem co się dzieje :)
największy problem był z chlebem, w wersji rodzinnej są dwie akcje pieczenia, a w normalnej tylko jedna!!
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

melee pisze:największy problem był z chlebem, w wersji rodzinnej są dwie akcje pieczenia, a w normalnej tylko jedna!!
Zamiast korzystać z akcji pieczenia chleba czasem lepiej dozbierać zboża i kupić kolejny piec. Zakup pieca pozwala nam wykonać darmową akcję upiecz chleb. Dzięki temu możemy w kilku piecach + ewentualnie kuchni napiec chleba na kilka rund!
12' inches and single
Awatar użytkownika
Kmet
Posty: 169
Rejestracja: 12 wrz 2006, 11:04
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Agricola

Post autor: Kmet »

A ja mam pytanie o obory.

Za instrukcją

"Postawienie obory na ogrodzonym pastwisku zwiększa
dwukrotnie jego pojemność.
...
Można postawić tylko jedną oborę na jednym obszarze gospodarstwa, jednak może stać ich w sumie kilka na pastwisku składającym
się z kilku obszarów."


Czy każda kolejna obora na pastwisku zwiększa jego pojemność x2 ?
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: bazik »

pastwisko 2 obszarowe + obora na kazdym to miejsce na 16 zwierzat.

w praktyce to NIGDY nie bedzie miec sensu (dla kazdej sensownej wartosci nigdy) - nie ma zadnego sensu zbierac zwierzat wiecej niz 8 jednego gatunku, jesli masz wiecej mozesz od razu zamieniac na zywnosc.
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: Agricola

Post autor: edrache »

to ja też mam pytanie, bo nie mogłem się doszukać w zasadach:

Akcja "powiększ rodzinę" pozwala zwiększyć rodzinę o jednego osobnika ludzkiego gatunku ;) czy można urodzić np. bliźniaki, jeżeli mamy kilka wolnych izb?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

bazik pisze:pastwisko 2 obszarowe + obora na kazdym to miejsce na 16 zwierzat.

w praktyce to NIGDY nie bedzie miec sensu (dla kazdej sensownej wartosci nigdy) - nie ma zadnego sensu zbierac zwierzat wiecej niz 8 jednego gatunku, jesli masz wiecej mozesz od razu zamieniac na zywnosc.
Jak to mówią "nigdy ni mów nigdy". Nie mam wglądu w karty ani ich szczegółowo nie przeglądałem, więc zgaduję, ale być może jest jakieś usprawnienie czy pomocnik (dojarka czy inny świniopas), który daje bonusy za duuuże stadko :) A jak nie ma to kto wie, może wraz z nowymi taliami takowe się pojawią, a jeszcze trochę liter w alfabecie zostało do wykorzystania :P
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

edrache pisze:to ja też mam pytanie, bo nie mogłem się doszukać w zasadach:

Akcja "powiększ rodzinę" pozwala zwiększyć rodzinę o jednego osobnika ludzkiego gatunku ;) czy można urodzić np. bliźniaki, jeżeli mamy kilka wolnych izb?
Oczywiście, że można. Do tego celu należy jednak wykonać rzut kostką 85scienną. Można również próbować pokusić się o trojaczki, ale w tym wypadku wymagany jest rzut kostką 7255scieną. Więcej na ten temat TUTAJ. ;)
Ostatnio zmieniony 03 lip 2008, 17:39 przez Styku, łącznie zmieniany 1 raz.
12' inches and single
cannehal
Posty: 323
Rejestracja: 04 paź 2007, 20:30
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: cannehal »

edrache: wiem, że jest na pewno taka karta pomocnika (chyba matka bliźniąt) pozwalająca urodzić bliźniaki. Ale w którejś z bardziej zaawansowanych talii.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: Agricola

Post autor: LostLukas »

cannehal pisze:edrache: wiem, że jest na pewno taka karta pomocnika (chyba matka bliźniąt) pozwalająca urodzić bliźniaki. Ale w którejś z bardziej zaawansowanych talii.
Nazwa karty to rzeczywiście Matka Bliźniąt i znajduje się w talii Z.
ODPOWIEDZ