Puerto Rico (Andreas Seyfarth)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Wbrew pozorom sprzedanie w Polsce miliona egzemplarzy gry jest realne. Wprawdzie nie w ciągu roku, ale powiedzmy 10 lat. Ale oczywiście nie przy takiej dystrybucji, jaką ma Lacerta.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

MichalStajszczak pisze:Ale oczywiście nie przy takiej dystrybucji, jaką ma Lacerta.
Ale czy przy innej dystrybucji (supermarkety) dało by się utrzymać taki zysk na egzemplarzu? Może by się dało, drukując od razu w wielkim nakładzie, myśląc o sprzedaży na masową skalę, ale wtedy w ten druk trzeba by włożyć gigantyczne środki, dodatkowo zwiększając znacznie ryzyko (milion egzemplarzy na pewno trudniej sprzedać niż dwa tysiące).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Dokładnych wyliczeń nie znam, ale przypuszczam, że różnica między kosztem wyprodukowania 1 egzemplarza gry w nakładzie milion i 10 tysięcy jest mniejsza niż między nakładem 10 tysięcy i tysiąc. A ponieważ wydanie od razu gigantycznego nakładu to problem z magazynowaniem i logistyką, gry produkowane są zwykle w nakładach 5-20 tysięcy egzemplarzy. Ja wyraźnie pisałem, że sprzedaż miliona egzemplarzy jest mozliwa w Polsce nie w ciągu roku ale w ciągu kilku, może 10 lat. A wyprodukowanie zapasu na kilka lat z góry jest nonsensem, ze względu na konieczność zablokowania pieniędzy i miejsca w magazynie.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Post autor: ragozd »

i nie chodzi to raczej o dystrybucje na supermarkety, tylko zajmowanie sie produkcja gry. Lacerta zas jest rownoczesnie hurtownikiem i detalista. Doszly do mnie sluchy ze ma bardzo specydicznu system sprzedazy, nie sprzyjajacy inestyfikacji sprzedazy. Moze to byloby dobre dla kogos wydajacego wlasnym sumptem swoja gre, ale nie do wydawnictwa wypuszczajacego kolejne hity mogoca sie docelowo sprzedac w dziesiatkach tysiecy egzemplarzy
Awatar użytkownika
lomek
Posty: 72
Rejestracja: 29 gru 2006, 00:01
Lokalizacja: Międzyrzec Podlaski

Post autor: lomek »

Są jakieś nowe informacje na temat puerto rico?
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9473
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 508 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak »

Proponuję zadać to pytanie na forum Lacerty
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Post autor: hamanu »

Jak widac na stronie lacerty mozna juz zamawiac PR. Cena promocyjna to 109,95. Przed chwila zlozylem zamowienie z nr 108, to znaczy ze gra cieszy sie sporym zainteresowaniem. Gratulacje!
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
dasilwa
Posty: 1128
Rejestracja: 18 maja 2005, 18:33
Lokalizacja: Stolica
Been thanked: 1 time

Post autor: dasilwa »

hamanu pisze:Jak widac na stronie lacerty mozna juz zamawiac PR. Cena promocyjna to 109,95. Przed chwila zlozylem zamowienie z nr 108, to znaczy ze gra cieszy sie sporym zainteresowaniem. Gratulacje!
Skąd wiesz że numer 108 nie dotyczy wszystkich zamówień jakie były?
Dopiero dziś ukazała się ta wiadomość na stronie Lacerty więc nie sądzę że od rana 108 osób zamówiło Puerto Rico.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Też nie sądzę, aby była to suma zamówień tylko na Puerto, ale jak widać kupujących przybywa, sam dostałem nr 112 8)
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Post autor: nahar »

Fajnie juz jest ale sklep nie dziala - a ze stroną też są poważne problemy.
Awatar użytkownika
Dusso
Posty: 348
Rejestracja: 04 lip 2005, 13:02
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 1 time

Post autor: Dusso »

Właśnie sprawdzałem i działa jak najbardziej 8)
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Magma »

nahar pisze:Fajnie juz jest ale sklep nie dziala - a ze stroną też są poważne problemy.
Jaki Pan taki kram chciało by się rzeknąć :wink:
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

hej!

