Arkham Horror / Horror w Arkham (Richard Launius, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

Wallenstein pisze:Czy ktoś miał już okazję pograć z dodatkiem Dunwich?
A czy ktoś z Polski był na GenConie?

Niestety tylko tam można było nabyć przedpremierowe egzemplarze Dunwich :)
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Krionah »

Czy może ktoś na własny użytek przetłumaczył karty do Arkham Horror i mógłby się podzielić swoją pracą? Pytam, bo sam się za to zabrałem, ale przetłumaczenie 6 kart lokacji/dzielnic zabrało mi sporo czasu i obawiam się, że ta robota może potrwać nawet rok :roll: [/img]
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

czy ktoś mógłby mi powiedzieć jakiej wielkości są małe karty do Arkham Horror. Konkretnie chodzi mi o to, czy da się je włożyć bokiem w koszulki (jak karty z Atona). Niestety karty z Osadników i Wings Of War są ciut większe i już się nie mieszczą.
Awatar użytkownika
ram
Posty: 201
Rejestracja: 29 lis 2005, 16:07
Has thanked: 103 times
Been thanked: 24 times

Post autor: ram »

Małe karty z AH są tej samej wielkości co te z Warrior Knights i dobrze mieszczą się (bokiem oczywiście) w standardowej koszulce do ccg.

Pozdrawiam.
Dani
Posty: 329
Rejestracja: 19 mar 2006, 19:27

Post autor: Dani »

Dzięki. :)
Awatar użytkownika
Nico
Recenzent
Posty: 133
Rejestracja: 05 cze 2004, 18:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Nico »

Grał może ktoś w ten Arkham Horror z przed 20 lat -> http://www.boardgamegeek.com/game/34
Nico
Awatar użytkownika
ram
Posty: 201
Rejestracja: 29 lis 2005, 16:07
Has thanked: 103 times
Been thanked: 24 times

Post autor: ram »

Na stronie FFG pojawiły się zasady do The King in Yellow - nowego dodatku do AH:
http://www.fantasyflightgames.com/va45.html

Pozdrawiam i zabieram się do czytania :)
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Arkham Horror

Post autor: Wladek »

Pierwsze wrażenia z Kingsport:

Otworzenia pudełka:
rzuca się w oczy nowy, bardziej poręczny format rulebook'a. Niestety pudełko zawiera tylko półtora arkuszy wyprasek (co zbyt pozytywnie nie wypada), które też nie wyglądają zbyt obiecująco. Dobrze że przynajmniej żetony są równo wycięte- w moim egzemplarzu Dunwich wyglądały podobnie jak w Neuroshimie :? . Tylko po co dali dodatkowy skill slider? Czy znacie kogoś komu brakowało akurat jednego? Strange. Dalej, nowi badacze wyglądają naprawdę obiecująco- są klimatyczni, ale mocniejsi nawet od tych z Dunwich- zastanawiam się czy gra nimi nie będzie zbyt łatwa w czasie walki z podstawowymi GOO. Zaś nowi przedwieczni, heh, na pierwszy rzut oka widać, iż walka z nimi będzie wymagająca. I dobrze :wink: Szkoda tylko że Pajęczyca ma tragiczny artwork, ale najwyraźniej nie można mieć wszystkiego.

Pierwsza partia (Kingsport + King in Yellow, dwa decki mythos (dwie karty z podstawki, jedna z obu dodatków)):
Na przedwiecznego wylosowaliśmy Y'Golonac'a (mianowany przez grupę na "żigolaka" :roll: ), zaś jako badaczy wybraliśmy polityka, marzyciela, aktorkę i reportera (z Kingsport) poza tym pomagał nam Nodens, a przeszkadzał Ghroth. Gra była szybka, pełna emocji i śmiechu. Wygraliśmy poprzez pieczętowanie bram, gdy GOO miał 11 doom token'ów. Żaden badacz nie został pochłonięty i tylko Rex dostał paranoi. Kingsport wbrew pozorom jest miastem duzo częściej odwiedzanym niż swego czasu Dunwich. Wszystko dzięki mechance rift'ów, które wymuszają na graczach ciągłe badanie tego miasteczka portowego- jak dla mnie duży plus. Niestety z powodu wygranej przed przebudzeniem, nie dane nam było spróbować wariantu z epickimi walkami z Przedwiecznymi, troche szkoda. Martwi mnie tylko mała ilośc kart w tym wariancie- walki mogą stać się zbyt powtarzalne. Mam nadzieję, że następny (mały) dodatek będzie zawierał ich więcej.

Ogólne wrażenia: Muszę przyznać, że pomimo mojego dużego sceptyzmu wobec tego dodatku udało mu się obronić. Ba! W moim osobistym rankingu dodatków wspiął się na pierwsze miejsce (drugi jest KiY, trzeci DH, ostatni CotDP)! Pomimo tego, że w Kingsport nie ma żadnej niestabilnej lokacji i tak nawet sporo się dzieje. Zastanawiam się tylko czy kiedykolwiek zobaczę sytuację kiedy gracz zostaje przmieniony w dziwnym, wysokim budynku pośród mgieł. Naprawdę polecam!
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Grzech »

Wladek pisze:Pierwsze wrażenia z Kingsport:

Tylko po co dali dodatkowy skill slider? Czy znacie kogoś komu brakowało akurat jednego? Strange. !

Dodatkowy slider jest dla badaczki która ma możliwość ciągłej zmiany (na zasadzie skilla) poczytalności/zdrowia. Jak by ktoś grał w pełnej 8 osobowej obsadzie to wtedy zabraknie jednego ;)
Awatar użytkownika
Wladek
Posty: 330
Rejestracja: 15 kwie 2008, 20:59
Lokalizacja: Vienna

Re: Arkham Horror

Post autor: Wladek »

I wszystko jasne. Dzięki.

Swoją drogą mogli dodać pare dodatkowych clue token'ów- grając z Hypnosem jako guardian'em wczoraj mi ich zabrakło ;)
Awatar użytkownika
mrowka
Posty: 163
Rejestracja: 11 lis 2006, 14:16
Lokalizacja: Tychy

Re: Arkham Horror

Post autor: mrowka »

Wladek pisze:Pierwsze wrażenia z Kingsport [...] Naprawdę polecam!
Thx mam argument dla malzonki :twisted:
assurbanipal pisze:A jakby nie patrzeć Przedwieczni są częścią Mitów
A czesto nawet ich zrodlem ;)
"Kiedy myślę i nic nie wymyślę, to sobię myślę, po co ja tyle myślałem, żeby nic nie wymyślić. Przecież mogłem nic nie mysleć i tyle samo bym wymyślił"
---
Amber i in. - armie do Neuroshima Hex!
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Arkham Horror

Post autor: Muttah »

No, jestem już po 2 grach z dodatkiem i trzeba powiedzieć że jest ciekawie... Kingsport wreszcie co nieco IMHO utrudnia :twisted:, co jak dla mnie jest sporym plusem. Póki co oba szpile wtopione - najpierw dojechał nas pająk (którego da się zniszczyć chyba tylko zamykając ostatnią bramę, bo w walce jest przegięty, a wcześniej notorycznie zdejmuje pozakładane seal'e), potem losowaliśmy z pełnej puli bossów i dojechał nas Glaaki (choć ostateczna walka była "na żyletkę" i zabrakło dosłownie rundy).

Wrażenia - o wiele prościej teraz o "zapotworzenie" i podbijanie terroru - ze względu na nieustanną aktywność w kingsport i otwierające się "szczeliny" gracze powinni wydelegować przynajmniej jednego badacza do wspomnianego miasteczka. Co do dunwich, to owo zależne jest ogólnie od kart mitów - jeśli otwierają się tam bramy i jest spora aktywność, to prędzej czy później wizyta będze konieczna (wiadomo, potwory + wiry = wzrost terroru i dunwich horror). Także z dunwich nigdy nic nie wiadomo - raz jest zupełnie spokojnie i warto się wybrać tylko po clue token'y bądź jakieś fajne zdarzenie, zaś innym razem otworzą się ze 2 bramy i konieczna jest szybka interwencja.

ogólnie fajne miejscówki, ciekawe nowe opcje i ogółem dużo się miesza. Jako utrudnienia miałem na myśli właśnie "rifts" (więcej potworów / doom tokenów lub też sporo lokacji do obskoczenia), oraz walki z przedwiecznym - dzięki nowemu deck'owi do "epic battle" fighty wreszcie są trudniejsze, oraz ciekawsze (trudne decyzje do podjęcia, a nie tylko raz ustawić optymalnie postacie i rzucamy do stkutku). Także jak dla mnie kolejny dodatek na plus - zresztą wszystkie są bardzo pozytywne i ciężko byłoby mi wybrać ten jeden najlepszy.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Soulless »