Sorki za małe odejście od tematu, ale czy w Puerto Rico idzie grać w 2 osoby i jaka jest przyjemność z takiej rozgrywki?

Pozdro

Meham
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

meham pisze:ale czy w Puerto Rico idzie grać w 2 osoby i jaka jest przyjemność z takiej rozgrywki?
to jest mniej wiecej pomiedzy pilkarzykami na 2 i rzutkami na 2... troszke inna zabawa. Mechanizmy gry wyraznie preferuja rozgrywke w wiecej osob, wiec to poprostu troszke inna gra. Jednak jak najbardziej da sie i jest pewna przyjemnosc z obcowania z gra
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

No fakt... ale właśnie mam dylemat pomiędzy PR a GOA... w zasadzie w 80% będzie to rozgrywka 1 vs 1 i w sumie nie wiem do końca w co zainwestować. Podobno właśnie Goa na 2 osoby "lepiej chodzi"

Meham
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

PR oficjalnie chodzi od trzech graczy. Na dwóch, to proteza.

Earl

P.S. Moim skromnym zdaniem Goa bije PR bez względu na ilość graczy, ale to detal :D

E.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

meham pisze:No fakt... ale właśnie mam dylemat pomiędzy PR a GOA... w zasadzie w 80% będzie to rozgrywka 1 vs 1 i w sumie nie wiem do końca w co zainwestować. Podobno właśnie Goa na 2 osoby "lepiej chodzi"
Przy takich zalozeniach zdecydowanie i bez wahania polecam Goa.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

fakt, ale to jak mowia... Goa to mechanika z pewna losowoscia, PR to klimat slonecznej wyspy z uprawami kawy i cukru, chociaz o dziwo prawie bez losowosci. W kwestii ilosci graczy to Goa tez lepiej chodzi dla 3 niz dla 2 (bardzo malo klockow "schodzi", malo licytacji, ogolnie im mniej osob tym popelnione bledy bardziej bola). W sumie w tej kategorii gier , ktore dobrze chodza na 2 masz jeszcze:
Filary Ziemi (ale nie kazdemu podchodzi mechanika),
Guatemala Cafe (ktora rozklada sie ponad 10 minut),
Shear Panic (ktore przy wiekszej ilosci osob staje sie niezbyt przewidywalna gra familijna)
sa jeszcze Filary Wenecji, Capitol, Przez Pustynie, itp ale nie bede sie rozpisywal w watku o Puerto Rico
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Post autor: melee »

GOA z losowością? Jedyny element losowy to zakładanie kolonii, z którym zresztą można walczyć. No chyba, że masz na myśli losowość rozłożenia kafelków do licytacji, ale to nie to rozumiemy przez "losowość gry".
Awatar użytkownika
salou
Posty: 1074
Rejestracja: 20 gru 2006, 19:19
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 47 times
Been thanked: 47 times

Post autor: salou »

meham pisze:hej!

Sorki za małe odejście od tematu, ale czy w Puerto Rico idzie grać w 2 osoby i jaka jest przyjemność z takiej rozgrywki?

Pozdro

Meham
Odradzam ci w przypadku gry 2 osobowej ale gra sama w sobie jest naprawdę dobra i polecam ją każdemu kto ma szanse zebrać większe grono graczy. Czytałem już kilka tematów w których ktoś szuka gier na dwie osoby i chyba Ty też byłeś jedną z tych osób powiem ci że praktycznie każda gra przeznaczona dla 4,5,6 graczy jest ciekawsza gdy zasiada do niej pełna liczba uczestników i to jest oczywiste. Pytanie jak się gra w dwójkę chyba nie ma sensu bo odczucia twoje mogą być różne od innych osób najlepiej by było gdybyś zagrał gdzieś nie kupując gry i przekonał się sam jak to jest.