A ja z niecierpliwością czekam, aż bedę miał z kim wypróbować przegrywanie z Kingsportem :D
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 161
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 57 times
Been thanked: 39 times

Re: Arkham Horror

Post autor: finallyh »

Przegladajac zdjecia AH z BGG wypatrzylem cos takiego na karty:

http://www.boardgamegeek.com/image/308973
http://www.boardgamegeek.com/image/308974

Przyznam ze karty rozmieszczone w ten sposob wygladaja wielce zachecajaco (zreszta jak sam AH, na ktorego cholera doczekac sie nie moge), a i miejsca oszczedzaja ciut.

Czy znany jest sklep PL oferujacy podobny asortyment, jak np. ten sklep?
http://www.brochureholdersonline.com/buscard8up.html
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Soulless »

A oto nasza wczorajsza sesja przeciwko Eihortowi, z kompletem dodatków:
http://www.soulless.bezduszni.net/plans ... mfull1.jpg

Grana na 6 osob, o dziwo wygrana przez nas, dzieki nowym postaciom.
Najsilniejszy wbrew pozorom okazal sie Dreamer.
Ale karty z Kingsportu potrafia ostro namieszac.
Chociaz z drugiej strony rifty, ktorych sie balismy dosc mocno, wcale tak mocno nie utrudnily rozgrywki.

Niestety, posiadany stol 90x180cm nie zdal egzaminu... za maly :P
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Arkham Horror

Post autor: janekbossko »

Skozystam z okazji - czekam na polska werjse AH i jak widomo nie ma pewnosci czy beda dodatki czy nie...

tak jak GoT jest grywalny tylko w podstawowej wersji to jak to jest z AH? czy naprawde oplaca sie wydawac kupe aksy na dodatkowe rozszerzenia? czy wystarczy poska wersja podstawowa?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Arkham Horror

Post autor: BloodyBaron »

janekbossko pisze:tak jak GoT jest grywalny tylko w podstawowej wersji to jak to jest z AH?
Na tym forum znajdziesz wiele opinii, że GoT w podstawowej wersji jest w zasadzie grą zepsutą i bez dodatku - a dokładniej jednego z nich - grać się nie da :)

O AH powstał szereg dość ciekawych artykułów w kolejnych numerach Rebel Times - szczegółowo opisują one zawartość kolejnych dodatków i istotność zmian, które wnoszą. Polecam lekturę tychże. Ocenisz sam.

Sam nie mam AH - czekam na wydanie Galakty - ale w skrócie: sądząc po wzmiankowanych artykułach rozwijają one regrywalność poszerzając talie podstawowe oraz utrudniają grę dodając nowe potwory oraz przedwiecznych stanowiących większe wyzwanie. Trafiają się też nowe - mocniejsze - postacie.

Jak dużo grasz - pewno się przydają. Jak dwa razy do roku, to pewnie nie :) jak to zwykle z dodatkami bywa.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Mr Teatime
Posty: 64
Rejestracja: 28 wrz 2008, 13:14
Lokalizacja: Festung Posen

Re: Arkham Horror

Post autor: Mr Teatime »

Moim zdaniem w AH bardzo dobrze się gra samą podstawką. Po pewnym ograniu, można dodawać po dodatku, ale na początek nie radziłbym, Przedwieczni są silniejsi i warto potrenować na tych podstawkowych aby wczuć się i ograć z AH.
It's pronounced Teh-a-Tee-may, sir
Awatar użytkownika
Onslow
Posty: 42
Rejestracja: 07 lis 2007, 13:03
Lokalizacja: Konstancin

Re: Arkham Horror

Post autor: Onslow »

Do całości brakuje mi tylko Kingsporta, więc wypowiem się z perspektywy, hmmm, 75 %.

Nie wyobrażam sobie gry w AH bez Króla w Żółci. Mechanika Herolda, dodatkowe utrudnienia w postaci kart Blight, nowe, b. dobre karty Mitów i Spotkań. Samą podstawkę zbyt łatwo wygrać, z Królem tak gładko nie jest - szczególnie przy niewielkiej ilości grających.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Soulless »

Jak już poznasz trochę grę, to ciężko grać przynajmniej bez dwóch dodatków.
Król w żółci i Kingsport... resztę jak cię nie stać możesz odpuścić, ale te dwa to w sumie konieczność.