Pozdrawiam Salou
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: khaox »

[odnosnie Goa] tak, mialem na mysli ogolnie ciagniecie kart ekspedycji... co wplywa na:
- budowanie kolonii - rzadko budujesz przy 100% pewnosci, i w zaleznosci od sukcesu miec lub nie miec jednostki/dwoch jakiegos zasobu moze mocno wplywac na gre. Dodatkowo ilosc wybudowanych kolonii daje punkty... a konkretnie 1/3/6/10 pkt.
- punkty z symbolii na karcie... na koncu dostajemy punkty za posiadanie zestawu kart z identycznymi symbolami... a konkretnie za 1/2/3/4 takie same symbole daje 1/3/6/10 pkt
- funkcje na kartach. Nie wiem, moze ja gram nietypowo, ale zwykle w grze mam X potrzeb i staram sie mozliwie duzo z nich spelnic. Jezeli mam duzo pieniedzy i dostane karte z budowaniem za pieniadze to to jest cud, ale karta budowania bez statkow moze mi nie byc do niczego potrzebna... inaczej mowiac, szczescie sie liczy

Nie ma tutaj nadmiernej losowosci, ta ilosc mi akuratnie pasuje. Ale trzeba poinformowac o tym, ze 2 elementy zaleza od szczescia i saone one zrodlem ponad 20% punktow gracza + w skrajnych przypadkach moga bardzo pomoc lub bardzo utrudnic gre (nie ustawiaja wyniku).
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bb.bartosz »

co do 2osobowego puertorico - przedmówca napisał że słabo i się zgadzam

tzn zagrać można, ale jeśli spróbujesz w więcej osób to już nie będziesz chciał potem w dwie. Po prostu ta gra jest tak skalibrowana, żeby pokazywała pełnie możliwości przy 4-5 osobach.
Wtedy jest odpowiedni poziom interakcji
(podobnie to wygląda z wysokim napięciem)
Awatar użytkownika
meham
Posty: 149
Rejestracja: 26 lis 2006, 15:06
Lokalizacja: Sanok

Post autor: meham »

Gihhhh.... no i jak tu pogodzić wydatki. Goa _ PR... tu 2 tam 5 graczy...no nic. Mam cichą nadzieję, że Goa będzie u nas często gościć na stole :)

Pozdrwiam

Meham

P.S dzięki za pomoc w dylematach <lol>
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Post autor: BloodyBaron »

jeśli chcesz się bawić w PR we dwie-trzy osoby, to polecam San Juan - moją ulubioną karciankę, idealną grę na 30-45 min. rozgrywkę ze smakiem i korzennym aromatem PR, i z tą samą mechaniką wyboru ról, która jednak w grze karcianej według mnie dość mocno zmienia samą rozgrywkę w porównaniu z PR. Znika wątek eksportu, za to, jak sama nazwa wskazuje, gra skupia się na rozbudowie miasta. Mimo, że to karcianka, bardzo dobrze zbalansowana jest losowość doboru kart, dzięki mechanizmowi wybieranych ról oraz temu, że każda karta jest ważna - jeśli nie jest dobrym czy potrzebnym budynkiem, to jest "pieniądzem", którym płaci się za budowę kolejnych. Rozegrałem już ponad 40 partii z różnymi osobami, a może i więcej, i nikt nigdy nie powiedział, że przegrał, bo mu karty nie podeszły. Zwykle wygrywa ten, kto sprawniej zarządza kartami na ręce.

Poza tym wielkość idealna na wakacyjne z lepszą połówką :p, wystarczy zapakować karty w koszulki i można spokojnie grać na świeżym powietrzu.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Post autor: nahar »

Dusso pisze:Właśnie sprawdzałem i działa jak najbardziej 8)
No cóż zapewne zdawało mi się że nie działał.....
ODPOWIEDZ