Jutro pierwsza sesją z Kozą :) Ciekawe jak się sprawdzi... ale karty zepsucia dodają już smaczku na starcie... możliwe że tBGotW stanie się kolejnym musthave
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2822
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Arkham Horror

Post autor: Ink »

Żeby trochę skontrować poprzednie wypowiedzi: w żaden sposób nie podważam jakości tamtych dodatków, tylko powiem, że słowo konieczność (sugerujące, że bez nich gra nie działa albo działa bardzo słabo) jest trochę na wyrost. Bez problemu i z dużą przyjemnością da się grać samą podstawką.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Simini
Posty: 11
Rejestracja: 28 gru 2007, 23:23
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Arkham Horror

Post autor: Simini »

Ponowie pytanko kolegi. Czy znacie jakiś sklep gdzie można dostać coś takiego?

http://www.brochureholdersonline.com/buscard8up.html
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Arkham Horror

Post autor: konev »

Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
TOMI
Posty: 378
Rejestracja: 20 maja 2006, 13:14
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 19 times

Re: Arkham Horror

Post autor: TOMI »

Wielkimi krokami zbilża się polski Arkham Horror. W związku z tym dość sporym wydarzeniem mam pytanie:
1. Czy gra w pojedynkę też jest ciekawa i ile trwa ?
2. Czy osoby pogrywające w Talisman i Osadników wciągną się w te wszystkie mega zawiłości?
3. Czy da radę skończyć tą grę w 2- 2,5 godzinki
4. Czy faktycznie gra jest bardzoooo trudna i pełna przestojów ( szczególnie podczas walki ) ?
5. Czy język polski na kartach znacznie ułatwi i "upłynni" rozgrywkę ??
Sorry, że tyle pytań ale gierka będzie dośc droga i nie chciałbym wtopić kasy.
Pozdrawiam i z góry dzięki :wink:
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Arkham Horror

Post autor: Cirrus »

TOMI pisze: 1. Czy gra w pojedynkę też jest ciekawa i ile trwa ?
2. Czy osoby pogrywające w Talisman i Osadników wciągną się w te wszystkie mega zawiłości?
3. Czy da radę skończyć tą grę w 2- 2,5 godzinki
4. Czy faktycznie gra jest bardzoooo trudna i pełna przestojów ( szczególnie podczas walki ) ?
5. Czy język polski na kartach znacznie ułatwi i "upłynni" rozgrywkę ??
Sorry, że tyle pytań ale gierka będzie dośc droga i nie chciałbym wtopić kasy.
1 W pojedynkę nie grałem, ale myślę,że miłośnikowi Lovecrafta powinna się spodobać. Dla innych w pojedynkę tylko, jeśli poczują klimat- bez angielskiego ani rusz.
2 Jakie tam mega zawiłości :) Podczas mojej pierwszej gry zasady tłumaczono mi niecałą minutę. Poważnie. A gra mi się spodobała i nie siedziałem jak kołek przy planszy. Ale myślę,że fani OzC nie znający Lovecrafta będę się trzymać od ZC z daleka- tu TRZEBA czuć klimat
3 Zależy od ilości graczy. Myślę, że bez rozstawiania nawet na 4 graczy będzie to realny czas. Oczywiście jeśli wszyscy znają zasady i nie przedłużają ruchu w nieskończoność.
4 Trudna- w sensie zasad absolutnie nie (patrz 1) a w sensie szans na zwycięstwo- bez dodatków to banał :) Przestoje są, ale jak staniesz z biczem nad graczem to pójdzie szybciej :)
5 Dla osób nie znających języka lengłidż na pewno. Poza tym doda klimatu. Generalnie jeśli gracze nie mówią po angielsku dobrze+ to powinni kupić wersję PL.

Podsumowując jeśli nie jesteś fanem HPLa to gra może Ci się nie spodobać- mnóstwo rzutów, siermiężna mechanika... Ale jeśli wiesz co znaczy "ia ia cthulhu ftaghn" to bierz w ciemno ;)
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
ODPOWIEDZ